بازگشت کوچولوی محبوب: دوو مـاتیز Creative

دوو ماتيز در کشور ما تا چند سال پيش توسط شرکت کرمان خودرو توليد می‌شد. ماتيز که با ورود خود به بازار کشورمان، ديد جديدی را در مورد خودروهای کوچک شهری بين مردم ايجاد کرد، در ابتدا با استقبال نسبتا خوبی روبه‌رو شد و به خصوص در ميان خانمها جايگاه ويژه‌ای پيدا کرد اما به مرور قيمت نسبتا بالای آن باعث شد تا در محدوده قيمتی خودروهای نسبتا بزرگ‌تری همچون پژو روآ و پرايد قرار گيرد و در نتيجه به حاشيه بازار رانده شود . . .

Daewoo Matiz Creative

بعد از آنکه شرکت جنرال موتورز امريکا اقدام به خريداری شرکت دوو کره‌جنوبی کرد همانند مدل بسيار موفق سيلو، ماتيز نيز به ناچار از بازار خودروي کشورمان رخت بر بست. پس از آن نيز پای خودروسازان چينی در کشورمان بيشتر از گذشته باز شد و برای پر کردن جای خالی ماتيز نمونه چينی مشابه آن يعنی 110 MVM در کشورمان عرضه شد.

خودروی چينی MVM که همانند اکثر خودروهای چينی به طور کامل از روی نمونه اصلی کپی شده و به اصطلاح کپی برابر اصل است، برخلاف ماتيز که در کشورمان تنها با يک پيشرانه سه سيلندر عرضه می‌شد، با دو پيشرانه سه و چهار سيلندر قابل سفارش است که البته اين موضوع نتوانسته است کمک چندانی به بهبود وجهه آن در ميان مردم نسبت به دوو ماتيز بکند و شخصيتی پايين‌تر از آنرا برای خود در ميان مردم به دست آورده است.

Daewoo Matiz Creative

اما سال 2010 میلادی شرکت دوو نسل کاملا جديد خودروي مينی خود يعنی ماتيز را تحت عنوان ماتيز Creative روانه بازار کرده است که از اول ماه سپتامبر 2010 به فروش می رود. در ادامه به معرفی و بررسی اين خودروي کوچک که تا چندی پيش نسل قديم آن در کشورمان به فروش می‌رسيد ولی اکنون نسل جديد آن نمی‌تواند جايگاهی در اين بازار داشته باشد، می‌پردازيم.

Daewoo Matiz Creative

ماتیز جدید که بر پایه ساختار کلی خودروهای کوچک GM شکل گرفته، در حدود 27 ماه پروسه طراحی و ساختش به طول انجامیده است. هم زمان با عرضه این خودرو در کره، ماتیز جدید
در بیش از 150 بازار دیگر در سرتاسر جهان شامل اروپا، آسیا و امریکای شمالی نیز عرضه خواهد شد.

Daewoo Matiz Creative

همچنین با هدف دستیابی به بالاترین استانداردها و کیفیت ممکن در متمرکزترین بازارها، این خودرو بیش از یک میلیون کیلومتر را تحت دشوارترین تست‌های استقامتی، تست‌های شرایط حاد آب و هوایی و تست‌های تصادفات، چه شبیه‌سازی شده و چه طبیعی، طی کرده است. علاوه بر این باوجود کیسه‌های هواي پرده‌ای و فولادهای بسیار مستحکم و فوق مستحکم در اکثر قسمتهای بدنه، دوو ماتیز جدید بالاترین حد ممکن ایمنی را در این سگمنت از خودروها برای سرنشینان خود فراهم می‌آورد.

Daewoo Matiz Creative

***********  طراحی  ***********

در یک کلام دوو ماتیز را می‌توان خودرویی ایده آل برای آنان تعریف کرد که در زندگی شهری خود نیاز به یک خودروي جمع وجور دارند. خودرویی بسیار کوچک که با ظاهر یک هاچ بک اسپرت،
خط مشی جدید دوو را در طراحی محصولاتش به نمایش می‌گذارد که علاوه بر آن جهش جدیدی را نیز در طراحی مینی خودروها معرفی میکند.

Daewoo Matiz Creative

ماتیز جدید که در این سگمنت از خودروها یکی از جادارترین‌‌ها به حساب می‌آید، طولی برابر با سه هزار و 595 میلیمتر، عرضی برابر با 1595 میلیمتر، ارتفاعی برابر با 1520 میلیمتر و در نهایت فاصله دو محوری برابر با دو هزار و 375 میلیمتر دارد و با توجه به سبک خاص طراحی‌اش، هیبتی کاملا اسپرت و پویا را به خود گرفته است.

Daewoo Matiz Creative

چراغهای جلو بزرگ که به صورت زیبایی از نمای جلو تا پشت کاپوت کشیده شده اند، با لنزهای شفاف پلی کربنات و کاسه هایی با پوشش آلومینیومی، حالتی الماس‌گونه را به وجود آورده اند که در مجموع نمای جلو خودرو را بسیار متفاوت تر از خودروهای این سگمنت کرده است.

Daewoo Matiz Creative

خط شیشه‌ها نیز به سمت بالا کشیده شده است و در کنار خطوط برجسته کناری، حال و هوای اسپرتی ماتیز جدید را هرچه بیشتر جلوه می دهد. در نمای کناری نیز درب‌های عمودی عقب که دستگیره‌های آن به صورت مخفی در ستون C قرار گرفته‌اند ازدیگر مواردی به حساب می آیند که غیر معمول اما زیبا هستند؛ طراحی منحصر به فردی که به ماتیز جدید، حالت یک خودروی هاچ‌بک سه درب اسپرت را به خود گرفته بدون آنکه ویژگی‌های پنج درب بودن آن را قربانی کند!

Daewoo Matiz Creative

ماتیز جدید، اولین خودرویی در این سگمنت به حساب می آید که به صورت استاندارد با باله عقب عرضه می‌شود. این باله علاوه بر زیبا کردن بخش انتهایی خودرو، وظیفه بهبود بخشیدن آیرودینامیک و ایجاد پایداری بهتری در سرعت‌های بالا را در کنار کاهش مصرف سوخت بر عهده دارد. چراغ‌های گرد عقب نیز با لنزهای شفافی از جنس پلی‌کربنات نمای عقب را همانند نمای جلو منسجم و هماهنگ کرده اند.

Daewoo Matiz Creative

از دیگر مواردی که در طراحی خارجی ماتیز جدید می‌توان به آنها اشاره کرد، جلو پنجره کرومی، آینه‌های جانبی دو رنگ و باربندهای از نو طراحی شده، هستند. همچنین خریداران این خودرو امکان انتخاب بسیار گسترده‌ای را برای رنگ خودرویشان دارند. آنها می‌توانند سه رنگ نقره‌ای، سفید و یا مشکی را انتخاب کنند و یا به سراغ رنگ‌های سنتی‌تری که برای خودروهای کوچک به کار می‌روند مانند قرمز، آبی، سبز، قهوه ای، نارنجی و یا آبی یخی بروند.

Daewoo Matiz Creative

ادامه این طراحی تقریبا منسجم و هماهنگ را می‌توان در داخل خودرو یافت. هر چند کابین خودرو بیش از آن که به هارمونی بخش‌های مختلف با یکدیگر و یا هماهنگی‌اش با طراحی خارجی خودرو توجه‌ داشته باشد، در راستای کارآمد بودن و بهترین بهره‌برداري از فضا طراحی شده است اما همچنان از طرحی زیبا و قابل قبولي بهره می‌برد.

Daewoo Matiz Creative

در نتیجه با توجه به ابعاد و فاصله دو محور آن، دوو ماتیز جدید بهترین فضای پا برای سرنشینان جلو و عقب، بهترین فضای سر برای سرنشینان جلو و همچنین بهترین فضای سر برای سرنشینان عقب را در این سگمنت از خودروها در اختیار خریداران خود قرار می دهد.

Daewoo Matiz Creative

پانل تجهیزات همرنگ با رنگ بدنه عرضه می‌شود و رودری‌ها نیز به رنگ قرمز، آبی و یا نقره‌ای هارمونی رنگی خارج خودرو را در داخل ادامه می‌دهند. در این میان بدون شک جذاب‌ترین بخش در طراحی داخلی، نشانگر دیجیتالی دور موتور و دیگر اطلاعات مربوطه است که از موتوسیکلت‌ها به عاریت گرفته شده است!

Daewoo Matiz Creative

صندلیهای خودرو نیز که دارای طرح و نگارهای نقش شده بر روی خود هستند، در برگیرندگی بسیار خوبی را در سر پیچ‌ها فراهم می‌آورند و در مسافرت‌های طولانی نیز تا حد ممکن مانع خستگی سرنشینان می‌شوند.

Daewoo Matiz Creative

***********  پيشرانه  ************

پیشرانه در نظر گرفته شده برای نسل جدید ماتیز، پیشرانه 16سوپاپ DOHC چهار سیلندر S-TEC II است که دارای حجم دقیق 995 سی‌سی است و توانایی تولید 70 اسب‌بخار را در شش هزار و 400 دور موتور در دقیقه و بیشترین گشتاور 94 نیوتن‌برمتر را در چهار هزار و 800 دور موتور در دقیقه دارد.

Daewoo Matiz Creative

وزن خالص ماتیز جدید 910 کیلوگرم است. این پیشرانه مجهز به تکنولوژی پیشرفته PDA یا Port De-Activation است که خروج و گردش عالی گازهای خروجی را تضمین می‌کند. همچنین این سیستم باعث کاهش لرزش موتور در دورهای پایین و کاهش مصرف سوخت می‌شود، به طوری که ماتیز جدید توانسته است استاندارد KULEV و یا خودروهای کره ای با آلایندگی فوق کم را به دست آورد.

Daewoo Matiz Creative

از دیگر تکنولوژی‌های جدید به کار رفته در این پیشرانه نیز می‌توان به یک دماسنج داخلی که دمای موتور را کنترل می‌کند، اشاره کرد. این سیستم باعث می‌شود تا مصرف سوخت با جلوگیری از کاهش گرمای هدر رفته پایین آید. همچنین لازم به ذکر است، نیروی تولیدی توسط این پیشرانه از طریق یک جعبه دنده چهار سرعته اتوماتیک که توسط GM مورد بهینه سازی قرار گرفته و تعویض‌های سریع‌تر و نرم‌تری را فراهم می‌آورد، به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

Daewoo Matiz Creative

*********** تجهيزات ايمنی و رفاهی  ***********

از لحاظ ایمنی نیز همان طور که گفته شد، ماتیز جدید با توجه به استفاده گسترده از فولادهای با استحکام بالا در اکثر نقاط بدنه‌اش توانسته تا چهار ستاره را از موسسه NCAP کسب کند.

Daewoo Matiz Creative

علاوه بر این ساختار مستحکم، وجود کیسه‌های هوا برای راننده، سرنشین جلو، کیسه‌های هواي کناری، کیسه هواي پرده‌ای (برای اولین بار است که کیسه هواي پرده‌ای در خودرویی در این سگمنت نصب می‌شود)، کمربندهای پیش کشنده، قفل‌های درب حساس به ضربه، سنسورهای کمکی پارك عقب و سیستم چهار کاناله و چهار سنسور ABS و EBD نیز از دیگر مواردی هستند که بالاترین حد ایمنی را در این سگمنت از خودروها فراهم می آورند.

Daewoo Matiz Creative

ماتیز جدید در سه سطح تجهیزاتی عرضه می شود که عبارتندا ز: Pop، Jazz و Groove. از جمله تجهیزات رفاهی موجود برروی این خودرو نیز می‌توان به برف پاك‌کن‌های گرم شونده، باربند سقف، آینه‌های کناری اتوماتیک گرم شونده، قفل‌های درب حساس به سرعت، فیلتر گرد و خاك برای هواي ورودی به کابین، صندلی‌های تاشونده، کلید استارت از راه دور و مکان‌های مختلف برای قرار دادن اشیا اشاره کرد.

Daewoo Matiz Creative
Daewoo Matiz Creative
Daewoo Matiz Creative
Daewoo Matiz Creative
Daewoo Matiz Creative
Daewoo Matiz Creative

درباره نویسنده

نشریه ایران خودرو به صاحب امتیازی گروه صنعتی ایران خودرو، با موضوع خودرو، وسایل نقلیه و اخبار و تحلیلها و بررسی های مربوطه، بصورت هفتگی منتشر می گردد.

مطالب مرتبط

68 دیدگاه

 1. زهرا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  چرا جواب مریم رو ندادین؟منم همین سوالو دارم راجع به قیمت ونمایندگی فروش ماتیز جدیدی که معرفی کردید لطفا جواب بدید ممنون

  پاسخ
  1. نسرين
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   سوال منم مثل ديگردوستامه كه ازشماتقاضاى گفتن قيمت روداريد.
   اگرمعنى اينترنت وبه روزبودن اينكه شماازگفتن هرجوابى اجتناب كنيدوماازطرق ديگه جوابمونوبدست بياريم ياشماابديت نيستيدويانميخواهيدعموم مردم قيمت روبداند ياقرارتعييرقيمت داشته باشيد ازگفتن جواب اجتناب ميكنيد.

   پاسخ
 2. فروغ
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من میخوام یه دوو ماتیز بخرم برا سال 79 شمسی بنظرتون اگه موردی پیدا کرد قطعاتشو می تونم پیدا کنم؟

  پاسخ
  1. وحید۰۲۱
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   بله قطعات استوک و دسته دوم این خودرو هنوز هم وجود داره در خاورشهر تهران و اینکه موتور این خودرو امریکاییه و حالا حالاها عیب نمیکنه

   پاسخ
 3. مهدي
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام واقعا حق دارن كساني كه سيلو يا ماتيز تميز دارن فروشندش نيستن،قدر خودروشونو مي دونن

  پاسخ
 4. سهیل
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام.
  من یه ماتیز مدل 81 دارم که از صفر دستم بوده.
  340000کیلومتر باهاش رفتم آخ نگفته یعنی چرخشو نمیدم پراید و پژو بگیرم.
  باهاش از تهران تا بندر عباس یه سره رفتم اصلا خسته نشدم از رانندگی.

  پاسخ
 5. علیرضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادین من خودم راننده دوو ماتیز سال 1381 هستم واقعا ماشین خوبی هست

  پاسخ
 6. دادا
  سوابق: (593 دیدگاه) ,

  سلام.دوستان وسایل دوو کلا جدیدا سخت تر پیدا میشه.ولی پیدا میشه.اما باید اینو مدنظرقراربدید که زودزود خراب نمیشه.محاله.مخصوصا دست خانما باشه.خدایی عین واقعیته.آخه شش ساله خودم سیلو دارم.بارها شده من ماشینروشنو دوباره استارت زدم.چون واقعا عایق بندی عالیش کمترین صدا رو داخل کابین میاره.ماتیز که واقعا ازنظرنرمی وجاداری درکلاس خودش محرکه س. واقعا ماشین محکمی خونواده دوو.یادش بخیر.حیف حیف

  پاسخ
 7. arda
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام لطفاجواب بدين من ميخوام يه ماتيز بخرم كه صفر باشه ازكجا ميتونم تهيه كنم ممنون درضمن اگه نمايندگي فروش معرفي كنين ممنون ميشم

  پاسخ
 8. شیرین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام از کدوم شرکت می تونیم ماتیز صفر تهیه کنیم

  پاسخ
  1. یه پسر
   سوابق: (1142 دیدگاه) ,

   ماتیز از سال 83 دیگه عرضه نشد.

   اما من یه مدل 6000 تا کارکرد یعنی صفر رو تو سایت باما حدود 25 میلیون پیدا کردم که اگه داشتم ماتیزم رو می دادم و می خریدمش اما پیداکردن یه همچین مواردی فک نکنم به انگشت های دست برسه

   در کل بهتره بجای صفر دنبال کم کارش باشید
   خود من گشتم یه 110000 هزار تایی رو پیدا کردم که بین ماشینایی که 300 هرار تا کار کردن واقعا کم کار محسوب می شد
   یاعلی

   پاسخ
 9. رضا
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  سلام من۲ساله که ماتیز دارم وازش راضیم

  پاسخ
 10. سعید
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام دوستان سه دستگاه ماشینماتیز صفر پیدا کردم بهم گفتن21میلیون میرزه؟بخرم؟

  پاسخ
  1. hamid
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   سلام….لطفا بمن هم معرفی کنسد ماتیز صفر میخوام

   پاسخ
  2. sanaz malmir
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   منم دنبال یه ماتیز صفر میگردم
   به نظر من که می ارزه از پراید آشغالی که بهتره
   الان پراید رو میدن 21 میلیون تومن
   لطفا به من هم معرفی کنید

   پاسخ
 11. دوست
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام ،ماتیز بهترینه پرچمش بالاست تو پارک کردن و هزینه سوخت تو شهری منم یدونه دارم ،خیلی راضی هستم.ترافیک براش معنی نداره،

  پاسخ
 12. Mahsa
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام. این ماتیزی که معرفی کردید قیمتش چنده؟

  پاسخ
 13. Soli
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  لطفاو خواهشا قیمت و نمایندگیهای ماتیز کریتیو رو بگین خسته شدم انقدر دنبالش گشتم

  پاسخ
  1. سردبیر
   سوابق: (497 دیدگاه) ,

   سلام دوست گرامی.
   این خودرو در حال حاضر تحت برند شورولت و نام اسپارک در مناطق آزاد کشورمان قابل سفارش است اما با پلاک ملی خیر و فاقد نمایندگی نیز می باشد.

   پاسخ
 14. تارا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من امشب ماتیز مدل 81 خریدم 7/500 هزار . من تا قبل ماتیز سمند داشتم واقعا راضی بودم. ولی من عاشق ماتیز شدم واقعا عالی واسه ما خانوما . کوچیک و دخترونست. موتورش تازست و هنوز اب بندی نشده. قیمت خوبی داد . 11سال تخفیف داره. همه چیزش هم سالم . فقط تنها ایرادی که داره و من ازش میترسم ترمز abs نیست چون با سمند عادت دارم واقعا برام سخت بود.
  ولی بخرید پشیمون نمیشید.

  پاسخ
  1. مهرداد
   سوابق: (8 دیدگاه) ,

   سلام تارا جون خوب هستین؟میخواستم بپرسم اگه خراب شد جایی هست که بتونیم قطعاتشو بگیریم؟آخه من شیراز هستم از جاهای دیگه میشه قطعات رو ارسال کرد؟و اینکه مصرف شهری و برون شهریش در چه حده؟ممنون

   پاسخ
 15. بهنوش
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام من میخوام ماتیز کارکرده بخرم همه میگن خوب نیست نخر همش توی تعمیرگاهه اان دیدگاه ی دوستان را دیدم نوشتن خوبه حالا نمیدونم بخرم یا نه لطفا راهنمایی کنیدممنون میشم با تشکر.

  پاسخ
 16. Arash
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  ماشین خوبیه ولی نباید با ماشین 1600.1800مقایسش کرد چون خیلی ضعیف تره

  پاسخ
 17. Somaye
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من میخوام این خودرو رو بخرم بیشتر بخاطر اسپرت بودنش و اینکه خودروی نقلی با ظاهر نسبتا خوبیه.یکم مرددم فقط!فروششم خیلی کم هست!یکی دومورد دیدم سال 79بود اطلاعات کامل راجع به این خودرو ندارم دیگران هم تائید نمیکنن نمیدونم چه مشکلی هست!میشه لطفا راهنماییم کنید.متشکرم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.