متفرقه

مشوق‌های مالیاتی خودروهای الکتریکی ناقض قوانین سازمان تجارت جهانی؟

مشوق‌های مالیاتی خودروهای الکتریکی که اخیراً در سنای آمریکا به تصویب رسیده جنجال‌های زیادی ایجاد کرده است. پس از آنکه برخی خودروسازان معتبر جهانی درباره تبعات این قانون هشدار دادند حالا اتحادیه اروپا نیز انتقاداتی را به این برنامه داشته است. به گزارش carscoops و به نقل از رویترز، میریام گراسیا فرر سخنگوی کمیسیون اروپایی نگرانی عمیق خود درباره قانون کاهش تورم را که اخیراً در سنای آمریکا تصویب شده ابراز داشت.

اگرچه این قانون ۷۳۰ صفحه است اما اتحادیه اروپا درباره تأمین، تولید و مونتاژ خودروهای الکتریکی و باتری آن‌ها در آمریکای شمالی نگرانی خود را ابراز می‌دارد. میزان تأمین مواد موردنیاز ساخت باتری خودروهای الکتریکی هر سال بیشتر خواهد شد و این امر خودروسازان اروپایی را مجبور می‌کند تا به منظور بهره‌گیری از مشوق‌های مالیاتی خودروهای الکتریکی سرمایه‌گذاری بیشتری را در آمریکا انجام دهند. آنچه گزارش شد خلاصه‌ای از بخش مربوط به خودروهای پاک در قانون کاهش تورم آمریکاست اما گراسیا فرر از آن استقبال نمی‌کند.

او اظهار می‌دارد:

ما فکر می‌کنیم این قانون باعث ایجاد تبعیض برای تولیدکنندگان خارجی در خاک آمریکا می‌شود. این به معنی تناقض با قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود

اگرچه گراسیا فرر با اعمال مشوق‌های مالیاتی خودروهای الکتریکی به منظور همه‌گیری این خودروها موافق است اما می‌گوید:

ما باید مطمئن شویم اقدامات اتخاذ شده برای همه‌گیری این خودروها منصفانه هستند و باعث ایجاد تبعیض نمی‌شوند. ما به مباحثه با آمریکا برای حذف برخی ماده‌ها و تبصره‌ها از قوانین جدید ادامه خواهیم داد تا مطمئن شویم این قوانین کاملاً با سازمان تجارت جهانی هماهنگی دارند

هنوز مشخص نیست که آیا مقامات آمریکایی گوش شنوایی برای شنیدن این اظهارات خواهند داشت یا خیر اما دموکرات‌ها تلاش زیادی برای مرتبط کردن مشوق‌ها با تولید خودرو در آمریکا کرده‌اند. پیشنهادهای اولیه از تولید خودروها توسط خودروسازان بزرگ آمریکایی حمایت می‌کردند و شرکت‌هایی که بین این سه خودروساز بزرگ نبودند به شدت واکنش نشان دادند. اتحادیه اروپا تنها سازمانی نیست که از قانون کاهش تورم انتقاد می‌کند زیرا اتحاد نوآوری خودرو نیز اظهار داشته ۷۰ درصد خودروهای پاک کنونی در آمریکا مشمول این قانون نخواهند شد و درصورتی‌که الزامات بیشتری خواسته شود هیچ‌یک از خودروها نخواهند توانست از مشوق‌های مالیاتی خودروهای الکتریکی استفاده کنند.

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

یک دیدگاه

 1. Elemento

  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (11589 ديدگاه)

  این اروپایی هم موجودات عجیبی ان. پول مالیات دهنده ی امریکایی چرا باید بره به جیب خودروساز اروپایی که حتی در امریکا خط تولید هم نداره؟

  موافقم ۵
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا