صنایع نظامیصنایع هوایی

با گران ترین سانحه هوایی جهان آشنا شوید؛ سقوط بمب افکن میلیارد دلاری B2

آتش‌سوزی برترین بمب‌افکن پنهان‌کار ناوگان هوایی ایالات‌متحده چند میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

مورخ ۲۳ فوریه سال ۲۰۰۸ حدود ساعت ۱۰:۳۰ به‌وقت محلی جزیره «گوام»، بمب‌افکن پهنان‌کار «B2 اسپیریت استلث» که ملقب به «روح کانزاس» هم شناخته می‌شود، بالافاصله پس از آغاز پرواز به سمت زمین سرازیر شد. با وجود تلاش‌های تیم برای دردست‌گرفتن کنترل این هواپیمای نظامی، بال سمت چپ با زمین برخورد می‌کند و هر دو خلبان آن به بیرون اجکت (پرتاب عمدی خلبان برای حفظ جان او) می‌شوند. هر چند یکی از آن دو از ناحیه مهره‌های ستون‌فقرات آسیب می‌بیند اما هر دو زنده می‌مانند.

هر چند این رخداد تنها چند ثانیه به درازا می‌کشد اما بالغ بر ۲ میلیارد دلار ضرر را متمل نیروی هوایی ارتش ایالات‌متحده می‌کند. بمب‌افکن B-2 که می‌تواند چندین شهر را زیر نظر بگیرد و بمبارانی جهنمی را ایجاد کند، تنها به‌خاطر تغییر وضعیت آب‌وهوا سرنگون شد. انگار که طبیعت می‌خواسته بار دیگر قدرت خود را به انسانیت ثابت کند.

پروازی به سوی خانه

قرار بود بمب‌افکن یادشده از منطقه فرماندهی جزیره گوام پرواز کند. این پرنده بمب‌افکن و جاسوس به‌همراه سه فروند B-2 دیگر، به‌خاطر افزایش تنش‌ها با کره‌شمالی و چین به منطقه یادشده اعزام شده بود و قرار بود در تاریخ ۲۳ فوریه به خانه بازگردد. برنامه بر آن بوده که سر صبح، دو فروند B-2 به‌همراه یکدیگر پروازی ۱۶ ساعته را به مقصد ایالات‌متحده آغاز کنند و در میان راه هم، دو بار سوخت‌گیری هوایی انجام دهند. در همین راستا، دو خلبان لوازم شخصی و اطلاعات محرمانه نظامی را وارد بمب‌افکن B-2 می‌کنند.

زمانی که خلبانان تصور می‌کردند همه‌چیز آماده است و سفر آغاز شده، سیستم داده‌های هوایی B-2 به‌خاطر سطح بالای رطوبت خطا می‌دهد. مسئولان ناظر پرواز از میزوری هم از مشکل بی‌خبر بودند. با آغاز حرکت در باند پرواز، چراغ هشدار کلی هواپیما به‌همراه یک چراغ سیستم کنترل پرواز روشن می‌شود و پس از ۶ ثانیه ناپدید می‌شود. کمک‌خلبان مشکل را بررسی می‌کند و نتیجه می‌گیرد که خطا رفع شده است. ۲۰ ثانیه بعد، خلبان اصلی دماغه B-2 را برای آغاز پرواز بلند می‌کند.

چیزی که خلبانان از آن بی‌خبر بودند، مشکل حسگر PTU بود که داده‌های سرعت هوایی را نیز به اشتباه گزارش می‌کند. به گزارش این حسگر، B-2 در لحظه بلندشدن با سرعت ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند که در مقایسه با سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت سرعتی ایمن به شمار می‌رود.

با بلندشدن چرخ‌های بمب‌افکن از زمین، سیستم کنترل پرواز تصور می‌کند که در حال سقوط آزاد است و به همین جهت، عملیات «دماغ بالا» ۳۰ درجه‌ای را انجام می‌دهد که تصادف این هواپیمای سنگین‌وزن و (در آن لحظه) کند را تضمین می‌کند. خلبان شماره ۱ تلاش می‌کند تا کنترل را به دست بگیرد اما ظاهرا در وضعیتی غیرقابل بازیابی قرار داشته است. نوک بال سمت چپ بمب‌‌افکن با سطح باند پرواز برخورد می‌کند و هر دو خلبان اجکت می‌شوند. هواپیما بلافاصله سقوط کرده، به زمین می‌خورد و در آتش می‌سوزد.

کارکنان باند پرواز بلافاصله هر دو خلبان را نجات می‌دهند. یکی از آن دو در لحظه اجکت با مشکل ستون‌فقرات مواجه می‌شود که برپایه گزارش‌ها بعدا بهبودی می‌یابد. بدنه روح کانزاس به‌مدت ۶ ساعت در آتش می‌سوزد و مساحتی به اندازه ۴ جریب را به آتش می‌کشد.

مسئولیت این شکست گران برعهده خطای سیستم پرواز می‌افتد که نهایتا منجر به سقوط و آتش‌سوزی یکی از گران‌ترین پرنده‌های جهان می‌شود. B-2 مانند بسیاری از هواپیماهای مدرن به‌جای سیستم‌های مکانیکی از سیستم‌های الکترونیکی برای هدایت پرواز استفاده می‌کند و به‌همین دلیل، تکیه زیادی روی داده‌هایی دارد که توسط حسگرها گردآوری می‌شود. در هر فروند بمب‎‌افکن B-2 به ۲۴ حسگرهای PTU مجهز می‌شود که بر پایه اطلاعاتشان، سرعت، زاویه پرواز، زاویه چرخش و ارتفاع را اندازه‌گیری می‌کنند.

در این سانحه، رطوبت هوای جزیره گوام به حسگرها نفوذ می‌کند و باعث ایجاد خطا اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین خلبان پیش از رسیدن به سرعت کافی، اقدام به بلندکردن دماغه می‌کند که خود یکی از دلایل پرواز ناموفق قلمداد می‌شود. درحالی که ارتفاع افزایش پیدا می‌کرد، سیستم تصور می‌کرد درحال سقوط آزاد است. با این اوصاف، تصادف B-2 غیرقابل اجتناب بود.

 در سال ۲۰۰۶ هم گزارش رطوبت بالای این جزیره و اختلال پرواز ناشی از آن گزارش شده بوده اما هیچ‌وقت راه خود را به مراحل نگهداری از بمب‌افکن در این جزیره پیدا نمی‌کند. پس از این واقعه، نیروی هوایی آمریکا فعالسازی گرمکن PTU را به‌عنوان یک پیش‌نیاز پرواز، اجباری کرد. خسارت امروزی سانحه B-2 چندمیلیون‌ دلاری، برابر ۲ میلیارد دلار ارزیابی شده است. این رویداد هشداری برای سیستم‌های نظامی بود که می‌خواهند در هر شرایطی آماده باشند؛ یک رطوبت ساده توانست یک بمب‌افکن پنهان‌کار را از پا در بیاورد پس درس‌های زیادی برای آموختن وجود دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۶ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۵۸ دیدگاه‌ها

 1. ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (4356 ديدگاه)

  https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2024/05/air-force-b-2-spirit-stealth-bomber-after-landing-at-raf-news-photo-1711385269.jpg
  تو سال 2008 ماشینایی سوار میشدن که هنوز برای ما ارزوعه
  دوستان اصلا ضرر مالی مهم نیست فقط ضرر جانی مهمه
  البته آدم هایی مثل ما99 تا مشکل داریم که مردن می‌تونه همشو حل کنه

  موافقم 17
  مخالفم 5
  1. علی

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (35 ديدگاه)

   همش شو تبلیغاتی بخدا تو جنگ های امردزی هیچ کاربردی نداره یه لقمه راحت واسه رادار هاست حیف این همه پول که بجای اینکه خرج ۳۰ میلیون فقیر امریکایی بشه خرج این قرازه پر ادعا شده 😏

   موافقم 5
   مخالفم 15
   1. اشکان

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (304 ديدگاه)

    تو چی از آمریکا میدونی ؟! 😂 آمریکا ۳۳۳ میلیون جمعیت داره ، میگند ۱۱ درصد فقیر داره طبق استاندارد خودشون ، ایران که طبق استانداردهای اونا ۹۹.۹۹ درصد فقیر داره و طبق استانداردهای درب و داغون ایران بالای ۸۵ درصد !
    هیچ جای دنیا وجود نداره که همه اوضاع خوبی داشته باشند ، بالاخره بعضی ها کار نمی‌کنند ، بعضی ها معتاد هستند و….
    این بمب افکن ام ده ساله چین میخوات ازش کپی بزنه و تا الان ۱۰۰ تا رندر نشون ملت داده ، هنوزم معلوم نیست چکار کرده!! H-20 چین 😂 کجاست ؟!

    موافقم 15
    مخالفم 6
    1. علی

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (35 ديدگاه)

     یدونه کاربرد واقعی نداره دلیل این هزینه هنگفت واسه یه کشور اتمی چیه جز فساد مسولانشون بخور بخوره دیگه تابلو ناراحت نباش😉

     موافقم 5
     مخالفم 22
    2. ارسلان

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (251 ديدگاه)

     آمار فساد و که منتشر کردند ، ایران و رفقا در رأس جدول بودند!!!
     نمی‌دونم چرا هرچی بی سواد و از رو…معده حرف بزنه شده سایبری 😂

     موافقم 16
     مخالفم 5
    3. فندق

     ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (713 ديدگاه)

     پیش موتور الکتریکی ساخت امریکاست
     با برد ۱۰۰۰ کیلومتر
     دارن چایی میخورن
     با حضور افتخاری سایبر زنگ حلبی تراک

     موافقم 2
     مخالفم 0
   2. ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (4356 ديدگاه)

    یجوری میگه انگار تو بهشت زندگی می‌کنه
    بدبخت تو فوقش یه خونه اجاره ای داشته باشی و یه ماشین ایرانی
    بعد داری ابر قدرت بزرگ جهان رو مسخره میکنی؟

    موافقم 18
    مخالفم 3
   3. حمید

    ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1 ديدگاه)

    چقدر شما خوبید که به فکر فقرای آمریکا هستید.درحالی که توی بلوچستان وخیلی از شهرهای مرزی ایران بچه ها آب خوردن ندارند.

    موافقم 1
    مخالفم 0
  2. ممد ژانگولر

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (3774 ديدگاه)

   وقتی موشک و بمب ساختن بهش آدرس میدی خودش میره تحویل میده و میزنه هواپیما کیلویی چند .

   موافقم 8
   مخالفم 4
   1. بهزاد

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (2478 ديدگاه)

    هزینه ی هر موشک کروز تام هاک بسته به مدلش ۲ الی ۴ میلیون دلاره و هزینه هر موشک هوا پرتاب agm 86 بیش از یک میلیون دلاره که هر دو یک برد مشخص دارند و از لانچرهای پرتاب ممکنه در زمان کوتاه به اهدافی در عمق خاک دشمن نرسند و در مقایسه هزینه پرواز هر ساعت بمب افکن b2 حدود ۱۴۰ الی ۱۵۰ هزار دلاره که براحتی میتونه بمب های jdam که هزینه ای بسته به مدلهاش از ۲۵ تا ۹۰ هزار دلار داره را روی اهداف رها کنند.
    به معنی بهتر پرتاب ۳۰ موشک تام هاک در حداقل حالت ۶۰ میلیون دلار آب میخوره اما پرتاب ۳۰ بمب هدایت شونده با فرض پرواز ۱۰ ساعته b2 کمتر از ۴ میلیون دلار در میاد.
    شاید بگید هزینه ی یک میلیارد دلاری این هواپیما هم باید حساب بشه اما کشتی ها و زیردریایی حامل مثلا تام هاک نیز هرکدام شامل میلیاردها دلار هزینه هست.

    موافقم 10
    مخالفم 0
    1. ممد ژانگولر

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (3774 ديدگاه)

     خدا نکنه ی جنگ بزرگ بین ابرقدرتهای واقعی سر بگیره .اون موقع دیگه نمیشینی فکر کنی کدوم پولش یا هزینش کمتره .از زمین و آسمون و دریا و زیر دریا آتیش میباره . این حساب کتابها برای حمله به کشورهای ضعیفتره .

     موافقم 12
     مخالفم 2
    2. بهزاد

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (2478 ديدگاه)

     حرف شما از جهاتی درسته و وقوع جنگ جز ویرانی چیزی نداره اما جنگی بین ابرقدرت ها بوجود نمیاد چون در بخش نظامی و سیاسی فعلا یک ابر قدرت وجود داره و هیچ کشوری در بهترین حالت نمیتونه حتی یک هفته دوام بیاره و کل ساختار مربوط به نظامیش ویران میشه.

     موافقم 7
     مخالفم 4
    3. ممد ژانگولر

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (3774 ديدگاه)

     حالا ما که پیشگو نیستیم که قطعی بگیم جنگ بزرگی صورت میگیره یا نمیگیره .فعلا که کشورهایی که از نظر زیر ساخت و شهر سازی ضعیف هستن محکوم به نابودی و بازسازین و بین خودشون(ابرقدرتها) تقسیم کردن .ولی تجهیزات خیلی گرون میتونه به ی هدف بلقوه تبدیل بشه و خسارات زیادی رو دست کشور بذاره و شایدم برعکس بتونه خیلی کارها بکنه همش بستگی به چیدن مهره ها و تاکتیک نظامی داره . همین هواپیما به این غولیرو به ی کشور ضعیف بفروشن شاید تنونه ازش درست بهره ببره . همه اینا بستگی به چیدن نیروها و تجربه نظامی داره و همچنین شرایط طرف مقابل که مطمئنا اون همین بیکار نمیشینه نگاه کنه.

     موافقم 2
     مخالفم 0
    4. Mercedes

     ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (836 ديدگاه)

     بهزاد شوخی میکنی دیگه؟
     ابرقدرت منظورت امریکاست؟
     ولی تا حای که یادمه افغانستان و ویتنام و عراق و … همشون یه چند سالی دووم اوردن برنده هم شدن
     نذار به ابرقدرت ها اشاره کنم که کل ناتو مثل کوه وایساده جلو روسیه و هنوز هیچی به هیچی برابری میکنن
     نخندون مارو

     موافقم 0
     مخالفم 11
 2. ! i M α η δ υ α R

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1886 ديدگاه)

  از چند زاویه میشه این سقوط رو تحلیل کرد …

  علمی …

  سیاسی …

  نظامی …

  و …

  اما من دوست دارم که از این زاویه هم نگاهی داشته باشیم …

  {{{{{{{{{ بمب‌افکن B-2 ، تنها به‌خاطر تغییر وضعیت آب‌وهوا سرنگون شد. انگار که طبیعت می‌خواسته بار دیگر قدرت خود را به انسانیت ثابت کند … }}}}}}}}}}

  فرازی از سخنان پروردگار مهربان که در قرآن کریم آمده :

  {{{ و در زمین ، با تکبّر و سرمستی راه مرو که تو هرگز نمی توانی زمین را بشکافی ، و طول قامتت هرگز به ( بلندی ) کوه ها نمی رسد }}}

  سوره مبارکه آل عمران آیه ۵۴

  وَمَکَروا وَمَکَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَیرُ الماکِرینَ ﴿۵۴﴾

  و ( یهود و دشمنان مسیح ، برای نابودی او و آیینش ) نقشه کشیدند ؛ و خداوند ( بر حفظ او و آیینش ) چاره‌جویی کرد و خداوند ، بهترین چاره‌جویان است …

  موافقم 8
  مخالفم 14
  1. پیام

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1967 ديدگاه)

   حاج آقا مسئلتم

   موافقم 8
   مخالفم 4
   1. ! i M α η δ υ α R

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1886 ديدگاه)

    مسئلت ٌ درسته نه مسئلتم …

    انگار تسلطت به زبان کره ای بیشتر از تسلطت به زبان عربیه …

    جالب بود برام …

    موافقم 15
    مخالفم 4
    1. ناخدا

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (343 ديدگاه)

     تسلط به زبان کره ای رو خوب اومدی 😁

     موافقم 11
     مخالفم 2
    2. ! i M α η δ υ α R

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (1886 ديدگاه)

     🤣🤣🤣

     موافقم 10
     مخالفم 2
  2. شهروند ایرانی

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (815 ديدگاه)

   آنوقت چطور آمریکا سلطه داره روی جهان و امثال شما با سواد مذهبی یه مملکت چند هزار ساله داغون کردن و مردمش هر روز در عذاب هستن اون دو میلیارد دلار هم آمریکا از بقیه کشور میگیره چون اختیار دلار دستشه

   موافقم 8
   مخالفم 10
   1. ! i M α η δ υ α R

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1886 ديدگاه)

    شهروند ایرانی

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (802 دیدگاه) …

    عزیزم :

    اینکه م شکلا ت یه کشور 8 هزار ساله مثل ایر ا ن رو به” م ذ ه ب ” گره زدی نشون میده هم ” م ذ ه ب ” رو نمی شناسی و هم ایر ا ن رو …

    ” م ذ ه ب ” از زمان صفو یه وارد س یا س ت در ایر ا ن شد …

    اون 7 هزار و خورده ای سال که می مونه هم به خاطر ” م ذ ه ب ” ایران دچار فراز و نشیب های تاریخی بوده ؟؟؟

    سلطه آمریکا هم که با انتخاب یه پیز و ر ی فرا مو شی گرفته که راهش و هم گم میکنه ( به جای یه قمار باز ) در مسند ر یا ست ج مهو ری خیلی دیدنیه …

    {{{ صندلی داغ سنـا تو ر تد کـروز برای بلین کن : تد کروز ، سنا تو ر جم هو ر ی‌ خواه از ایا لت تگزاس در جلسه‌ کنگره که با حضور آنتونی بلین کن و ز یر خ ا ر جه … }}}

    راستی یکی از برکات این سلطه همه جانبه آمریکا هم احتمالا حمله رو سیه به اوکراین بوده !!!!!!

    یا فرار کردن از افغانستان و جا گذاشتن میلیون ها دلار ماشین آلات نظا می و سواری و اون همه سلا ح هم حتما از بابت سلطه و هیمنه آمریکا بوده !!!!!

    جنگ عر ا ق و ویتنام رو هم ولش کن …

    دیگه این قدر گفته شد تکراری شده …

    در ضمن یادت نرفته که چرا چ ی ن ویروس کرونا رو به کره زمین هدیه داد ؟؟؟

    انسان تا زمانی که یه بت برای خودش بسازه و خیال کنه که بتش بی عیب و نقصه و هر کاری کرد درسته به کمال نمی رسه …

    واقع بینی باعث میشه آدم ظ ل م و ج نا یت رو از طرف هر کشوری دید محکوم کنه …

    موافقم 10
    مخالفم 6
   2. Mm

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (47 ديدگاه)

    شهروند غیر ایرانی،،،ایشون مگه مسئولیت کشور به عهدش هست؟مگه ایشون رئیس جمهور کشوره یا مسئول کشوره؟چه ربطی داشت؟چرا الکی قضاوت میکنی؟چرا مذهبو به سیاست ربط میدی؟متاسفانه حرف های زیادی هست که گفتنش اینجا نیست ولی مسئولین ما کاری کردن که مردم بی دین شدن .البته حق میدم وقتی طرف با جای مهر نماز روی پیشونی اختلاس میلیاردی میکنه مردمم بی دین میشن خدایا خودت مارو ببخش.

    موافقم 7
    مخالفم 5
  3. ! i M α η δ υ α R

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1886 ديدگاه)

   جالبه که دوستان به آیات قرآن هم دیسلایک می دن …

   فکر نمی کنم شنیدن قرآن درد داشته باشه …

   در عجبم …

   این مقاومت در برابر شنیدن حقیقت از منظر گمراهی ، حقیقتا ستودنیه اما به کفر ابلیس هم نمی ارزه …

   آدمی هر چه توانگر باشد …
   چون بدین نقطه رسد ، مسکین است …

   موافقم 12
   مخالفم 10
   1. froG-driVer

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (342 ديدگاه)

    یه سقوط هواپیما ببین به کجا کشیده شد😐

    موافقم 5
    مخالفم 3
   2. ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (4356 ديدگاه)

    اتفاقا برای اینا خیلی هم داره!!

    موافقم 4
    مخالفم 0
  4. یانکی من هم فرزند کسی هستم

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (164 ديدگاه)

   زمین رو نمیتونی بشکافی.جدی می‌فرمایید چاه ۱۳ کیلومتری شوروی رو از کجا آوردیم.معدن شیلی رو چی میگی.قد کوه نشدیم ولی از کوه هم عبور کردیم الان بغل گوشتیم.راستی آخرش چی شد زمین دور خورشید میگرده یا خورشید دور زمین.آخرش چی شد زمین مرکز کایناته.والا با این نوناشون

   موافقم 9
   مخالفم 6
   1. ! i M α η δ υ α R

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1886 ديدگاه)

    با کاربرات 4 دهنه خوش باش …

    به خودت فشار نیار …

    موافقم 2
    مخالفم 8
  5. Mm

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (47 ديدگاه)

   داداش دمتم گرم حرف خوبیو زدی کاری به دیسلایکا نداشته باش مردم ما متاسفانه فقط چسبیدن به مادیات معنویت از بینبینشون رفته ولی بازم دمت گرم بخدا طرف با هزاران مشکلات نابینایی بی پولی بد بختی گرفتاری باز خدارو قبول داره ولی مردم ما فقط میشینن مشکلاتی که از سر بندگان خدا هست رو میندازن تقصیر خداوند!
   هر بد بختی اومده سرمون مقصرش خودمونیم نه خدا مقصر خود ماییم همین یه جمله کلی حرف توشه…

   موافقم 4
   مخالفم 4
   1. ! i M α η δ υ α R

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1886 ديدگاه)

    Mm عزیز …

    من خودم الان زنده بودنمو مدیون معجزه خدام …

    1 مرداد 99 سر صبح تصادف کردم و خدا معجزه کرد و تپل کار و درآورد …

    قربونش برم اگه معجزه نمیکرد ، الان داشتم از دیار باقی کامنت میگذاشتم واسه بقیه درگذشتگان …

    توی این 4 ساله تازه مهربونیشو به چشم دل دیدم و دیوانه شدم …

    خودت گفتنی ها رو گفتی …

    فقط بگم مردم ما بعضی هاشون دوست دارند چشماشونو ببندند …

    با چشم بسته راه رفتن هم که زمین خوردن داره …

    موافقم 4
    مخالفم 6
    1. ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (4356 ديدگاه)

     بیشتر در مورد تصادف کردند توضیح بده

     موافقم 1
     مخالفم 1
    2. ! i M α η δ υ α R

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (1886 ديدگاه)

     ساعت 8.30 صبح با دوچرخه یهو بی اختیار رفتم وسط خیابون اصلی …

     فقط یه لحظه نگام افتاد دیدم سه تا ماشین کنار هم دارند میان سمت من …

     تا مغزم می خواست پردازش کنه که این تصویری که دارم می بینم طبیعیه یا نه …

     دیگه هیچی نفهمیدم …

     دیدم رو هوام و دوچرخه داره برا خودش رو زمین میره …

     عینکم پرتاب شد و اونم داشت یه وری می رفت …

     خودم هم بیشتر از 2 ثانیه بین زمین و آسمون داشتم به این ور و اون ور می خوردم …

     تا بخودم اومدم دیدم وسط خیابون اصلی رو زمین ولو شدم …

     خیابون بسته شد و دو سه نفر اومدن بالا سرم و کمک کردن بیام کنار …

     یارو که به من زده بود خودش کپ کرده بود و یکی دو نفر هم رفتن اونو به حال بیارند …

     اورژانس اومد و 20 دقیقه معاینه کرد و چون تصادف جرحی شده بود آنژوکت و وصل کرد و شروع کرد به نوشتن گزارش که گفتم چیزیم نیست و با رضایت خودم بی خیال شد و رفت …

     اون بنده خدا هم ماشینش نرفت پارکینگ …

     یه 6 ماهی کوفتگی و بدن درد داشتم و بغیر از دو سه تا خراش عمیق پوست و یه پارگی کوچیک نیمه عمیق بافت عضله خدا رو شکر به خیر گذشت …

     می تونم بگم با اون شدت تصادف ، هیچ کاریم نشد …

     میتونست عوارضی مثل شکستگی جمجمه / استخوان های دست و پا / دنده ها / لگن / مهره های گردن و ستون فقرات / پارگی طحال و کبد و کلیه ها و خونریزی داخلی و … اتفاق بیفته …

     با معجزه خداوند مهربان همه چیز بخیر گذشت …

     دوباره 1 مرداد 99 متولد شدم …

     موافقم 7
     مخالفم 1
  6. محمد

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (819 ديدگاه)

   برادر چه بی کار تشریف دارید.

   موافقم 9
   مخالفم 0
 3. کیان

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1450 ديدگاه)

  اینکه امریکا چند دهه قبل این هواپیما رو ساخته، عملیاتی کرده و … و حالا هم نسل جدیدتر رو رونمایی کرده بنظرم کافی هست فقط برای اینکه تفاوت اندازه و جایگاهشون در قیاس با بقیه مشخص بشه.
  تنها کشوری ک جنگنده نسل 5 رو بیش از 2 دهه عملیاتی داره، بدون نقص و … ، فروش به خیلی از کشورهای دیگه و …

  باشد تا در سمت درست بایستیم بخاطر خودمون

  موافقم 13
  مخالفم 8
  1. new reventon

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (418 ديدگاه)

   دسته 60 فروندی b 52 هر کدام 50 تن بمب
   دسته 10 فروندی b22) هر کدام 30 تن بمب
   دسته 40 فروندی b1 lancer هر کدام 30 تن
   100 اف 15 هر کدام 15 تن بمب
   40 اف 18 سوپر گراولر جهت اخلال هوایی و سرکوب پدافند
   60 فروند اف 35 جهت برتری هوایی-سرکوب پدافند-بمب افکن
   30 اف 22 جهت سرکوب نیروی هوایی
   اف 16 هم به تعداد زیاد(چند منظوره)
   حداقل 10 آواکس e2, e3
   بخشی از قدرت آمریکا جهت یک عملیات

   موافقم 14
   مخالفم 4
  2. پاسخ

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (3 ديدگاه)

   امروز یه اف 35 دیگه هم نرفته بالا سقوط کرد
   حالا شما باز بگو بدون نقص و طرف درست!!!!

   موافقم 9
   مخالفم 10
  3. پاسخ

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (3 ديدگاه)

   آمریکا کشور آلوده و فاسد و کثیف ترین کشور دنیاست هرکشوری هم که مطیعش باشه دشمنه و باید نابود شود

   موافقم 13
   مخالفم 9
  4. امین

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (90 ديدگاه)

   سمت درست سمت آمریکاست؟ نسل کشی سرخپوستان برده داری در آمریکا رواج فساد و فحشا در دنیا با رسانه هاشون جنگهای ویتنام و عراق و افغانستان و طالبان و ساخت داعش و بمب اتم و حمایت از اسرائیل در نسل کشی مردم بی دفاع غزه و ………. اگر این سمت درست تاریخ هست من دوست دارم سمت اشتباه بایستم

   موافقم 4
   مخالفم 7
 4. زیزیگولو

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (5736 ديدگاه)

  ۲ میلیارد دلار 😱

  موافقم 9
  مخالفم 0
  1. Mohammad

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (241 ديدگاه)

   آمریکا هرسال حدود ۸۰۰میلیارد دلار بودجه نظامی میزاره کنار

   موافقم 12
   مخالفم 2
   1. نکته

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1 ديدگاه)

    جالبه ولی پس چرا تعداد تجهیزات روس و چین از آمریکا بیشتره؟
    چون آمریکایی ها فقط خرج پول اضافه و لاف بیخود هستن همین

    موافقم 4
    مخالفم 15
    1. amir-lga775

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (7 ديدگاه)

     برادر عزیز این دو کشوری که نام بردی کمیت را بر کیفیت بالاتر می دونن و این رو میشه از تولیداتشون متوجه شد به طور مثال تولیدات تانک هاشون که هیچ اهمیتی به نفرات داخل تانک نمی دهند.اون چینی که شما نام می بری داره گلوله های مختلف توپخانه تولید میکنه و برای روسیه میفرسته بدون هیچ کیفیتی دقیقا مثل بقیه اجناسشون.
     ایران در طی جنگ ۱۷ فروند جنگنده j-7 چینی خریداری کرد اینها به قدری کیفیت ساختشون پایین بود که حتی راه به زور میرفت و اکثرشون توی جنگ نابود شد.(این رو من نمیگم خلبان ها میگن)
     بله ایران هزینه کرد F-14 خرید که خلبان های عراقی اگر باهاش مواجه می شدن اجکت میکردن
     تمامی حرف هایی که من زدم مستنداتشون موجوده.

     موافقم 9
     مخالفم 1
 5. 𝐀𝐥𝐢

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1209 ديدگاه)

  ظاهر ترسناکی داشت

  موافقم 7
  مخالفم 0
 6. جرمی کلارکسون

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (533 ديدگاه)

  آذر سال قبل هم بمب افکن B21 رونمایی شد
  یکم از B2 کوچیک تره
  یادمان نره که اولین هواپیمای بال دیس جهان هورتن هو 229 بود ساخت ۲ برادر در آلمان نازی که برای بمباران نیویورک قرار بود مورد استفاده قرار بگیره
  حالا بعضی دوستان میان میگن من آلمانی فنم

  موافقم 12
  مخالفم 0
  1. نشناسی بهتره

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (443 ديدگاه)

   یوخده جزئیات این هواپیما رو بیشتر کنم (هورتن هو ۲۲۹)

   دارای بدنه چوبی بوده که باعث می‌شد رادارگریز بشه مثل موسکیتو
   ( جالبه بعد جنگ ریمار هورتون ذغال چوب رو با چسب چوب قاتی کرده تا امواج رادار انگلیسی هارو جذب کنه)
   چهار تا تیربار داشت که دوتاش رو به عقب چون اگه جنگنده‌ای میرفت پشتش بتونه بزنتش
   اگه تولید میشد میتونست اولین بمب افکن موتور جت دنیا بشه

   موافقم 9
   مخالفم 0
   1. datsun

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (3607 ديدگاه)

    تولید شد همینه!!

    موافقم 6
    مخالفم 0
    1. نشناسی بهتره

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (443 ديدگاه)

     نه دیگه!
     این برا آمریکا بوده
     چون آلمانا اول به تکنولوژی موتور جت دست پیدا کردن زودتر از بقیه کشورا تونستن هواپیمای موتور جت بسازن
     مثل me262 که حتی تو جنگ جهانی هم استفاده شد

     موافقم 3
     مخالفم 1
    2. datsun

     ۹ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (3607 ديدگاه)

     مثله اینکه از سرنوشت هورتون ها خبر نداری که به کجا انتقال داده شدن و مهندسی معک و س شدن

     موافقم 7
     مخالفم 0
 7. همایون

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (609 ديدگاه)

  فیلم سقوطش
  https://www.aparat.com/v/7I6Yo

  موافقم 3
  مخالفم 0
 8. JaMsHiD

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1567 ديدگاه)

  دوستی که طرفداری از آمریکا و انگلیس می‌کنی
  میشه بدونم سال ۵۷ کیا پشت قضیه اومدن اون به ایران بودن؟
  هنوزم میگم آمریکا جنایاتی که کرده هزار برابر روسیه هست . فقط فرقشون اینه که آمریکا اسمشو گذاشت حقوق بشر و کمک به مردم جهان و روسیه هم با صراحت گفته من حمله کردم خوب کردم .
  خود ترامپ گفته ما کم دستمون به خون آلوده نیست ایرانی بعدا طرفداری از آمریکارو میکنی؟
  ( طرف صحیتم با افراد سایت نیست با افرادیه که فکر کردن آمریکا نشان صلح و دوستی و کارخوب هست
  هزاران جنگه که آمریکا انجامش داده . افغانستان نمونه اش که بیست سال نسل کشی انجام شد و هفتاد هزار نفر مردن )

  موافقم 5
  مخالفم 10
  1. khashayar0

   ۹ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (229 ديدگاه)

   جمشید خان اگر از منظر اخلاقی به قضایا نگاه نکنیم. به نظر من چیزی به اسم درست و غلط وجود نداره بلکه بحث اصلی قدرت و حفظ کردن اونه که به روش های مختلف مثل استفاده از خرافاتی مثل دین و مذهب (مثل ایین اسلام و مسیحیت و یا بودیسم و کومونیست و
   نژاد پرستی و …. ) برای تحریک و به خدمت گرفتن مردم برای رسیدن به خواسته های خودشون استفاده میکنن.
   و مورد دیگه که میخوام بگم انسان هم مثل بقیه موجودات نه اشرف مخلوقاته نه جان و زندگیش اهمیتی داره.

   موافقم 7
   مخالفم 6
   1. JaMsHiD

    ۹ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1567 ديدگاه)

    قبول دارم ما اشرف مخلوقات نیستیم ولی جان تمام مخلوقات با ارزشه . اینجور که میگید مثلا هیت.لر هیچ کار خاصی نکرده .
    در مورد کنترل هدف ها و ذهن های جامعه هم کاملا درست میگید .

    موافقم 0
    مخالفم 0
 9. منصور

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (51 ديدگاه)

  دو میلیارد دلار هزینه سرانه ساخت این هواپیما از طراحی تا تولید هست اما هزینه ساخت هر فروند از آنها حدود یک میلیارد دلار هست

  موافقم 3
  مخالفم 0
 10. Behi

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (154 ديدگاه)

  در مقام مقایسه باید گفت انگار برج خلیفه ویران میشه (از نظر هزینه تولید)

  موافقم 2
  مخالفم 0
 11. مهدی

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (19 ديدگاه)

  یه عده که چوب حراج زدن به منطقشون. از این خبر هم برای آمریکا در حال تبلیغن

  موافقم 1
  مخالفم 1
 12. احسان

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (2876 ديدگاه)

  چقدر جو نظرات سایت سمی شده

  موافقم 1
  مخالفم 1
 13. حسن

  ۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1451 ديدگاه)

  کامنتها من را که حذف میکنی و در قرن 21 کامنتهای یک عده متحجر متعصب با مغز پوسیده ی هزار ساله را نشر میدی اما اشکال نداره
  ببینید قیمت این بمب افکن 2 ملیارد دلار نیست قیمت هر فروند 750 ملیون دلار است و قیمت فروش با کلیه ی خدمات و قطعات 950 ملیون دلار
  اما چون بعد از تولید 21 عدد پروژه با مخالفت کنگره ی امریکا متوقف شد و هزینه های انجام شده برای طرح 44 ملیارد دلار بود با سرشکن کردن هزینه های طرح بر تعداد تولیدی به بمب افکن دو ملیاردی معروف شد

  موافقم 3
  مخالفم 0
 14. حسن

  ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1451 ديدگاه)

  اسمش شبح کانزاس بود
  درود بر روح پر فتوح شبح کانزاس

  موافقم 2
  مخالفم 1
  1. JaMsHiD-R1988

   ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1567 ديدگاه)

   درود بر روحی که میلیون ها جون رو فقط با یک دکمه میگیره …

   موافقم 1
   مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا