کونیگ‌زگ

بررسی کونیگ‌زگ One:1 مدل ۲۰۱۵

ابتدا از نام این خودرو شروع می‌کنیم که قرار است به صورت نسبت یک به یک (one-to-one) تلفظ شود. این نسبت هم به قدرت خروجی متریک یک مگاوات (برابر ۱۳۴۱ اسب‌بخار با ترکیب بنزین-الکل E85) و هم به تعادل کامل قدرت به وزن کونیگ‌زگ One:1 اشاره دارد؛ یعنی ۱/۰ کیلوگرم برای هر PS (PS اسب‌بخار متریک بوده که معادل ۰/۹۸۶ اسب‌بخار رایج است). سازندگان این خودرو، با علاقه زیادی کار خود را دنبال کرده‌اند. خواندن اعداد و ارقام دیگر کونیگ‌زگ مانند این است که شرایط یک دنیای فانتزی را مرور می‌کنیم. به عنوان‌مثال، رسیدن به سرعت ۴۰۲/۳ کیلومتر بر ساعت از حالت توقف کامل، تنها ۲۰ ثانیه زمان نیاز دارد. سرعت حداکثر این خودرو نیز نزدیک به ۴۴۰ کیلومتر بر ساعت و نیروی رو به پایینی برابر ۶۱۰ کیلوگرم در سرعت ۲۵۷/۵ کیلومتر بر ساعت تولید می‌شود.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

ولی این اعداد حقیقت دارند و کونیگ‌زگ موفق به رسیدن به آن‌ها شده است و دست‌اندرکاران Cara and Driver را به محل کارخانه واقع در «آنجلهلم» در جنوب سوئد برای تست این خودرو دعوت کرده است. در یک بخش کوچک و محدود از بازار خودرو، کونیگ‌زگ تبدیل به یکی از بازیگران اصلی شده است. تنها ۷ نمونه از One:1 ساخته خواهد شد؛ چهار تا از آن‌ها به آسیا می‌روند، دو تا برای اروپا و یکی هم به امریکا خواهد رفت.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

کونیگ‌زگ در ۱۲ سال گذشته، تنها ۱۱۵ خودرو تولید کرده، ولی در همین حال، همه چیز را در زیر سقف خود نگه داشته است. تمام بخش‌های مهندسی و طراحی در محل کمپانی واقع شده‌اند. تمام قطعات فیبرکربنی، شامل المان‌هایی مانند فریم‌های صندلی‌ها و چرخ‌ها در همین‌جا ساخته و پرداخته می‌شوند و رنگ‌آمیزی و تزئینات داخلی خودروها در داخل همین کارخانه انجام می‌شود. موتورها نیز در همین‌جا ساخته می‌شوند و آزمایش‌های لازم در مورد آن‌ها انجام می‌گردد. همه‌چیز با دست انجام می‌شود و انگار تا تمام‌شدن کار، زمان زیادی باقی مانده است. مونتاژ بدنه متشکل از ۴۰۰ قطعه مجزا، به تنهایی ۶۰۰ ساعت زمان می‌برد. فقط رنگ‌آمیزی یک مدل، بسته به نوع پرداخت نهایی، بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت طول می‌کشد.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

سرانجام One:1 در جایی جدا از قسمت اصلی تولید با کلامشل عقب بالا و درهای قیچی‌وار باز شده، رؤیت می‌شود. برای این بررسی، کریستین فان کونیگ‌زگ، مؤسس قدرتمند و البته گشاده‌روی کمپانی با این مدل خودرو همراه شده است. وی در مورد سیستم تعلیق منظبق با GPS توضیح داده و از توانایی آن برای تنظیم دامپینگ در پیچ‌ها در مسیرهای مسابقه گفته است. همین‌طور از نداشتن سیستم عایق نویز هوشمند که این کمپانی برای مدل‌های تولیدی طراحی کرده، در این نمونه اولیه اظهار تأسف می‌کند. وی در ادامه از برنامه‌های این کمپانی برای حمله به رکورد پیست نوربرگرینگ در سال جاری میلادی می‌گوید. از نظر وی، هم آگرا R و هم One:1 می‌توانند به راحتی پورشه ۹۱۸ را با آن زمان ۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه‌اش پشت‌سر بگذارند:

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

وقتی به زمان هر یک از بخش‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که برای یک رکورد آماده هستیم.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

وارد شدن به کابین One:1 واقعه بزرگی می‌تواند باشد. صندلی‌ها محکم شما را دربر می‌گیرند. طراحی داخلی در کمترین حجم انجام شده، ولی بسیار گران‌قیمت است. مواد کربنی در همه جای خودرو دیده می‌شوند. نمایشگر مرکزی سرعت TFT تا سرعت ۴۵۰ کیلومتر در ساعت را می‌تواند نشان دهد و در پایین پنل ابزارها، یک عقربه کوچک وجود دارد که قدرت کنونی تولید شده توسط موتور را نمایش می‌دهد. محدوده این عقربه تا ۱۲۰۰ است. گشتاور ۱۰۰۰ نیوتن‌متری موتور ۵/۱ لیتری V-8 از دور موتوری در حدود ۳۰۰۰ در دسترس قرار می‌گیرد.

2015 Koenigsegg One:1 Interior
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1 Interior

اگر بخواهیم یک مقایسه با رقبا در مقیاس گربه‌سانان انجام دهیم، کونیگ‌زگ یک شیر کوهی خشمگین است و در این حالی است که مک‌لارن P1 یک گربه خانگی است که به صورت اتفاقی یک پرنده به خانه می‌آورد و بوگاتی ویرون نیز یک گربه نر چاق و سنگین‌وزن است که در یک ایوان با دمی در زیر یک صندلی گهواره‌ای خالی، مشغول چرت‌زدن است. کونیگ‌زگ، مسلماً تلاش زیادی برای ارائه این مدل انجام داده و اگر نتواند رکورد پیست نوربرگرینگ را بشکند، واقعاً جای تعجب دارد. برای اینکه چیزی از قلم نیفتد، کارهای انجام شده برای این نمونه اولیه را در زمینه‌های مختلف به صورت جداگانه در ادامه مرور می‌کنیم.

2015 Koenigsegg One:1 Engine
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1 Engine

موتور: یک نسخه بهینه‌سازی شده از V-8 کنونی ۱۱۴۰ اسب‌بخاری در آگرا R. کونیگ‌زگ می‌گوید که در ابتدا این موتور برای قدرت ۱۵۰۰ اسب‌بخار طراحی کرده و سپس برای بهبود شرایط رانندگی، از میزان قدرت آن کاسته است. این موتور می‌تواند با استفاده از بنزین معمولی، E85 یا بنزین مسابقه‌ای با اوکتان بالا کار کند و در آن توربوشارژرهای با هندسه متغیر، پوشش سرامیکی خروجی‌های اگزوز و یک مانیفولد مکش فیرکربنی استفاده شده است.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

ترانس‌اکسل: ترانس‌اکسل AMT از کلاج هیدرولیکی دوم در پشت محور ورودی بهره می‌برد که در هنگام رفتن به دنده بالاتر، به‌عنوان یک ترمز عمل می‌کند و باعث می‌شود که مخروط‌های تنظیم با سرعت بیشتری درگیر شوند. در نتیجه، مطابق گفته کمپانی، زمان شیفت دنده ۶ صدم ثانیه خواهد بود. همچنین در این سیستم از یک دیفرانسیل قفل‌شونده با کنترل الکتریکی استفاده شده است. این در حالی است که وزن کلی این قسمت تنها ۷۸ کیلوگرم است.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

چرخ‌ها و تایرها: چرخ‌های فیبرکربنی به اندازه نصف چرخ‌های آلومینیومی معادل وزن دارند و در همین حال، نسبت به آن‌ها، چهار برابر استحکام بیشتری دارند. همچنین تایرهای میشلین پایلوت اسپورت کاپ ۲ که برای این استفاده خاص تولید شده‌اند، سایزی برابر ۲۶۵/۳۵ZR-19 در جلو و ۳۴۵/۳۰ZR-20 در عقب دارند.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

آئرودینامیک: بال عقب به اندازه ۳۱ درجه می‌تواند تنظیم شود و در همین حال، با باله‌هایی انطباقی در زیر بدنه همراهی می‌شود. بیشترین نیروی رو به پایین که در ۴۳۹/۳۵ کیلومتر بر ساعت اتفاق می‌افتد، ۸۳۰ کیلوگرم است.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

سیستم هوشمند: One:1 از GPS برای تنظیم شرایط خودرو در پیچ‌ها در پیست‌های مسابقه‌ای که در نقشه وجود داشته باشند، استفاده می‌کند و به این منظور، سیستم تعلیق، کنترل پایداری، دیفرانسیل و پارامترهای آئرودینامیکی را مطابق شرایط تغییرمی‌دهد. در هر حال، اگر GPS نیز در دسترس نباشد، این سیستم به صورت پیش‌فرض از تنظیمات ایمن استفاده می‌کند. همچنین سیستم داخلی دریافت دیتای ۳G به این سیستم اجازه می‌دهد که تقریباً در همه جای دنیا خود را آپدیت کند.

سیستم تعلیق: این سیستم تعلیق بدون لاستیک از یاتاقان غلتکی به‌جای بوشینگ‌ها و همین‌طور از فنرهای فیبرکربن برای محورهای فشاری استفاده می‌کند. دامپر اضافه “triplex” نیز تعلیق‌های عقب و کنار را به جعبه مقاوم (resist squat) متصل می‌کند. تمام طوقه‌های چرخ‌ها از یک شمش آلومینیومی تراشکاری شده‌اند.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

وزن: نمونه اولیه این خودرو به همراه تمام مایعات داخل موتور و یک مخزن بنزین نیمه، وزنی به اندازه ۱۳۶۰ کیلوگرم داشته است (به این منظور، کریستین فان کونیگ‌زگ با افتخار تصویری از این مقیاس را در موبایلش نشان می‌دهد). البته نسخه تولیدی با توجه به صرفه‌جویی‌های بیشتری که در وزن انجام می‌شود، حدود ۲۰ کیلوگرم سبک‌تر خواهد بود.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

عایق‌بودن نویز: نسخه تولیدی One:1 از سیستم عایق نویز هوشمند کونیگ‌زگ استفاده خواهد کرد که در آن از اسپیکرها برای کاهش نویز کابین در یک سرعت ثابت تا میزان ۲۰ دسی‌بل کمتر کمک گرفته می‌شود.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

ترمزها: صفحات ترمز کربن‌سرامیکی با کالیپرهای دو قطعه‌ای و ۶ پیستون در جلو و ۴ پیستون در عقب همراه هستند. کونیگ‌زگ در این رابطه می‌گوید:

2015 Koenigsegg One:1 brake cutaway
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1 brake cutaway

این کالیپرها نسبت به کالیپرهای یکپارچه، حسّ بهتری منتقل می‌کنند. البته دلیل این موضوع چندان برای ما مشخص نیست، ولی این شرایطی است که از آن‌ها شاهد هستیم.

2015 Koenigsegg One:1
۲۰۱۵ Koenigsegg One:1

مشخصات:

 • نوع خودرو: موتور وسط، دیفرانسیل عقب، ۲ سرنشین، ۲ در کوپه.
 • قیمت مدل پایه: ۲۸۵۰۰۰۰ دلار.
 • نوع موتور: DOHC ۳۲ سوپاپ V8 با دو توربوشارژر و خنک‌کننده داخلی، بدنه و رویه آلومینیومی، پورت انژکتور سوخت.
 • گنجایش: ۵۰۵۶ سی‌سی.
 • قدرت: ۱۳۴۱ اسب بخار در ۷۵۰۰ دور در دقیقه.
 • گشتاور: ۱۳۷۰/۷ نیوتن‌متر در ۶۰۰۰ دور در دقیقه.
 • گیربکس: ۷ سرعته AMT.
ابعاد:

 • فاصله محوری: ۲/۶۶۲ متر.
 • طول ماشین: ۴/۵۰۱ متر.
 • عرض: ۲/۰۶ متر.
 • ارتفاع: ۱/۱۵۱ متر.
 • وزن کلی: ۱۴۰۶ کیلوگرم.
تست‌های سرعت:

 • صفر تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۲/۵ ثانیه.
 • صفر تا ۱۶۰/۹ کیلومتر بر ساعت: ۴/۵ ثانیه.
 • صفر تا ۲۴۱/۴ کیلومتر بر ساعت: ۱۵/۹ ثانیه.
 • عبور از یک‌چهارم مایل: ۹ ثانیه.
 • سرعت حداکثر: ۴۳۹/۳۵ کیلومتر بر ساعت.

مسعود انیس حسینی

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۶۴ دیدگاه‌ها

 1. انزو

  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵
  سوابق: (3 ديدگاه)

  سلام جای تعجب داره p1 رو به این شکل خطاب میکنند هر اتوموبیلی نقطه ضعف و قوتی داره به نظر من p1 هم زیباست هم قدرتمنده و هم ظاهری نواورانه داره و در کل در تمام موارد خوبه ولی one در سرعت و شتاب فوق العاده هست ولی در طراحی و زیبایی و نواوری پایین ترp1 قرار داره

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 2. احسان

  ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
  سوابق: (1 ديدگاه)

  بی نظیره

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 3. mohammad fm480

  ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
  سوابق: (1856 ديدگاه)

  ماشین توپیه . انتخاب اول من برای سوپر اسپرت : کونیگ زگ وان : وان

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 4. مهدی

  ۲ تیر ۱۳۹۶
  سوابق: (3 ديدگاه)

  هنسی ونوم جی تی رو از قلم نندازید چون رقیب جدی برای بوگاتی و کونیگسگ هست و میشه بهش لقب آهوی تیزپا رو داد

  موافقم ۰
  مخالفم ۲
  1. غزل

   ۱۱ فروردین ۱۳۹۷
   سوابق: (2 ديدگاه)

   آره اما از این بهترم داریم

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
 5. فرید

  ۵ شهریور ۱۳۹۶
  سوابق: (1 ديدگاه)

  بالاخره نفهمیدم قیمتش چه قده

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 6. حمید

  ۲۹ دی ۱۳۹۶
  سوابق: (1 ديدگاه)

  فقط پورشه ۹۱۸ …

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 7. hadi

  ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (2 ديدگاه)

  من عاشقش شدم بسیار عالی است

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 8. hadi

  ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
  سوابق: (2 ديدگاه)

  ماشین عالی است لطفا مطالب و فیلم های بیشتری از ماشین بگذارید

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 9. غزل

  ۱۱ فروردین ۱۳۹۷
  سوابق: (2 ديدگاه)

  عالیه . اما فکر کنم آگرا هنوزم بهتره اگه میشه درباره آگرا هم مطالب بذارین این خودرو که میشه ۱۱۴ میلیارد اما طبق گفته دوستام آگرا تقریبا ۸۰۰ میلیارده…..

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 10. نیما

  ۱۵ اسفند ۱۳۹۸
  سوابق: (1 ديدگاه)

  شمایی که میگین p1مکلارن و جی تی اره درست ولی برید فیلمapxرو ببینید درمورد همین ماشینه این ماشین از سال ۲۰۱۵تا حالا رقیبی نداشته و بهترین سوپر اسپرت جهان شناخته شد حتا داخل فیلمش هم نشون میدع حتا با ابر خودروهای جهان هم مسابقع میزارن اگه باورتون نمیشه برید فیلم که گفتم ببینید طبق کارشناسان مسابقات برتر گفتن شاید بوگاتی شروین رقیبش باشه که الانم هنوز که هنوزه دارن تحقیق میکنن

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 11. ابوالفضل

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
  سوابق: (1 ديدگاه)

  One بهترین محصول کوئنیگ زگ هست این ماشین تو این قیمت واقعا حرف اول رو میزنه…از نظر من خیلی ماشین خوبیه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا