آموزشمقالات

جامپ استارتر خودرو چیست؟

یکی از دستگاه‌های مفیدی که در زمان از کار افتادن باتری خودرو می‌تواند استفاده شود جامپ استارتر یا پاور بانکی برای خودروست. در جدیدترین سری مقالات آموزشی پدال می‌خواهیم طرز کار و انواع این دستگاه را خدمت شما عزیزان شرح دهیم.

جامپ استارتر خودرو چیست؟

احتمالاً شما با خالی شدن باتری خودروی خود مواجه شده‌اید. روش‌های مختلفی برای روشن کردن خودرو در این حالت وجود دارد و یکی از این روش‌ها استفاده از دستگاه جامپ استارتر خواهد بود. جامپ استارتر که از آن به عنوان پاور بانک خودرویی هم نام می‌برند مجموعه باتری قدرتمندی است که به‌طور خاص برای تأمین برق موردنیاز خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله مقدار زیادی انرژی را در بازه زمانی کوتاهی تولید می‌کند و به این ترتیب مالک می‌تواند با وجود باتری خالی اقدام به روشن کردن خودرو نماید. با استفاده از این دستگاه برق موردنیاز مستقیماً از جامپ استارتر راهی باتری خالی می‌شود. این کار با استفاده از کابل‌های مخصوصی به نام بوستر انجام می‌شود.

در همین زمینه بخوانید:

معمولاً برای روشن کردن خودرویی که باتری‌اش خالی شده از خودروی دیگری کمک می‌گیرند. در این حالت کابل‌های مخصوصی به دو خودرو وصل می‌شود و باتری خودروی دوم می‌تواند انرژی لازم برای روشن شدن خودروی دوم را تأمین کند. اگرچه چنین روشی در اکثر مواقع جواب می‌دهد اما نه تنها نیازمند وجود خودروی دیگری است بلکه کابل‌های اضافی نیز موردنیاز خواهد بود. به لطف پیشرفت‌های رخ داده می‌توان باتری خالی شدن را با استفاده از دستگاه جامپ استارتر شارژ کرد و به این ترتیب خودرو را روشن نمود. در این حالت نیازی به خودروی دوم نخواهد بود.

جامپ استارترها در واقع شبیه پاور بانک‌های پرتابلی هستند که برای شارژ گوشی‌های هوشمند بکار می‌روند هرچند در این دستگاه‌ها خروجی برق ۱۲ ولتی وجود دارد که کابل‌های بوستر مخصوص به آن وصل می‌شوند. این دستگاه‌ها ابعاد، تکنولوژی، ظرفیت و… متفاوتی دارند. بهترین جامپ استارترها از باتری‌های لیتیوم یونی با ظرفیت بالا استفاده می‌کنند و اکثر آن‌ها از ویژگی‌های سنتی باتری‌های پرتابل بهره‌مند هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به درگاه‌های USB، چراغ‌قوه و… اشاره داشت. از این دستگاه‌ها معمولاً با نام‌های جامپ استارترهای پرتابل، بوسترهای باتری پرتابل، پکیج‌های بوستر، شارژر باتری خودرو و… نام می‌برند.

انواع جامپ استارتر

اگر به دنبال خرید چنین دستگاهی باشید انواع بسیار گوناگونی با ابعاد متنوع در دسترس خواهد بود؛ اما باید دانست دو نوع اصلی از جامپ استارترها وجود دارد. مدل‌های جدیدتر و کوچک‌تر از باتری‌های لیتیوم یون استفاده می‌کنند درحالی‌که دستگاه‌های قدیمی‌تر و بزرگ‌تر دارای باتری‌های سرب اسید هستند. جامپ استارترهای لیتیومی بسیار جمع‌وجور هستند و درعین‌حال قدرت زیادی ارائه می‌کنند. همان‌طور که نام این وسایل نشان می‌دهد بوسترهای پرتابل لیتیومی از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند و وزن زیر ۱ کیلوگرمی دارند. این وسایل بسیار کوچک هستند و اکثر رانندگان باور نمی‌کنند که با استفاده از چنین جامپ استارترهایی بتوان خودرو را روشن کرد.

اما مدل‌های سنگین سرب اسید تکنولوژی قدیمی‌تری دارند. باتری‌های بکار رفته در این وسایل نه تنها بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند بلکه سریع‌تر دشارژ می‌شوند و زمان شارژ دوباره آن‌ها بیشتر از مدل‌های لیتیومی خواهد بود. جامپ استارترهای سرب اسید همچنین وزن بالاتری تا ۱۰ کیلوگرم می‌رسد و بنابراین خیلی هم نمی‌توان آن‌ها را پرتابل دانست. در کل به دلایل زیر توصیه می‌شود جامپ استارترهای لیتیوم یون انتخاب شود:

 • طراحی بسیار جمع‌وجور
 • تکنولوژی باتری بهتر و جدیدتر
 • ظرفیت باتری بیشتر و زمان شارژ کمتر
 • ۹۰ درصد ابعاد و وزن کمتر نسبت به مدل‌های سرب اسید
 • وجود درگاه‌های USB برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی
 • وجود چراغ‌قوه LED برای روشنایی محیط

کاربرد جامپ استارتر

جامپ استارتر زمانی بکار می‌آید که باتری خودرو خالی شده باشد. واضح است که با از کار افتادن باتری خودرو روشن نمی‌شود. واضح‌ترین نشانه برای خالی شدن باتری عدم روشن شدن آن خواهد بود اما برخی نشانه‌ها نیز وجود دارند که خبر از خالی شدن باتری می‌دهند از جمله افت روشنایی چراغ‌ها، صدای عجیب در زمان استارت زدن، دور درجای پایین و… درصورتی‌که خودروی دوم برای شارژ باتری وجود نداشته باشد یا نتوان با هل دادن خودرو را روشن کرد استفاده از جامپ استارتر روش مؤثری خواهد بود. این دستگاه‌ها اگرچه باعث شارژ باتری خودرو نمی‌شوند اما انرژی لازم برای روشن شدن خودرو را تأمین می‌کنند. زمانی که خودرو روشن شود آلترناتور اقدام به شارژ باتری خواهد کرد. بزرگ‌ترین مزیت جامپ استارتر این است که نیازی به وجود فرد یا خودروی دیگری ندارند.

روش استفاده از جامپ استارتر

برای اینکه از چنین دستگاهی استفاده کنید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

کابل مثبت قرمز رنگ را به قطب مثبت باتری وصل کنید. کابل منفی مشکی رنگ را به بلوک پیشرانه یا بخش غیر رسانای فلزی خودرو متصل نمایید. زمانی که کابل‌ها در محل صحیح خود قرار گرفتند شما می‌توانید جامپ استارتر را روشن نمایید. فعلاً خودرو را استارت نزنید. پس از گذشت چند دقیقه که این دستگاه جریان برق لازم برای باتری خودرو را تأمین کرد می‌توانید استارت زده و خودرو را روشن کنید. پس از اطمینان از کارکرد صحیح پیشرانه می‌توانید جامپ استارتر را خاموش ‌کنید و کابل‌ها را جدا نمایید. حتماً قبل از استفاده از این دستگاه راهنمای محصول را بخوانید و نکات لازم را رعایت نمایید.

مزیت‌های جامپ استارتر

پکیج‌های باتری پرتابل جزو دستگاه‌های بسیار مفید برای رانندگان هستند چراکه می‌توانند در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنند. این دستگاه‌ها باعث روشن شدن خودرو در هر زمان و مکانی می‌شوند و نیازی به وجود دو نفر یا دو خودرو نیست. همچنین استفاده از آن‌ها سریع و راحت است و با وجود آن شما دیگر در جاده نخواهید ماند.

نکات مهم در زمان خرید و استفاده جامپ استارتر

 • پس از هر بار استفاده دستگاه را شارژ کنید. جامپ استارترها درصورتی‌که در دمای بسیار پایین یا بالا نگهداری شوند شارژ خود را از دست خواهند داد بنابراین توصیه می‌شود آن‌ها را هر از گاهی شارژ کنید.
 •  انواع مختلف خودروها نیازمند جامپ استارترهای گوناگونی خواهند بود چراکه ظرفیت باتری و ولتاژ متفاوتی دارند. همیشه قبل از خرید به مشخصات دستگاه مدنظر و خودروی خود دقت کنید.
 •  برای جلوگیری از خرابی باتری در آینده چراغ‌های جلو و سیستم‌های برقی خودرو را در زمان عدم استفاده خاموش کنید.
 • هرگز کابل‌های مثبت و منفی را به یکدیگر متصل نکنید. مطمئن شوید زمان استفاده از جامپ استارتر هیچ‌گونه وسیله یا مایع اشتعال‌پذیر در نزدیکی آن وجود نداشته باشد. برای تشخیص قطب مثبت باتری خود به دنبال حرف P، POS یا نشانه + باشید. همچنین قطب منفی باتری نیز با علامت‌های N، NEG یا – شناخته می‌شود.

بهترین جامپ استارتر خودرو

بهترین جامپ استارتر دستگاهی است که علاوه بر ابعاد جمع‌وجور دارای تکنولوژی مدرن و ظرفیت شارژ بالاتری باشد. با توجه به اینکه مدل‌های لیتیوم یونی تکنولوژی پیشرفته‌تر، زمان شارژ کمتر و قدرت بالاتری دارند بنابراین انتخاب آن‌ها توصیه می‌شود.

قیمت جامپ استارتر

این دستگاه‌های مفید و کاربردی در انواع، ابعاد و ظرفیت‌های گوناگونی تولید و عرضه می‌شوند اما به‌طورکلی برای خرید نمونه‌های ایده آل می‌بایست بودجه‌ای بین ۳ تا ۱۰ میلیون تومان در نظر بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۸ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۴ دیدگاه‌ها

 1. علی

  ۹ مرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (23 ديدگاه)

  ۳ ملیون تا ۱۰ ملیون؟
  ممنون باتری رو عوض میکنم

  موافقم 29
  مخالفم 1
 2. گلاب

  ۹ مرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (186 ديدگاه)

  خب یه دونه دیگه باتری میخریم

  موافقم 13
  مخالفم 1
 3. saeed

  ۱۰ مرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (28 ديدگاه)

  به نظرم آدم یه کابل باطری به باطری بگیره منطقی تره تا اینکه 3 تا 10 میلیون بده جامپ استارتر
  به نظرم احتمال اینکه یه جا ماشین پیدا نشه کمتر از اینه که جامپ استارتر شارژ نداشته باشه یا شارژش خالی بشه و ماشین هم دوباره روشن نشه
  به نظر بیشتر به درد صنف زحمتکش تعمیرکار سیار یا امداد خودرو میخوره

  موافقم 15
  مخالفم 1
 4. MC20

  ۱۰ مرداد ۱۴۰۲
  سوابق: (1759 ديدگاه)

  شاهین عزیزم مطلب بسیار عالی و کاربردی بود … من حقیقتا از وجود این وسیله اطلاعی نداشتم و خیلی خوشم اومد … چند باری خودم فقط کابل به کابل کرده بودم ولی این خیلی راحت تر و بهتره … با احترام به نظر دوستان 10 تومن دیگه الان خیلی به نظرم پول زیادی نیست ، خصوصا با توجه به عمر مفید این دستگاه که اگه حداقل 10 سال باشه ، هزینش میفته سالی 1 تومن ، که میارزه به نظر من … شاهین جان یه عرضی هم داشتم و راهنمایی می خواستم … علی بخردی توی یکی از ویدیو هاش ، باتری هایی رو به برق زده بود و به ماشین پارک شده و خاموش توی گاراژش وصل کرده بود ، میگفت کامپیوتر این ماشینها حتی هنگام خاموش بودن هم باید به باتری ( برق ) متصل باشن تا Error نده ماشین ، حالا سوالم اینه این باتری های مخصوص، در ایران پیدا میشه یا نه ؟ و اگه راهنمایی کنید در مورد برند و قیمت هاشون ، یه دنیا سپاسگزارم 🙏🙏🙏

  موافقم 4
  مخالفم 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا