مک لارن

رونمایی مک لارن P1 مدل ۲۰۱۳ (نسخه نهایی)

سرانجام نسخه نهایی مک لارن P1 برای ورود به بازارها آماده شده؛ گران ترین سوپراسپرت کوپه تاریخ انگلستان قرارست بعد از رونمایی رسمی اش در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۳ برای یک رقابت تمام عیار با بزرگان این کلاس آماده شود؛ البته از آنجایی که فعلا در آلمان حریفی برای او پیدا نمی شود همه نگاه ها معطوف به ایتالیایی ها شده . . .

2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1

چه خودرویی می تواند آن همه افتخاری که مدل جاودانه F1 برای مک لارن به ارمغان آورد را دوباره تکرار کند؟ تا چه زمانی مک لارن باید طعنه قدرت کم MP4 های خود را از بقیه می شنید؟ به هرحال دوران بد مک لارن هرچه بود دیگر تمام شد؛ حالا انگلیسی ها هم وارد کلوپ دو ثانیه ای ها شده اند و چشم امیدشان به روزهای خوش در آینده ای است که P1 برای آنها رقم می زند.

مک لارن P1 خودرویی بود که ابتدا تحت یک مدل مفهومی در نمایشگاه پاریس ۲۰۱۲ معرفی شد. البته در همانجا ریاست کمپانی صراحتا اعلام کرد که نسخه تولید نهایی آن تا کمتر از یکسال دیگر معرفی خواهد شد. زمان گذشت تاحدود سه هفته پیش که اولین جزئیات رسمی آن منتشر شد تا به نوعی نشان دهنده عزم جدی مک لارن برای رسیدن نسخه نهایی آن به نمایشگاه ژنو امسال باشد. حالا همه چیز برای جنجال های دوباره P1 آماده و مهیاست!

2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1

 

 

قبل از شروع اول از همه باید این نکته را بگوییم که نسخه نهایی P1 با مدلی که در پاریس رونمایی شد در ظاهر، به جز اضافه شدن خروجی هوا در قسمت زیرین گلگیرهای جلویی – برای بهبود خنک کاری و افزایش نیروی عمودی – تفاوت قابل توجه دیگری ندارد. به نظر نمی رسد که ضریب درگ ۰.۳۴ برای چنین خودرویی مناسب باشد؛ این عدد هرچند از ضریب درگ ۰.۳۶ بوگاتی ویرون بهتر است اما حداقل نسبت به خود مک لارن F1 که ۲۰ سال پیش با ضریب درگ ۰.۳۲ ساخته شد، دیگر هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

P1 در زیر بدنه خود یک پیشرانه هیبریدی دارد؛ موتور ۳.۸ لیتری V8 این خودرو با توربوهای دوقلو می تواند تا ۷۲۷ اسب بخار قدرت در ۷,۵۰۰rpm به همراه ۷۲۰ نیوتن متر گشتاور در ۴,۰۰۰rpm را در اختیار راننده قرار دهد. اما این پایان کار نیست چراکه P1 یک موتور الکتریکی ۱۷۶ اسبی هم دارد تا بدین ترتیب حداکثر قدرت خالصش به ۹۰۳ اسب بخار و حداکثر گشتاورش به ۹۰۰ نیوتن متر افزایش یابد. وظیفه انتقال این قدرت نیز برعهده گیربکس هفت سرعته دوکلاچه Graziano است.

2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1

P1 که با کمک موتور الکتریکی خود می تواند مسافت تقریبی ۲۰ کیلومتری را باسرعت متوسط ۴۸ کیلومتر برساعت طی کند، صفرتا ۱۰۰ را کمتر از ۳.۰ ثانیه و صفر تا ۳۰۰ را نیز در عرض ۱۷ ثانیه (۰.۳ ثانیه کندتر از بوگاتی ویرون) طی می کند که ۵.۰ ثانیه یاحدود ۲۳ درصد سریع تر از مک لارن F1 است؛ همچنین حداکثر سرعتش نیز بصورت الکترونیکی در ۳۵۰ کیلومتر برساعت محدود شده.

2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1

اگر به فرمان خودرو دقت می کنید دکمه IPAS را در سمت راست و دکمه DRS را در سمت چپ آن می بینید که هر دو تکنولوژی را مک لارن از خودروهای فرمول قرض گرفته است. IPAS که از حروف ابتدایی عبارت Instant Power Assist System گرفته شده، در حقیقت برای شتابگیری سریع P1 تعبیه شده و می تواند تمام انرژی موجود در پکیج باطری های در اختیار موتور الکتریکی قرار داده تا به کمک آن راننده به بیشترین شتاب ممکن دست یابد. سیستم DRS نیز که نام آن از حروف ابتدایی عبارت Drag Reduction System گرفته شده، وظیفه تغییر زاویه اسپویلر عقب را داشته طوریکه نیروی درگ را ۲۳ درصد کاهش می دهد؛ همچنین به محض فشردن پدال ترمز سیستم DRS از مدار خارج می شود.

2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1
2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1

 

 

 

 

 

شاسی فیبرکربنی P1 تنها ۱۰۰ کیلوگرم وزن داشته که به ادعای مک لارن سبکترین شاسی ساخته شده برای یک خودروی خیابانی است. P1 که حدود ۳۰۰ میلیمتر بزرگتر از MP4 ساخته شده، وزن خالصی در حدود ۱,۴۰۰ کیلوگرم داشته و حداکثر می تواند نیروی عمودی معادل ۶۰۰ کیلوگرم را تولید کند که نسبت به Mp4 چیزی حدود ۵۰۰ درصد بیشتر است!

میزان آلایندگی P1 ناشی از تولید CO2 نیز ۲۰۰ گرم در هر کیلومتر اعلام شده البته به شرطی که تایرهای پیرلی از مدل P Zero Corsa داشته باشد. کیت ترمز P1 توسط همکار مک لارن در فرمول وان یعنی کمپانی Akebono ساخته شده؛ گفته می شود جنس و کارایی این دیسک های کربن/سرامیکی از نمونه های موجود بهتر بوده و تاکنون نیز تنها در صنعت هوافضا از آن استفاده شده و هنوز بر روی خودرویی خیابانی قرار نگرفته اند.

2013 McLaren P1
۲۰۱۳ McLaren P1

درحالیکه قرار بود ۵۰۰ نسخه از مک لارن P1 ساخته شود اما کمپانی رسما اعلام کرد تنها ۳۷۵ نسخه از آن تولید می شود؛ ظاهرا این تصمیم بعد از دیدار اختصاصی ران دنیس با برخی از مشتریان ثروتمند P1 گرفته شده که معتقدند تولید محدود بودن P1 از قدرت یا سرعتش اهمیت بیشتری برای آنها دارد. اگر شماهم یکی از علاقه مندان این سوپرکار انگلیسی هستید باید بدانید که قیمت پایه ای آن ۸۶۶,۰۰۰ پوند یا معادل تقریبی ۱,۱۵۰,۰۰۰ دلار اعلام شده است.

***********************************************************

بروز رسانی – نمایشگاه ژنو ۲۰۱۳ : پس از انتشار تصاویر نسخه ی نهایی مک لارن P1 این خودرو به ژنو آمد تا در معرض دید عموم قرار بگیرد . مک لارن P1 در حالی رونمایی شد که در کنار وی مدل افسانه ای F1 نیز حضور داشت تا این شرکت به همگان نشان دهد که چگونه می توان بهترین سوپراسپرت های دنیا را ساخت . در پروژه ی P1 ، مک لارن تمام خصوصیات مدل افسانه ای F1 را بعلاوه ی هندلینگ فوق العاده به یک کالبد زیبا دمید تا شاهد یکی از برترین خودروهای تاریخ اتومبیل باشیم .

McLaren P1 vs McLaren F1
McLaren P1 vs McLaren F1

 

موتور الکتریکی این هیولا هم توسط زیرمجموعه های مک لارن توسعه یافته است و تنها به صورت اختصاصی برای P1 درست شده است . این موتور الکتریکی در هنگام شیفت گشتاور منفی ایجاد می کند که باعث می شود عمل شیفت در سریعترین حالت ممکن صورت بگیرد. بدنه P1 با تاکید بر برتری آیرودینامیکی، حاصل ساعت ها تست در تونل باد و شبیه سازی های CFD است. تمام پنل ها و دریچه های ورودی و خروجی هوا در کارآمدترین حالت برروی بدنه شکل گرفته اند تا وظایفی از جمله خنک کاری را به بهترین نحو انجام دهند.

بال عقب هوشمند مورد استفاده یکی از خصوصیات برجسته ی این مدل است. برای اینکه عملکرد بال عقب موثر باشد تغییراتی همانند مجرای غیر معمول درب عقب و استایل قطره گونه ی بدنه اعمال شده است . ارتفاع بال عقب می تواند در رانندگی جاده ۱۲۰ میلی متر و در رانندگی برای مسابقه به ۳۰۰ میلی متر برسد تا بهترین کارایی را داشته باشد.

همانند خودروهای فرمولا ۱ برای اینکه بتوان به بالاترین سرعت در خط مستقیم دست یافت از سیستم DRS بهره گرفته شده و همچنین علاوه بر آن، می توان زاویه ی دو فلپ نصب شده در مقابل چرخ های جلو را در بازه ی صفر تا ۶۰ درجه تغییر داد. خودروی تحویلی به مشتریان آمده ی حضور در جاده و پیست های مسابقه است تا هرموقع هیجان خون مالکان بالا رفت با رفتن به پیست خود را تخلیه کنند . علاوه براین موارد آپشن های اختصاصی بسیاری برای مشتریان در نظر گرفته شده است .

محمدرضا ریاضی

محمدرضا ریاضی ، همراه با شما در دنیای هیجان انگیز خودرو

مطالب مشابه

‫۱۰۸ دیدگاه‌ها

 1. امیر

  ۱۴ اسفند ۱۳۹۱
  سوابق: (12 ديدگاه)

  نیروی رانش موتور را با نیوتن متر می سنجن مگه نیوتون خیلی سال پیش بهمون یاد نداد

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 2. hb

  ۱۴ اسفند ۱۳۹۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  دوستان گرامی اتومبیلهای انگلیسی اگر چه از لحاض دوام شاید بپای ژاپنیها یا آلمانها نباشد ولی دارای یک تاریخچه و اصالت حاص خود میباشد که نمونه کمتری در دنیا دارد بعنوان مثل شما هیچ وقت نباید یک پانومرا را با یک رولز رویس مقایسه کنید رولز یک ماشین سوپر لوکس با تولید محدود میباشد در حالی که پورشه یک اسپرت لوکس است و بعد از یک سال افت قیمت بسیاری دارد ولی ماشینهای لوکس مثل رولز یا بنتلی به علت تعداد محدود تولید در بلند مدت حکم کالای سرمایه ای را پیدا میکند (حتی در اروپا )ولی مالکیت بی ام و بر رولز و فولکس واگن بر بنتلی باعث پیشرفت تکنولوژیکی زیادی در این دو شرکت کوچک گردید یعنی این دوغول خودروسازی جهان wv-bmwاز پیشینه و نام این دو برند اشرافی استفاده کرده و محصولات بینظیری خلق نمودند .

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. محمد

  ۱۶ اسفند ۱۳۹۱
  سوابق: (11 ديدگاه)

  سر لحاف ملا نصر الدین دعوا نکنین بچه ها… بیاید خودمونا درست کنیم تا دیگران سر ما دعوا کنن و خوبیامونا بگن و دیگران حسرت ما را بخورند. احساسم میگه ما داریم به اون سمت میریم چون هر شبکه خارجی را میزنیم یه سمت گفتگو هستیم … ما ایرانا دوباره ایران میکنیم شک نکنید… خودمون شاید نسل سوخته باشیم ولی نمیگذاریم بچه هامون مثل ما حسرت خور بشند.. در اخر بگم من اصلا کاری به سیاست ندارم فقط ما مثل پیشینیانمون ازاده هستیم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 4. امین

  ۲۰ اسفند ۱۳۹۱
  سوابق: (40 ديدگاه)

  slr722 جان! ایقدر زور الکی نزن!
  نظرات اصلا طرفدار نداره. لایک های غیر واقعی هم نده!!!!
  چون استدلال نمی کنی. کارت مسخره کردن و بهونه آوردنه.
  ماشین توی دنیا اول آلمانی (بنز و… ) و بعد ژاپنی (تویوتا و….).
  اینو آمار فروش و رضایت مشتری و اقبال دنیا نشون می ده….

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. amm

   ۶ بهمن ۱۳۹۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   این ماشین عالی و فقط ماشین هایی انگلیسی خوبه چون از نظر اسحکام و… عالی هرچی باشه بهتر از بوگاتی که شبیه تخم ممرغ و بنز وبی ان و هست

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 5. SINA SZSH

  ۷ آبان ۱۳۹۲
  سوابق: (15 ديدگاه)

  بهتره بجای نظراته الکی و توهین به دیگران کمی واقع بین باشین…

  تویوتا و بنز از هر خودروشون کلی در روز فروش دارن در حالی که بعضی خودرو های محشر دنیا در تعداد محدود ساخته میشن مثله همین خودرو که فقط ۳۷۵ تاتولید کرده پس چطور توقع دارین با آمار فروش بشه فهمید چه خودرویی عالیه؟؟

  لابد توی ایرانم که آمار فروش پراید بالاتر از همس پس پراید عالی ترین خودرو تو ایرانه آره؟؟

  البته من نمیگم که بنز بده یا مکلارن خوبه چون اصلا نمیشه یک خودروی سوپراسپرت رو بایه لوکس شهری مقایسه کرد…این دوتا اصلا ربطی بهم ندارن…

  چشمهارا باید شست جور دیگر باید دید…

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 6. erfan

  ۲ فروردین ۱۳۹۳
  سوابق: (3 ديدگاه)

  به قول جرمی کلارکسون همه ی ماشین های پورشه در اصل همون فولکس بیتل (قورباغه ای) هستن یه نگاه به ۹۱۱ کنید از سال ۱۹۶۳ اصلا قیافش تغییری نکرده ولی مکلارن یا ماشین نمیسازه یا اگه میسازه یه درست حسابیشو میسازه و با تعداد محدود که حسرت داشتنشو به دل همه بزاره. ولی کمپانی های benz و bmw در اصل پدران خودرو سازی هستن و هر چه قدر هم که بخوای نمیوتونی یکی از ماشین های این دو رو رد کنی یا بگی اه اه . ولی بین کمپانی های خودروسازی من از پورشه چندان خوشم نمیاد

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 7. Arefe

  ۱۴ مهر ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام،سقف مک لارن P1 باز میشه؟
  یا جوری طراحی شده که سقفش باز نشه؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا