آموزشمقالات

ایزوفیکس چیست و کدام ماشین‌ها ایزوفیکس دارند؟

احتمالاً شما نیز با واژه ایزوفیکس در وسایل نقلیه برخورد کرده‌اید اما ایزوفیکس چیست و کدام خودروها به آن مجهز هستند؟ در این مقاله پاسخ چنین پرسش‌هایی را ارائه کرده‌ایم.

یکی از مهم‌ترین مباحث ایمنی خودروها توجه به طرز نصب و قرارگیری صندلی کودک در کابین است. به علت آسیب‌پذیری بیشتر کودکان در زمان رانندگی، استانداردهای مهمی برای حفظ سلامت آن‌ها وضع شده که می‌خواهیم به آن بپردازیم. ایزوفیکس روشی مناسب برای نصب صندلی کودک در خودروست؛ اما ایزوفیکس چیست و کدام خودروها به آن مجهز هستند؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات همراه ما باشید.

ایزوفیکس چیست و کدام ماشین‌ها ایزوفیکس دارند؟

ایزوفیکس مخفف عبارت International Standard Organisation Fix است و همان‌طور که نامش نیز نشان می‌دهد استانداردی بین‌المللی برای نصب صندلی کودک در وسایل نقلیه محسوب می‌شود. در واقع ایزوفیکس بهترین روش برای نصب ایمن صندلی کودک در خودروست و از نقاط اتصالی استفاده می‌کند که به اتاق خودرو وصل هستند و به این ترتیب صندلی کودک بجای اینکه با کمربند ایمنی در جای خود ثابت باشد به ساختار خودرو متصل است و بنابراین از جای خود اصلاً حرکت نمی‌کند.

در کشورهای اروپایی، از نوامبر ۲۰۱۲ به بعد تمامی خودروها باید با ایزوفیکس تولید شوند و در واقع این ویژگی الزامی برای خودروسازان است. البته از سال‌ها قبل‌تر نیز خودروهای زیادی با ایزوفیکس تولید شده‌اند. برای اینکه بدانید آیا خودروی شما به ایزوفیکس مجهز است یا خیر می‌توانید دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید. همچنین وجود لوگوی ایزوفیکس روی صندلی‌ها یا نقاط اتصال به ساختار خودرو نیز نشان دهنده وجود چنین ویژگی‌ای خواهد بود. معمولاً یک برچسب یا پوشش پلاستیکی پنهان روی نقاط اتصال وجود دارد که بر وجود ایزوفیکس تأکید می‌کند. البته باید گفت خودروهای اسپرت دونفره جزو موارد استثنا هستند که از این ویژگی استفاده نمی‌کنند هرچند خودروهای مدرنی همچون پورشه باکستر و مزدا MX-5 در حال حاضر با ایزوفیکس صندلی سرنشین جلو تولید می‌شوند.

صندلی‌های ایزوفیکس را می‌توان برای کودکان تازه متولد شده تا خردسالان و نوجوانان ۱۲ ساله استفاده کرد. باید دانست در واقع این کمربند ایمنی است که قبل از همه‌چیز باعث افزایش ایمنی کودک و دیگر سرنشینان می‌شود اما استفاده از ایزوفیکس می‌تواند احتمال آسیب دیدن کودک را کاهش دهد. این سیستم برای نصب صحیح صندلی کودک در خودرو طراحی شده است. مطالعات زیادی نشان داده‌اند صندلی‌های کودک قدیمی که با کمربند ایمنی در جای خود ثابت می‌شدند معمولاً ایمنی بالایی نداشتند و طریقه نصب آن‌ها نیز درست نبود. به‌طور مثال یکی از مطالعات انجام شده توجه موسسه بیمه آلمان نشان داد ۹۵ درصد صندلی‌های کودک ایزوفیکس به‌طور صحیح نصب می‌شوند درحالی‌که این آمار برای صندلی‌هایی با سیستم قدیمی تنها ۳۰ درصد بوده است.

در همین زمینه بخوانید: خطراتی که سانروف خودروها برای کودکان دارد

صندلی کودک ایزوفیکس دارای گیره‌های فلزی است که به نقاط مخصوص موجود در خودرو متصل می‌شود. برای این کار باید گیره‌ها را باز کرده و به نقاط ایزوفیکس متصل کنید. با بسته شدن گیره‌ها صدای کلیک را خواهید شنید که باعث قفل شدن آن‌ها به نقاط اتصال می‌شود. معمولاً با فشردن چند دکمه تعبیه شده نیز می‌توان صندلی کودک را باز کرد. باید دانست سه نوع خاص از صندلی ایزوفیکس وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • یونیورسال
 • نیمه یونیورسال
 • منطبق با مشخصات خودرو

خود این نام‌ها کاملا نشان دهنده ویژگی‌های ایزوفیکس مدنظر هستند. صندلی‌های یونیورسال قابل‌نصب در تمامی خودروهای جدید هستند و می‌توان صندلی کودک را به دو صورت رو به جلو و رو به عقب نصب کرد. صندلی‌های نیمه یونیورسال نیز طراحی مشابهی دارند اما شاید امکان استفاده از آن‌ها در برخی خودروها وجود نداشته باشد. نهایتاً به دسته سوم می‌رسیم که اگرچه کاربری کمتری دارند اما بر اساس مشخصات یک خودروی خاص تولید می‌شوند.

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که چرا استفاده از نقاط اتصال ایزوفیکس برای صندلی کودک بهتر از کمربند ایمنی است؟ باید گفت نصب صندلی ایزوفیکس سریع است و نکته مهم‌تر اینکه نصب درست و ایمن آن به خوبی انجام می‌شود اما شاید با استفاده از کمربند ایمنی چنین چیزی رخ ندهد. صندلی ایزوفیکس همچنین در موقعیت درست خود ثابت می‌شود و در زمان تصادف می‌تواند از کودک محافظت کند. تست‌های مختلف نشان داده‌اند این استاندارد ایمنی بیشتری دارد. صندلی کودک بجای اینکه فقط به کمربند ایمنی متکی باشد مستقیماً به ساختار خودرو وصل است و بنابراین در زمان وقوع تصادف حرکتی نخواهد داشت. مزیت اصلی ایزوفیکس راحتی نصب آن است و تحقیقات نشان می‌دهد ۹۴ درصد والدین به‌طور صحیح از ایزوفیکس استفاده می‌کنند. تقریباً تمامی صندلی‌های ایزوفیکس دارای نشانگرهای سبز و قرمزی هستند که نصب صحیح صندلی را نشان می‌دهند.

کدام ماشین ایرانی ایزوفیکس دارد؟

از جمله خودروهای داخلی که به ایزوفیکس مجهز هستند می‌توان محصولات سایپا همچون تیبا و کوییک و محصولات ایران‌خودرو همچون رانا و ۲۰۷ را نام برد.

نصب ایزوفیکس

جهت نصب صندلی ایزوفیکس دو میله به‌صورت افقی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر صندلی از دو گیره استفاده می‌کند که به این میله‌ها قفل می‌شوند. گیره‌ها معمولاً با فشار یک دکمه باز و بسته می‌شوند تا صندلی در جای خود محکم شده یا آزاد شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۱ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۰ دیدگاه‌ها

 1. ‌ ‌

  ۱۶ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (4309 ديدگاه)

  یادمه بچه بودم میرفتم آرایشگاه یه تخته روی صندلی میزاشتن اونجا مینشستم و از همون موقع هست از این جور وسیله ها خوشم نمیاد 😐

  موافقم 17
  مخالفم 5
 2. بیژن

  ۱۶ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (50 ديدگاه)

  ایزوفیکس مخفف عبارت International Standard Organisation Fix است و همان‌طور که نامش نیز نشان می‌دهد استانداردی بین‌المللی برای نصب صندلی کودک در وسایل نقلیه محسوب می‌شود.
  مترجم یا نویسنده محترم، واقعا چطور از عبارت: International Standard Organisation Fix استنباط می شود که استانداردی بین‌المللی برای نصب صندلی کودک در وسایل نقلیه است؟!

  موافقم 4
  مخالفم 8
  1. شاهین

   ۱۶ مهر ۱۴۰۲
   سوابق: (4562 ديدگاه)

   دوست گرامی شما چطور نمیتونی کلمات استاندارد٫ بین المللی و نصب رو کنار هم بزاری و یاد همون عبارتی که فرمودی نیفتی؟

   موافقم 16
   مخالفم 3
   1. بیژن

    ۱۶ مهر ۱۴۰۲
    سوابق: (50 ديدگاه)

    اینطوری که هیچ ارتباطی بین عبارت موصوف و نصب صندلی کودک نیست. اصولا بعد از بیست و پنج سال کار با استاندارد های بین‌المللی در صنعت نفت و کار در این زمینه در داخل و خارج ایران( شامل انگلیس) به شما اطمینان میدم که حتی یک مورد عنوان استانداردی بطوری که در مقاله ذکر کردید نداریم.

    موافقم 2
    مخالفم 3
    1. شاهین

     ۱۶ مهر ۱۴۰۲
     سوابق: (4562 ديدگاه)

     من به سوابق شما احترام میزارم اما اگه با دیدن ایزوفیکس در خودرو و آشنایی با عبارت های انگلیسی یاد شده استاندارد ایمنی نصب صندلی کودک به یاد چیزی نمی افتین تقصیر بنده حقیر نیست.
     این بنده سراپا تقصیر هم حدود 10 سال کارش شب و روز ترجمه مطالب روز دنیای خودرو هستش و بهتون اطمینان میدم ایزوفیکس همون چیزی هست که خوندیم.
     ارادتمندم

     موافقم 10
     مخالفم 1
 3. امیر

  ۱۶ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (692 ديدگاه)

  الان دیگه حتی 207 هم ایزوفیکس داره ! برادرم یه 207 کلاه قرمزی خریده و در کمال تعجب دیدم ایزوفیکس داره و از اون خفن تر مانیتور تمام لمسی داره !! ( وقتی ماشین ایرانی همچین آپشن هایی داشته باشه ، واقعا باید تعجب کرد ) 🤣😂😂🙌

  موافقم 6
  مخالفم 4
  1. ‌ ‌

   ۱۶ مهر ۱۴۰۲
   سوابق: (4309 ديدگاه)

   اره بمولا لندکروز هم اینا رو نداره 😔😱

   موافقم 11
   مخالفم 0
 4. ابوالفضل

  ۱۶ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (17 ديدگاه)

  شاهین هم ایزوفیکس دارد

  موافقم 3
  مخالفم 0
 5. Avan

  ۱۶ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (351 ديدگاه)

  من تیبا ۲ دارم اما ایزیفیکس ندارد

  موافقم 0
  مخالفم 0
 6. Enzo Ferrari 2008

  ۱۶ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1208 ديدگاه)

  اتفاقا تو هر ماشین نیازه

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا