رپورتاژ

چرا ماشینم جوش میاره و آمپرش بالا میره

یکی از مشکلاتی که در خودروها با آن احتمالا روبرو شده اید بالارفتن ناگهانی آمپر ماشین می باشد . این عیب در خودرو موجب بروز خطرات بسیاری می شود و خیلی سریع باید نسبت به رفع این مورد اقدام نمایید . و اما چه مواردی در بالارفتن دمای خودروی شما موثر می باشد ؟

اقدام لازم

بعد از جوش آوردن ماشین در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و سپس باید سرعت خود را کم کنید و خودروی خود را به یک مکان ایمن برای توقف محیا کنید . نکته ای که وجود دارد این است که به هیچ عنوان نباید خودروی خود را خاموش کنید . با انجام این کار موتور خودروی شما رینگ و پیستون می چسپاند به اصطلاح و خودروی شما نابود می شود . اما ضعف در چه قطعاتی موجب آسیب به خودروی شما می شود .

 

خرابی رادیاتور

اولین عاملی که باید بررسی کرد ضعف در رادیاتور ماشین و عوامل وابسته به آن می باشد . خرابی پروانه فن ماشین و از کار افتادن رادیاتور به دلیل مشکلات برقی در خودرو می باشد . از طرفی ممکن  است این ایراد به دلیل کثیف شدن رادیاتور و کم شدن توانایی ماشین برای ورودو خروج هوا نام برد که از دلایل اصلی این ایراد می باشند .

 

یکی دیگر از مواردی که بسیار مورد اهمیت می باشد منبع انبساط خودرو می باشد . این قطعه کم تر به آن توجه شده اما نقش بسیار مهمی را ایفا می کند . هنگامی که رادیاتور خودروی شما آب کم می کند از طریق منبع انبساط به کمبود آب که در رادیاتورها می باشد کمک می کند . این قطعه ذخیره ی همیشگی خودروی شما برای جلوگیری از خطر کم آب شدن می باشد .

 

هواکش خودرو

منبع انبساط نیز از دسته قطعاتی می باشد که نقش بسزایی در هوارسانی خودرو ایفا می کند . هواکش خودرو با همکاری با رادیاتور خودرو و سایر قطعات هوا رسانی هم چون لوله های هواکش خودرو سبب خنک شدن خودروی شما می شود . هر گونه ضعف در هواکش خودرو شما نمی تواند هوای کافی به رادیاتور برساند و موجب گرم شدن خودرو می شود

ترموستات

این به این دلیل است که ترموستات در صورت نیاز جریان مایع خنک کننده را از موتور به رادیاتور باز یا بسته می کند. وقتی موتور هنوز سرد است نیازی به خنک شدن ندارد بنابراین در بسته نگه داشته می شود. تنها زمانی که موتور گرم می شود، ترموستات باز می شود تا مایع به رادیاتور برسد و در آنجا خنک شود.

اگر  ترموستات خوب کار نکند و ماشین بیش از حد گرم شود، به این معنی است که ترموستات حتی زمانی که باید باز شود بسته می ماند. همچنین می تواند باز بماند، اما در این صورت ماشین بیش از حد گرم نمی شود، اما زمان زیادی طول می کشد تا به دمای سرویس خود برسد .

پمپ آب

خرابی پمپ آب نیز از دیگر ایراداتی می باشد که ممکن است موجب گرم شدن بیش از حد موتور خودرو شود .

برای اینکه ضدیخ بین موتور و رادیاتور به گردش درآید، لازم است پمپ آب آن را از طریق لوله‌های مختلف به حرکت در می آورد  . در غیر این صورت، مهم نیست که ترموستات مسیر عبور را باز کند و فن با حداکثر توان کار می کندو در نتیجه ماشین بیش از حد گرم خواهد شد و پمپ آب خراب می شود .

 • نشت ضد یخ از پمپ آب : معمولاً از واشر پوشش یا دهانه تخلیه آن. به دنبال نشتی ضد یخ در هر جایی باشید. اگرچه باید توجه داشته باشید که برخی از پمپ های تازه نصب شده ممکن است تا زمانی که ته نشین شوند کمی نشتی داشته باشند.
 • صدای غیرعادی پمپ : این مکانیسم معمولاً توسط قرقره ها و تسمه ها فعال می شود که در صورت عدم کارکرد صحیح، صدای جیغ مشخصی ایجاد می کند. مخصوصاً وقتی موتور روشن می شود. اگر به جای صدای جیغ، صدای مالش بلبرینگ باشد، معمولاً به این دلیل است که یاتاقان های پمپ از قبل خراب شده اند.

 

 ضد یخ

قدیمی شدن ضد یخ و از بین رفتن خواص ضد یخ نیز از ایراداتی می باشد که موجب بالارفتن دمای خودرو شود .کم بودن مایع ضد یخ را می توانید از رنگ منبع انبسا خودرو تشخیص دهید .  هم چنین بهتر است که ضد یخ خودروی خود را نهایتا هر دو سال یک بار تعویض نمایید تا ضد یخ جدید جایگزین ضد یخ قدیمی شود . ضد یخ علاوه بر جلوگیری از سرد شدن خودروی شما نقش بسیار مهم تری را با ترکیب آب برای جلوگیری ازگرم شدن خودرو و خنک کنندگی ایفا می کند .

 

 

عملکرد فن

اگر فن ها کار می کنند و وقتی روی دریچه گاز می گذارید متوجه افت دماسنج می شوید، ممکن است مشکل از جریان مایع خنک کننده باشد. در این حالت بگذارید موتور کاملا خنک شود و رادیاتور و منبع انبساط را بررسی کنید تا از وجود ضدیخ کافی مطمئن شوید.

 

اگر فن ها به درستی کار می کنند و متوجه شدید که شتاب گیری از خودروی پارک شده باعث کاهش دمای مایع خنک کننده می شود، احتمالاً مشکل جریان مایع خنک کننده دارید. از دست دادن مایع خنک کننده می تواند به دلیل نشتی خارجی باشد، اما همچنین به دلیل نشتی داخلی در موتور، ناشی از سر مهر و موم مکانیکی است.

از طرف دیگر، اگر فن ها کار می کنند و مقدار زیادی مایع خنک کننده در سیستم وجود دارد، اما دمای موتور هنگام شتاب گیری کاهش نمی یابد، ممکن است مشکل از نشت مایع خنک کننده نباشد، بلکه مشکل از جریان یا کیفیت آن باشد. خنک کننده ممکن است یک پروانه در پمپ آب شکسته باشد، به این معنی که جریان مایع خنک کننده کم است و باعث گرم شدن بیش از حد می شود.

در موارد دیگر، مایع خنک‌کننده نیز می‌تواند به رسوبات آلوده شود و کیفیت آن کاهش یابد و مدار خنک‌کننده مسدود شود. درب رادیاتور را با موتور سرد باز کنید و بررسی کنید که همه چیز تمیز باشد.

نتیجه گیری

در نهایت، اگر فن ها خوب کار می کنند، مایع خنک کننده خوبی وجود دارد، و دما با شتاب کاهش نمی یابد، ممکن است به دلیل مشکل ترموستات باشد. برای بررسی آن کافیست بخاری را فعال کرده و پمپ آب را چک کنید. اگر هوای خارج شده از هواکش ها گرم نباشد، ممکن است پمپ خراب باشد. اما اگر بخاری خوب کار می کند و هوا گرم خارج می شود، پس از رسیدن موتور به دمای کارکرد، شیلنگ ورودی رادیاتور را سفت کنید. اگر شیلنگ به هیچ وجه احساس گرما و فشار نمی کند، مشکل از ترموستات است و به جای تخلیه گرما از رادیاتور، سیستم خنک کننده به گردش در موتور که هوای گرم را حمل می کند، ادامه می دهد و باعث گرم شدن بیش از حد آن می شود.

مطالب مشابه

‫۱۴ دیدگاه‌ها

 1. MC20

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (1059 ديدگاه)

  چون اعصابش خورده …

  موافقم ۶
  مخالفم ۲
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۹ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (7640 ديدگاه)

   به ترموستات و در رادیاتور توجه ویژه‌ای داشته باشید که با همین مسئله‌ی ساده کسی کلاه سرتون نگذاره و خرج اضافی بکنید !!!

   یه چیز جالب در مورد قطعه فروش‌ها هست که مثلاً در رادیاتور برخی خودروها با هم مشابه هست و طرف اول میپُرسه ماشینت چیه و بعد قیمت میده مثل اینایی که شیشه دودی میزنند اول به خودرو نگاه میکنند و بعد برچسب دودی میزنند در حالی که برای همه خودروها از یک مدل برچسب استفاده میکنند !
   لطفاً قبل از هر خریدی کمی تحقیق کنید و بعد خرید کنید تا کلاه سرتان نرود !

   موافقم ۱۳
   مخالفم ۰
   1. Chevrolet3

    ۹ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (22 ديدگاه)

    سلام در جواب به اینکه چجوری موتور ال اس رو جا کردیم توی هایلوکس من دیروز نت نداشتم نتونستم جواب بدم ببینید شما حجم موتور ال اس ۱ رو نبینید بگید ع چقدر موتور بزرگیه شما توجه کن که این موتور میل سوپاپش تو بلدک سیلندرش هست و اینکه یعنی هم طولش کمتر از موتورای مثل ۳uz که ohc هستن ؛ هست و هم عرضش هم ارتفاعش چون اصلا تسمه تایم تا بالا نمیاد . پس به راحتی تو نیسان ابی هم جا میشه بعدشم دوستان عزیز سیستان بلوچستانی یه سری تویوتا ها دارن که اکثرا ۸۵ تا ۹۲ هستن که خیلیاشون موتورشون ۳uz هست پس وقتی انجین ۳uz رو نصب میکنن پس ال اس وان که در ظاهر موتور کوچک تری هست به راحتی جا میشه البته خوب ما اینکارو به کمک خدابیامرز ادیک امریکایی توی شیراز جمع کردیم

    موافقم ۳
    مخالفم ۱
    1. NAVID۰۰۹۸

     ۱۰ شهریور ۱۴۰۱
     سوابق: (7640 ديدگاه)

     ممنون از توضیحتان .
     اما چون تا حالا چنین چیزی ندیدم ، درکش برایم سخته !

     موافقم ۴
     مخالفم ۰
 2. حامد

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (779 ديدگاه)

  چجوری خودرویی جوش میاورد؟
  اینکه خودروی ایرانی بخرید

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۶
 3. Alan.r

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (493 ديدگاه)

  چون گرمه

  موافقم ۵
  مخالفم ۲
 4. AmirAli

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (64 ديدگاه)

  جواب:
  چون ماشینت سلطانه ( elx )

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۱
  1. ˈadɔlf ˈhɪtlɐ

   ۹ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (506 ديدگاه)

   این به اصطلاح ماشین باز ها دوتا سلطان دارن پارس elx سمند elx این دو گروه به شدت هیتر هم هستن

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
  2. هیبت الله

   ۱۰ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (18 ديدگاه)

   ببار داشتم با این سلطان بازا بحث میکردم
   جالبه میگفتن شورلت ایمپالا شکل پیکانه🤣
   بعدش طرف می‌گفت elx راحت ۲۲۰ تا رو پر می‌کنه🤣
   آخه عزیز من تو نیم ساعت بخوای با پژو ۱۶۰ تا بری موتورش میپوکه و هیچی ازش نمی‌مونه
   بعدش به خودم اومدم دیدم دارم با چنتا ۱۵ ساله بچه سال بحثی میکنم که طرفم هیچ درکی از ماشین نداره
   و بحث رو ترک کردم😐

   موافقم ۰
   مخالفم ۱
 5. T

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (284 ديدگاه)

  من موقعی که پژو پارس داشتم قبلاً .میخواستم برم تو جاده که یکدفعه تو جاده امپرش رفت بالا واشر سرسیلندر زد بیچاره شده بودم 😂🤦 پارس مدل ۹۳ داشتم فروختم

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۰
 6. Swedish Arrogant Tiger

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (1890 ديدگاه)

  هواکش خودرو با همکاری با رادیاتور خودرو و سایر قطعات هوا رسانی هم چون لوله های هواکش خودرو سبب خنک شدن خودروی شما می شود.
  اینا به کی میدن براشون رپورتاژ بنویسه؟!
  یعنی همین یه بند کافیه تا دیگه این برند رو تو لوازم یدکی دیدی فرار کنی.

  موافقم ۸
  مخالفم ۱
 7. A.A.S

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (69 ديدگاه)

  چون ایرانیه و معمولا ایرانیا هم اعصاب ندارن🗿

  موافقم ۵
  مخالفم ۲
 8. Elemento

  ۹ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (11589 ديدگاه)

  همیشه واسم سوال بود این صدای جیغ مانندی که بعضی ماشین ها موقع استارت زدن میدن از کجاست
  پس پمپ آب بود

  موافقم ۰
  مخالفم ۳
  1. SS

   ۱۰ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (614 ديدگاه)

   معمولا این صدا از تسمه (Serpentine belt) یا تنظیم کننده سفتی تسمه (Tensioner) هست
   صدای واتر پمپ مشکل دار فقط برای استارت نیست و صدا از پولی قابل شنیدن هست

   موافقم ۱
   مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا