متفرقه

دلیل کاهش مرگ‌ومیر تصادفات خودرویی در کانادا و افزایش آن در آمریکا چیست؟

میزان تلفات ناشی از تصادفات خودرویی کشور آمریکا رشد پایداری داشته و کاهش این میزان تلفات به اولویت اصلی کاخ سفید تبدیل‌ شده است؛ اما این روند جهانی نیست. در واقع تقریباً تمامی کشورهای توسعه یافته در طول ۱۰ سال گذشته کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از تصادفات خودرویی را گزارش کرده‌اند و قانون‌گذاران می‌توانند دلایل این موضوع را مشاهده کنند. درحالی‌که آمار مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات جاده‌ای آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد، تلفات خودرویی کشور کانادا تقریباً با همان سرعت کاهش داشته است. به این ترتیب در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۱۸ نفر از ۱ میلیون آمریکایی جان خود را به خاطر تصادف از دست داده‌اند که ۲.۵ برابر بیشتر از مرگ‌ومیر کانادایی‌ها به شمار می‌رود. این رقم برای کشور کانادا ۴۶ فوتی به ازای هر ۱ میلیون نفر بوده است.

اگرچه این دو کشور بیشترین مرز مشترک با یکدیگر را دارند اما تفاوت‌های مختلفی می‌تواند توضیح دهنده اختلاف این دو کشور در بحث مرگ‌ومیر تصادفات باشد. البته یکی از بزرگ‌ترین فاکتورها در این میان می‌تواند طرز برخورد قاضی‌ها با رانندگان مست باشد. اگرچه رانندگی با میزان الکل خون BAC بیشتر از ۰.۰۸ درصد در تمامی ایالت‌های آمریکا به جزو یوتا (۰.۰۵ درصد) غیرقانونی به شمار می‌رود اما روند برگزاری دادگاه و جریمه در نظر گرفته شده در ایالت‌های مختلف کاملاً متفاوت بوده و دادستان‌ها تأثیر زیادی روی کیفیت جزا دارند. در کانادا اما رانندگی با الکل خون بالاتر از ۰.۰۵ درصد غیرقانونی بوده اما در این کشور جریمه‌های سنگینی بدون فوت وقت اعمال می‌شود.

مدیرعامل شرکت تحقیقات جراحات ترافیکی اوتاوا به بلومبرگ می‌گوید:

شما در کانادا می‌توانید جریمه‌هایی همچون توقیف هفت‌روزه گواهینامه، توقیف خودرو و نصب قفل جلوگیری از استارت خودرو را مشاهده کنید؛ اما اعلام حکم اولیه دادگاه در امریکا می‌تواند شش تا نه ماه طول بکشد

کانادا در حال افزایش میزان دوربین‌های ترافیکی بوده و این امر می‌تواند در آمریکا با مقاومت‌هایی روبرو شود. تحقیق‌های زیادی وجود دارند که ارتباط مستقیم این دوربین‌ها با ایمنی جاده‌ها را نشان می‌دهند اما این موضوع در آمریکا همچنان جنجالی باقی مانده است. همچنین برخی از سیاستمداران اعتقاد دارند کانادایی‌ها کمتر از آمریکایی‌ها خودرو می‌رانند. مالیات‌های بالاتر، جمعیت متراکم و وسایل حمل‌ونقل عمومی بسیار خوب باعث شده‌اند کانادایی‌ها ۵۰ درصد کمتر از آمریکایی‌ها از خودرو استفاده کنند. اگر همه‌چیز برابر باشد رانندگی کمتر به معنی تلفات خودرویی کمتر خواهد بود.

یان جک نایب‌رئیس انجمن خودروی کانادا می‌گوید:

میزان فوتی‌های ناشی از تصادفات خودرویی آمریکا شوکه کننده است. این موضوع باعث نگرانی من درباره آینده کاناداست زیرا ما اغلب شاهد تقلید کشورمان از آمریکا طی سال‌های بعد هستیم

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۳ دیدگاه‌ها

 1. NAVID۰۰۹۸

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (7643 ديدگاه)

  امیدوارم روزی برسه در کشور ما که گران‌ترین جریمه‌های دنیا را داشته باشیم بلکه برخی‌ها آدم شوند !
  جریمه‌های سنگین به همراه الزامی بودن دوربین ثبت وقایع چه برای پلیس چه برای مردم از واجبات باشه تا ببینید چطور ۹۰٪ تخلفات کم میشوند از ترس جریمه !

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۱۰
  1. مزدا

   ۲۱ تیر ۱۴۰۱
   سوابق: (508 ديدگاه)

   اگر خودت رو جریمه کنن اینو باز میگی .
   بعضی از آدما فقط سخنرانی می کنن

   موافقم ۲۸
   مخالفم ۱۳
   1. Voting max

    ۲۱ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (60 ديدگاه)

    مزدا 👏👏👏👏👏👏👏❤️❤️❤️❤️

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۶
   2. Reza Waffen SS

    ۲۲ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (4350 ديدگاه)

    حق

    موافقم ۹
    مخالفم ۴
   3. NAVID۰۰۹۸

    ۲۲ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (7643 ديدگاه)

    کاربر مزدا

    از کامنت شما و اون‌هایی که لایک کردن شما را خندم میگیره ! چرا ؟

    آخه عزیز جان ، مثلاً اگر من خلاف کردم چرا نباید جریمه بشوم !
    سخنرانی من باعث میشه دوربین شناسائیم کنه و جریمم نکنه 😂 !

    موافقم ۶
    مخالفم ۴
 2. AMANTE

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (951 ديدگاه)

  طبق گفته متن یعنی آمریکا سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳۴۰ هزار کشته در تصادفات داشته و کانادا تقریبا ۱۷۰۰ کشته در تصادفات داشته، نسبت به جمعیت کشور ها نگاه کنی کانادا هم کشته هاش کم نیست.
  کسی آمار فوت شدگان در تصادفات داخل ایران رو داره؟ خودم فقط یک عکس پیدا کردم و پایین میزارم.
  https://media.imna.ir/d/2021/07/25/4/1716206.jpg

  موافقم ۳
  مخالفم ۱۵
  1. 2311

   ۲۲ تیر ۱۴۰۱
   سوابق: (519 ديدگاه)

   به ازای هر میلیون نفر رو نوشته دیگه

   موافقم ۳
   مخالفم ۱
 3. Cowboy

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (90 ديدگاه)

  اصلی ترین دلیلش درصد بیشتر مجرمان قاچاقچی (همون شوتی) و فرار کردن تصادفات ایجاد شده توسط این گروه و مست پشت ماشین نشستن هستش.یک دلیل دیگه ای که نادیده گرفته میشه توی آمریکا مردم خیلی ماشین بازن و به طبع هوای بهتر خیلی بیشتر از کانادایی‌ها مسابقه میدن و دیگه توی اینجور مسابقات آمار تلفات بالا هستش

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۷
 4. داود

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (133 ديدگاه)

  دلیلش مشخصه استفاده از خودروهای بی کیفیت کره‌ای که بعلت قیمت پایین‌تر و وضعیت اقتصادی و تورم و کرونا وسوسه کننده شده و مردم آمریکا را سوق داده سمت کیا و هیوندای .هرچقدر پول بدی همونقدر اش میخوری . مثلاً هیوندای اکسنت در صدر تصادفات منجر به فوت قرار داره.

  موافقم ۵
  مخالفم ۳۲
  1. مزدا

   ۲۱ تیر ۱۴۰۱
   سوابق: (508 ديدگاه)

   جوری میگه کره ای اشغاله انگار اس کلاس سوار میشه

   موافقم ۱۳
   مخالفم ۵
 5. حسین

  ۲۱ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (1350 ديدگاه)

  مطلب جالبی بود. ممنون

  موافقم ۱
  مخالفم ۴
 6. Afg

  ۲۲ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (319 ديدگاه)

  چقدر دردناک

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 7. عاشق پدال

  ۲۳ تیر ۱۴۰۱
  سوابق: (132 ديدگاه)

  کامنت من خار داشت منتشر نشد؟
  خب باشه درباره امریکا بد نمیگم. حالا منتشرش کن

  موافقم ۰
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا