ایران خودروهفته نامه

دستورات رئیس جمهور برای ساماندهی صنعت خودروسازی، واردات و خصوصی‌سازی

فرمان ۸ ماده‌ای سید ابراهیم رئیسی، آزادسازی واردات و افزایش تولید خودروهای داخلی را تاکید کرده است. این بیانیه به نوعی تبیین‌کننده‌ی برنامه‌ای است که سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صمت در قالب برنامه راهبردی خودرو اعلام کرده بود.

به گزارش دنیای افتصاد، روز گذشته، رئیس‌جمهور در دیداری سرزده از شرکت ایران‌خودرو، فرمان ۸ماده‌ای برای ساماندهی و تحول خودرو صادر کرد. آنچه مشخص است دیدار روسای جمهور پیشین از شرکت‌های خودروساز بیشتر در راستای راه‌اندازی یا رونمایی از خودرویی جدید بود؛ اما حضور سرزنده رئیس جمهور در ایران‌خودرو و صدور فرمان ۸ماده‌ای، به نوعی تبیین‌کننده سیاست‌های خودرویی دولت سیزدهم تلقی می‌شود. از سوی دیگر این دیدار می‌تواند در راستای اظهارات مقام رهبری در مورد وضعیت کنونی خودروهای تولیدی کشور نیز باشد. دهم بهمن ماه مقام رهبری از وضعیت نامطلوب خودروهای داخلی انتقاد کردند.

خودروسازی

هشت دستور رییس‌جمهور به شرح زیر است:

۱. تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حداقل ۵۰ % افزایش یابد.

الف) سازوکارهای لازم به منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودروی اقتصادی» با ساختار به روز، فراهم گردد.

ب) در سال ۱۴۰۱ حداقل تولید ۳ خودروی قدیمی متوقف و ۳ خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

۲.  تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران گسترش یابد و سرمایه گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی «در مقیاس اقتصادی»، فراهم گردد.

۳. نسبت به تامین قطعات موردنیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپوشده در انبارهای شرکتهای خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر ظرف ۲ ماه آینده، اقدام شود.

۴. به منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف ۳ ماه آینده رفع گردد و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.
۵. در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت مندی مردم؛

الف) ضمن حذف تدریجی روند قرعه کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه کشی) فوراً اصلاح و شفاف سازی لازم در آن صورت گیرد.

ب) از ابتدای سال ۱۴۰۱ پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری گردد.

پ) هرگونه واگذاری خودرو به شرکتها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.

۶. به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل ۲۰ هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

۷. به منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل؛

الف) هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱ مطلقا ممنوع است و دستگاههای مسول موظفند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به ویژه قطعات پر مصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز مقابله نمایند.

ب) خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال ۱۴۰۱، می بایست حداقل با ۳ سال یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر، ضمانت شوند.
۸. واگذاری مدیریت دولتی شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا حداکثر ظرف ۶ ماه آینده به بخش غیر دولتی تعیین تکلیف شود.

معاون اول محترم رییس جمهور، مسول نظارت و پیگیری حسن اجرای این ابلاغیه می باشد.

موضوع خصوصی‌سازی و آزادسازی واردات

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در بازدید سرزده از شرکت  ایران‌خودرو نسبت به عملکرد خودروسازان انتقاد و در ادامه دستورات خود را برای ساماندهی  و تحول  در تولیدخودرو صادر کرد. او از خودروهای موجود در انبارهای  ایران‌خودرو بازدید میدانی به عمل آورد و با تاکید بر غیرقابل‌قبول بودن این حجم از خودرو در انبار، دستورهایی برای ترخیص خودروها صادر کرد.

رئیس‌جمهور پس از بازدید از انبار خودروهای  ایران‌خودرو، با حضور در خطوط تولید در جریان آخرین وضعیت تولید قرار گرفت. اما دستورات وی نکات مهمی را در راستای ساماندهی خودرو در برمی‌گیرد. در حوزه تولید وی خواستار رشد حداقل ۵۰‌درصدی تولید در سال ۱۴۰۱، تولید یک خودروی اقتصادی و همچنین توقف سه خودروی قدیمی و جایگزینی آن با خودروهای جدید شده است.

واردات خودرو

رئیسی همچنین به تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران نیز توجه داشته و خواستار آن شده که با سرمایه‌گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، زمینه تحول در صنعت خودرو «در مقیاس اقتصادی» فراهم شود.

ماده چهارم نیز همان‌طور که تاکید شد بر لزوم لغو توقف واردات خودرو اشاره و عنوان داشته که به منظور افزایش رقابت‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب‌سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان موردنیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف ۳ ماه آینده رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد. ماده پنجم در خصوص نحوه عرضه خودرو و ایجاد شفافیت و افزایش رضایت‌مندی مردم است. در این بند سه نکته موردتوجه قرار گرفته است؛ اول حذف قرعه‌کشی خودرو با رشد عرضه، دوم به خودروساز فرمان داده شده که با تکمیل وجه خودروهای پیش‌فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، خودرو تحویل مشتری شود و سوم اینکه هرگونه واگذاری خودرو به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع شود. اما ماده بعدی در خصوص خودروهای فرسوده است که در این ماده نیز آمده به منظور نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل ۲۰‌هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس) فرسوده از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای باکیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

مصوبه کمیسیون تلفیق برای واردات ۷۰ هزار دستگاه خودرو

حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز، در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جلسه کمیسیون تلفیق گفت:

در کمیسیون تلفیق مصوب شد و به منظور تامین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز اعم از قطار عادی، برقی، پرسرعت و قطار شهری و تکمیل طرح های نیمه تمام در خطوط ریلی و اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده‌ها، توسعه فرهنگ حمل و نقل و ارتقاء مدیریت عبور و مرور و ناوگان حمل و نقل به دولت اجازه داده می‌شود در سال ۱۴۰۱ از محل ارز غیر صادراتی و با رعایت سیاست‌های کلی نظام نسبت به صدور مجوز واردات به صورت ذیل توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی با تعرفه ورودی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد اقدام و درآمد ناشی از آن را پس از گردش خزانه به حساب ردیف شماره پنجاه این قانون واریز نماید.

اقلام وارداتی عبارتند از:

تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار دستگاه خودروی سواری دوگانه‌سوز هیبریدی و برقی

تعداد ۱۰ هزار دستگاه کامیون،تریلی، تریلی یخچالدار و کشنده

تعداد ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون‌شهر

تعداد یک هزار دستگاه واگن و واگن یخچال دار

تعداد ۵ هزار دستگاه دستگاه ماشین آلات سنگین راهسازی  اعم از نوساخت یا حداکثر ۵ سال ساخت.

مطالب مشابه

‫۵۱ دیدگاه‌ها

 1. کافر مقدس

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1379 ديدگاه)

  آره یادمه دستور داد قیمت های سریع فوری انقلابی بیان پایین همین چند ماه پیش بود .

  اقتصاد دستوری عاقبت ش در واقع همین حال حاضرـه

  اون وزیر کار فوف العاده ست . انگار تو یک یونیورس دیگه زندگی میکنه

  تا همین ۵۰سال پیش خواب ۱۰ میلیون پول هم نمیدیدن . الان دستور میدن

  موافقم ۱۰۲
  مخالفم ۱۷
  1. محمد

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (276 ديدگاه)

   به جرعت میگم طنز ترین مطلب کل خبر های پدال بود همه بیانیه هاش یک سناریو خیلی طنز و خنده دار بود ممنون بابت این مطلب طنز😀

   موافقم ۷۴
   مخالفم ۱۲
 2. viper2

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (484 ديدگاه)

  اگه ماشین امریکایی بیاد خیلی خوب میشه . به به.

  موافقم ۳۵
  مخالفم ۲۱
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (331 ديدگاه)

   من به ماشین چینی با قیمت واقعی راضی ام
   اگر اجازه می‌دادن ماشین دست دوم وارد بشه که دیگه تمام بود
   ملت با ۱۰ هزار دلار شاسی بلند ژاپنی و امریکایی مدل بالا سوار می شدن

   موافقم ۹۳
   مخالفم ۴
   1. viper2

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (484 ديدگاه)

    دقیقا درسته . من به دست دومش هم راضی ام . فرض کنید به عنوان ماشین شهری رم و سیلواردو سوار بشیم . یا مثلا تویوتا تاکوما توی شهر ببینیم . خیلی خوب میشه .

    ممنون بابت این مطلب .

    موافقم ۴۷
    مخالفم ۹
    1. Kf

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (312 ديدگاه)

     اگه بیاد هم به عمر ما قد نمیده با اینکه هنوز جونم

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۲
    2. Mahdi

     ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (4 ديدگاه)

     البته باید توجه داشته باشیم که اگه اشغال ساز های داخلی نتوانند یک ماشین خوب بسازن خب ورشکسته میشن و کلی کارگر بیکار

     موافقم ۰
     مخالفم ۱۱
   2. دکتر

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (73 ديدگاه)

    والا محمدرضای عزیز ماهم راضی هستیم،من حاضرم هاوال رو به قیمت واقعی بخرم،یه مدت داشتم ،واقعا خوب بود

    موافقم ۲۹
    مخالفم ۲
    1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (331 ديدگاه)

     هاوال H6 الان در بازار استرالیا محبوبیت زیادی داره، خیلی هم ازش تعریف می کنن

     موافقم ۳۲
     مخالفم ۴
   3. Amard

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (395 ديدگاه)

    ما کشور فقیری نیستیم که ماشین دست دوم سوار بشیم قطعا از کشورهای عربی که کویرن ذخایر موقعیت ژئوپولتیک بهتری داریم این سیستم حاکم که مارو عقب مونده بار اورده که راضی شدیم به این همه خفت

    موافقم ۲۵
    مخالفم ۸
    1. HamiD

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (2159 ديدگاه)

     دقیقا حرفت درسته

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۴
   4. مازراتی

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (48 ديدگاه)

    نظر شما کاملا درسته ولی اینجا تنها چیزی که مهم نیس نظر ملت هس همیشه هر مسئولی که میاد سرکار منافع خودشون رو ارجح میدونن تا رفاه و آرامش و امنیت ملت نمونه بارزش همین خودروسازی عالم و آدم میدونن بازار خودرو انحصاری هس هیچ رقابتی وجود نداره
    حتی بین این دو تا خودروساز شما ی ماشین نمیتونین پیدا کنین که رقیب هم باشن که ی رقابت داخلی ایجاد بشه حالا ایشون میگن واردات آزاد میکنیم که رفع شائبه انحصاری بشه
    فقط میشه خنده تلخ کرد

    موافقم ۱۹
    مخالفم ۲
    1. MC20

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (923 ديدگاه)

     اون آپدیت mc stradale 2013 ، ورژن جنوا موتور شو ۲۰۱۳ خیلی زیباست و برازنده عکس پروفایل . . . از سلیقه شما خوشمان آمد دوست عزیز . . . به قول یک بنده خدایی italian gentleman by maserati . . .

     موافقم ۱
     مخالفم ۲
   5. MC20

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (923 ديدگاه)

    اشتری جان شما عزیزی برای ما . . . همچنین تاج سری و برای سایت زحمت زیادی می کشید و نیز برای تامین نظر کابران که بسیار جای تشکر و تقدیر داره از طرف همه و خصوصا من . . . اما عزیز دل به عنوان یک عشق ماشین از شما به عنوان یک (حداقل ) عشق ماشین گلایه دارم . . . چرا آخه به چینی راضی هستید ؟ اگر یک کاربر مهمان که عشق ماشین هم نیست کامنت شما رو بخونه براش حجت میشه که باید چینی رو ماشین حساب کرد و خوشحال بود . . . در ضمن چرا خارجی استوک ؟ از شما جسارتا بعیده !!!! ما باید اون قدر بالا بخواهیم و بلند فریاد بزنیم تا اون مشغولانی که از پول نفت ما حقوق های وزرات صنعتی و وزارت کشوری می گیرن بفهمن دنیای خودرو مناسباتش چیه . . . با چه کسی باید طرف حساب بشن و چرا و چه کار بکنند . . . تا در بدترین حالت ، مشغولان عزیز بی سواد ، بروند و برای ما ماشین متوسط اروپایی وارد کنند . . . اشتری عزیزم دوستون دارم و قدردان زحمات شما و همه عزیزان هستم . . . ببخشید درد دل بود فقط . . . پاینده باشید و در اوج . . .

    موافقم ۱۰
    مخالفم ۳
   6. عاشق پدال

    ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (187 ديدگاه)

    mahdi
    چه عالی میشه. خدا کنه ورشکست بشن و کلی کارگر بیکار بشن. خدا کنه بیکار بشن

    موافقم ۰
    مخالفم ۱
   7. Hosein

    ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (73 ديدگاه)

    سلام لطفا کلمه معظم را به اسم رهبر اضافه کنید ایشان وظیفه شان حفظ امنیت جامعه اسلامی است که درست هم انجام داده اند نه تولید خودرو. اول حرف های اقتصاددان بزرگ دنیا را در مورد حضرت مطالعه کنید بعد مقاله بنویسید هرچند که با حذف کردن این کلمات چیزی از ارزش های نائب ولیعصر کم نمی شود.

    موافقم ۷
    مخالفم ۸
   8. Navid_A.J

    ۱۵ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (3238 ديدگاه)

    اگر واقعا اجازه نمایندگی داشتن به کمپانی های جهانی داده میشد، فروش لیسینگی و فایننس هم صورت میگرفت. ایرانی ها هم مثل بقیه جاها خودروی به روز، به صورت اقساطی استفاده میکردن. نیازی به دست دوم نبود.

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
  2. حسین

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (928 ديدگاه)

   اصلا آدم تعجب میکنه از این همه تعصب.ماشینای آمریکایی از اون ماشیناییه نباید بزارن بیاد.

   موافقم ۶
   مخالفم ۶۶
  3. Clean energy (صیانت!)

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1009 ديدگاه)

   به همین خیال باش

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۴
 3. Joker

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (423 ديدگاه)

  چرا از کلمه معظم استفاده‌ نکردید، دیگه پدال بدرد نمیخوره🤣

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۲۲
 4. محمد

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (46 ديدگاه)

  این خبر رپرتاژ هست ؟
  این ۸ فرمان اصلا ربطی به رئیس جمهور ندارد

  موافقم ۳
  مخالفم ۳۳
 5. AMIR / ARMI

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (1108 ديدگاه)

  یه شاهکار دیگه هم اینکه نماینده خرم آباد ویسکرمی
  به مخالفان صیانت که ماهایی که در اینترنت فعالیت میکنیم گفته سگ های گلاده بلند
  مثل تمام دستواتی که دادید به اون هم رسیدگی گردد
  مثل افزایش یابد ها ارزان گردد ها فراهم گردد ها

  موافقم ۵۴
  مخالفم ۷
  1. شاعر

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (132 ديدگاه)

   من اونجا بودم بهش میگفتم سگ قلاده بلند نوعی سگ هار است که پاچه مردم را میگیرد خودش در ایران است و توله هایش در انگلیس و آمریکا

   موافقم ۴۶
   مخالفم ۵
   1. MC20

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (923 ديدگاه)

    درود بر شما . . . تمام !!!

    موافقم ۹
    مخالفم ۱
 6. Behnam1012

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (656 ديدگاه)

  تضمینی سال دیگه گرون تر امسال میفروشند ( قیمت کارخانه )
  و با افتخار میگن قطع دست دلالان از بازار خودرو
  و کاری که کردن بالا بردن قیمت کارخونه برای از بین بردن اختلاف قیمت با بازار ( که کاری که باید بکنن برای کنترل قیمت عرضه بیشتره )
  استدلالشون چرا دلال بخوره خودمون بخوریم

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۴
 7. حسین

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (928 ديدگاه)

  فکر کنم اونجا گفتن باید خودروی جدید عرضه بشه،۱۴۰۴ رو گفتن.۱۴۰۱ که خیلی زوده.اصلا میشه تا ۱۴۰۱ ماشین جدید درست کرد؟

  موافقم ۴
  مخالفم ۱۲
 8. امین

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (212 ديدگاه)

  دستور اینه ، نهار بخورین ،بعد شروع به ساختن بکنید

  موافقم ۵۸
  مخالفم ۶
  1. Mad.z.Max

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1709 ديدگاه)

   شما این قسمت بند ۴ رو ببین:
   منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار…
   شائبه انحصاااار!! ینی الان در حد شائبه هست واسشون تازه!! خداوندا این چه عاقبتی بود دامن ماها رو گرفت. وقاحت از هر کلمه ی این متن میچکه

   موافقم ۴۳
   مخالفم ۱
  2. مجتبی

   ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (54 ديدگاه)

   نه دیگه یکم کارکنن دوسه تا ماشین جدید بسازن بعد نهار هم بخورن

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
 9. شاعر

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (132 ديدگاه)

  چندباره خبر افزایش ظرفیت و فروش بیشتر و واردات خودرو و غیره منتشر میشه یا تکذیب میشه یا کاری صورت نمیگیره.
  این عین بی اخلاقی هست ملت رو تو حالت برزخ قرار دادن من الان ماشین نیاز دارم و ۶ ماهه صبر کردم ببینم چه اتفاقی میفته
  مذاکرات برجام رو هوا دلار رو هوا قیمت خودرو رو هوا
  این که نشد یا یه برنامه منسجم داشته باشید و سامان بدید یا اورضه ندارید لاقل مرد باشید و بگید همینی که هست و اتفاقی نمیفته

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۳
 10. M.Kkarimi

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (773 ديدگاه)

  اوووو هنوز حداقل پنج شیش بار دیگه از این ضرب العجل ها لازمه …. دیدیم تو قضیه کاهش فوری قیمت ها چه بَلبَشویی راه انداختن آخرم زدن زیر همه چیز ! کم نکردن هیچ بیشترم شد !!

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۱
 11. ماکان

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (32 ديدگاه)

  سلام . خدا کنه تا اون زمانی که اعلام کرده اند یا حتی زودتر انشاالله شرایط جوری شود که از تمام کشور های جهان مخصوصاً آلمان و آمریکا ، همه نوع خودرویی حتی از نوع کاملاً بروز و بعد هم فول سایز به تعداد نامحدود وارد ایران کنند .

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۵
  1. محمد

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (276 ديدگاه)

   عمو ماکان شما ارزوهات غیر واقعی هست کدوم کشور زندگی میکنی نکنه ایرانی دیگه هست ما خبر نداریم

   موافقم ۸
   مخالفم ۱
  2. Mad.z.Max

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1709 ديدگاه)

   با انشالله و ماشالله نیم لیتر آب هم گرم نمیشه، چه برسه به اینایی که شما میگی!
   هر زمان دیدی در شرکت مافیایی و مخوفی مثل کروز گِل گرفته شد، اون موقع میشه یه نیمچه امیدی به تغییر داشت
   هرموقع ویرانخودرو دست از پلتفرم پوسیده ۴۰۵ کشید، سایپا هم از پلتفرم پراید
   هرموقع غیر از لگن های چینی اثری از باقی خودروسازها پیدا شد
   هرموقع ادبیات تعامل و صحبت انسانی با باقی کشور های دنیا پدیدار شد
   اگه آثاری از این موارد دیدی، اونجا میشه امید به تغییر داشت، در غیر این صورت با این دستورات تو بهترین حالت همین وضع موجود با تورم ۵۰ درصدی واسه سال جدید ادامه داره

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۸
   1. F

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (19 ديدگاه)

    با سلام.

    انشالله یعنی اگر خدا بخواهد، اگر خدا خواست،

    و قطعاً با همین خواست خدا هست که نیم لیتر آب گرم می‌شود که هیچ، دو اقیانوس با رنگ های مختلف در هم مخلوط نمیشوند، در کویر برف می‌بارد و از زمین آتش بلند می‌شود، خواست خدا هست که میدان مغناطیسی زمین ما را در برابر طوفان های خورشیدی نگه می دارد و خواست خدا هست که برگی از درختی بیافتد و در یک جمله،همه چیز به انشالله و خواست خدا وابسته است، همه چیز!

    پس دفعه بعد کمی با دقت تر، سنجیده تر و با فکر بیشتری پیام میدهیم عزیزان!

    با تشکر از پدال.

    موافقم ۱۵
    مخالفم ۲۵
    1. ماکسیمیلیان

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (468 ديدگاه)

     خداوند زمانی خواستش بر انجام شدن است که ما عمل کنیم.
     در درگاه الهی تن پروری نداریم ، کار کن و مزدِ پربرکت بگیر.

     موافقم ۱۶
     مخالفم ۲
    2. Mad.z.Max

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1709 ديدگاه)

     انشالله که ماشالله

     موافقم ۸
     مخالفم ۰
    3. محمد

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (276 ديدگاه)

     بیا پایین ماکان سرمون درد گرفت

     موافقم ۲
     مخالفم ۵
   2. MC20

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (923 ديدگاه)

    سلام مدی جان ، بنده خدا پر بیراه هم نمیگه . . . وقتی ما مردم کاری نمی کنیم . . . ماکان میگه خدا ، بکنه . . . میگه شرایط جوری بشه تا ماشین وارد بشه . . . بالاخره یا باید مردم بزنن کاسه رو چپه کنن که نمیکنن . . . یا باید دیگه شیر نخورن ( از این دو باند مافیایی فاسد ماشین نخرن ) که هنوز دارن با میل میخورن ( ۵۰۰ میل برای دنا پول میدن : این دیگه انتهای منطق ، ابتدای حماقت هست ) یا باید امیدوار باشن خداوند مهربان طومار ستمگران رو در هم بپیچه ( که در طول تاریخ زیاد پیچیده ) . . . نمی دونم چرا به سایکل ها اعتقاد ندارید . . . سایکلش که برسه همه اتفاقات می یفته . . . اما تا اون موقع ، هرکس می خواد زودتر اتفاقی بیفته باید خودش هم دستبه کار بشه و یک کاری بکنه . . . نق زدن و غرغر کردن از کنیز حاج باقر هم ، برمیاد . . .

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
    1. Mad.z.Max

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1709 ديدگاه)

     من کاری که طی ۱۰ سال اخیر ازم بر اومده، استفاده از ماشین خارجی دست دوم بوده (لنسر بیشتر) و اینکه تا تونستم سعی کردم به دوست و فامیل و آشنا و غریبه با دلیل و منطق بفهمونم که باید دست به دست هم داد و واسه تغییر زحمت کشید و همینطورم از (به ظاهر) سود های فردی دست کشید و بفکر منفعت جمعی بود. اما چیکار کنم که حرف به کله کسی فرو نمیره و باز ملت ۵ میلیون نفری عین کلونی ملخ ها حمله میبرن به پیش فروش ننگین و خفت بار همراه با قرعه کشی ۱۰ هزار تا لگن. بلکه بعد از کلی تحقیر توی پروسه خرید، وقتی بدستشون رسید، تو بازار آزاد آبش کنن و مثلا ۵۰ میل سود کنن.
     مردمم ما بدجور خوی دلالی گرفتن. خو و خصلت دلالی بد خصلتیه، پکیجیه از اخلاقای داغون.

     موافقم ۱۰
     مخالفم ۰
    2. Mad.z.Max

     ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1709 ديدگاه)

     راستی یادم رفت اینم بگم
     اون بخش ایشالا ماشالا که میگمم دقیقا منظورم همینه که با ایشالا ایشالا گفتن هیچ اتفاقی نمیوفته. باید یه حرکتی کرد، یه انرژی باید صرف بشه تا یه خروجی ببار بیاد. وگرنه ایشالا ایشالا گفتن و خدا خدا کردن و آرزوی خالی میشه مثه اون کارکردن شیرفرهاد اینا سره زمینای برره، یادته که؟ :))

     موافقم ۳
     مخالفم ۰
   3. MC20

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (923 ديدگاه)

    سلام مدی جان ، بنده خدا پر بیراه هم نمیگه . . . وقتی ما مردم کاری نمی کنیم . . . ماکان میگه خدا ، بکنه . . . میگه شرایط جوری بشه تا ماشین وارد بشه . . . بالاخره یا باید مردم بزنن کاسه رو چپه کنن که نمیکنن . . . یا باید دیگه شیر نخورن ( از این دو باند مافیایی فاسد ماشین نخرن ) که هنوز دارن با میل میخورن ( ۵۰۰ میل برای دنا پول میدن : این دیگه انتهای منطق ، ابتدای هماغط هست ) یا باید امیدوار باشن خداوند مهربان طومار ستمگران رو در هم بپیچه ( که در طول تاریخ زیاد پیچیده ) . . . نمی دونم چرا به سایکل ها اعتقاد ندارید . . . سایکلش که برسه همه اتفاقات می یفته . . . اما تا اون موقع ، هرکس می خواد زودتر اتفاقی بیفته باید خودش هم دستبه کار بشه و یک کاری بکنه . . . نق زدن و غرغر کردن از کنیز حاج باقر هم ، برمیاد . . .

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
   4. MC20

    ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (923 ديدگاه)

    اولا آفرین بهت به خاطر تمام نکات درستی که گفتی . . . خوشحالم توو این سایت با تو آشنا شدم ( از خودم هم راضی ام در انتخاب دوست زدم توو خال ) . . . خدا شاهده همه این کارهایی که گفتی رو دقیقا غیر ماشین استوک خارجی من هم انجام دادم . . . با آشناها مشاجره و با دوستام دعوا هم کردم . . . سر ثبت نام نکردن این فرغون ها و دلالی و سود نکردن ، رفیقای دلال خیلی زرنگ من ، به من میگن جیگر (شخصیت جیگر تووی کلاه قرمزی) . . . تعجب میکنن چرا من دلالی نمیکردم مثل اونها یا تووی بورس کثیف این ها نرفتم یا چرا سود بانکی نجس از این حروم لقمه ها نگرفتم (در حالی که همیشه می تونستم) و چرا پول نزول نمی دم به کسی و کار مردم رو !!!!!!!!!!!!!!!!! راه نمی ندازم . . . اینم بگم الان همه اون دوستای تیز و بزم که بچه کف بازار بودن ، که منو جیگر صدا میکردن و میگفتن توو بازار نیستی ، خبر نداری باید دلالی کرد ، پول بهره دار داد و گرفت ، تووی بورس با خاک یکسان شدن . . . خلاصه سرت رو درد نیارم . . . خوشحالم کردی . . .

    موافقم ۴
    مخالفم ۰
    1. Mad.z.Max

     ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (1709 ديدگاه)

     فدات شم آقا، عزیزی
     لطف داری به من همیشه
     اگه میبینی واکنش تند نشون میدم به انشالله گفتن و از اینطور صحبتا، نه که به قدرت و توان خدا اعتقاد نداشته باشم که برعکس، شدیدا معتقدم به اراده ی خداوند که اگه نظرش به کسی بیوفته در لحظه میتونه زندگی رو از این رو به اون رو کنه. از این نظر کاملا توجیهم
     حرص من از اینجا در میاد که خودمون (خودمو میگم اصلا) هر غلط نامربوطی میکنیم، هر جوری که بتونیم پی دلالی و منفعت کاملا تو خالی و یکطرفه فردی میریم، کمترین ریسکی در جهت تغییر نمیکنیم، هر خفتی بهمون میدن رو تن بهش میدیم (ینی مثال بارز و مربوطش این قیمتای فضایی و نحوه فروش توهین آمیز و تخیلی خودرو) هر بلایی سرمون میارن آخ نمیگیم و فقط زود و سریع آداپته میشیم با شرایط، بعد صحبتش که میشه میگیم آره، انشالله به فضل الهی در نور و الطاف الهی به سمتمون وا میشه، بازار خودرو مساعد میشه، واردات به قیمت واقعی میشه، دلار میشه هزار و صد تومن ایشششالا…

     بابا مگه فیلم هندیه
     نمیشه که اینجوری شخمی شخمی

     موافقم ۲
     مخالفم ۰
   5. MC20

    ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (923 ديدگاه)

    موافقم باهات ۱۰۰۰ درصد … واکنش اگه به حق باشه هیچ اشکالی نداره که تند باشه … اصلا منم موافقم خیلی جاها باید حقیقت رو فریاد زد … مردم ما خیلی هاشون، خودشون رو به خواب زدن … دلالی میکنن و هزار جور زیر و رو میکشن، تازه مدعی هم هستن … اینا بیداربشو نیستن … عده زیادی هم واقعا خوابن … از اینا شاید بشه چند نفرشون رو بیدار کرد … خوشبختانه بیدار هم کم نداریم … باید از خودمون شروع کنیم … باید حداقل به دیگران آگاهی بدیم تا عاقبت حقیقت بر دروغ غلبه کنه … سخته اما شدنیه …

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
  3. حسین

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (928 ديدگاه)

   آمریکا نه.

   موافقم ۳
   مخالفم ۲۰
 12. فرزاد

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (79 ديدگاه)

  طرف ده هزار تا ۲۰۶ تو پارکینگ گذاشته و نقص فنیش یکیش نبود چراغ عقب و یکی دیگه نبود چراغ جلو بعدش یکی نیست بهش بگه آخه مومن فقط مومن خُب قطعاتُ جابجا کن و پنج هزار تا خودروی کامل بده دست مشتری نه اینکه مثل کفتار کمین کنی تا بازار منفجر بشه و آشغالاتو گرونتر از همیشه بریزی تو بازار ضمنا با وجود دو غول خونخوار صنعت خودروسازی مثلا داخلی هیچ امیدی به آینده‌ روشن بازار خودروی کشور نیست

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۰
 13. میثم

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (2852 ديدگاه)

  والا این حجم از اصلاحات و دستورات رو ما تو کل این ۴ دهه ندیدیم

  موافقم ۲۳
  مخالفم ۲
 14. HamiD

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (2159 ديدگاه)

  ملت شما هنوز امید دارین به اینا؟!
  چه رویی دارن بعضیا …
  بعضیا که به ماشین دست دو ۱۰ هزار دلاری راضین!
  اییییییییی
  چی از عربستان مفت خور کم داشت کشور ما …

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۳
  1. پویا

   ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (233 ديدگاه)

   فقط اونایی که امید دارن😜🤣

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
 15. samurai

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (358 ديدگاه)

  فیلم و سریال و تموم کنید
  هنوز کرونایاب جاش درد میکنه 🙂
  ناهارم که کلا تعطیل 🙂

  موافقم ۸
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا