پژوفیات

انتقاد شدید نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه از دستمزد نجومی مدیرعامل استلانتیس!

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه و مارین له پن رقیب او در کسب جایگاه ریاست جمهوری، با انتقاد شدید از دستمزد نجومی مدیرعامل استلانتیس، پرداخت چند میلیون یورو به کارلوس تاوارس را “شوکه کننده” دانستند. کارلوس تاوارس مدیرعامل استلانتیس تنها یک سال پس از تأسیس این کمپانی دستمزد قابل‌توجه ۱۹.۱۵ میلیون دلاری را دریافت کرده است. این دستمزد نجومی به یک مشکل تبدیل شده است زیرا نظرسنجی‌های مردمی نشان می‌دهد قدرت خرید و تورم جزو مهم‌ترین نگرانی‌های رأی‌دهندگان است. همان‌گونه که می‌دانید استلانتیس سال پیش و با ادغام پژو-سیتروئن با فیات-کرایسلر شکل گرفت.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور میانه‌روی فرانسه که بسیاری از رأی‌دهندگان او را به خاطر طرفداری بیش از حد از کسب‌وکارها سرزنش می‌کنند بسته دستمزد شامل پاداش تاوارس را نجومی خواند و بر تصویب قوانین جدید برای تعیین سقف دستمزدها برای مدیران تأکید کرد. او اظهار داشته است:

دستمزد تاوارس بیش از حد و شوکه کننده است. مردم نمی‌توانند مشکلاتی در زمینه قدرت خرید داشته و شاهد چنین دستمزدهایی باشند. در این صورت جامعه منفجر خواهد شد

مارین له پن رهبر راست افراطی این کشور که از حمایت بسیاری از رأی‌دهندگان طبقه کارگر برخوردار است درخواست سهامداری کارگران را مطرح کرده است.

او گفته است:

البته که چنین دستمزدی شوکه کننده است و حتی زمانی شوکه کننده تر می‌شود که مدیران عامل شرکت‌ها باعث می‌شوند جامعه وارد شرایط دشواری شود

او می‌افزاید:

یکی از راه‌های جلوگیری از پرداخت چنین دستمزدهایی که معمولاً از زندگی اقتصادی مردم فرسنگ‌ها فاصله دارد اجازه دادن به کارگران در زمینه ورود به سهامداری است

علیرغم اینکه نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند ۵۲.۱ درصد افراد مخالف چنین دستمزدهایی هستند اما استلانتیس از پرداخت این مبلغ حمایت کرده است. استلانتیس اظهار داشته است به نتایج این نظرسنجی احترام می‌گذارد و در پرداخت های آتی آن را در نظر می‌گیرد. این شرکت در گزارش سال ۲۰۲۱ خود به پرداختی‌های سایر کمپانی‌ها از جمله بوئینگ، جنرال الکتریک، فورد و جنرال موتورز اشاره کرده بود. استلانتیس که شامل برندهای پژو، فیات، جیپ، اوپل و مزراتی است سال پیش خبر از سه برابر شدن سود خود و رسیدن آن به ۱۳.۴ میلیارد یورو داده بود. دولت فرانسه سومین سهامدار بزرگ استلانتیس است و ۶.۱۵ درصد سهام این کمپانی را در اختیار دارد.

بیمه بازار

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۷ دیدگاه‌ها

 1. NAVID۰۰۹۸

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (8152 ديدگاه)

  اصلاً و ابداً کاری به دستمزد و پاداش آقای تاوارس را ندارم !
  روی صحبت من اینه که بفهمید چرا تمام مردم دانا و توانمند دوست دارند به سمت ایالات متحده‌ی آمریکا مهاجرت کنند و چرا آمریکا را بهشت انسان‌های کاری و رقابتی میدانند ؟!!!!

  در یک کلمه ( آزادی ) !

  این انتقاد از دستمزد یک مدیر ، فقط نشانه‌ی اینه که اروپا نقش دموکراسی بودن را بازی میکنه و در عمل و در باتن هنوز هم دیکتاتور هستند و سعی میکنند خودشان را استعمارگر نشان ندهند !

  مدیر یعنی چی ؟!
  دستمزد یعنی چی ؟!

  این‌ها را فقط کسانی میفهمند که دارای بنگاه‌های مالی کلان هستند و امروزه در این جهان رقابتی اصلاً نمیشه سطح دستمزدی برای مدیران تائین کرد و یه مدیر دانا وقتی بنگاه اقتصادی‌ای را از ورشکستگی نجات میده یا درآمد معمول را به چند صد برابر میرسونه مطمئناً دستمزدش هم با عملکردش بالا میره حتی اگر نجومی باشه !

  مدیر باید دستش در تصمیمات و اجرا آزاد باشه !

  حالا میفهمم چرا صنعت خودروی فرانسه اینقدر داغون با بزرگان رقابت میکنه ، چون در باتن کنتدلش میکنند و مدیران آزاد را فراری میدهند به سمت شرکت‌ها و اورگان‌های کشورهای دیگر !

  حالا میفهمم چرا در میان این همه کشور و خودروسازان ، فرانسوی‌ها همیشه پیش‌ قدم هستند برای رفتن به کشورهای جهان سومی و به یکباره فرار از آن !

  قبلاً در مورد این کشور زیاد نوشتم اما در کل به جز آلمان که بسیار سیستم متفاوتی نسبت به دیگران داره میشه گفت این خصلت اروپا هست که در ظاهر دموکراتیک باشه و در باتن دیکتاتور و خونخوار !!!

  جنایت‌هایی که فرانسه و انگلستان در حق عقب‌ماندگی کشورهای آفریقایی ، آسیایی و آمریکای جنوبی کردند را فقط میشه با جنایت‌های چنگیز‌خان مغول مطابقت داد و چه بَسا بدتر !

  موافقم ۳۵
  مخالفم ۳۰
  1. Hamid

   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (2428 ديدگاه)

   باهات موافقم آقا نوید …
   هر چی سر این انگلیسی ها و فرانسوی ها بیاد حقشونه

   موافقم ۲۴
   مخالفم ۱۳
   1. NAVID۰۰۹۸

    ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
    سوابق: (8152 ديدگاه)

    هیچ ظلمی هیچگاه در جهان پایدار نمیماند و کشورهای اروپایی و بخصوص آمریکا باید روزی حساب جنگ‌ها و خون‌هایی که در نقاط مختلف ریخته‌اند و با کمک سازمان ملل لاپوشانی کرده‌اند را پس بدهند و میدهند !

    قشنگی جنگ روسیه و اورکراین همان طرفداری نژادپرستی‌ای بود که همه‌ی جهان دیدند و خودشان را رُسوا کردند !

    موافقم ۱۴
    مخالفم ۲۰
    1. mohamadreza83

     ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
     سوابق: (465 ديدگاه)

     مثلا روسی ها جنایت نکردن ؟
     خوبه هر روز میبنیم که ارتش متجاوز روس داره مدرسه ها و کودکان صغیر و بی دفاع اوکراین رو بمباران میکنه
     میدونی تا حالا چقد غیرنظامی کشته شده ؟
     مگه ارتش و نیروی هوایی روس متجاوز نبود که سال ها بر سر مردم و زنان بی دفاع و بی گناه سوریه و کودکانش بمب ریخت ؟؟
     خدا رو شکر همون خلبان های روسی توی جنگ اوکراین و توسط ارتش اوکراین اسیر عدالت شدن .
     مطمئن باش اگه به تاوان دادن باشه ؛ اون پوتین دلقک باید زود تر از همه گرفتار دار مکافات باشه که مطمئنم میشه .
     در طول تاریخ دیکتاتورها و جنایتکاراتی که پوتین اندازه بند انگشت اونها هم نیست ؛ به فجیع ترین شکل ممکن توسط عدالت محاکمه شدن ؛ پوتین هم میشه .

     موافقم ۱۹
     مخالفم ۷
    2. mohamadreza83

     ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
     سوابق: (465 ديدگاه)

     در ضمن آقا نوید
     آمریکا به قول شما هر جنایتی هم کرده باشه ؛ در عوض کلیییییی خدمت به بشریت کرده :
     همین شبکه جهانی اینترنت که روزانه ازش هزاران بار استفاده میکنیم و شده یه جزء جدایی ناپذیر از زندگیمون ؛ شروع و ایده اش از همین آمریکا هست .
     اینترنتی که داریم مدیون آمریکا هستیم .
     بعد یه عده با همین اینترنت به آمریکا فحش میدن😂😂😂
     نصف تراک ها و کامیون ها و تریلی هایی که توی جاده ها بعد از ۵۰_۶۰ سال دارن به مردم خدمت میکنن و بار میبرن و میارن ؛ ماک های ساخت آمریکاست که سنگ های به اون عظمت و سنگینی رو حمل میکنن .
     الان بشر هر چیزی که از کیهان شناسی میدونه مدیون آمریکاست ….
     چندین میلیون دلار خرج طراحی و توسعه و تولید تلسکوپ جیمز وب شد که نتایج تحقیقاتش قطعا زندگی کل مردم جهان رو بهبود میبخشه _ قراره روند گسترش و انبساط کیهان و تشکیل سحابی ها و ستارگان رو از لحظه مهبانگ تا به امروز بررسی کنه _
     اینا خدمت نیس پس چیه ؟؟
     اگه بخوام همه خدمات ایالات متحده رو بگم که باید تا ۲۰ سال دیگه اینجا تایپ کنم .
     اما روس چیکار کرده ؟
     غارت ؟
     جنایت ؟
     نسل کشی ؟
     کمک به حاکمیت های خونخوار دست نشانده خودش در سراسر جهان برای سرکوب اعتراضات به حق مردم کشورش ؟
     یا چین چیکار کرده ؟
     تولید یه ویروس و انداختنش به جان مردم جهان که روزانه صدها هزار کشته به جا بزاره ؟
     یا …. ؟؟
     .
     .
     .
     .
     آمریکا فقط دوباره به یکی مثل « ترامپ» نیاز داره تا ابهتش رو برگردونه.

     موافقم ۱۵
     مخالفم ۸
    3. NAVID۰۰۹۸

     ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
     سوابق: (8152 ديدگاه)

     آقا محمدرضا۸۳

     کسی نه از آمریکا نه از روسیه دفاع یا حمله نکرده و همه در حد خودشان جنایتکارند !

     عزیز من ، نفس عمل جنگ یعنی فاجعه و تخریب در هر حالتی هم که میخواهد باشد ، باشد !

     میدونی امروز که تو ایران برنج میخری کیلو ۱۰۰ هزار تومن یا پراید ۲۰۰ میلیون تومن از کجا ریشه میگیره ؟!
     از همان انگلیس و آمریکایی ریشه گرفته که دهه‌ها قبل واسه‌ی امروز من و شما نسخه پیچیده بودند و میچیچینند !

     روسیه که تکلیفش مشخصه !
     اما اروپا و آمریکا ، استاد نمایش اجرا کردن و مخفی کردن هستند با نیش باز به همه‌ی ما میخندن و همه را به جان هم می‌اندازند چون خوب فهمیده‌اند که تنها را تفرقه دست گذاشتن روی تعصب و دین هست !

     موافقم ۱۰
     مخالفم ۹
    4. mohamadreza83

     ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
     سوابق: (465 ديدگاه)

     نوید جان
     من در مرتبه خودم بیشتر از تو از عنگلیس و فرانسه متنفرم ..
     فکر میکنی چرا آفریقا با اونهمه معادن و منابع و ذخایر نمیتونه پیشرفت کنه ؟
     همش به خاطر غارت منابع و ذخایر توسط اون عنگلیس !!
     یه ذره هم فکر کنیم حساب کار دستمون میاد ؛
     آلمان ؛ عنگلیس و فرانسه با اونهمه تولید که سالانه در صنایع گوناگون دارن ؛ مواد اولیه مث فلزات و … از کجا استخراج میکنن ؟
     کل معدن فلزی اروپا کفاف یک ماه خودروسازی آلمان رو نمیده …
     خلاصه میخوام بگم
     خودم هم طرفدار هیچ کدوم نیستم
     ولی در مقام مقایسه عرض کردم که آمریکا اگر جنایتی هم کرده باشه ؛ حداقل خدماتی هم داشته .
     جمله اول کامنتت دیگه اتمام حجت کرد و من متوجه شدم که سوءتفاهم شده و در واقع منظور جفتمون یکی بود
     ارادت

     موافقم ۱
     مخالفم ۱
  2. Navid_A.J

   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (3483 ديدگاه)

   منم فقط یه نکته به صحبتات اضافه کنم نویدجان. چیزی که جلوی فساد سازمان یافته رو میگیره، شفافیت هست. جالب نیست که دستمزد یه مدیر غیر دولتی، شفاف اعلام میشه؟ درصورتی که میتونن بگن حریم خصوصیشه.
   اینجا هم دستمزدهای بالای ۱۰۰ هزار دلار در سال رو در یک سایت اعلام میکنن. به راحتی همه میتونن ببینن که مثلا ۱۰۰ نفری که بیشترین حقوق از دولت رو دریافت میکنن چه کسانی هستن (رئیس نیروگاه برق و شهردار تورونتو رو یادمه) البته، مردم هم به درجه ای از فهم رسیدن که به هر کسی انگ دزد و مال مردم خور نزنن. پارسال شهرداری برای برگزاری یک جشن، ۳۰۰ هزاردلار اضافه خرج کرد (رقم خیلی زیادی برای شهرداری نیست)، نماینده اقتصادی استان، شهرداری رو مجبور به پاسخ گویی کرد که چرا این مبلغ رو اضافه خرج کرده. یا مثلا برای حفظ امنیت پرنس هری، اعتراض کردن که چرا اضافه هزینه کردن و مجبورشون کردن به صرفه جویی.
   قبلا هم گفته بودم که لابی گری و مافیا بازی وجود داره و دوستان مسخره کردن و گویا از ایران اطلاعاتشون راجع به کانادا و امریکا بیشتره. منظورم اینه که قانون رو ممکنه دور بزنن اما اگر قانون مچشون رو گرفت، هیچ راه فراری ندارن و پدرشون در میاد. با وجود این درجه از شفافیت، مافیا و لابیگری وجود داره، دیگه در ایران که هیچ شفافیتی وجود نداره، چه توقعی میره. حتی حجم فساد یا پاکی مالی هم معلوم نمیشه. تنها راهش شفافیت تمام و کمال و برخورد بسیار سخت با خاطی هست.

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۲
   1. NAVID۰۰۹۸

    ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
    سوابق: (8152 ديدگاه)

    بله آقا نوید

    برای همین هست که هر کسی میتواند به حق خودش برسد و حقوق کاری که میکند پایمال نشود !

    قرار نیست همه مدیرها به یک اندازه بگیرند !

    نوش جون هر مدیری که با هوش و ذکاوتش باعث رشد بیزینسی بشود و در برابر کاری که میکند رقم‌های بالا رقمی نیست حتی اگر میلیون دلاری باشد !

    بارها گفتم که اگر گران‌ترین مدیران خارجی را وارد کشور میکردند و وارد تمام صنایع و بخصوص خودروسازی میکردند با گران‌ترین دستمزدهای جهانی ، باز هم ارزان‌تر از ریخت‌و‌پاش‌‌هایی میشد که مدیران دلسوز ایرانی به فنا میدهند !

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۴
 2. احمدرضا

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (227 ديدگاه)

  باز سیاستمدارا خوردن به مشکل و شروع به فرا فکنی کردن این مسئله تازه ای نبوده و نیست و متاسفانه تا بوده ملت گول این حرفارو میخورن

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۲
 3. Jdm باز

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1062 ديدگاه)

  وقتی دیگه چیزی به ذهنت نمیرسه ازش انتقاد کنی:

  موافقم ۹
  مخالفم ۲
 4. Николай

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  بجای اعتراض به دستمزد و حق کارآفرینان زحمت‌کش که قدمی در جهت پیشرفت بشریت برداشته‌اند، برید یکمی از خوکهای مفت‌خور و مصرفگرای موناکو اعتراض کنید که مدام درحال خوردن هستند و هیچ بازدهی و تاثیر مفیدی ندارند.

  موافقم ۶
  مخالفم ۶
 5. مانی

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (2416 ديدگاه)

  خوشم میاد یه سری کاربر‌ها کاملا مطمئنن از رئیس جمهور فرانسه بیشتر میفهمن

  موافقم ۴
  مخالفم ۳
  1. $ᏗᏰᏖᎥᏁ$

   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (4622 ديدگاه)

   بنظر شما رییسی که رییس جمهوره هم زیاد می‌فهمه؟ یا بایدن که با روح دست میده؟ یا پوتینی که جاسوس و جنایتکاره؟

   موافقم ۳
   مخالفم ۰
 6. حسین دهمرد

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (2118 ديدگاه)

  پنجمین اقتصاد جهانه این چیزا واسش زیاده؟ البته واسه مردمش زیاده لابد که اعتراض میکنن.

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
  1. ارین صاحب جمعی

   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (987 ديدگاه)

   قربان فرانسه اقتصاد ۷ جهان هست ما در بحث اقتصاد دو دسته کشور داریم صادرات محورها و دوم تولید ناخالص داخلی که کشورهای صادرات به ترتیب ۱.چین ۲.امریکا ۳.آلمان ۴. هلند ۵. ژاپن ۶.کره جنوبی
   و کشورهای تولید ناخالص داخلی: ۱. ایالات متحده آمریکا ۲.چین ۳.ژاپن ۴.آلمان ۵. هند ۶.انگلستان ۷. فرانسه
   هر دوی اینها بشدت قدرت یک کشور رو میرسونن ولی در اقتصاد کشورهای صادرات محور اهمیت بیشتری دارند چرا ؟؟ چون بر فرض مثال کشوری مثل آلمان با اینکه ۲۴ برابر از امریکا و چین کوچک تره و جمعیت ۹۰ میلیونی جلوی جمعیت ۴۰۰ میلیونی امریکا و ۱ میلیارد نفری چین داره ولی در بحث صادرات بشدت با این دو کشور رقابت میکنه در بحث تولید ناخالص داخلی هم که یکسری دوستان هی قدرت اول اقتصادی امریکا رو به رخ میکشن که تقریبا رو به اتمام هست چرا ؟؟ چون چین داره از مزیت جمعیتش نسبت به ایالات متحده و همینطور تا حدودی زمینش به بهترین شکل ممکن استفاده میکنه قبلا این طور نبود و دولت چین نمیتونست رقیب امریکا بشه ولی دولت جدید چین از دو اصل اقتصاد به خوبی بهره برد ۱. جمعیت ۲. زمین

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
 7. ارین صاحب جمعی

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (987 ديدگاه)

  اگر بخوام بحثو جمع کنم هر دوی تولید ناخالص داخلی و صادرات یکجورایی با هم مرتبط هستند ولی چون تولید ناخالص داخلی تولیدات یک کشور تقسیم بر جمعیت اونه قاعدتا چین و امریکا خیلی باید بیشتر از آلمان و ژاپن باشن ولی صادراته واقعا قدرت یک کشور رو نشون میده .

  موافقم ۴
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا