ایستگاه

اف‌جی کروز، شتاب در دل طبیعت

رپورتاژ: وقتی  بحث خودروهای آفرودی باز می‌شود دایره انتخاب‌های ایرانی‌ها بسیار محدود است. اگر کسی مشکلی با هزینه‌های این خودروها نداشته باشد بهترین انتخاب‌ها را می‌تواند در تویوتا پیدا کند. برای مثال اف جی کروز یکی از بهترین گزینه‌های این کمپانی برای گردش حرفه‌ای در دل طبیعت است.


تویوتا اف جی کروز در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ وارد ایران شد. ظاهر عجیب و دوست‌داشتنی این خودرو اگرچه از بیرون کاملا بی‌نقص و وحشی است اما در داخل کابینی شباهتی به خودروهای آفرود کلاسیک دارد.

Toyota FJ Cruiser
یکی دیگر از نکاتی که برای خریدن تویوتا اف جی کروزر باید در ذهن داشته باشید این است که این خودرو سه در دارد و ممکن است پیاده و سوار شدن را برای افراد سخت کند.

ویژگی‌های فنی خودرو

موتور جی آر ۱ تویوتا کروز ۲۷۰ اسب بخار می‌تواند تولید کند که رقم بسیار خوبی برای بالا رفتن از تپه ها و آفرود سواری است. با این حال برخی با تیونینگ و نصب کیت سوپرشارژر قدرت آن را تا ۳۲۰ اسب بخار افزایش می‌دهند. این کشش بالا به ما این اعتماد را می‌دهد که هر کجا که خواستیم با آن برویم. شتاب صفر تا ۱۰۰ این کشتی بزرگ ۶.۵ ثانیه است که عددی بسیار خارق‌العاده محسوب می‌شود. این عدد برای لندکروزر ۸.۵ ثانیه است.

جعبه دنده این خودروی آفرودی از مدل پنج سرعته اتوماتیکی یا شش سرعته دستی است که در تویوتا هم به کار رفته است. گیربکس دستی حدود یک لیتر بیشتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر در شهر و بزرگراه می‌سوزاند.

از نظر ایمنی تویوتا اف جی کروزر خودروی مطمئنی به حساب می‌آید. داشتن شش کیسه هوا، دو عدد جلو، دو عدد پهلو و دو عدد در ستون‌های جانبی باعث شده که دربرابر برخورد سنگین مقاومت از خود نشان دهد. داشتن دوربین عقب که نقاط کور آن را پوشش می‌دهد، به همراه سیستم کنترل پایداری ایمنی آن را افزایش داده است. تنها موردی که از نظر موسسه بیمه مستقل ایمنی بزرگراه امتیاز کمتری گرفته، استحکام سقف است که البته باز هم در این قسمت کاملا رد نشده. نسخه استاندارد این خودرو مجهز به سامانه‌های ایمنی و کمکی‌های الکترونیکی رانندگی مانند pre-collision، جلوگیری برخورد از جلو و محافظت از عابران پیاده، سیستم کنترل پایداری خودرو، سیستم هشدار خروج از خط و همچنین کروز کنترل خودکار شده امنیت ما را در جاده‌ها حفظ می‌کند.

در اف جی کروزر شباهت‌هایی با پرادو دیده می‌شود. پرادو بیشتر از ۲۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر بوده اما موتور مشابهی با اف جی دارد. آرایش قرارگرفتن سیلندرها در پرادو خطی مستقیم و در اف جی کروز خورجینی v شکل است. هر دو خودروی تویوتا ۶۰ ماه یا ۱۰۰ هزار کیلومتر هم گارانتی دارند.

2014-toyota-fj-cruiser-trail-teams-ultimate-edition-cockpit
البته اف جی کروز به خودروی دیگری هم از مجموعه محصولات تویوتا شبیه است. بدنه و پلت‌فرم آن با فوررانر اشتراک‌هایی با فوررانر دارد. نزدیک‌ترین خودرو به اف جی کروز هامر است که در ایران خرید و فروش نمی‌شود.

این فقط چرخ‌ها و ابعاد بزرگ خودرو نیست که نشان می‌دهد که اف جی کروز امکانات مناسب آفرودسواری را دارد. بلکه خصوصیت‌های دیگری هم در این خودرو به کار رفته است که شامل قطب نما و انحراف‌سنج می‌شود. امکانات رفاهی خودرو بسیار محدود است و سیستم تعلیق پرتکانی در شهر دارد تا به ما نشان دهد قرار نیست رانندگی راحتی در شهر داشته باشیم. با این وجود در مقایسه با بسیاری از محصولات آفرودی دیگر یکی از بهترین بازار است و رقبای آن شامل جیپ، پاژن و لندروور است که یا مانند جیپ بسیار قدیمی هستند و یا در ایران اصلا وجود ندارند. اف جی کروز هم یک مدل خودروی کم‌یاب به حساب می‌آید اما اگر نام آن را در سایت دیوار جست‌وجو کنیم راهی برای پیدا کردن یک گزینه خوب پیدا خواهیم کرد.

Toyota FJ Cruiser
منبع :  ویرلن

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا