تسلا

شکایت ۵۶ میلیارد دلاری سهامدار خرد تسلا از ایلان ماسک!

ریچارد تورنتا مؤسس شرکت تجهیزات صوتی خودرویی که قبلاً نوازنده یک گروه موسیقی بوده و هم‌اکنون نیز سهامدار تسلا به شمار می‌رود از مدیرعامل این برند شکایت کرده تا به این ترتیب بتواند غرامتی سنگین را متوجه ایلان ماسک کند. به گزارش رویترز و به نقل از پدال، اظهارات تورنتا در دادگاهی که به مدت یک هفته در ویلمینگتون دلاور برگزار خواهد شد مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. او از پکیج مالی هنگفتی که توسط هیئت‌مدیره و برای ارائه پاداش به ماسک تخصیص یافته شاکی است.

شاکی این پرونده به نمایندگی از برخی سهامداران از ماسک و هیئت‌مدیره تسلا شکایت کرده است. این پرونده قضائی خسارتی برای تورنتا در بر نخواهد داشت و تنها هدف او قطع کمک‌های مالی ماسک در سال ۲۰۱۸ به نفع کمپانی است. در صورتی که تورنتا در این پرونده پیروز شود احتمال دارد ماسک هزینه‌ای در حدود ۵۶ میلیارد دلار را متحمل شود. زمانی که تورنتا این پرونده را در سال ۲۰۱۸ به جریان انداخت تنها ۹ سهم از تسلا را در اختیار داشت و همین موضوع باعث عجیب شدن ماهیت شکایتش از ماسک شد. معمولاً در چنین پرونده‌هایی که شاکی سهم بسیار کمی از یک شرکت را در اختیار دارد شاهد مختومه شدن سریع آن با تسویه‌حساب غیرمالی و پرداخت به وکلای شاکی هستیم.

اما این بار وضعیت متفاوتی وجود دارد. کارشناسان حقوقی می‌گویند احتمال شکایت سرمایه‌گذاران بزرگ از مقامات یک شرکت به خاطر تبعات آن پایین است. نکته جالب اینکه تسلا در سال ۲۰۱۹ به دنبال اخراج تورنتا از بین سهامداران خود بود اما این اقدام راه به جایی نبرد. همچنین او تنها کسی نیست که به دریافتی‌های ماسک در سال ۲۰۱۸ اعتراض دارد. در همان زمان که چنین طرحی برای پرداخت مبالغ بالا به ماسک اعلام شد انتقادات زیادی وجود داشت و سیستم بازنشستگی معلمان کالیفرنیا که جزو سرمایه‌گذاران تسلاست به آن رأی منفی داد.

این بسته مالی به ماسک اجازه می‌دهد تا یک درصد از سهام تسلا را با تخفیفی بالا در زمان دستیابی به اهداف مالی و عملکردی شرکت خریداری کند. تا به اینجا تسلا به ۱۱ هدف از ۱۲ هدف خود دست یافته و ماسک نیز با استفاده از این بسته مالی سرمایه زیادی را جمع‌آوری کرده است. در این شکایت آمده که ماسک شرایط بسته مالی و حقوقی خود را به هیئت‌مدیره وابسته به خود دیکته کرده است. ماسک و هیئت‌مدیره نیز در مقابل می‌گویند این بسته مالی باعث شده مدیرعامل در مواقع سخت اقتصادی روی تسلا تمرکز داشته باشد و رشد ارزش این شرکت نیز شاهدی بر این مدعاست.

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۴ دیدگاه‌ها

 1. بی نام

  ۲۲ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (2874 ديدگاه)

  دنیای عجیبیه. یک کشور ۸۰ میلیونی ۵ ساله منتظره ۷ میلیارد دلارش از کشور دیگه آزاد بشه تا قیمت دلار پایین بیاد که تازه ۹۰ درصد این پول هم بخور بخور میشه اونوقت توی امریکا اختلافات درونی یک شرکت خصوصی بر سر ۵۶ میلیارد دلاره!!!

  موافقم ۱۱۳
  مخالفم ۷
  1. Khosrow

   ۲۲ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (2290 ديدگاه)

   امپریالیسم ..

   موافقم ۷
   مخالفم ۴۰
   1. ilia2008

    ۲۲ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (161 ديدگاه)

    سگش به کمونیسم شرف داره

    موافقم ۳۰
    مخالفم ۷
  2. پارسا

   ۲۲ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (267 ديدگاه)

   حاجی نولید ناخالص داخلیمون پارسال از عراق هم کمتر شد . یه چیزی حدود یه درصد آمریکا
   پ.ن : این مقدار اندک‌ یه درصدش هم دست ملت نمیرسه

   موافقم ۳۳
   مخالفم ۲
  3. MILADZM

   ۲۲ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (260 ديدگاه)

   نیگا ببین چه دل آقا خوشه
   دوست عزیز
   ما باید شبانه روز از یزدان توانا بخوایم که اون پول های بلوکه شده آزاد نشه
   فکر میکنی اون پول ها خرج رفاه من و تو و بقیه مردم میشه ؟
   اونها مستقیم میرن تا واسه جنگ افروزی توی منطقه خرج بشن .
   پ.ن : تسلا کلی اخبار جالب توجه و عالی داره که میتونید عوض این اخبار بی ارش و حاشیه ای اونا رو کار کنید مثل تکنولوژی بسیار پیشرفته خط تولید یا ربات های بسیار نوین که کار پرس و فرم دهی ورقه های فلزی بدنه محصولات تسلا رو در هشت برابر مساحت کمتر نسبت به خودروسازان سنتی انجام میدن که در نهایت هه اینها باعث میشه هزینه های تولید بیاد پایین و کلی چیزای دیگه
   انتظار میره این اخبار رو کار کنید هم دانش عمومی بره بالا و هم دیدگاه عمومی نسبت به این برند عوض بشه

   موافقم ۴۹
   مخالفم ۱۰
  4. علی

   ۲۲ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (493 ديدگاه)

   … و دوباره یه مفتخور میخواد از ایلان ماسک پول مفت بگیره !!! پعه که چقدر هم خوش اشتهاست ، ۵۶ میلیارد آخه؟!!!!

   موافقم ۲۷
   مخالفم ۶
   1. Payfast

    ۲۲ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (723 ديدگاه)

    ممیز یادش رفته ._.

    موافقم ۵
    مخالفم ۴
 2. علی جردن

  ۲۲ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (403 ديدگاه)

  بنظرم همه اینا نمایش است که اینجور دعوی ها عادی سازی کنند فردا پس فردا پول های گنده از آدم های پولدار (پزشک-مهندس-کارخانه‌دارو…) که با تلاش پول بدست آوردن یک شبه سر یک شکایت الکی پولاشون به باد بره صفر بشن !!!!

  موافقم ۶
  مخالفم ۲
 3. elonlion

  ۲۲ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (26 ديدگاه)

  این طرح که سال ها قبل بین ماسک و تسلا بسته شده کاملا قانونی هستش
  چون ماسک به تمام اهدافی که توی بند این قرار داد بود رسیده و شرکت تسلا رو به تمام اهداف اقتصادی و مالی مد نظر سهام دار ها رسونده
  حالا ازش شکایت کرده ایشون که ماسک در اون زمان بقیه سهام دار هارو مجبور کرده به چنین قرار دادی ؟
  بی شک بین ایشون و ماسک یه مشکل دیگه هست که دعواشون به شرکت کشیده
  سهام تسلا در سال های گذشته به قدری با ارزش شده که خیلی ها مثل مرسدس بنز و تویوتا به خاطر فروش سهامشون از تسلا مثل چی پشیمون هستن
  چی می‌تونه باعث چنین ناشکری بشه ؟

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۶
 4. NAVID۰۰۹۸

  ۲۲ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (7967 ديدگاه)

  با با تسلا حال میکنم نه محصولاتش را دوست دارم ! اما اونی که تسلا را تسلا کرد ، ماسک بود و مدیریتش در به اینجا رساندن تسلا بینظیر بوده هرچند مطمئنم که افراد و نهادهای قدرتمندی پشت ایلان ماسک ایستاده‌اند و کمک‌حالش هستند !

  قبلاً گفتم باز هم میگم که ماسک یه شیاد دوست‌داشتنیه !

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۶
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۲۲ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (7967 ديدگاه)

   سلام ، ویرایش :
   باید بگم کلمات اول کامنتم را اشتباه نوشتم و باید به جای ( با با تسلا حال میکنم ) ، مینوشتم ( نه با تسلا حال میکنم ) !

   موافقم ۴
   مخالفم ۲
 5. برقیه جارو برقی

  ۲۳ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (237 ديدگاه)

  پدال متاسفم برات که شرافت نداری

  موافقم ۲
  مخالفم ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا