ایستگاه خبر

آیا تولید خودروی باکیفیت ساده‌تر از ساخت موشک است؟ نقص کیسه هوا همچنان وجود دارد

جدیدترین مصاحبه‌ی رئیس پلیس راهور، آماری تازه از عدم عملکرد کیسه هوا در تولیدات سایپا و ایران خودرو دارد. همچنین، مقایسه‌ی جالبی بین توان مهندسی ایران در ساخت موشک و خودرو انجام شده است که نشان می‌دهد، عزم جدی برای افزایش کیفیت فنی در صنعت خودرو وجود ندارد.

سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا ضعف در عملکرد کیسه هوا را برای ۹۰درصد خودروهای تولید داخل، مشهود دانست و در مصاحبه با خبرنگار تسنیم  گفت:

فقط در یک پارکینگ تصادفات، ۱۰۷ دستگاه خودرو وجود داشت، از میان این ۱۰۷ دستگاه خودرو که تماماً از زاویه جلو یعنی از زاویه مناسب تصادف کردند، ایربگ ۹۷ دستگاه خودرو باز نشد، یعنی حدود ۹۰ درصد ایربگ‌ها عمل نمی‌کند و ما مستندات بررسی کارشناسی فنی این خودروها را به نمایندگان مجلس ارائه کردیم.

ایمنی و کیفیت باید به صورت واقعی در تولیدات بالا برود هر چند که ما خودروی ملی نداریم، اگر کسی بگوید خودروی ملی داریم، حرف اشتباهی زده است و ما در کشور کار مونتاژ را انجام می‌دهیم.

ایربگ راننده در تمام دنیا تابع دستی کردن و قفلی نیست و ایربگ راننده در تمام دنیا در صورت تصادف باید باز شود اما در برخی از خودروها این امکان وجود دارد که ایربگ سرنشین کنار راننده باز یا قفل باشد.

زمانی فردی گفت که تست کِرش باید به صورت نرم‌افزاری درست شود البته این رؤیا است و شدنی نیست؛ تست کرش باید واقعی باشد و خودرو از زاویه‌های مختلف در سوانح تست شود، من نیز در رسانه گفتم که اگر می‌خواهید بدانید که تست کرش عمل می‌کند یا خیر، به قبرستان خودروها بروید و وضعیت خودروهای تصادفی را ببینید که با زاویه‌های مختلف اعم از جلو یا عقب تصادف کرده یا واژگون و له شدند.

تمام حرف ما این است که کیفیت و ایمنی خودرو ارتقاء یابد، کیفیت و ایمنی چه برای خودرویی که از خارج وارد می‌شود و چه خودرویی که مونتاژ داخل است، باید ارتقاء پیدا کند.

مقایسه فناوری ساخت موشک و خودرو

هادیانفر در ادامه‌ی اظهارات خود به توان موشکی ایران اشاره می‌کند و ضعف در کیفیت خودروهای تولید داخل را نشانه‌ی بی‌توجهی شرکت سازنده می‌داند:

هادیانفر با تأکید بر اینکه ایمنی نباید به صورت صوری و باید واقعی باشد،  ایمنی و کیفیت باید به صورت واقعی در تولیدات بالا برود هر چند که ما خودروی ملی نداریم، اگر کسی بگوید خودروی ملی داریم، حرف اشتباهی زده است و ما در کشور کار مونتاژ را انجام می‌دهیم.

رئیس پلیس راهور با اشاره به دسته‌بندی صنعت خودرو و اینکه در دنیا سه دسته در صنعت خودرو فعالیت دارند، متذکر شد: یک دسته تولیدکننده، مبتکر و خلاق هستند، دسته دیگر مانند صنعت خودرو در چین، کپی‌کار بوده و کار شبیه‌سازی را انجام می‌دهند و دسته سوم نیز مونتاژ‌کار بوده و قطعات را کنار هم مونتاژ می‌کنند که کشور ما نیز در بخش سوم فعالیت دارد اما انتظار مقام معظم رهبری و ما این بود که در این سال‌ها تولیدکننده می‌شدیم، برای ما که توانایی تولید موشک را داریم، واقعاً ساخت یک خودرو نسبت به یک موشک، سخت نیست.

ما خودروهای ناایمن را بر اساس تحلیل تصادفات، دسته‌بندی می‌کنیم البته برخی می‌گویند چرا پلیس تازه درباره خودروهای ناایمن شروع به اظهارنظر کرده است که مجدداً باید یادآور بشوم که ما این موضوعات را از اواخر سال ۹۸ متذکر شدیم، چه کسی تولید پراید و پژو ۴۰۵ را متوقف کرد؟ تمام مستندات در این رابطه وجود دارد، آن زمان مدیرعامل وقت سایپا نزد من آمد و گفت که روزانه ۴۰۰ دستگاه پراید تولید می‌کنند یعنی در واقع کارخانه با تولید پراید می‌چرخید که ما گفتیم باید تولید پراید متوقف شود که با پیگیری‌های صورت گرفته از دولت وقت، معاون اول، وزارت و وزیر صنعت، تولید پراید متوقف شد.

آیا می‌توان فناوری موشک را با مهندسی خودرو مقایسه کرد؟

هرچند که ضعف ایران در خودروسازی، غیر قابل انکار و موجب شرمساری ملی است؛ مقایسه این صنعت با موشک‌‌ها یا دیگر تولیدات مرتبط با جنگ‌افزارها، اشتباه به نظر می‌رسد. از دیدگاه نگارنده، فرافکنی و آدرس غلط دادن به عامه‌ی مردم، نه‌تنها گره‌ی از مشکلات خودروسازی ایران نمی‌گشاید، بلکه ایرادات اصلی را از نظر دور می‌کند.

توان موشکی ایران موشک ایرانی

در پاسخ به سردار هادیانفر باید گفت، بله. ساخت موشک باوجود مهندسی پیچیده و دانش فنی عالی، ساده‌تر از تولید خودرو هماهنگ با استاندارد جهانی است. حفط جان انسان، یکی از اولویت‌های طراحی خودرو است. در موشک، امکانات رفاهی، سیستم تعلیق و فنربندی، لوازم الکترونیک برای سرگرمی، کیسه هوا و انواع فناوری‌های مرتبط با ترمز ABS یا ایمنی سرنشین، وجود ندارند. ساختار پیشرانه‌های موشک نیز به طور کلی، ساده‌تر از انواع موتورهای بنزینی مرسوم در خودروهای مدرن دنیا است.

بعضی صنایع، مثل تولید خودرو و فرایند احداث نیروگاه، مجموعه‌ای از علوم مختلف با انواع متفاوتی از مهندسی در سطح عالی را تشکیل می‌دهند. مثلا برای ساخت پیشرانه خودرو، علاوه‌بر مهندسی مکانیک، علوم شیمی، محیط زیست، برق و الکترونیک نیز اهمیت بالایی دارند. حتی برای صندلی به عنوان یکی از ساده‌ترین تجهیزات خودرو، نیاز به دانش پزشکی و مهندسی نساجی است.

پیشرانه موتور بنز

فارغ از بزرگ‌نمایی‌های مربوط با سطح علمی دانشمندان ایرانی، کشور ما در چند زمینه‌ی مهندسی، دچار ضعف جدی است. مثلا تولید لوازم الکترونیک و تجهیزات مرتبط با آن، عملا توسط شرکت‌های ایرانی غیرممکن است. نه‌تنها امکان ساخت نمایشگر لمسی یا پنل‌های دیجیتال هماهنگ با استاندارد جهانی در ایران وجود ندارد؛ بلکه اجزای لوازم الکترونیکی شامل پردازنده‌ها، خازن‌ها، ترانزیستور‌ها و بسیاری دیگر نیز، قابل تولید در ایران نیستند. همچنین، مهندسی متالورژی در سطح جهانی، برای ساخت آلیاژهای فلزی مورد نیاز در پیشرانه‌ و بدنه‌ی خودرو، هنوز توسط صنعتگران ایرانی قابل تولید نیست.

کمال هادیانفر

احتمالا رئیس پلیس راهور با وجود تفاوت‌های مشهود بین مهندسی ساخت موشک و خودرو، در تلاش است تا توجه مسئولان کشور را به سمت وسایل نقلیه و افزایش ایمنی شهروندان جلب کند. او به درستی متوجه شده است که مسئولان ایرانی، بیش از صنعت خودوسازی به صنایع نظامی و خصوصا فناوری ساخت موشک‌ علاقه نشان می‌دهند. هرساله هزاران نفر از مردم کشورمان، به دلیل ضعف خودروسازان در تولید مدل‌های باکیفیت و نزدیک به استاندارد جهانی، قربانی تصادفات می‌شوند. آمار نقص عضو و آسیب‌های روانی وارد شده بر افراد مرتبط با حوادث خودرویی نیز، ایران را به یکی از خطرناک‌ترین کشورهای دنیا برای رانندگی تبدیل کرده‌ است.

ظاهرا، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های پرتعداد مسئولان رده‌بالای کشور، برای بهبود کیفیت و کاهش قیمت خودروهای تولید داخل، ثمره‌ای واقعی برای مصرف‌کنندگان ندارد. همچنین اقدامات دولت و مجلس شورای اسلامی برای اعمال فشار بر خودروسازان، بسیار ضعیف و ناکارآمد به نظر می‌رسد. هیچ عزمی برای جبران خسارات مردم و بازداشت و محاکمه کسانی که با اهمال خودروهای ناامن را با ایربگ‌های صوری به مردم فروخته‌اند دیده نمی‌شود. اعتماد مردم به صنعتگران ایرانی از دست رفته است و شهروندان تصور می‌کنند، در جدال با سایپا و ایران خودرو، تنها مانده‌اند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

مطالب مشابه

‫۷۳ دیدگاه‌ها

 1. mahdi-es17

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (537 ديدگاه)

  در این حد؟ 🤦🤦🏻‍♂️

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۳
  1. Pooriya.bmw.germany

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (585 ديدگاه)

   هی موشک موشک نکنید
   هر کشوری که موشک داره پیشرفته نیست
   کره شمالی و پاکستان هم موشک دارن
   پس الان باید بهترین خودروها رو بسارن
   از توهمات خودتون بیرون بیاین
   درسته موشک لازمه و تامین امنیت میکنه
   ولی نون آب نمیشه واسه مردم

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۹
   1. نوید AJ

    ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (3539 ديدگاه)

    البته ایران هم اگر موشک نداشت، تا الان دهخ بار شخمش زده بودن و خاکشو به توبره کشیده بودن. هیچ کس منکر این نیس که حتی همین عربستان، از خداشه ک ایران رو با خاک یکسان کنه. ولی لاقل الان جرأت همچی غلطی رو ندارن.

    موافقم ۹
    مخالفم ۳
 2. حامد

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (836 ديدگاه)

  موشک هاشون هم الکیه مطمعن باشید

  موافقم ۱۰۵
  مخالفم ۵۱
  1. مصطفی

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (37 ديدگاه)

   عجب

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۱۸
  2. امین

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (73 ديدگاه)

   اره این رو باید از آمریکاییها پرسید.

   موافقم ۴۰
   مخالفم ۷۱
  3. زیزیگولو

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (4132 ديدگاه)

   ﻣﺎشیناﯼ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺍﺻﻼً ﺧﻮﺏ ﻧﯿﺴﺘﻦ ﭼﻮﻥ ﺁﺩﻡ ﻭﻗﺘﯽ پشت فرمونشون ﻣﯿﺸﯿﻨﻪ ﻣﻤﮑﻨﻪ ﺧﺪﺍ ﺭﻭ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ کنه!! ﻭﻟﯽ ﺗﻮ ﻣﺎشیناﯼ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻫﻤﺶ ﺑﯿﺎﺩ ﺧﺪﺍ ﻫﺴﺘﯽ!! مثلا میگی : ﺧﺪﺍ ﮐﻨﻪ ﺁﺗﯿﺶ ﻧﮕﯿﺮﻩ، ﺧﺪﺍ ﮐﻨﻪ ﻻﺳﺘﯿﮑﺶ ﻧﺘﺮﮐﻪ، ﺧﺪﺍ ﮐﻨﻪ ﭼﭗ ﻧﮑﻨﻢ، ﺧﺪﺍ ﮐﻨﻪ ﺗﺮﻣﺰﺵ ﺑﮕﯿﺮﻩ، ﺧﺪﺍ ﮐﻨﻪ ﻧﺰﻧﻢ ﺑﻪ ﯾﻪ ﺣﯿﻮﻭﻥ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﺩﺍﻏﻮﻥ ﺑﺸﻪ و بطور کلی فضاش معنویه!!!! پراید که دیگه انگار توی حرمی و دم به دیقه صلوات😱

   موافقم ۹۹
   مخالفم ۹
   1. امیرشایان فرازی

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (459 ديدگاه)

    حق ترین جمله ای که توی عمرم شنیدم

    موافقم ۴۲
    مخالفم ۵
    1. زیزیگولو

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (4132 ديدگاه)

     👍👍🌹🌹❤❤

     موافقم ۱۶
     مخالفم ۳
   2. Reza Waffen SS

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (5093 ديدگاه)

    خخخ خوب بود

    موافقم ۷
    مخالفم ۴
    1. زیزیگولو

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (4132 ديدگاه)

     واقعیت تلخ و گریه آور ایران و مردم ایران😢

     موافقم ۱۳
     مخالفم ۲
   3. مارکوپولو

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (33 ديدگاه)

    همون سردارسپاه پاسداران که دوهفته قبل وسط خیابون تهران توسط عوامل اسرائیل،ترورشدخودرو بنزضدگلوله ومحافظ نداشت،مثل همه مامردم پراید سواربود،نظامیهای ایران تخصصشون تولیدابزارهای دفاعیه،اگرارتش سپاه نباشه وهابی های عربستان، ایران رومثل سوریه وعراق تبدیل به ویرانه میکردند به نفع شرکتهای اسلحه سازی غرب وچپاول نفت و مثل همون زمان که صدام رابه جان ایران انداختند آیاسهامداران دزدایران خودرویاسایپاازناموس کشور دفاع کردند؟من خودم۱۰ساله خودرونخریدم چون این دوتاشرکت ازآن مردم وملت ایران نیستند،زن وبچه های سهامداران وخائنین این شرکتهای دزدو متقلب هیچ تعلق خاطری هم به مردم وکشورایران ندارندکه اگرغیرازاین بودپنجاه ساله ارابه مرگ تولید نمی کردند،آدم بایدهمیشه انصاف رادرنظربگیره هر مسئله ای راباهم قاطی نکنه،همانطورکه ازیک جراح یاپزشک مثلانبایدانتظارداشته باشم بیادموتورماشین تعمیرکنه!منظورم ازسردارسپاه«صیادخدایی»بود،اگر کلاهمون قاضی کنیم،خدامیدونه عکس وتصاویرش تواینترنته که موقع شهادتش خودروی پرایدسواربود مثل همه ما

    موافقم ۲۳
    مخالفم ۴۷
    1. شاپور

     ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (241 ديدگاه)

     مارکوجان داداش ما دوست داریم همه هم وطنان چه نظامی و چه غیرنظامی از ماشین روز دنیا که حقشونه استفاده کنن ، اراده ای برای حذف فساد تو مملکت نیست . ماشین چینی با همین دلار افتضاح در امارات میفروشن ۴۰۰ میلیون به پول ما و اینجا همان ماشین درمیاد ۱میلیاردو ۴۰۰میلیون واقعا کی باید رسیدگی کنه و جواب بده به ملت.

     موافقم ۱۷
     مخالفم ۱
  4. J.L.A

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (82 ديدگاه)

   الکی بود که الان با خیال راحت لم نداده بودی کامنت بزاری زیر این مطلب 😂
   دور ور مون رو نگاه کن
   عراق ، سوریه ، افغانستان … همه شون جنگ زدن
   موشک هامون الکی بود وضعیت ما هم مث اونا میشد

   موافقم ۳۷
   مخالفم ۸۶
   1. امین

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (359 ديدگاه)

    زمان رژیم سابق ،. موشک و اتم نبود، ایران امن ترین کشور خاور میانه بود.همینجوری کامنت نده

    موافقم ۸۳
    مخالفم ۴۴
    1. J.L.A

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (82 ديدگاه)

     اره خیلی امن بود 😂
     اون همه اعدام و خون ریزی و ….
     شما هم تاریخ کشورت رو نخوندی کامنت نده
     خدا میدونه این رسانه های خارجی چی میریزن تو کله مردم …

     موافقم ۳۸
     مخالفم ۱۰۵
    2. امین

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (16 ديدگاه)

     اصلا ربطی به رژیم سابق و کنونی نداره. یعنی ۱۰۰ درصد نیست
     باید هر چیزی رو با زمان جدید سنجید.

     موافقم ۱۶
     مخالفم ۲
    3. مارکوپولو

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (33 ديدگاه)

     اتفاقاهمون محمدرضاشاه موشک تقاضاداده بود،اماآمریکایی هاموشک بابردبالای۱۰۰صدکیلو متربهش ندادند،ازدیدغربیهابایدبین خروسهای جنگی که بجان هم می اندازندتوازن برقرارباشه تاخوب همدیگه رولت وپارکنندواسلحه های از رده خارجشون رادرانبارهاشون خالی کنندبرای ایجادزمینه جنگ های آینده به خاطرهمینه که خاورمیانه نبایدروی آرامش ببینه وکشوری که ضعیف باشه تواین دنیای قانون جنگل لگدکوب میشه

     موافقم ۲۱
     مخالفم ۱۹
    4. مارکوپولو

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (33 ديدگاه)

     چرااتم هم بودمثل نیروگاه اتمی بوشهردرزمان شاه که پیمانکارآلمانی نیمه کاره رهاکردورفت بعدازاینکه کل پول راازایران گرفته بود،دقیقابه مانندرنووپژوی فرانسه که درزمان فریب برجام بی فرجام،آمدندسوله احداث کردندوکلی خرج گذاشتندوبعدازبتون کردن قلب رآکتوراتمی در تهران دردولت حسن کلیدساز«فراماسون روباه پیر»که خیالشون جمع شد،ازایران رفتندوگول زدن همه رو

     موافقم ۱۵
     مخالفم ۱۹
   2. امین

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (359 ديدگاه)

    اتفاقا تاریخ رو خوندم و کسایی که هم تو اون دوره و هم تواین دوره زندگی کردن و مقایسه کردن ، گفتن.از نظر امنیت روانی ، اجتمایی، اقتصادی ،اون زمان اصلا قابل قیاس با حالا نیست و فرسنگ‌ها بالاتره.مرجع تو حتما واسه مقایسه، فارس نیوز هست

    موافقم ۶۷
    مخالفم ۲۶
    1. دانیال_Surrey،England

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (2640 ديدگاه)

     امین جان اینا رو ول کن اینا از این طور کامنتا نزارن خرجشون رو چطوری درارن؟؟
     اون موشک ها و پهپادها هم بری نگاه کنی اکثرا تکنولوژی ساختشون از کشورهای دوست((به ظاهر)) چین و روسیه میاد،که اونا هم از دزدی اطلاعاتی از فناوری غربی میاد.
     آخه ملتی که نمیتونه تغذیه مناسب و فکر راحت داشته باشه چطوری میتونه از فناوری های پیشرفته ی نظامی و … حرف بزنه؟؟
     همه ی اینا تو ضریب هوشی تاثیر داره.

     موافقم ۷۰
     مخالفم ۲۳
    2. مهدی

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (2 ديدگاه)

     نمیدونم اگه موشک سازی آسونه چرا فقط تعداد معدودی از کشور ها می تونند موشک بسازند؟؟؟
     اگه خودرو سازی سخته چرا کشور های زیادی دارند تولید می کنند؟؟؟

     موافقم ۲۱
     مخالفم ۴۴
   3. Ilia2008

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (162 ديدگاه)

    امنیت فقط این نیست که تروریست ها رو بیرون نگه داری ، امنیت یعنی مردم نگرانی حقوق و مخارجشون رو نداشته باشن ، امنیت یعنی داری قدم می زنی ساختمون ده طبقه خراب نشه رو سرت ، امنیت یعنی وقتی سوار قطار هستی به بیل مکانیکی برخورد نکنی ، امنیت یعنی با کلت ازت خفت گیری نکنن ، امنیت یعنی بتونی نظرت رو بگی و بهت برچسب نچسبونن ، امنیت یعنی وقتی کشور همسایه رو منابع آبی تو خیمه می زنه یه کسی باشه که ازت حمایت کنه

    اینا امنیته

    موافقم ۵۶
    مخالفم ۶
    1. مارکوپولو

     ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (33 ديدگاه)

     همه این مواردی که باهم جمع زدی،بگذارش کنارهمدیگه،تشکیل دهنده خودمون مامردمی هستیم که اسمش هست ایرانی،منی که قصد ایرادگرفتن ازبغل دستی رادارم،اول ببینم خودم کارم خیلی درسته،بری ازهرنقص وایرادهستم؟

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۱۳
  5. Carlover

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (185 ديدگاه)

   کاری به این صحبتا ندارم و با وضعیت فعلی واقعا مخالفم ولی ایران تو هرچی ضعیف و عقب باشه که هست،تو بحث نظامی بخصوص ساخت موشک واقعا جلو هست اگر غیر از این بود این همه کشورای ۵ بعلاه ١ راجع به محدود سازیش با ایران کل کل نمیکردن
   دلیلش هم اینه که ایران رو این کار تمرکز کرد و از دانش خارجی هم استفاده کرده و متخصص هارو بکار گرفته ولی تو بحث خودرو قضیه کاملا محدود به خودروساز داخلی و دانش داخلی هست و نتیجش این وضعیت بده
   توی هر زمینه ای با کشور های متخصص تعامل کنی میتونی خیلی پیشرفت کنی

   موافقم ۳۳
   مخالفم ۵۵
   1. بی نام

    ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (2874 ديدگاه)

    موشک و پهپادی که ایران داره فقط توانایی بازدارندگی داره و در صورت یک جنگ بزرک با کشوری مثل آمریکا ایران فقط میتونه ضربه اول رو سنگین بزنه. یک هفته نشده کل پهاپادها که ساقط شد و با جنگ الکترونیک ناکارآمد شد و سیلوهای موشکی که خالی شد کلانچ قدیمی میدن دستت میگن با کلانچ اف ۳۵ و اف ۱۵ و اف ۱۸ بنداز.
    در ضمن با این فساد و بی نظمی و بی عرضگی که در مدیریت کشور هست شک ندارم بسیار زودتر از اینکه سلاح های دشمن ما رو نابود کنه، مسئولان کشور ما رو به نابودی می کشونن

    موافقم ۶
    مخالفم ۲
   2. Aliakbarkhoei

    ۳ تیر ۱۴۰۱
    سوابق: (132 ديدگاه)

    “””از دانش داخلی استفاده کرده”””

    واقعا؟ نه جانم.
    ای کاش از دانش داخل استفاده کرده‌بود.

    منتاژ که دانش (در حد دانشی که در ایران هست) نمیخواد.

    میدونم شاید ایران (در حال حاظر و به‌الفعل) نمیتونه به تنهایی تولید‌کننده باشه؛ اما اقلا ۷۰% توانشو داره.

    مثلا تولید cpu رو نمیتونه درست؛ اما تولید بدنه و داشبرد و… رو میتونه.

    حداقل میتونه یه فیسلیفت سنگین انجام بده.

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
  6. مارکوپولو

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (33 ديدگاه)

   اگرالکی بود،کشوراکراین الان موشک داشت ودست نیاز به طرف آمریکادرازنمیکردبامزدومنت وبهش نمی‌دن به هیچ عنوان،اکراین که دیگه ایران نیست موشک مونتاژ کنه،درزمان شوروی سابق اکراین که جزئی ازکشورروسیه بودمرکزصنعتی ساخت جنگ افزاروسلاح بوده که!تحقیق کنیدخودتون

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۱۳
  7. امین

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (409 ديدگاه)

   @حامد
   موشکهاشون الکیه؟ فیلم هاشون ندیدی ؟ پایگاهها نظامی آمریکا میزنن ندیدی؟ پایگاه موساد در اربیل ، پایگاه تروریست‌ها در اقلیم کردستان ، مقر داعش زدن ندیدی؟

   زبان انگلیسی که انشاله بلدی ، بشین ببین نظامی ها سیاستمدارها خارجی در مورد توان موشکی ایران و همچنین پهبادی ایران چی میگن. یوتیوبر توی برزیل نشسته کلیپ گذاشته کانالش از توان نظامی ایران ، اون فهمید تو نفهمیدی.
   تو خودت بخواب زدی مشکل از جای دیگه هست
   فشار بخور.
   آب بریز اونجا که میسوزه ….

   موافقم ۱۳
   مخالفم ۹
 3. AMANTE

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1299 ديدگاه)

  ساخت خودروی ایمن و استاندارد برای ایران سخت و از همه مهم تر هزینه بر هست، مثل ساخت مرکز تست و خرید وسایل اش، بردن بالای ۱۰ عدد ماشین برای انواع تست ها و اگه مشکلی باشه باید برن برطرف کنن و دوباره تست کنن و….
  اما این هزینه ها یکبار یا نهایت چندین بار هست و بعد اون که بلد شدن اتوماتیک ماشین ایمن میتونن بسازن.
  کمتر خودرو سازی مرکز تست تصادف خودش رو داره و بقیه طبق استاندارد جهانی و تجربه ی خودشون ماشین رو میسازن.

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۰
  1. مارکوپولو

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (33 ديدگاه)

   همون سردارسپاه پاسداران که دوهفته قبل وسط خیابون تهران توسط عوامل اسرائیل،ترورشدخودروبنزضدگلوله یا محافظ نداشت،مثل همه مامردم پرایدسواربودنظامیهای ایران تخصصشون تولیدابزارهای دفاعیه،اگرارتش وسپاه نباشه وهابی های عربستان، ایران رومثل سوریه وعراق تبدیل به ویرانه می کردند به نفع شرکتهای اسلحه سازی غرب وچپاول نفت ومثل همون زمان که صدام رابه جان ایران انداختندآیااین سهامداران دزدایران خودرویاسایپااز ناموس کشور دفاع کردند؟من خودم۱۰ساله هیچ خودرو نخریدم چون این دوتاشرکت که ازآن مردم وملت ایران نیستند،زن وبچه های سهامداران وخائنین این شرکتهای دزدومتقلب هیچ تعلق خاطری هم به مردم وکشورایران ندارندکه اگرغیرازاین بودپنجاه ساله ارابه مرگ تولیدنمی کردند،آدم بایدهمیشه انصاف رادرنظربگیره هرمسئله ای راباهم قاطی نکنه،همانطورکه ازیک جراح یادکتروپزشک مثلانبایدانتظارداشته باشم بیادموتورماشین تعمیرکنه که!

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۱۷
  2. SLR _ 722

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (224 ديدگاه)

   سلام . این دوستان که صدتا تعرفه الکی از واردات میگیرن ، سازمان استاندارد با همون پول بره ماشین های تولید داخل رو بده اروپا یا حتی چین براشون تست کنه و اگه بد بود تولید اون رو متوقف کنه و این تست ها رو هر سال تکرار کنه
   اصلا از شرایط شماره گذاری یک خودرو باید تست تصادف اون باشه
   اگر اجبار کشور ها و استاندارد های مختلف نباشه حتی خودرو ساز های بزرگ هم تولیدات از رده خارجشون رو توی خط تولید نگه میدارن ( نمونش همون پست های خودرو هایی که مدت زیادی تولید شدند . اکثرا در کشور های ضعیف بودند ) و اون ها هم پول رو نسبت به جون مردم توی اولویت می‌گذارند ( حتی پول رو به وجهشون ترجیح میدن مثل شاسی بلند فراری که اول قرار بود از روی جسد مدیر عاملش رد بشن تا حالا که اسمش رو گذاشتن fuv ، اوروس و کولینان هم نمونه های دیگه این موضوع هستند )
   البته طبیعی هم هست

   موافقم ۴
   مخالفم ۱
 4. ممد ژانگولر

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3086 ديدگاه)

  بابا کیسه هوا نمیخوایین

  فرموناشو از جنسه لاستیک ژله ایی درست کنن تا طرف ترمز زد صورتش بره تو ژله ها کافیه بقیه دنیا هم از ما یاد بگیرن وسلام 😎

  موافقم ۲۳
  مخالفم ۲
 5. جنوب

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (254 ديدگاه)

  جناب اشتری حرف شما درست منتها بحث و صحبت رو اینه: کسی که توان اون کارو داره اگه اراده ش باشه توان خودرو سازی هم داره.مگر شما منکر رقابت هستین .خیر
  وقتی با فضای آزاد رقابت و ورود خودرو خارجی با کمترین گمرک باعث رقابت و بالا رفتن کیفیت بشه اینقدر پیچیده نیست قضیه.یعنی اینکه با همین یک فاکتور بشه کیفیتو بالا برد .پس کارای پیچیده شم میشه انجام داد.نمونه هاشم در کشورهای جهان سوم فراوانه
  منتها مشکل از پیچیدگیه تکنولوژی نیست. مشکل از زالو بودنه افراده.مشکل از فساد و انحصار طلبیه
  نمیدونم منظورمو تونستم برسونم یا نه

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۳
  1. امین

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (359 ديدگاه)

   ایران هیچ وقت نه پتانسیل و نه توان خودروساز شدن، حتی در مقیاس کره و چین رو نداره.ژاپن و آلمان و آمریکا که جای خود داره

   موافقم ۱۶
   مخالفم ۳۶
  2. من⁦^_^⁩

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (202 ديدگاه)

   دقیقا مساله اینه که موشک سازی رو خواستیم و شد(هر چند یه چیز نظامی با بودجه سپاه و ارتش واقعا از خودرو سازی بحثش جداست)
   ولی یه عده ای(تو هر دولت فقط ده درصد مدیرای میانی تا بالا رده عوض میشن) که سالهاست منافعشونو در ساخت این مدل خودرو میبینن و با اعمال نفوذ و مصلح به مملکت نشون دادن خودشون سالهای زیادیه دولت رو قانع کردن که صد و اندی کارگر بخوان عین آدم ماشین رقابتی بسازن بیکار میشن و این ماجرا کشور رو عقب نگه داشته
   ولی بازم انسان به امید زندست و اینهمه اخبار منفی و نظرات منفی هر چند وجود داره ولی کاش گفته نشه که رویای یه نوجون یا جوون که اومده با دیدن ماشینای لوکس خودشو تصور کنه که بهترشو میسازه از بین نره

   موافقم ۲۲
   مخالفم ۳
 6. ساسان

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1038 ديدگاه)

  بحث اون تفکره و اراده ایه که در تحریمی ترین بخش کشور همچین موشک ها یا پهبادی یا موتور ماهواره بر میسازه… اما وقتی در دولت به بدنه ی سیاسی نظام میرسیم این تفکر کمرنگ میشه و نتیجش میشه خودروهای بیکیفیت.
  در ضمن مجموعه صنعت هوافضا بسیار پیشرفته تر و پیچیده تر از صنعت خودرو سازیه و فک‌میکنم نمیشه گفت این صنعت قابل مقایسه نیست…

  موافقم ۲۸
  مخالفم ۸
  1. جنوب

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (254 ديدگاه)

   دقیقا

   موافقم ۱۳
   مخالفم ۱
 7. علی

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  آقا بیاید صادق باشیم، و این سوال رو از خودمون بپرسیم؛ موشک رو کی تولید میکنه؟ و خودرو رو کی تولید میکنه؟ یا اینکه موشک زیر نظر چه کسی یا چه نهادی ساخته میشه؟ و خودروسازی زیر نظر چه نهادی هست؟ اگر این سوال رو درست جواب بدیم میفهمیم مشکل از کجاست و راه حل چیه

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۱۳
  1. من⁦^_^⁩

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (202 ديدگاه)

   ای رفیق
   کسایی که بهشون گفتن که پاسدارا و آخوندا بدن اخن جیزن دست بزنی منفجر میشن مگه میتونی قانعشون کنی که اگه حداقل موشک رو داریم مدیون ارتش و بعدشم سپاهیم
   مگه میتونی کسایی که هنوز فکر میکنن ما گفتیم که جهان سمت نیاد برا همکاری و ما خودمونو تحریم کردیم قانع کنی که باید یقه اون یقه سفیدهای منافق رو بگیری نه اونی که با حقوق ده میلیون داره انواع و اقسام تجهیزات دفاع از ناموس مردم رو میسازه
   مگه میشه ذهنی که سالی سه برابر بودجه نظامی کل کشور خرج رسانش شده که ذهنش به خطی بره رو با چهارتا کامنت تو پدال درست کنی؟

   موافقم ۲۶
   مخالفم ۱۲
   1. پویا

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (360 ديدگاه)

    حرفای صد من یه غاز رو بزارید کنار. شما از کره شمالی قلدر تری تو موشک از روسیه چی کو خودرو سازی این کشورها
    ملتی که هنوز نمیدونن سهامدار اصلی خودروسازاشون چه کسایی هستن
    ملتی که هنوز نمیدونن چی شد که اصلا دیگه خودرو وارد کشور نشد لیاقتشون همون پراید و سمنده
    کاربر من شما هر وقت رابطه عادی با یه کشور تو منطقه داشتی اونوقت میتونی بگی اره مشکل از ما نیست

    موافقم ۲۵
    مخالفم ۷
   2. مارکوپولو

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (33 ديدگاه)

    جالبه که شبکه وهابی ایران اینترنشنال سعودی شد مدافع مردم ایران،همون کشوری تروریست پرورکه چندتاخائن بزک کرده رومیگذاره جلوی دوربین مثل کرم سرقلاب به عنوان طعمه می‌خوان ماهی بگیرند غافل ازاینکه موقعی که کوچیک بودیم داستان سه بزغاله شنگول ومنگول وحبه انگوروگرگ نابکارروزیاد نگاه میکردیم وپندمیگرفتیم برای این روزها

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۹
  2. مارکوپولو

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (33 ديدگاه)

   موشک روکسانی تولیدکردندکه غیرت وشرف دارندکسی که شهامت داره ونترسه میشه نظامی که باخلوص نیت هم وغمش دفاع ازمردم وکشورشه والامیشدتاجرپست و عوضی که برای پول میره جنس درجه سه رابارمیکنه وبه ایران میاره وبه قیمت درجه یک ده برابرمیفروشه به من کسی که جلوی تیروگلوله ایستاده ازکشورش که دورتادور مرزهای اون لاشخوروکفتارکمین کرده مثل ترکیه وعربستا

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۹
   1. مانی

    ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (2484 ديدگاه)

    اتفاقا خیلی‌ از موشک سازامون بار ۳ میارن بار ۴ می‌رن(از مسلمین چین)
    بار علا میبرن بار علا میارن(برای جوانان فضانورد مسلمین جهان)
    خودا وکیلی آخرین بار که یه کتاب خوندی کی‌ بود؟

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
 8. امیر

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (8 ديدگاه)

  پاکستان و‌کره شمالی ‌و روسیه هم نظامی قوین چه ربطی داره به صنایع تجاری ‌و استفاده مردم و … صنایع نظامی بحث درآمد رایی مطرح نیست هزینه های استراتژیک میکنی و کلی سال زمان و ….

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۶
 9. ارسلان

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (319 ديدگاه)

  ایران یه زمانی اگه درست یادم باشه توی شیراز شروع کرد به ساخت قطعات الکترونیک مثله ترانزیستور و خازن و … ولی بعد یه مدت جمع شد و گفتن تولید به صرفه نیست !!
  در حالی که ارزانترین کارگر دنیا مال ایرانه (ماهیانه ۱۰۰ دلار) در صورتی که جا انداختن نیروی کار توی چین ارزان هست ولی خودتون برید ببینید کارگر چینی چقد میگیره کارگر ایرانی چقدر !! قیمت انرژی توی ایران نسبت به همه جای دنیا یکی از ارزانترین ها هست برای همین ماینرهای چینی اومدن ایران
  مواد اولیه صنعت الکترونیک هم از سیلیکون هست که از فراوری شن و ماسه بدست میاد که توی ایران فراوان هست
  خب وقتی هم انرژی هم نیروی کار و هم مواد اولیه مفته چطور صرف نداره ؟؟
  جوابش ساده س !!
  کسی که ذی نفع از واردات قطعات الکترونیک هست چرا سفره ش جم بشه نون ش بره توی جیب تولید کننده ؟!!
  همه ی وارد کننده ها هم که ماشاله گردن کلفت و وصل به این و آن !!
  بحث خودروسازی هم داستان ش همینه منتها فرق ش اینه که واردات مشکلی نداره اگر به صنعته ۹۹ درصد سود , خودروسازی داخلی ضربه نزنه یعنی بیا واردات کن ولی سه برابر قیمت جهانیش بدن دسته ملت تا خریدارانه ماشین وارداتی تقلیل پیدا کنن به ۱۵-۲۰ درصد جامعه
  کلا داستان تولید در داخل در تمام صنایع یه داستانه
  کسایی که صنایع نظامی رو با صنایع تجاری مقایسه میکنن به نظر من یا دنبال حاشیه هستن یا ذهنیت خردسالی دارن چرا ؟؟
  چون هر صنعتی برای هدفش شکل میگیره
  هدف صنایع نظامی برتری نظامی هست بسته به بودجه ای که صرفش شده
  ولی هدف صنایع تجاری سود آوری هست به هر شکل ممکن
  وقتی به اهداف این دو صنعت نگاه کنید در میابید که هر دو صنعت در ایران اهداف خودشون رو تاچ کردن در صورتی که ذهن مقایسه گر صنایع نظامی و خودروسازی اینطور نتیجه گیری میکنه که صنایع موشکی به هدف خودش رسیده اما صنایع خودروسازی به در رسیدن به اهدافش شکست خورده !!
  درک این مساله برای من آنچنان واضح و روشنه که وقتی میبینم این مووع هنوز برای کسی گنگ مونده حس میکنم ذهنیت تحلیل کننده ی او هنوز رشد نکرده و خردسال مانده

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۹
 10. فقط کاربرات هشت دهنه

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (614 ديدگاه)

  پدال ما که مثل تو نیستیم به ما بگن مرغ یه پا داره ما هم باور کنیم خب عقل کل سال نصب کیسه هوا اهمیت داره از زمان تولید اولین پیکان روی ماشینا ایرانی کیسه هوا نصب نشده پدال از عطش کاربران برای انتقاد اطلاع داره و …..

  موافقم ۳
  مخالفم ۳
 11. حامد

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (44 ديدگاه)

  بولد شدن این دیدگاه که ما موشک به این خوبی تولید میکنیم ولی تو ساختن یه ماشین موندیم (پس بدیم دست سپاه اینم) به دلیل اظهارات مکرر همین سردارا و مقامات نظامیه که تو یه حوزه دیگه ورود کنن و مثل باقی حوزه ها اونم ببلعن
  هزینه ای که صرف ساخت موشک شد که تکنولوژی ساختش همینطور که تو این مقاله اومد خیلی ساده تر از خودرو مناسبه رو اگر صرف ورود تکنولوژی های مختلف به کشور می کردن الان وضع هزار برابر بهتر بود
  راهش دادن خودرو سازی به سپاه نیست (هیچ کشور پیشرفته ای تو دنیا هیچ نهاد نظامی مثل اختاپوس به تمام بخش ها ورود نکرده) راهش تعامل با دنیا و ورد تکنولوژی و سرمایه گذار به کشوره

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۱۳
 12. تحت پیگرد

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (346 ديدگاه)

  از این پست ها نذارین که مردم بیفتن به جون هم چرا مملکت ما اینجوریه چرا مردم با هم اتحاد ندارن تو فضای مجازی همش شده همین حالت به هم میخوره مردم چند دسته شدن به هم دری وری میگن فحش میدن حتی همدیگه رو تهدید به قتل میکنن اینجوری هیچ آینده ای واسه مملکت متصور نیستم

  موافقم ۹
  مخالفم ۶
  1. مارکوپولو

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (33 ديدگاه)

   لعنت به این فضای مجازی که معتادمون کرده وکانون خانواده هارودرایران ازهم پاشوند،این طوریه که هرکسی برا خودش گوشه ای تنهاسردرون گوشی مثل الان خودم یه لحظه سرازگوشی بیرون میاری میبینی شب شده روز ازنو،روزی ازنو

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۳
 13. شاهین

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1133 ديدگاه)

  شاهد عینی کیفیت گاری های داخلی باشید:
  https://www.instagram.com/tv/CetrfWtLJc0/?utm_source=ig_web_copy_link
  دقیقا مثل جعبه دستمال کاغذی

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
 14. شاهین

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1133 ديدگاه)

  منظور سردار اینه اینا چجوری میرن از زیر سنگ علم و دانش ساخت پوشک رو محیا میکنن خب بیان برای ساخت خودرو هم همینقدر مایه بزارن چهار تا آدم درست حسابی بزارن راس کار خودروسازی تا حداقل مثل چینی ها کپی کاری کنیم تو بحث خودرو
  اقا ترکیه رو ببینید بی ام و و تویوتا و فیات و … داره مونتاژ میکنه. صد البته که اصراری به ساخت پوشک نداره برای درگیری تو منطقه و گنده گویی واسه همین شرکت های بزرگ خودروسازی باهاشون همکاری میکنن اینم باید درنظر بگیریم
  حالا اشکال نداره با غرب و اروپا و … نصف جهان مشکل داریم و خوددرگیری داریم این به کنار اقلن بیاییم مثل چین کپی کاری کنیم

  موافقم ۵
  مخالفم ۸
 15. فقط کاربرات هشت دهنه

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (614 ديدگاه)

  پدال نکنه حامی خودروهای چینی که قراره توی ایران مونتاژ بشه هستی این ماشینا کیسه هوا دارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه به یه چینی اجنبی و غریبه توی ایران بگی چری شماها کیسه هوا داره مخ اون اجنبی هنگ نمی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لابد چینی پرستان میگن خب اون ماشین اجنبی خودران هست چه ربطی داره داداچ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۷
 16. Lione

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (161 ديدگاه)

  تو موشک هم مونتاژ کاریم که😂

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۹
 17. Alireza

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (732 ديدگاه)

  اگه فکر کردید که یه دونه از این موشکارو خودشون درست می کنن حتما یه تست هوش بدید زیرا آی کیوتون زیر حد نرماله

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۱۳
  1. امین

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (16 ديدگاه)

   قرار نیست تو هر صنعتی ۱۰۰ درصد باشیم. همینشم برا تحریمه که مجبور شدیم بیشتر قطعات رو خودمون بسازیم. حتی شاید موشک.
   تو بعضی از بخش های موشک سازی از آم.ریکا و بقیه بالاتریم مثل پرتاب موشک مدفون شده.یا چند موشکی(دقیقشو یادم رفت)

   شما یه تست هوش بده ببینم

   موافقم ۱۵
   مخالفم ۷
   1. مارکوپولو

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (33 ديدگاه)

    این راباتمام وجودمیگم بهترین موشک روسی بنام «اسکندر»شناخته شده که به هیچ کشوری نداده و فقط نمونه صادراتی پوسته ای ازاسم اسکندررایدک میکشه،بردش۵۰۰پانصدکیلومتره نهایتا،امادرزمان یه جنگ واقعی سلاح هاسنگ محک میخوره،همین موشک اسکندرکه فقط دست روسیه هست استفاده شددرجنگ اکراین،کارشناسان آمریکایی گفتندکه ده هامترخطاداشته حدوداصدمتر!درصورتیکه موشکهای ایران زیرده مترخطاداره بابرد۱۵۰۰هزاروپانصدکیلومتر

    موافقم ۱۴
    مخالفم ۴
   2. پویا

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (360 ديدگاه)

    🤣🤣

    موافقم ۲
    مخالفم ۴
 18. سامان اذری

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3106 ديدگاه)

  موشک های ایران رو مهندسین کره شمالی برا ایران ساختن و ایرانم الان داره از تکنولوژی اونها استفاده میکنه
  برید سرچ کنید راجب موشک های نودونگ کره شمالی

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۷
  1. امین

   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (16 ديدگاه)

   تکنولوژی اولیه موشکی ایران از همونجا اومد. ولی بعدش راه خودشو رفت.
   ضمنا استفاده از تکنولوژی ای که دیگه به سازنده وابسته نباشیم که دیگه ایراد نداره

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۵
   1. viper2

    ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1118 ديدگاه)

    حالا بگو ماهی چن میدن؟

    موافقم ۴
    مخالفم ۱۰
    1. امین

     ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (16 ديدگاه)

     صفر تومان
     شما چی؟
     ضمنا گفتن حقایق ربطی به پول داشتن یا نداشتن نداره.

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
   2. سامان اذری

    ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (3106 ديدگاه)

    هممون ایرانی هستیم و ایران قوی باعث افتخارمون هست

    ولی وقتی همون کسانی که دارن موشک می‌سازند
    تو امریکا و کانادا و اسپانیا . المان . و ترکیه خونه های میلیون دلاری دارن
    خودشون و بچه های همشون سیتیزن امریکا و کانادا هستن
    جلوی ورود ماشین خوب رو گرفتن و بجاش ۲۰۰ خورده میلیون تومن بابت پراید ازت پول میگیرن
    این درست نیست و دفاع کردن از این ادمها خیاننت به هشتادو پنج میلیون ادمه

    موافقم ۵
    مخالفم ۴
  2. مارکوپولو

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (33 ديدگاه)

   برمنکرش لعنت که تکنولوژی ساخت موشک های ایران ازعلم ودانش روسهاوکره شمالی بوده اما ازاین قضیه سی سال گذشته که!همون شاگردصفر«ایران»آنقدرزمین خورد وآنقدرآزمون وخطاانجام دادتالان به مرحله استادی رسید چرااین قدرمرغ همسایه،ازقدیم الایام برای ماایرانی هاغاز هست؟هرضرب المثلی ریشه درخصوصیات ماداره ببینیم لنگمون کجاهست،برطرفش کنیم،لااقل تلاش کردن خوبه نسبت به منفعل بودن حتی اگر به نتیجه نرسه یه حرکت زده باشی،لااقل مفت نبازی

   موافقم ۶
   مخالفم ۲
 19. مارکوپولو

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (33 ديدگاه)

  همه این مواردی که باهم جمع زدی،بگذارش کنارهمدیگه،تشکیل دهنده خودمون مامردمی هستیم که اسمش هست ایرانی،منی که قصد ایرادگرفتن ازبغل دستی رادارم،اول ببینم خودم کارم خیلی درسته،بری ازهرنقص وایرادهستم؟

  موافقم ۸
  مخالفم ۶
 20. مارکوپولو

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (33 ديدگاه)

  جالبه که شبکه وهابی ایران اینترنشنال سعودی شد مدافع مردم ایران،همون کشوری تروریست پرورکه چندتاخائن بزک کرده رومیگذاره جلوی دوربین مثل کرم سرقلاب به عنوان طعمه می‌خوان ماهی بگیرند غافل ازاینکه موقعی که کوچیک بودیم داستان سه بزغاله شنگول ومنگول وحبه انگوروگرگ نابکارروزیاد نگاه میکردیم وپندمیگرفتیم برای این روزها

  موافقم ۸
  مخالفم ۷
 21. مارکوپولو

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (33 ديدگاه)

  موشک روکسانی تولیدکردندکه غیرت وشرف دارندکسی که شهامت داره ونترسه میشه نظامی که باخلوص نیت هم وغمش دفاع ازمردم وکشورشه والامیشدتاجرپست و عوضی که برای پول میره جنس درجه سه رابارمیکنه وبه ایران میاره وبه قیمت درجه یک ده برابرمیفروشه به من کسی که جلوی تیروگلوله ایستاده ازکشورش که دورتادور مرزهای اون لاشخوروکفتارکمین کرده مثل ترکیه وعربستا

  موافقم ۸
  مخالفم ۱۰
  1. سامان اذری

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (3106 ديدگاه)

   داداش همه کمپانی های بزرگ ایران که سود ده هستن مثل صنایع نفت و پتروشیمی و سایپا ای ان خودرو و تراکتورسازی
   صاحب همون همون ارگانی هست که دار موشک میسازه که با اسمش با (س) شروع میشه

   موافقم ۵
   مخالفم ۳
 22. genius

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1081 ديدگاه)

  سیستم صاحب قدرت تو ایران تنها به بقا و ادامه قدرت نماییش فکر میکنه.موشک سازی باعث بقای سیستم میشده پس وسط جنگ و تو اوج تحریم ها میلیون دلار میلیون دلار پول بهش تزریق شده و تمام امکانات برای توسعش بسیج شدن ولی خودروسازی یا ساخت هواپیمای مسافری یا توسعه شبکه آزادراهی کشور و سایر خدمات عمومی که سودش بیشتر به مردم میرسه خب طبیعتا برای طرز تفکر حاکم ارزش افزوده خاصی نداره و بدون برنامه مدون رها شده!

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۳
 23. پدرام

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (799 ديدگاه)

  اتفاقا ساخت موشک راحتتره چرا؟‌ چون شما مگه چندتا کمپانی موشک سازی تو دنیا می بینی به همین خاطر خیلی سخت تر می تونن ضعف هاشون بفهمن و ایراد رو بر طرف کنن رقیب خاصی وجود نداره، و بعد بری به مردم نشون بدی شاید یک نفر هم نفهمه این موشک از نظر کیفی چطوره اما توی صنعت خودرو در یک کشور نرمال ساخت ماشین بسیار سخته شما کلی رقیب داری و باید بتونی هر سلیقه رو راضی نگه داری از برند شما ماشین بخره کلی آپشن بذاری، شرایط اقساط، تجهیزات، قیمت تمام شده کمتر از رقبا همه اینا رو که انجام دادی بازم منتقد داری چون مردم در طول زندگی ماشین استفاده می کنن اما کسی در روزمرگی اش سر و کاری با موشک نداره که بفهمه الان این موشک بهتره یا اون یکی

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 24. مجتبی

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (12 ديدگاه)

  جالبه …
  هرکی از ایران دفاع کرده و حمایت کرده شده ادم بده و کلی دیس لایک گرفته و هرکی ارزوی خرابی و نابودی واسه ایران داشته و بدش رو گفته حمایت شده.
  این حجم از تنفر از ایران تو اسراِیل هم قفله…

  موافقم ۳
  مخالفم ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا