چشم اندازهفته نامه

سریع‌ترین شاسی‌بلندهای جهان، از دورانگو هلکت تا اوروس و پوروسانگوئه

در این لیست شاسی‌بلندهایی را می‌بینیم که با ۲.۵ تن وزن و بیش از ۷۰۰ اسب بخار قدرت، توانایی رسیدن به سرعت‌های بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت را دارند.

زمانی که بیش از نیم قرن پیش شرکت‌هایی مثل لندروور و جیپ با خودروهایی مثل دیفندر و واگنییر باعث محبوبیت شاسی‌بلندها شدند، این خودروهای خشن به‌هیچ‌وجه ارتباطی با سرعت نداشتند. به‌عنوان‌مثال، دیفندر اولیه که با نام سری I شناخته می‌شد، حتی نمی‌توانست به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد اما امروز همه‌چیز تغییر کرده است و شاسی‌بلندهایی مثل آستون‌مارتین DBX707 و لامبورگینی اوروس علیرغم وزن بیش از ۲ تن و آیرودینامیک ضعیف، می‌توانند به سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کنند. در ادامه با سریع‌ترین شاسی‌بلندهای حال حاضر جهان آشنا خواهیم شد.

۱۰-دوج دورانگو هلکت

حداکثر سرعت: ۲۹۰ کیلومتر

قدرت ۷۱۰ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۵ ثانیه
قیمت ۱۰۲,۵۰۰ دلار

هرچند دورانگو خودرویی سالخورده شده و به‌زودی از روی خط تولید کنار خواهد رفت اما هنوز هم در نسخهٔ هلکت یکی از سریع‌ترین و قوی‌ترین شاسی‌بلندهای جهان محسوب می‌شود. این شاسی‌بلند آمریکایی به لطف نیروگاه ۶.۲ لیتری V8 سوپرشارژ هلکت که ۷۱۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند، می‌تواند به حداکثر سرعت ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. دورانگو هلکت در حالی چنین پرفورمنس فوق‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد که به سه ردیف صندلی مجهز است و می‌تواند تا شش نفر را حمل کند.

۹-پورشه کاین توربو E-Hybrid

حداکثر سرعت: ۲۹۵ کیلومتر

قدرت ۷۴۰ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۵ ثانیه
قیمت ۱۴۶,۹۰۰ دلار

پورشه به‌تازگی فیس‌لیفت کاین را با تغییراتی در نام نسخه‌های آن به بازار فرستاده است. در این سری جدید، مدل توربو E-Hybrid (بدون حرف S) جایگزین توربو S E-Hybrid قبلی شده است. در این خودرو پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو و یک موتور الکتریکی مجموعاً ۷۴۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. این قدرت که افزایش قابل‌توجهی نسبت به ۶۸۰ اسب بخار نسخهٔ قبلی داشته، شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر را به ۳.۵ ثانیه رسانده اما حداکثر سرعت بدون تغییر باقیمانده و همچنان ۲۹۵ کیلومتر بر ساعت است. کاین توربو E-Hybrid می‌تواند در حالت تمام الکتریکی هم به حداکثر سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

۸-مازراتی لوانته تروفئو

حداکثر سرعت: ۳۰۱ کیلومتر

قدرت ۵۸۰ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۸ ثانیه
قیمت ۱۸۸,۰۰۰ دلار

لوانته تروفئو از چند مشکل رنج می‌برد. این خودرو سواری سفتی دارد، برخی قطعات داخلی آن با خودروهای بسیار ارزان‌تر استلانتیس مشترک است و قیمتی بسیار بیشتر از رقبای آلمانی دارد. بااین‌حال، هرچند تروفئو سریع‌ترین شتاب صفرتاصد را ندارد اما در حداکثر سرعت عملکرد چشمگیری را به نمایش می‌گذارد. لوانته به لطف پیشرانهٔ ۳.۸ لیتری V8 توئین توربوی فراری، می‌تواند به حداکثر سرعت ۳۰۱ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. این کار توسط ۵۸۰ اسب بخار قدرت و ۷۳۰ نیوتن متر گشتاور انجام می‌شود.

۷-آئودی RS Q8

حداکثر سرعت: ۳۰۵ کیلومتر

قدرت ۶۰۰ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۷ ثانیه
قیمت ۱۲۵,۸۰۰ دلار

هرچند حداکثر سرعت RS Q8 در حالت استاندارد روی ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است اما با پکیج سفارشی این عدد به ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت افزایش پیدا می‌کند. این سرعت چشمگیر به لطف یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو حاصل می‌شود که شاسی‌بلند ۲.۵ تنی آئودی را به فراتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. البته چنین پرفورمنسی عجیب نیست زیرا RS Q8 اشتراکات زیادی با پورشه کاین، لامبورگینی اوروس و بنتلی بنتایگا دارد. شاسی‌بلند آئودی همچنین این ویژگی‌ها را با قیمت تنها ۱۲۵,۸۰۰ دلار ارائه می‌کند تا به یکی از ارزان‌ترین خودروهای این لیست تبدیل شود.

۶-بنتلی بنتایگا اسپید

حداکثر سرعت: ۳۰۶ کیلومتر

قدرت ۶۳۵ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۸ ثانیه
قیمت ۲۶۴,۶۰۰ دلار

بنتایگا اسپید بدون شک راحت‌ترین و لوکس‌ترین خودروی این لیست محسوب می‌شود. زیر کاپوت این شاسی‌بلند بریتانیایی یک نیروگاه ۶ لیتری W12 توئین توربو قرار گرفته است که ۶۳۵ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. البته متأسفانه به‌زودی باید با موتور جذاب W12 بنتلی خداحافظی کنیم. حداکثر سرعت بنتایگا اسپید با اوروس پرفورمانته و کاین توربو GT برابر است اما برخلاف این دو شاسی‌بلند هم‌خانوادهٔ خود، بنتلی در سرعت‌های بالا خودرویی بسیار ساکت و آرام خواهد بود.

۵-پورشه کاین توربو GT

حداکثر سرعت: ۳۰۶ کیلومتر

قدرت ۶۶۰ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۱ ثانیه
قیمت ۱۹۶,۳۰۰ دلار

توربو GT هم مثل دیگر نسخه‌های کاین مورد به‌روزرسانی قرار گرفته و قدرت آن با ۲۰ اسب بخار افزایش به ۶۶۰ اسب بخار رسیده است. بااین‌حال، در توربو GT خبری از سیستم پلاگین‌هیبریدی E-Hybrid نیست و به همین دلیل، وزن کمتری دارد که باعث می‌شود بتواند به حداکثر سرعت ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. این عدد ۶ کیلومتر بر ساعت بیشتر از نسخهٔ قبلی است که ۶۴۰ اسب بخار قدرت داشت. هرچند توربو GT سریع‌ترین شاسی‌بلند جهان محسوب نمی‌شود اما با شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت ۳.۱ ثانیه، یکی از پرشتاب‌ترین شاسی‌بلندهای جهان به‌حساب می‌آید.

۴-لامبورگینی اوروس پرفورمانته

حداکثر سرعت: ۳۰۶ کیلومتر

قدرت ۶۶۶ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۰ ثانیه
قیمت ۲۶۹,۸۸۵ دلار

هرچند خیلی‌ها با ساخت شاسی‌بلند توسط لامبورگینی موافق نبودند اما اوروس هر منتقدی که پشت فرمانش نشست را ساکت کرد. سپس لامبورگینی این خودرو را مورد به‌روزرسانی قرار داد و نسخهٔ وحشی‌تر پرفورمانته را ارائه کرد که یک کیلومتر بر ساعت به حداکثر سرعت آن افزوده شده بود. اوروس پرفورمانته به کاهش وزن ۴۷ کیلوگرمی، آیرودینامیک جدید و افزایش قدرت پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو به ۶۶۶ اسب بخار، ظرف تنها ۳ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و به حداکثر سرعت ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت دست میابد.

۳-فراری پوروسانگوئه

حداکثر سرعت: ۳۱۰ کیلومتر

قدرت ۷۲۵ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۲ ثانیه
قیمت ۳۹۳,۳۵۰ دلار

 

هرچند ممکن است پوروسانگوئه مطابق با تعریف یک شاسی‌بلند نباشد اما هرچه هست، در حال حاضر با حداکثر سرعت ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت یکی از سریع‌ترین خودروهای بلندقامت جهان محسوب می‌شود. پیشرانهٔ ۶.۵ لیتری V12 تنفس طبیعی با ۷۲۵ اسب بخار قدرت و ۷۱۵ نیوتن متر گشتاور نیز پوروسانگوئه را به قوی‌ترین شاسی‌بلند غیرهیبریدی جهان تبدیل کرده است. این خودرو به دلیل ارتفاع کمتر نسبت به دیگر شاسی‌بلندهای رقیب و سیستم تعلیق جدید نوآورانه، از تمام خودروهای این لیست هندلینگ بهتری دارد.

۲-آستون‌مارتین DBX707

حداکثر سرعت: ۳۱۰ کیلومتر

قدرت ۷۰۷ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۱ ثانیه
قیمت ۲۴۲,۰۰۰ دلار

آستون‌مارتین DBX707 نه‌تنها همراه با فراری پوروسانگوئه یکی از سریع‌ترین شاسی‌بلندهای جهان محسوب می‌شود بلکه با شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت ۳.۱ ثانیه، همراه با کاین توربو GT، پرشتاب‌ترین شاسی‌بلند بنزینی حال حاضر دنیا هم به‌حساب می‌آید. چنین پرفورمنس فوق‌العاده‌ای به لطف پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربوی مرسدس حاصل شده است که ۷۰۷ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. هرچند شاسی‌بلندهای الکتریکی مثل تسلا مدل X پلد در شتاب سریع‌تر از DBX707 هستند اما با آستون‌مارتین با افزایش سرعت تمام رقبای الکتریکی را پشت سر می‌گذارد.

۱-لامبورگینی اوروس SE

حداکثر سرعت: ۳۱۲ کیلومتر

قدرت ۸۰۰ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۲ ثانیه
قیمت ۲۵۸,۰۰۰ دلار

اوروس SE هیبریدی قاطعانه و بدون شریک در صدر این لیست قرار می‌گیرد هرچند که حداکثر سرعت آن تنها ۲ کیلومتر بر ساعت از آستون‌مارتین بیشتر است. البته در چنین سطحی از پرفورمنس، کوچک‌ترین اختلاف‌ها اهمیت خواهد داشت. در اوروس SE، پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو در کنار یک سیستم پلاگین‌هیبریدی قرار گرفته است که مجموع خروجی را به ۸۰۰ اسب بخار قدرت و ۹۵۰ نیوتن متر گشتاور می‌رساند. این نیرو اوروس SE را ظرف ۳.۲ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رساند و امکان دستیابی به حداکثر سرعت ۳۱۲ کیلومتر بر ساعت را فراهم می‌کند که با توجه به وزن بیش از ۲.۵ تنی خودرو اعداد چشمگیری هستند. اوروس SE همچنین می‌تواند فقط با نیروی برق به سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۸ رای
منبع
CarBuzz

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۷۷ دیدگاه‌ها

 1. pouyan-h808

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (27 ديدگاه)

  ترند شاسی بلند با نجات پورشه بلای خانمان‌سوزی رو سر ملت اورد
  بنظرم فراری واقعا خوب عمل نکرده به نسبت بقیه و بهترینشون دوج بود توی طراحی

  موافقم 6
  مخالفم 9
  1. ALI.S

   ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (241 ديدگاه)

   تکرار غریبانه روزهایت چگونه گذشت که دوج را انتخاب کردی؟😂
   عزیزم توی این لیست ماشین‌های ایتالیایی حضور دارند😂
   خداوکیلی پوروسانگوئه و اوروس رو گذاشتی کنار رسیدی به دوج؟
   هعی😔

   موافقم 2
   مخالفم 1
 2. LAND CRUISER 70

  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (32 ديدگاه)

  این مدل هام میشه به لیست اضافه کرد:

  LEXUS RX500H
  ACURA MDX TYPE S
  CADILLAC ESCALADE V
  ALFA ROMEO STELVIO QV
  MERCEDES MAYBACH GLS
  BMW ALPINA XB7
  BMW XM LABEL
  ROLLS ROYCE CULLINAN BLACK BADGE

  موافقم 1
  مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا