فورد

فراخوان ۶۳۴ هزار شاسی بلند فورد به خاطر ریسک آتش‌سوزی

فورد آمریکا حدود ۶۳۴ هزار دستگاه از شاسی بلند های خود در آمریکا و سایر بازارها را به خاطر ریسک آتش‌سوزی فراخوان کرد. از این تعداد خودرو حدود ۵۲۰ هزار دستگاه در آمریکا و حدود ۱۱۴ هزار دستگاه نیز در سایر بازارها حضور دارند. علت این فراخوان انژکتورهای سوخت معیوبی اعلام شده که احتمال آتش‌سوزی را بالا می‌برند و شاسی بلندهای فراخوان شده باید به نزدیک‌ترین نمایندگی مجاز این خودروساز مراجعه نمایند. فورد می‌گوید فراخوان یاد شده شامل مدل‌های برانکو اسپرت و اسکیپ مدل ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ که به پیشرانه ۳ سیلندر ۱.۵ لیتری مجهز هستند خواهد بود. البته باید گفت بسیاری از این خودروها چند ماه پیش نیز به خاطر شکستگی احتمالی محل نصب جداکننده روغن و ریسک آتش‌سوزی فراخوان شده بودند.

خودروهایی که در فراخوان قبلی تعمیر شده بودند هنوز هم نیازمند بررسی و تعمیر احتمالی هستند. فورد می‌گوید انژکتور سوخت شکسته و معیوب می‌تواند باعث جمع شدن خود سوخت یا بخار آن در نزدیکی قطعات داغ شود و در این صورت احتمال آتش‌سوزی در محفظه پیشرانه وجود خواهد داشت. نمایندگی‌ها به‌روزرسانی نرم‌افزاری پیشرانه را انجام خواهند داد تا عملکرد صحیح انژکتورهای سوخت را بررسی کنند. این خودروساز آمریکایی می‌گوید:

اگر افت فشار در ریل سوخت تشخیص داده شود قدرت پیشرانه به‌صورت خودکار کاهش خواهد یافت تا هیچ ریسکی وجود نداشته باشد. همین امر به مالکان اجازه می‌دهد تا به‌صورت ایمن به نزدیک‌ترین نمایندگی مجاز مراجعه نمایند

نمایندگی‌های فورد همچنین یک لوله تخلیه سوخت از سرسیلندر را نیز نصب خواهد کرد. در گام بعدی آن‌ها وجود یا عدم وجود بوی سوخت اضافی در نزدیکی قطعات حساس این ۶۴۳ هزار شاسی بلند فورد را نیز بررسی خواهند نمود. فورد می‌گوید در کل ۵۴ گزارش درباره آتش‌سوزی ناشی از این مشکل به دستش رسیده که از بین آن‌ها ۴ گزارش به‌صورت مستقیم به شکستگی انژکتور سوخت اشاره داشته است. حدود ۱۳ گزارش دیگر نیز علت آتش‌سوزی را نشت احتمالی انژکتور سوخت دانسته‌اند.

هیچ گزارشی از جراحت یا فوتی ناشی از این مشکل به فورد ارائه نشده و این خودروساز به مالکان توصیه نکرده که خودروی خود را اصلاً استفاده نکنند. در واقع فورد تخمین می‌زند خودروهای بسیار کمی دارای این مشکل باشند. NHTSA می‌گوید فورد بیشترین میزان فراخوان را تا به اینجای سال در آمریکا داشته و ۶۴ فراخوان آن شامل ۸.۶ میلیون دستگاه خودرو بوده است. با استفاده از تکنولوژی های مدرن که پیامد آن پیچیده تر شدن خودروها بوده، میزان خطای رخ داده در آنها نیز افزایش یافته که همین موضوع باعث فراخوان های گسترده خودرویی خواهد شد.

بیمه بازار

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۶ دیدگاه‌ها

 1. ehsan.fa

  ۵ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (1795 ديدگاه)

  کره فن ها حمله 😅😅😅 ، کسی که برانکو ۱.۵ لیتری میخره قطعا مغزش معیوب هست چه برسه به موتورش

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۱۰
  1. بچه مشهد

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (101 ديدگاه)

   فورد آمریکایی هیچ ربطی به کره ای فن ها و ژاپنی فن ها نداره

   موافقم ۳۰
   مخالفم ۶
  2. MILADZM

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (288 ديدگاه)

   این برانکو اسپورت هست دوست عزیز با برانکو اصلی فرق داره
   صرفا یه کراس اووره که پلتفرمش با فورد اکو اسپورت یکیه .
   یه ماشین شهری
   برای خیلی از خانواده ها همون ۱.۵ لیتر هم کفاف کاره .

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۱۷
  3. datsun

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (2832 ديدگاه)

   مهم قدرت و گشتاوره که واسه یه کراس اوور تو این کلاس عالیه ۱.۵ لیتری ۱۸۱ اسبی ۲۵۷ نیوتن متر گشتاور اصلا کم نیست تازه یه موتور ۲ لیتری قوی تر هم داره، کره هم به تازگی فراخوان چند هزارتای جدید به خاطر آتش سوزی کیا نیرو داده،

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۲
 2. بهزاد

  ۵ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (1981 ديدگاه)

  قصد جسارت به دوستان آمریکن کارز باز نداریم اما فراخوان های برندهای آمریکایی از مشکلات پیش پا افتاده عبور کرده.
  مواقعی بود که مثلا فرخوان با یک آچار کشی یا بروزرسانی نرم افزاری حل میشد اما حالا به چندین قطعه ی حساس و اساسی موتور ماشین رسیده که ارتباطی با مونتاژ نداره و معلومه کار از طراحی تا تست های بلندمدت یا متریال ارزان و بی کیفیت ناشی میشه.
  نمیدونم دوران کرونا و تعطیلی هاش چقدر میتونسته مرتبط باشه اما به هر حال شکستگی انژکتور و مواردی چون نشت روغن گیربکس به داخل موتور و موارد مشابه خبر خوبی نیست به خصوص وقتی اینگونه فراخوان ها مربوط به تولیدات بروز یک برند باشه نه مدلهای ده سال پیش.

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۲۱
  1. phonix

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (1261 ديدگاه)

   همین چن وقت پیش بی ام وه سری i خودش رو به علت احتمال اتش گرفتن باتری فراخوان داد
   اینم از خوبای اروپا:

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۱۲
  2. R@min

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (483 ديدگاه)

   موتورهای اکوبوست که تکنولوژی GDI هم دارن نیازمند مونتاژ و قطعات بسیار سطح بالا هستن. در دوران کرونا فورد زنجیره تامین قطعات موتورهای کوچیکش رو از یه سری تامین کننده های جدید گرفت که متاسفانه کیفیت پایینی داشتن و فورد به سرعت شناسایی کرده و داره داستان رو قبل اتفاق خطرناکی جمع می کنه و این فراخوان ها هم بخاطر همینه تا به اعتبار برند و موتورهای اکوبوست ضربه نخوره. بنظرم اشتباه استراتژیک فورد معرفی خانواده برانکو در دوران بحران چیپ ها و کمبود قطعات بود که اقبال بالای مردم و ناتوانی در تامین تقاضا باعث این مشکل شد و همونطور که گفتی روی محصولات جدید اعم از خانواده برانکو در موتورهای چهار سیلندر و اسکیپ بوجود اومد.

   حالا این قضیه هیچ ربطی به آمریکن کارز بازها و دوران رو به افولشون نداره بهزاد جان و صرفا یه اشتباه خارجی از تامین کننده ها و فورد بوده.

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۳
  3. Mostafa

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (69 ديدگاه)

   احتمالا مشکل از تامین کننده قطعات هستش
   یکم بگذره بوش در میاد که تامین کننده مثل ایربگ سازی تاکاتا از شرق مشکل داشته 😁

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۸
   1. datsun

    ۵ آذر ۱۴۰۱
    سوابق: (2832 ديدگاه)

    ولا این تاکاتا اسمش بد در رفت کل فوتی های تاکاتا ۲۳ نفر بود کلا جمع کرد رفت مشکل سویچ های جنرال ۱۲۴ نفر کشته داد کک شون هم نگزید تازه همین تاکاتا چقدر برای ایمنی خودروها چندین سال تلاش کرد،

    موافقم ۱۶
    مخالفم ۷
 3. فقط چین

  ۵ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (51 ديدگاه)

  🤣🤣🤣🤣وقتی میگم دوران عمریکا تموم شده یعنی این محصولات چری همانند شیر سالها با موتور ۱.۵لیتری فرمانروایی میکنند آمریکا اندر خم یک کوچه است .

  موافقم ۸
  مخالفم ۳۹
  1. ❤BMW❤

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (627 ديدگاه)

   آمریکا دیگه پیر شده
   داره تر میزنه
   الان دنیا دیگه داره میوفته دست کره و چین (بیشتر چین)

   موافقم ۹
   مخالفم ۲۹
   1. سوشیانت

    ۵ آذر ۱۴۰۱
    سوابق: (733 ديدگاه)

    آره دیدیم آمریکا داره تر میزنه مخصوصا با کادیلاک سلستیک که بی ام و سری ۷ که بهش میگفتین خدای تکنولوژی رو له کرد😂😂😂 الان برام جای سواله که چین با کدوم ماشین لوکسش میخواد حریف کمپانی هایی مثل کادیلاک و لینکلن و جیپ بشه

    موافقم ۱۳
    مخالفم ۵
  2. Jamshid

   ۶ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (122 ديدگاه)

   کره ای فن دیدم
   ولی چینی فن ندیدم😂
   حتما این تیگو های شاسی چهارصد و پنج تو خیابون میبینه از شدت ذوق پژمرده میشه
   بابا شما ها یه ماشین شش لیتری شاسی مستقل چهار چرخ متحرک
   که مثل فورد و نیسان و مرسدس جی کلاس باشن نساختین
   فقط گوه ساختیم
   شنیدم یه ماشین زده چین کپی کرده از لندکروز
   چقدر حقیره چین تو ماشین سازی
   از مرز دویست اسب به بالا نیومدید تو عمرتون😂
   اصلا سوپر شارژر رو ماشینتون می‌بندین
   آخی نمیبندین
   کدوم آدمی رو موتور یک لیتری سوپر شارژر میبنده😂
   آخی
   آمریکا پیر شده ها
   کلا از همه جهت چه نظامی چه خودرویی چه قانون له می‌کنه اون چینو
   جپنی فنم ولی دیگه ک. شعر میگی دا
   دلیل منطقی بیار

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
 4. MILADZM

  ۵ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (288 ديدگاه)

  شکستگی انژکتور و در نتیجه جمع شدن سوخت یا بخار سوخت کنار قطعات داغ و احتمال آتش سوزی در محفظه انجین و فورد هم فراخوان داده تا مشکل رو حل کنه .
  البته انجین های اکوبوست فورد بهترین و بادوام ترین انجین های توربو دنیا هستن و اگه یه سر به مقالات بزنید برای مثال عمر مفید انجین ۳.۵ لیتر اکوبوست فورد ۲۰۰۰۰۰ مایل ذکر شده که با توجه به مشخصات فنی ش محشره و توی پیکاپ های فول سایز فورد هم در طی این سال ها عالی عمل کردن .
  ولی خب اینجا انجین ۱.۵ لیتر ۳ سیلندر دچار مشکل شده و قطعا چیز خاصی نیست و بزودی حل میشه .

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۲۰
  1. phonix

   ۵ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (1261 ديدگاه)

   حالا اگه تویوتا بود بازم میگفتی :
   قطعا چیز خاصی نیست و بزودی حل میشه .
   امان از ادمای دو رو

   موافقم ۲۴
   مخالفم ۵
   1. Amirreza.M

    ۵ آذر ۱۴۰۱
    سوابق: (162 ديدگاه)

    یا اگه کره بود😜😂

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا