ایستگاه

مالیات نقل‌وانتقال خودرو فقط از طریق سامانه های مالیاتی

در چند سال، اخیر دولت برای تامین کسری بودجه‌ی خود دریافت انواع و اقسام مالیات را اجباری کردی است. یکی از این مالیات‌ها، مالیات نقل و انتقال خودرو است. بر اساس این قانون زمانی که خودرویی فروخته می‌شود، فروشنده موظف است مبلغی را به عنوان مالیات نقل و انتقال خودرو پرداخت کند. در صورت پرداخت نکردن این مالیات امکان انتقال و تعویض پلاک خودرو وجود ندارد.
مالیات خودروهای تولید داخل یک درصد و خودروهای وارداتی دو درصد است. این مقدارها به مأخذ مذکور در تبصره ۱ ماده ۲۸ این قانون برای سال تولید است. مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا سال ششم پس از سال تولید خودرو، ۱۰% از همان مأخذ به صورت سالیانه کاهش پیدا می‌کند و برای سال‌های ششم به بعد، ۴۰ درصد مأخذ می‌شود.
طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، افشین خدامرادی، معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر اینکه پرداخت آنلاین مالیات نقل ‌و انتقال خودرو، صرفاً از طریق سامانه‌های سازمان امور مالیاتی کشور امکان‌پذیر است، اظهار داشت: مودیان مالیاتی در بحث نقل ‌و انتقال خودرو، با توجه به برخط بودن سامانه‌های سازمان امور مالیاتی کشور از طریق دو سامانه مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir و یا https://cartransfer.tax.gov.ir/MY/Help/HelpMe با اطمینان خاطر، عملیات پرداخت خود را انجام دهند تا در مراحل و اقدامات بعدی دچار مشکل نشوند.

وی در مورد پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو از روش سایر سامانه‌ها و اپلیکیشن‌ها اعلام کرد: برخی از مودیان، از طریق نرم‌افزارهای کاربردی یا اپلیکیشن‌های موجود اقدام به پرداخت می‌نمایند که به دلیل برخط نبودن و همچنین عدم قابلیت وصول آنی مالیات، سبب ایجاد نارضایتی برای مودیان به علت انجام نشدن فرآیند تعویض پلاک در زمان مقررشده است.
خدامرادی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی کشور در قبال مشکلات و پیامدهای عملیات مالیات نقل‌ و انتقال خودرو توسط نرم‌ افزارهای تولید شده در خارج از سازمان پاسخگو نخواهد بود، خاطرنشان کرد: مودیان محترم مالیاتی جهت آشنایی بیشتر و استفاده صحیح از سامانه مالیات نقل‌ و انتقال خودرو، حتماً نسخه راهنمای این سامانه را مطالعه نمایند.

مطالب مشابه

‫۳ دیدگاه‌ها

 1. Alan.r

  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (493 ديدگاه)

  پدال جان چرا وقتی از کره‌ای فن ها انتقاد می‌کنیم کامنتمون منتشر نمیشه؟
  واقعا از این همه جانب داری از کره‌ای فن ها در پدال تعجب می‌کنم!

  موافقم ۹
  مخالفم ۲
 2. Carbonado Aventador

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (4278 ديدگاه)

  فقط یه ضرب و تقسیم سر‌ انگشتی بکنیم معلوم میشه سالی چند صد میلیارد فقط از مالیات خودرو دولت درامد داره…
  و ما در حسرت یه اسفالت سالم
  دیگه باقی امکانات رفاهی تولیه زندگی بماند!!!!

  موافقم ۶
  مخالفم ۰
 3. Comodor

  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (43 ديدگاه)

  لااقل اگه میدونستم این مالیات‌ها خرج چی میشه شاید انقد نمیسوختیم

  موافقم ۱
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا