چشم انداز

رکوردشکنی سهم خودروهای برقی از بازار آمریکا و اروپا

آمار و ارقام فروش خودرو در بازارهای اروپا و آمریکا خبرهای خوبی برای خودروهای الکتریکی به همراه دارند. طبق جدیدترین آمارها، علاوه بر چین که بزرگ‌ترین بازار خودروهای الکتریکی محسوب می‌شود، در دیگر بازارها هم تقاضای زیادی برای این خودروها وجود دارد. سهم خودروهای برقی از بازار آمریکا بین ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۲ (ده ماه نسخت سال) ۵.۱ درصد بوده است. هرچند این سهم هنوز هم در مقایسه با خودروهای درون‌سوز اندک است اما رشد قابل‌توجهی را نسبت به سال‌های گذشته نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۲۱ الکتریکی‌ها ۲.۹ درصد از کل بازار را در اختیار داشتند و دو سال قبل این سهم فقط ۱.۷ درصد بوده است.

محبوبیت تسلا مدل Y و شروع خوب پیکاپ‌های الکتریکی مثل جی‌ام‌سی هامر EV و فورد F150 لایتنینگ نقش مهمی در رشد سریع سهم مدل‌های برقی از بازار داشته‌اند. همچنین انتظار می‌رود این روند در سال ۲۰۲۳ هم با ورود کراس‌اوورها و پیکاپ‌های الکتریکی ارزان‌تر ادامه پیدا کند. بااین‌حال، هنوز هم آمریکایی‌ها کمتر از اروپایی‌ها سراغ خودروهای برقی می‌روند زیرا اطلاعات فروش در ۲۳ بازار اروپایی نشان می‌دهد که سهم این خودروها از کل بازار اروپا تا پایان اکتبر امسال به ۱۲ درصد رسیده است. این سهم معادل ۱.۰۹ میلیون دستگاه از کل فروش ۹.۰۹ میلیون دستگاهی خودرو در اروپا است. با اضافه کردن آمار فروش خودروهای پلاگین‌هیبریدی نیز این رقم به ۱.۸۶ میلیون دستگاه می‌رسد.

رونق بیشتر خودروهای الکتریکی در بازار اروپا را می‌توان به خاطر زیرساخت‌های بهتر و انتخاب‌های بیشتر دانست. درواقع، گاهی اوقات در اروپا خرید یک خودروی برقی آسان‌تر از خرید نمونهٔ درون‌سوز است. این به دلیل تغییر اولویت خودروسازان بزرگ در محصولات خود است. ازآنجایی‌که مشکل کمبود نیم‌رسانا همچنان پابرجا است، از این منابع محدود در خودروهای محبوب‌تر مثل کراس‌اوورها و یا مدل‌هایی که سریع‌تر فروش می‌روند مثل خودروهای الکتریکی (به لطف مشوق‌های دولتی) استفاده می‌شود.

انتظار می‌رود در این دو بازار سال آینده سهم خودروهای الکتریکی بازهم افزایش پیدا کند زیرا در سال ۲۰۲۳ مدل‌های برقی جالب‌تر و در دسترس‌تری وارد بازار خواهد شد. این خودروها شامل پیکاپ‌ها و شاسی‌بلندهای بزرگ در ایالات‌متحده و کراس‌اوورهای کوچک و جمع‌وجور در اروپا می‌شود. علاوه بر این، آگاهی مصرف‌کنندگان نیز افزایش میابد و تمایل آن‌ها برای رانندگی با خودروهای الکتریکی بیشتر می‌شود؛ بنابراین، دیدن سهم بازار دورقمی برای خودروهای برقی در ایالات‌متحده و سهم بیش از ۲۰ درصد در اروپا در سال ۲۰۲۳ عجیب نخواهد بود.

 

بیمه بازار

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۱۴ دیدگاه‌ها

 1. Mohsen63

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (13 ديدگاه)

  تو عکس آخری ماشینارو میبینی لذت میبری.ما باید فقط نگاه کنیم و حسرت بخوریم.

  موافقم ۴۳
  مخالفم ۴
  1. قاطر فروش

   ۶ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (984 ديدگاه)

   ماشینی آمریکایی ها سوار میشن می‌بینیم حسرت میخوریم موبایلشون همین خونه شون همین

   آره آمریکا رو به افوله داش ما گدتمندیم

   موافقم ۴۱
   مخالفم ۹
   1. NAVID۰۰۹۸

    ۶ آذر ۱۴۰۱
    سوابق: (8196 ديدگاه)

    اگر حسرت نخوریم تعجب کنید نه وقتی که باید به حق حسرت همه چیز به دلمان بماند !

    اگر کمی تاریخ ۱۰۰ سال گذشته تا به امروز را موشکافی کنید و به جزئیات تحریف نشده و افراد و کشورهای پشت‌پرده‌ی بزرگان این کشور نگاه بیندازید ، متوجه‌ی حقایقی میشوید که فقط باعث سکوتتان میشود و بیخیال همه چیز از غصه‌ی ناآگاهی و جوگیری مردم ایران در تمام وقایع حساس و نفس‌گیر !

    دوستان ، وقتی یک خودرو در حرکت هست ، همه به ظاهر و برند اون نگاه میکنیم اما کمتر کسی به جزئیات ساخت و گذشته‌ی آن توجه میکنه که پشت پرده‌ی هر خودرویی شیک و زیبا ، هماهنگی قطعات و پیچ مهره‌ها و دانش مهندسی شده‌ای هست که در باتن به چشم نمی‌آید و اگر این خودرو از داخل درست نباشد زمین‌گیر و نابود میشود حتی اگر زیباترین خودروی دنیا باشد !

    کشور ایران اگر دارای مردمی متفکر بود و درک میکردند در چه موقعیتی در کره‌ی زمین با چه ثروتی زندگی میکنند با وعده‌ی آب و برق مُفتی گول نمیخوردند و الان در جهان حرف اول را میزدیم نه اینکه متفکرانمان فراری باشند در کشورهای به ظاهر دشمن و حسرت شهرسازی دوبی و توریست‌های ترکیه را بخوریم !

    ما همه چیز داریم که اگر رهایمان میکردند و دست از سرمان برمیداشتند امروز حاکم این دنیا بودیم و نه فقط حاکم مرز‌بندی ایران با مردمی که بدبخت‌هایشان در داخل گیر افتاده‌اند و دست‌و‌پا میزنند و بیشتر در باتلاق فرو میروند و داناهایشان هر ساله مهاجرت میکنند و کشورهای به ظاهر دشمن را شکوفا و قدرتمندتر میکنند !

    یعنی واقعاً انتظارتان حسرت خوردن نیست و چیزی دیگرست ؟؟؟!!!

    تا زمانی که با دلیل و تفکر منطقی به تمام جوانب زندگی نگاه نکنیم ، هر رژیم و حاکمیتی و فردی هم بیابد و برود ، به شما قول میدهم وضع همین هست که همین هست که همین هست و تمام !

    موافقم ۲۷
    مخالفم ۸
    1. shayan1renault

     ۷ آذر ۱۴۰۱
     سوابق: (350 ديدگاه)

     ملت ایران قول برق واب مفتی رو نخوردن برا اعتقاداتشون جنگیدن
     اگر نمیتونیم ماشین خوب سوار بشیم یه دلیل بیشتر نداره اونم اینکه بعضی از ایرانی ها میخوان برتر باشن از بقیه وبه فکر خودشونند …

     موافقم ۱
     مخالفم ۴
  2. Hope

   ۶ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (15 ديدگاه)

   حاجی بحث لیاقت هاست

   موافقم ۲۰
   مخالفم ۷
  3. پیام

   ۶ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (206 ديدگاه)

   جالب‌تر از عکس هیوندای هست که اکثر جاها دیده میشه

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
 2. محمدرضا

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (816 ديدگاه)

  ۲۰ ساله هر سال رکورد میزنه دیگه نکنه انتظار داشتی مثل سال قبل باشه

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۲
 3. محمدرضا

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (39 ديدگاه)

  اون روزی که ماشین های برقی و هیدروژنی و سوخت پاک سهم بیشتر از پنجاه درصد از بازار رو بگیرن واقعا برای من و طرفداران محیط زیست روز خوبی خواهد بود .
  این ماشین ها علاوه بر کم کردن آلاینده ها نسبت به درون سوز ها ، آلودگی صوتی کمتری هم به ارمغان میارن و با توجه به سطح تجهیزات ایمنی این دسته از ماشین ها تلافات جاده ای هم کاهش پیدا می‌کنه بی شک به نسبت .

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۱۲
  1. shayan1renault

   ۷ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (350 ديدگاه)

   واون روز منو میبینی با یه نیسان پاترول چهار سیلندر درون سوز

   موافقم ۱
   مخالفم ۰
 4. 4wheeled

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (125 ديدگاه)

  یه امار از فروش برند های الکتریکی بزارین لطفا

  موافقم ۱
  مخالفم ۸
 5. Just toyota

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (959 ديدگاه)

  بعد اینجا هنوز در تلاش هستن که بفهمن گیربکس دستی بهتره یا اتومات 🤣🤣😂😂🙌🙌

  موافقم ۲۸
  مخالفم ۱
  1. mahdi-es17

   ۶ آذر ۱۴۰۱
   سوابق: (415 ديدگاه)

   نههههه دستی خوبه😂

   موافقم ۶
   مخالفم ۲
 6. عاشق پدال

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (205 ديدگاه)

  یه پورش میخوام

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
 7. AMIN JAFARI

  ۶ آذر ۱۴۰۱
  سوابق: (64 ديدگاه)

  من مطمنم تا ۲۰۲۵ خیلی از خودروها برقی شدن و سوخت فسیلی ب کمترین حد استفاده در دنیا میرسه

  موافقم ۵
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا