آموزشمقالات

سوئیچ مخفی چیست و چگونه کار می‌کند؟

در این مقاله یکی از ویژگی‌های ایمنی خودروها یعنی سوئیچ مخفی را بررسی خواهیم کرد.

با افزایش روزافزون قیمت خودرو طبیعی است که مالکان حساسیت بیشتری در حفظ امنیت وسیله نقلیه خود داشته باشند. راه‌های گوناگونی برای افزایش امنیت خودرو و جلوگیری از سرقت وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ایموبلایزر فابریک خودرو، دزدگیر، قفل فرمان و… اشاره کرد. یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از سرقت خودرو سوییچ مخفی است که شاید نام آن را شنیده باشید؛ اما سوئیچ مخفی چیست و چگونه کار می‌کند؟ در ادامه به تشریح این سیستم می‌پردازیم.

سوئیچ مخفی چیست؟

علیرغم ویژگی‌های ایمنی زیادی که در خودروهای مدرن وجود دارد، هر روز اخبار مربوط به سرقت وسایل نقلیه به گوش می‌رسد. با اینکه ایموبلایزرها باعث کاهش ریسک سرقت خودرو می‌شوند اما برخی خودروسازان به خاطر کاهش هزینه‌ها از این سیستم استفاده نمی‌کنند. به نظر می‌رسد استفاده از سوئیچ مخفی راهکار مناسبی برای حفاظت در برابر سارقان باشد. سوییچ مخفی همان‌طور که از نامش برمی‌آید یک سوئیچ اضافی در خودروست که ایمنی آن را افزایش داده و ریسک سرقت را پایین می‌آورد. این سوییچ به سیستم برق خودرو اضافه می‌شود و می‌توان با استفاده از آن برق خودرو را به‌طور کامل قطع کرد. در اکثر موارد سوئیچ‌ مخفی‌ها کوچک هستند و به دور از چشم نصب می‌شوند تا به راحتی نتوان آن‌ها را پیدا کرد.

سوئیچ مخفی چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم این دستگاه در بخش‌های مخصوص از خودرو همچون سیستم برق و سوخت‌رسانی نصب می‌شود تا با قطع و وصل جریان برق یا سوخت از سرقت خودرو جلوگیری کند. از آنجایی که تنها مالک خودرو از وجود سوییچ مخفی آگاه است بنابراین با فعال کردن آن پس از ترک خودرو ریسک سرقت کاهش خواهد یافت چراکه برق یا سوخت لازم برای روشن شدن پیشرانه در دسترس نیست. البته باید به این نکته اشاره داشت که اگر پیشرانه روشن باشد سوئیچ مخفی توانایی خاموش کردن آن را نخواهد داشت.

انواع سوئیچ‌های مخفی

انواع گوناگونی از این دستگاه‌ها برای اهداف گوناگون وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سوئیچ قطع سوخت

همان‌طور که نام سوییچ نشان می‌دهد، این دستگاه باعث قطع ارسال سوخت به پیشرانه می‌شود و بنابراین زمانی که فعال باشد شاید پیشرانه به دلیل در مدار بودن سیستم‌های برقی استارت بخورد اما به خاطر عدم وجود سوخت روشن نخواهد شد.

 • سوئیچ قطع باتری

واضح است که جدا کردن باتری از خودرو در هر بار ترک آن کار عاقلانه‌ای نیست اما با سوییچ مخفی قطع کننده باتری شما به راحتی می‌توانید از وسیله نقلیه در برابر سارقان محافظت نمایید. زمانی که این نوع سوئیچ فعال شود برقی در دسترس سیستم‌های مختلف خودرو نخواهد بود. شما می‌توانید این وسیله را به‌صورت مستقیم روی قطب باتری نصب کرده یا سیمی را داخل خودرو بکشید و سوئیچ را در جایی به دور از چشم نصب کنید. بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف این نوع سوئیچ‌ها از دست رفتن حافظه سیستم‌های برقی با قطع باتری خواهد بود و مجبور خواهید شد همه‌چیز از جمله ساعت و سیستم صوتی را دوباره تنظیم کنید.

 • سوئیچ سیم استارت

سیستم جرقه‌زنی خودرو باعث اشتعال سوخت و هوا شده و نهایتاً کارکرد درست پیشرانه را در پی خواهد داشت؛ اما آیا می‌دانستید می‌توان یک سوییچ مخفی را برای فعال و غیرفعال کردن این سیستم تعبیه کرد؟ شما می‌توانید با قطع سیم استارت و استفاده از یک کانکتور سوئیچی ایمنی را بسازید. البته برخلاف دو سیستم قبلی، نصب این نوع سوئیچ شامل قطع سیم‌ها خواهد بود که شاید لغو گارانتی را در پی داشته باشد. همچنین این فرایند نسبتاً پیچیده است و اگر به سیستم برقی آشنا نباشید می‌تواند آسیب زیادی را به خودرو وارد کند.

 • سوئیچ جعبه‌فیوز

این نوع سوییچ به جلوگیری از روشن شدن خودرو کمک می‌کند و البته با سوئیچ قطع باتری متفاوت است زیرا برق را مستقیماً از جعبه‌فیوز قطع می‌کند و دیگر نیازی به درآوردن فیوز و بازگرداندن آن به‌ جای خود پس از هر بار فعال کردن سیستم نیست.

 • سوئیچ باتری ریموت

این نوع سیستم مشابه سوییچ قطع باتری است و تنها یک گزینه کنترل از راه دور به آن اضافه می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از ریموت این کار را انجام دهید و بنابراین حتی بدون حضور در خودرو می‌توان سوئیچ را فعال کرد.

سوئیچ مخفی خودرو کجا نصب می‌شود؟

معمولاً سوییچ مخفی‌ها بر اساس نوع در مکان‌های مختلفی نصب می‌شوند که ما در ادامه به آن‌ها اشاره کردیم:

 • زیر داشبورد

زیر داشبورد محل مناسبی برای پنهان کردن این سوییچ است. به این محل می‌توان بدون نیاز به ابزار خاصی دسترسی پیدا کرد. البته سارقان حرفه‌ای احتمالاً با دیدن اینکه خودرو روشن نمی‌شود نگاهی به داشبورد و زیر آن خواهند انداخت.

 • زیر صندلی راننده

این محل نیز به راحتی در دسترس است و برخی مالکان سوئیچ مخفی را زیر کف‌پوش خودرو نصب کرده یا اینکه مستقیماً آن را به صندلی وصل می‌کنند. این محل نیز خیلی ایده آل نیست و سارقان باتجربه می‌توانند سوییچ را به راحتی پیدا کنند.

 • جعبه‌داشبورد قفل شده

یکی دیگر از گزینه‌ها برای نصب این دستگاه ایمنی استفاده از جعبه‌داشبورد قفل شده است چراکه به خاطر قفل بودن باعث می‌شود سارقان معطل شوند و به همین خاطر علاقه‌ای به بررسی آن نخواهند داشت. البته نقطه‌ضعف آن‌هم خم شدن برای روشن و خاموش کردن سوئیچ مخفی است. البته به این نکته توجه داشته باشید که می‌توان سوییچ را در هر جایی از کابین نصب کرد هرچند باید آن را از نفوذ آب و دیگر مایعات حفظ نمود.

فرق دزدگیر و سوئیچ مخفی

پیش از این در پدال به‌طور مفصل درباره دزدگیر خودرو صحبت کرده‌ایم. دزدگیر ماشین وسیله‌ای است که با اعلام هشدارهای صوتی ریسک سرقت خودرو را کاهش می‌دهد. ساده‌ترین نوع این وسیله از چند سنسور متصل به یک آژیر خطر یا هشدار تشکیل می‌شود. در مقابل باید گفت سوییچ مخفی فاقد هرگونه هشدار صوتی و تصویری است و به‌صورت مخفیانه فعال می‌شود تا با قطع جریان برق و سوخت از روشن شدن وسیله نقلیه جلوگیری کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸۹ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۷ دیدگاه‌ها

 1. Enzo Ferrari 2008

  ۱ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1208 ديدگاه)

  خیلی جالب بود

  موافقم 25
  مخالفم 3
  1. شاهین

   ۱ مهر ۱۴۰۲
   سوابق: (4540 ديدگاه)

   ارادتمندم

   موافقم 8
   مخالفم 1
 2. JaMsHiD

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1135 ديدگاه)

  میشه جای کلید اضافه از کلید های فابریک داخل کابین استفاده کرد؟
  مثلا از بخاری شیشه عقب برای قطع کن سوخت رسانی

  موافقم 24
  مخالفم 0
 3. Dobare misazamat vatan

  ۳ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  مطلب کاملا غیر کاربردی و به درد نخور بود آخرین آپدیت اطلاعات نویسنده احتمالا از سال ۱۳۷۰ بوده این نوع سوییچ مخفی را را روی پیکان جوانان یا ژیان و رنو میبستند الان روشهای بسیار بهتری برای محل قراردادن سوییچ برای بهترین راحت‌ترین و گمراه کننده ترین حالت استفاده میشود ولی اگر من بنویسم بیشتر دزدان عزیز امنیت فوق العاده مملکت به خطر میفتد باتشکر از دزدانی که بویی از جوانمردی هم برده اند و به مردم ضعیفی که لنگ اجاره خانه ویاحتی نون شب و یا معلولین و یا خانم های ظریف وشکننده رحم میکنند
  اگر مجبوری از مفتخوران شکم گنده بزن نه هرکس راحت تر ودم دست تره
  با تشکر از پدال

  موافقم 20
  مخالفم 1
  1. هاشمی

   ۱۳ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   خیلی دلم میخواهد اهل فن بهترین سوئیج مخفی را معرفی کنند که برای خودروهای دخلی استفاده کنیم شخصا اگر چه موافق سوئیج مخفی هستم ولی هنوز به آنها تردید دارم !!!!

   موافقم 0
   مخالفم 0
   1. قدی

    ۷ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    سویچ مخفی ریموت دار صبا
    قطع کن پمپ بنزین

    موافقم 2
    مخالفم 0
 4. سجاد

  ۲۴ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  اقا من این کلیدو چطور قطع کنم کلا

  موافقم 0
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا