متفرقه

گرگ‌ها در کاهش تصادفات جاده‌ای، مفید هستند!

تصادف حیوانات با خودروها مشکلی جدی در برخی کشورها است و هزینه‌های مادی و معنوی زیادی را به جوامع و رانندگان تحمیل می‌کند. به منظور یافتن راه‌حلی طبیعی برای این مشکل زیرساختی، تیمی از آکادمی ملی علوم آمریکا PNAS مطالعه‌ای را روی گرگ‌ها انجام دادند. محققان در تحقیقات خود روند منحصربه‌فردی را کشف کردند که نشان می‌داد تصادفات گوزن-خودرو DVC ارتباط مستقیمی با جمعیت گرگ‌ها دارد. البته این مطالعه علمی روی ایالت ویسکانسین آمریکا تمرکز داشته اما داده‌ها را می‌توان برای سایر نقاط جهان نیز در نظر گرفت.

مطالعه PNAS بسیار واضح بوده و گفته می‌شود وجود گرگ باعث کاهش ۲۴ درصدی تصادف گوزن‌ها با خودروها شده و مزیت اقتصادی آن ۶۳ برابر بیشتر از هزینه‌های شکار تائید شده گرگ می‌باشد. این مزیت قابل‌توجه روی اقتصاد می‌تواند باعث نجات جان رانندگان هم شود. در این مطالعه گفته شده در آمریکا حدود ۱ میلیون تصادف گوزن و خودرو در سال رخ می‌دهد که این منجر به جراحت ۲۹ هزار نفر، فوت ۲۰۰ نفر و خسارت اقتصادی حدود ۱۰ میلیارد دلاری می‌شود. چنین زیان هنگفتی روی اقتصاد و جان انسان‌ها نشان دهنده اهمیت کاهش میزان تصادفات گوزن‌ها و خودروها می‌باشد.

خب گرگ‌ها چگونه باعث کاهش تصادفات گوزن‌ها و خودروها می‌شوند؟ بر پایه داده‌های PNAS، کاهش این تصادفات به خاطر کاهش جمعیت ناشی از شکار گرگ‌ها رخ نمی‌دهد بلکه به شکار گوزن‌ها توسط گرگ‌ها ارتباط دارد. گرگ‌ها در زمان شکار گوزن دوست دارند زیرساخت‌های تأسیس شده توسط انسان را دنبال کنند و جاده‌ها به عنوان مسیر تردد کارا استفاده می‌کنند. گوزن از این رفتار گرگ آگاه بوده و به همین خاطر از جاده‌ها دوری می‌کند.

نتیجه این اقدامات اکوسیستم طبیعی متنوع‌تر به همراه احتمال کمتر تصادفات گوزن‌ها با خودروهاست. واضح است که همه آماده پذیرایی از گله‌های بزرگ گرگ‌ها نیستند اما در محیط‌های روستایی و خارج شهری واضح است که حضور شکارچیان رأس هرم غذایی تأثیرات مثبت زیادی دارد.

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"، عشقِ ماشین و دیگر هیچ...

مطالب مشابه

‫۲۱ دیدگاه‌ها

 1. ABOLFAZL.RAHMANI

  ۸ آذر ۱۴۰۰
  سوابق: (98 ديدگاه)

  تورو خدا من رو به شوتی و ماشین باز نشناسید من رو یک کاربر تازه وارد بشناسید و اگر حتی یک بدی از من دیدید بهم بگید تا دیگه کامنت نزارم
  حلالیت می‌طلبم ولی خدایی بعضی از مطالب علمی رو که می‌نویسم شما هم لایک میکنید
  ممنون میشم گذشته رو فراموش کنید
  اینو چند جا میزارم تا همه ببینند لطفا کینه ای نباشید تنها اگر یک اشتباه کردم بگید تا از سایت برم
  فقط یک فرصت دیگه بدید لطفا
  فکر کنید تا حالا دامنت نزاشتم قول میدم دیگه توهین نکنم
  ولی اگه کامنت گزاشتم بخاطر اتفاقات گذشته دیس بارون نکنید و فکر کنید تازه اومدم به سایت اگه بخشیدید تو نظرات بنویسید و لطفا به بقیه هم باید و راضی شون کنید
  دیگه کامنت توهین آمیز نمیزارم
  لطفا آقا مسعود و آقا روحانی من رو ببخشید و آقایی که عکس اسکلت داری لطفا دیگه به من نگو شوتی و ماشین باز چی میشه که فکر کنی کاربر تازه وارد هستم ؟
  بخشش صفت بزرگ مردان است
  اوایل چون در یک سایتی بودم که نمیدونستم مطالبش اشتباهه برا همین میگفت بلد نیستی دیگه فهمیدم اشتباهه

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۱۲
  1. Wolfsßurg

   ۸ آذر ۱۴۰۰
   سوابق: (72 ديدگاه)

   😐یبار نوشتی برادر میدونیم ناراحت نشو…😂

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۲
   1. MC20

    ۸ آذر ۱۴۰۰
    سوابق: (787 ديدگاه)

    ABOLFAZL.RAHMANI به خاطر رفتار خودته . . . اسمت دیگه به این چیزا در رفته . . . قبلا هم گفتم بازم میگم . . . از ترور شخصیت دیگران متنفرم که متاسفانه تو این کار رو با اون مسعود بنده خدا کردی و با چند نفر دیگه . . . دل اون کاربر مسعود بنده خدا رو شکستی . . . هرچند بعدش من رفتم از اون کاربر مسعود دلجویی کردم . . . ولی فکر کنم فایده ای نداشت . . . دلش شکسته بود ، دیگه . . . حتی جواب من رو هم نداد . . . فکر کنم باید از اون حلالیت بطلبی . . . الانم اگه عذاب وجدان داری برا همونه . . . اگر نداری هم که . . . پس داری نقش بازی میکنی . . . قبلا هم گفتم با داشتن عکس توو گوشی و توهین به دیگران ماشین باز نمیشی . . . در ضمن ، حداقل توقع از کامنتی که این جا تایید میشه ، اینه که کامل و یا تا قسمتی ، بار علمی داشته باشه . . . اگه کسی کامنت تو رو لایک کرده ، به خاطر اینه که حساب کامنت علمی تو ، از حساب کامنت تحقیر کننده و مخرب تو ، جداست ، هر چند ، هر دو رو ، تو نوشته باشی . . . و دوستان من ( کاربران سایت ) عادل و روشنفکر هستن و این دوتا رو با یک چوب نمی رونن . . . در آخر بگم باید رفتارت رو در عمل بهتر کنی تا این بار اسمت به خوبی در بره . . .

    موافقم ۶
    مخالفم ۴
    1. Ninja

     ۸ آذر ۱۴۰۰
     سوابق: (1097 ديدگاه)

     داداش یه توضیحی میدی
     من از هیچی خبر ندارم

     موافقم ۷
     مخالفم ۱
    2. MC20

     ۸ آذر ۱۴۰۰
     سوابق: (787 ديدگاه)

     Ninja عزیزم . . . هیچی داداش . . . این بنده خدا (فکر کنم دوسه هفته ای هست اومده سایت ) . . . چند بار به چند نفر گفت شما ماشین باز نیستین و فلان و بهمان . . . و اگه از ماشین هیچی سرتون نمیشه نظر ندین ( ولی با لحن شدید و بسیار توهین آمیزی . . . من خودمم همون جا بهش تووپیدم . . . بس که اعصابم خورد شد . . . یه کاربری بود به اسم مسعود . . . بنده خدا ناراحت شد و دلش شکست . . . یک چیزی گفت که کاش نمی گفت . . . فکر کنم از سایت رفت ) . آبتین و یکی دو نفر دیگه هی بهش تیکه انداختن ماشین باز . . . تو که مثلا در مورد کامنت های ما توو این پست . . . ایراد میگیری . . . درستش و خودت بگو . . . با چند نفر هم فک کنم توو این مدت کل کل کرده . . . حالا به این شازده بر خورده چرا بچه ها به کنایه بهش گفتن ماشین باز و شوتی و . . . حالا افتاده به حلالیت طلبی ( که درستش هم همینه ) . . . ناراحته اسمش این جوری در رفته . . . می خواد ذهنیت بقیه رو نسبت به خودش درست کنه . . .

     موافقم ۵
     مخالفم ۳
    3. mohamadreza

     ۸ آذر ۱۴۰۰
     سوابق: (273 ديدگاه)

     مهدیار عزیز
     تازه یک بار یه دوستی به نام امیررضا هم یه مطلب علمی گذاشت کع ایشون با کلی و توهین و تحقیر و … شدیدا ناراحتش کرد و اونم گفت که من احساس میکنم باعث متشنج شدن فضا میشم و کلا از سایت رفت ….

     موافقم ۳
     مخالفم ۰
    4. Ninja

     ۹ آذر ۱۴۰۰
     سوابق: (1097 ديدگاه)

     بیشترین اشتباهی که میشه تو این سایت کرد یکی اینه که باعث ترک یکی از اعضای پدال بشی از نظر من حکمش قساسه
     بعدش هم اینه خودت سر یه حرف ناراحت بشی و پدال رو ترک کنی که کار اشتباهیه ولی به خودت مربوطه

     موافقم ۶
     مخالفم ۱
    5. MC20

     ۹ آذر ۱۴۰۰
     سوابق: (787 ديدگاه)

     موافقم . . . اینکه حتی ناخودآگاه هم باعث بشیم کسی از جمع دوستانه سایت خودش رو کنار بکشه ناراحت کنندس . . . ولی خوبیش اینه این بنده خدا زود متوجه اشتباهش شده و حالا می خواد جبران کنه . . . امیدوارم دیگه دله هیچ کس نشکنه . . .

     موافقم ۱
     مخالفم ۱
   2. MC20

    ۹ آذر ۱۴۰۰
    سوابق: (787 ديدگاه)

    mohamadreza عزیزم سلام راست میگی داداش اینو یادم رفته بود . . . سر قضیه باتری ها . . . که مطلب جامع و مفیدی هم بود . . . امیر رضا بنده خدا هم ناراحت شد و گفت دیگه کامنت نمی گذارم . . . درسته . . . حق با شماست . . . من این دسته گلش رو یادم رفته بود . . . مرسی که یادآوری کردی . . .

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
  2. Clean energy (بر باعث بانیش...)

   ۸ آذر ۱۴۰۰
   سوابق: (519 ديدگاه)

   دوست عزیز
   مهم نیست، منم زمانی مثل شما بودم (الانم مثلا خیلی خفن نیستم ولی خب بهتر شدم)😑 توی یه پست گفتم سانتاکروز بهتره ۱۹ تا دیس خورد😅 ولی بعدش فهمیدم که چه شعری گفتم!
   شما هم همینطور وقتی بیشتر مقاله بخونی بهتر متوجه میشی که واقعیت چطوریه! آدما نیاز به تجربه دارن… و قطعا شما هم روز به روز پخته تر میشی

   موافقم ۷
   مخالفم ۷
   1. Ninja

    ۸ آذر ۱۴۰۰
    سوابق: (1097 ديدگاه)

    شِر البته نه شعر!!!!!

    موافقم ۴
    مخالفم ۲
  3. سید جواد روحانی . طرفدار بنز

   ۸ آذر ۱۴۰۰
   سوابق: (201 ديدگاه)

   نه برادر من این چه حرفیه ، شما هم خواستین نظرتون و مخالفتتونو بیان کنید ، منتها یکم تو محاسباتتون اشتباه کردید ،مشکلی نداره ، باید سعی کنیم فضا بیشتر دوستانه و علمی باشه تا رقابتی و کل کلی

   موافقم ۵
   مخالفم ۰
  4. Ninja

   ۸ آذر ۱۴۰۰
   سوابق: (1097 ديدگاه)

   نمی بخشمت
   شوتی باز
   XD
   خخخخخ

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
 2. net

  ۸ آذر ۱۴۰۰
  سوابق: (1742 ديدگاه)

  در ایران با اینکه خیلی از گربه ها و سگهای ولگرد و در تصادفات جاده ای میمیرند هنوز خیلی تعدادشون زیاده.دولت و وزارت بهداشت و شهرداریها باید گربه ها و سگهای ولگرد رو جمع اوری کنند تا تعدادشون کم بشه

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۳
  1. عاشق پدال

   ۸ آذر ۱۴۰۰
   سوابق: (142 ديدگاه)

   اوه نگو که بارها نزدیک بوده زیر کنم.
   جمع کنه صدای یه سری سلبریتی بی خاصیت چاق در میاد.
   نه دولت و شهرداری پول داره جمع کنه نه این سلبریتی های بی خاصیت چاقال میزارن.
   و دقیقا همون ادما از اینور میگن چرا سگ و گربه تو خیابونه؟ و از اینور نمیزارن جمع بشه.
   و توقعشون اینه مردم از شکمشون بزنن خرج سگ و گربه های خیابونی رو بدن.
   دلیلشونم اینه تو غرب مردم سگ و گربه دارن . یکی نیست بگه تو غرب ادما نگهداری میکنن. تو خیابون سگ و گربه نیست.
   تو اکثر کشورای اروپایی مثل اسپانیا المان هلند سوئیس لهستان تا چند سال پیش شما حتی میتونستی سگ و گربه های خیابونی رو شکار کنی چون قانونی بود. الان تو خیلی از کشورای اروپایی هنوز قانونیه خیلیا شکار میکنن لاشه رو تحویل شهرداری میدن پولشو میگیرن.
   حالا این سلبریتیهای خپل ساکتن . این چیزا رو نمیگن

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۱۵
   1. سید جواد روحانی . طرفدار بنز

    ۸ آذر ۱۴۰۰
    سوابق: (201 ديدگاه)

    درستش اینه که حیوونای ولگرد رو ببرن به یه مکانی که ازشون مواظبت بشه ، نه بکشنشون و نه ول بزارنشون ولی حتی همچین طرحی چون پول میخواد دولت گردن نمیگیره

    موافقم ۲۰
    مخالفم ۰
    1. عاشق پدال

     ۹ آذر ۱۴۰۰
     سوابق: (142 ديدگاه)

     کی ببره؟
     خرجشو کی بده؟
     ایا مردم ما به ثروتمندی مثلا کانادایی ها هستن؟
     ایا حیوانات خیابونی تو ایران به سالمی حیوونای خیابانی تو غرب هستن؟
     تو خرجشونو میدی؟؟

     موافقم ۰
     مخالفم ۰
   2. NAVID۰۰۹۸

    ۸ آذر ۱۴۰۰
    سوابق: (6389 ديدگاه)

    کاربر عاشق پدال ، به موضوع مهمی اشاره کردند که حقیقتاً در ایران جنبه‌ی خودنمایی پیدا کرده برای سلبریتی‌ها(!).

    یادم میاد خیلی سال پیش در اکثر شهرهای ایران ، موش و گربه‌ها را عقیم میکردند اما فکر میکنم در مورد سگها هم چنین کاری را میکنند !

    موضوع اینه که هر کاری میخواهند بکنند ، بکنند ، اما نه اینکه مثل وحشی‌ها با این زبون‌بسته‌ها رفتار کنند و شکنجه‌اِشان دهند !!!

    یادم میاد یه مستندی را سال‌ها پیش دیدم در مورد برگرداندن اکوسیستم طبیعت توسط گرگ‌ها و شاید باورتان نشود اما با بودن گرگ یک جنگلِ از بین رفته را بعد از ۲۰ سال در یکی از کشورهای اروپایی به طور طبیعی زنده کردند !

    گرگ در داستان‌های جهانی و ایرانی همیشه موجودی خَبیس و خون‌آشام بوده اما در دنیای واقعی بسیار مهم و از واجبات طبیعته !

    یکی از دلایلی که در کشورهای بزرگ از سگ نگهداری میکنند ، به خاطر اینه که سگ میتونه باعث بشه گرگ نزدیک انسان نشه و همین جلوگیری میکنه از شکار گرگ توسط انسان و البته هیچ‌گاه نباید سگ‌ها را دم در خانه‌ها بست ، چون طعمه‌ای میشه برای گرگ‌ها که خفه‌اَش کنند و بخورندش !

    در اینترنت سرچ کنید ( گرگ آلفا ) تا بدانید چقدر این حیوان خارقلاده فهمیده هست و از چه نظمی در گروه خانوادگی برخوردارند به مانند زبورها و مورچه‌ها !

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
 3. تعادل

  ۸ آذر ۱۴۰۰
  سوابق: (31 ديدگاه)

  این دیگه چه جورشه؟
  اصلا شتاب خوبی نداره!

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
 4. net

  ۸ آذر ۱۴۰۰
  سوابق: (1742 ديدگاه)

  به غیر از اینکه گربه و سگهای ولگرد باعث تصادف و چپ شدن ماشینها در جاده ها میشوند باعث بیماری به انسان هم میشوند و خیلی از این سگها به انسان هم حمله میکنند و خطرناک هستند و به انسانها اسیب می رسانند

  موافقم ۷
  مخالفم ۱
 5. نارنجی

  ۹ آذر ۱۴۰۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  به طرز عجیبی مقاله اشاره به افزایش تصادف با گرگ ها نکرده 🙂

  موافقم ۱
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا