متفرقه

موافقت پارلمان اتحادیه اروپا با ممنوعیت فروش خودروهای درون‌سوز از سال ۲۰۳۵

با موافقت پارلمان اتحادیهٔ اروپا، فروش خودروهای درون‌سوز بنزینی و دیزلی جدید از سال ۲۰۳۵ به بعد در تمام ۲۷ کشور این اتحادیه ممنوع خواهد شد.

پارلمان اروپا رسماً با ممنوعیت فروش خودروهای درون‌سوز جدید از سال ۲۰۳۵ به بعد در این قاره موافقت کرده است. این قانون جدید با ۳۴۰ رأی موافق، ۲۷۹ رأی مخالف و ۲۱ رأی ممتنع تصویب شده است و از اواسط دههٔ آینده برای خودروهای سواری و وسایل نقلیهٔ تجاری سبک اجرا خواهد شد. از لحاظ فنی، این قانون شامل خودروهایی می‌شود که دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند. این یعنی اگر تا حدود یک دهه آینده سوخت‌های مصنوعی یا پیشرانه‌های درون‌سوز هیدروژنی رواج پیدا نکنند، دوران موتورهای احتراق داخلی در تمام ۲۷ کشور اتحادیه اروپا رسماً پایان خواهد یافت.

این قانون اما عواقب جهانی هم خواهد داشت زیرا همه خودروسازان حاضر در اتحادیه اروپا را مجبور می‌کند توسعه مدل‌های الکتریکی را تسریع بخشیده و تمرکز خود روی خودروهای درون‌سوز را کاهش دهند تا همچنان بتوانند در اروپا حضور داشته باشند. البته همهٔ خودروسازان مجبور نیستند فوراً از این قانون تبعیت کنند و شرکت‌هایی که سالانه بین هزار تا ۱۰ هزار خودرو تولید می‌کنند می‌توانند تا پایان سال ۲۰۳۵ همچنان به فروش مدل‌های درون‌سوز ادامه دهند. به‌عنوان‌مثال، رولزرویس که در سال ۲۰۲۲ فروش رکوردشکن ۶,۰۲۱ دستگاهی را ثبت کرده از این معافیت برخوردار خواهد بود.

قانون جدید اتحادیه اروپا همچنین کاهش ۵۵ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای خودروهای ناوگانی تا سال ۲۰۳۰ را هم الزامی کرده است. این یعنی تا پایان دهه جاری، آلایندگی خودروهایی مثل ون‌ها باید به نصف کاهش پیدا کند. یکی دیگر از قوانینی که پارلمان اروپا با آن موافقت کرده، به‌روزرسانی مکانیسم تشویقی خودروهای بدون آلایندگی یا آلایندگی پایین است. طبق طرح جدید، خودروهایی که آلایندگی صفر تا ۵۰ گرم در هر کیلومتر دارند (یعنی اساساً مدل‌های تمام الکتریکی و پلاگین‌هیبریدی) مشمول مشوق‌ها خواهند شد. این مشوق‌ها از سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۹ اجرا می‌شود و از سال ۲۰۳۰ به‌طورکلی حذف خواهد شد.

اما با وجود ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در اروپا از سال ۲۰۳۵ به بعد، مردمان این قاره همچنان می‌توانند از خودروهای درون‌سوزی که از قبل دارند استفاده کنند. همچنین پس از سال ۲۰۳۵ همچنان امکان خرید خودروهای درون‌سوز کارکرده هم وجود خواهد داشت.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۷ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۱۸ دیدگاه‌ها

 1. محمدرضا

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (957 ديدگاه)

  این که قابل پیشبینی بود.
  کشور های اسکاندیناوی چیکار کردن فکر کنم سوئد از سال۲۰۳۰ممنوع کرده😅

  موافقم ۲۸
  مخالفم ۰
  1. Amiro

   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (251 ديدگاه)

   در اصل بنزین میشه واسه پولدار هایی که فراری و لامبورگینی زیر پاشونه و هوا رو آلوده میکنن با صداهای موتور های v12 سکوت خیابون های اروپارو میشکنن
   و فقیر و فقرا در سکوت منتظر مرگ
   با این متنی که نوشتم مدیونید فکر کنید من سوخت میفرستم به اروپا😂😂😂😂😂😂
   یه هیت سنگین به الکتریکی ها تقدیم با عشق 😂😂😂😂😚😚😚😚😚😁🙃🙃🙂

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۱۱
 2. RENAULT5

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (952 ديدگاه)

  پس این رسما پایان درونسوز هاست
  اما خوبه چون تولید هیبریدی ها ادامه پیدا میکنه

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۱۵
  1. TESLA

   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (1253 ديدگاه)

   نه دوست من ، از سال ۲۰۳۵ به بعد فقط تمام الکتریکی تولید میشه

   موافقم ۲۳
   مخالفم ۱
   1. RENAULT5

    ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
    سوابق: (952 ديدگاه)

    خب چیه پس؟
    اگه درونسوز تولید نشه دیگه تموم میشه.

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۰
  2. زیزیگولو

   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (4141 ديدگاه)

   در واقع نقطه آغاز پایان موتورای درونسوز سال ۲۰۲۱ بودش که طرح پیشنویس توافقنامه در این مورد تو اروپا مطرح شد و بعد از دو سال کش و قوس آخرش توافقنامه نوشته سده تصویب شد

   موافقم ۱۹
   مخالفم ۰
   1. زیزیگولو

    ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
    سوابق: (4141 ديدگاه)

    تصحیح میکنم : “نقطه آغاز برای پایان دادن به موتورای درونسوز”

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۰
  3. حسین

   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (176 ديدگاه)

   خبر خوبی بود، پایان تکنولوژی ۱۴۰ ساله فسیلی و آغاز پاکسازی صنعت حمل و نقل. این پاکسازی از خودرو شروع شده و در ادامه تولید انرژی هم پاک خواهد شد.

   موافقم ۱۵
   مخالفم ۱۶
 3. محمد

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (1149 ديدگاه)

  البته احتمالا این اتفاق زودتر بیفته چون کشورهایی مثل انگلیس و حوزه اسکاندیناوی مستقل از اتحادیه اروپا سال ۲۰۳۰ رو برای ممنوعیت فروش خودرو های درونسوز انتخاب کرده بودن ، حالا که این قانون تصویب شد تحقیق و توسعه روی تکنولوژی های جدید سرعت بالاتری میگیره

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۳
 4. TESLA

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (1253 ديدگاه)

  اتحادیه اروپا قرار بود این طرح رو از ۲۰۳۰ اجرا کنه ولی مخالفت خیلی از غول های نفتی و البته بعضی از خودروسازان باعث شد که مدتی خبری از این طرح نباشه ، ولی حالا می‌بینیم که در نهایت اروپایی ها موفق شدن تا نظر مثبت رو با ۵ سال به تاخیر انداختن از همه بگیرن

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۲
 5. TESLA

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (1253 ديدگاه)

  جالبه بدونید که بر طبق اعلام رسمی هیوندا : از سال آینده ( ۲۰۲۴ ) فقط خودرو های برقی رو به بازار نروژ و فنلاند عرضه میکنه ( حتی هیبریدی هم نه )

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۲
 6. زمستانم

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (219 ديدگاه)

  اها الان قشنگ شد

  یه عده میگفتن برقی فلان است

  حالا بخورید از این تعصبتون

  دنیا داره برقی میشه خخخخخ

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۱۷
 7. زیزیگولو

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (4141 ديدگاه)

  استفاده از موتورای برقی داره تاثیر خودشو روی طراحی خودروها میزاره و آینده زشت تری در طرحی خودروها تو راه هستش

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۸
  1. حسین

   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (176 ديدگاه)

   جالبه که خودروهای برقی تا الان زیبا تر از خودروهای بنزینی همون سازندگان بودن، دلیلش هم مشخصه به علت کوچک بودن پیشرانه های برقی دست طراحان در شکل دادن به خودرو خیلی بازتر هست. برقی ها از نظر فضای داخلی هم جاداتر هستن چون دیگه احتیاجی به کاپوت بزرگ و یا میل گاردان در طول خودرو ندارند.

   موافقم ۳
   مخالفم ۱۹
 8. عارف

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (291 ديدگاه)

  بنظر خیلی به خودروسازها فشار خارج از توان وارد میکنند تا دولتهای اروپایی که نفت ندارند زیر فشار نباشند . همین الان برای تولید برق و گرمایش از ذغال سنگ چوب استفاده میکنند .

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۵
 9. Arshia m3csl

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (414 ديدگاه)

  اشکالی نداره سوپرماشین های هیبریدی تولید میشن هنوزم و اسپرت های هیبریدی خیلی هم هیبریدی ها سریع هستن و صدای موتور هم دارن ولی برام سواله یک پورشه ۹۱۸ و لافراری و مکلارن پی ۱ فقط تو حالت بنزینی سریعن یا تو حالت برقی هم سریعن

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
  1. زیزیگولو

   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (4141 ديدگاه)

   در کُل شتاب ماشینای برقی بالاتر از ماشینای بنزینیه

   موافقم ۶
   مخالفم ۱
 10. GMA

  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (570 ديدگاه)

  باید سوپرکار سازان از این قانون معاف بشن..

  موافقم ۹
  مخالفم ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا