تصاویر و اطلاعات اولیه از لکسس LC500h

باید اذعان کرد که در هر صورت، آینده درازمدت صنعت اتومبیل‌، عاری از موتورهای احتراق داخلی با سوخت فسیلی خواهد بود. تویوتا به‌درستی این موضوع را تشخیص داده و به همین دلیل است که تصمیم گرفته که یک مدل هیدروژنی برای برند لوکس لکسس تا سال ۲۰۲۰ عرضه کند. امّا این مدل، اولین تلاش‌های این خودروساز را برای حضور در بازار وسایل نقلیه هیدروژنی در بر نمی‌گیرد؛ چرا که این برند قبلاً در سال گذشته، مدل چالش‌برانگیز «میرای» را ارائه کرده است. امّا قبل از اینکه خودروهای پیل سوختی و الکتریکی جاده‌های بدون راننده آینده را اشغال کنند، در میان مدت، این هیبرید‌ها هستند که تعدادشان رو به افزایش خواهد بود.

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

تنها یک ماه از زمانی که لکسس مدل زیبای LC500 را معرفی کرده، می‌‌گذرد؛ یک مدل ۲ در V-8 که این کمپانی امیدوار است بتواند به عنوان مدل سال ۲۰۱۸، دوباره خون تازه‌ای در میان کوپه‌های سطح بالای بازار تزریق کند. لکسس به‌تازگی از یک نسخه «هیبرید» نیز برای این مدل جذاب بنزینی خبر داده است: LC500h؛ مدلی که بسیار فراتر از یک مدل هیبریدی بنزینی-الکتریکی معمولی است.

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

این LC هیبرید جدید با معرفی یک سیستم انتقال قدرت هیبرید طولی جدید همراه است؛ سیستم که تویوتا عنوان «سیستم هیبرید چند مرحله‌ای» را برای آن به کار برده است. این سیستم شامل یک CVT است که در کنار دو موتور الکتریکی قرار می‌گیرد (چیزی شبیه به سیستم «هیبرید سینرجی درایو» در پریوس) و یک گیربکس معمولی ۴ سرعته اتوماتیک به این ترکیب اضافه می‌کند. یعنی در اینجا، دو گیربکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در حال فکر کردن به توسعه گیربکس هیبرید دو حالته توسط جنرال‌موتورز، ب‌ام‌و و دایملر-کرایسلر در یک دهه پیش هستید، باید گفت که چندان هم از موضوع دور نشده‌اید.

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

امّا سیستم «چند مرحله‌ای» در برخی مواقع می‌تواند سیستم «دو حالته» را در زمینه کارآیی پشت‌سر بگذارد. به گفته کوجی ساتو (Koji Sato)، سرپرست مهندسی در لکسس، یکی از اهداف اصلی در این سیستم، حذف شرایط سطح پایین یک سیستم CVT معمولی و افزایش حسّ واکنش مستقیم در پدال گاز بوده است. مطمئناً هیچ کمپانی خودروساز دیگری به اندازه لکسس در زمینه کیفیت و رضایت‌مندی به اندازه لکسس شهرت ندارد.

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

در همین حال، لکسس قبول دارد که رانندگی در حالت «نرمال» یا «اکو» با LC500h تفاوت چندانی با هیبریدی‌های معمولی مجهز به CVT نخواهد داشت. تنظیمات انتقال قدرت به شکل مناسب، گیربکس ۴ سرعته را در خروجی دو موتور CVT قرار می‌دهند؛ به این معنا که موتورهای الکتریکی نیازی به سرعت چرخش بالا نداشته و در نتیجه، میزان راندمان کلی سیستم پیشرانه افزایش پیدا می‌کند. همچنین این تنظیمات جدید باعث می‌شود که خودروی هیبریدی لکسس صرفاً با الکتریسیته بتواند مسافتی برابر ۱۴۰ کیلومتر طی کند. این در حالی است که سیستم گیربکس قبلی که در مدل‌هایی چون LS600h و GS450h به کار گرفته شده، امکان طی مسافتی معادل ۱۰۰ کیلومتر را در اختیار قرار می‌دهد. اگر بخواهیم مقایسه‌ بیشتری انجام دهیم، برای سیستم «دو حالته» این مسافت برابر ۵۱/۵ کیلومتر بوده است. امّا اگر LC500h را در یکی از حالت‌های «اسپورت» یا «اسپورت پلاس» تنظیم کنیم، اینجاست که سیستم انتقال قدرت با استفاده از تکنولوژی موسوم به «دنده‌های مجازی»، همانند یک گیربکس ۱۰ سرعته (مشابه نسبت دنده‌ها در گیربکس مدل معمولی LC500) عمل می‌کند.

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

در حال حاضر، «ساتو» در مورد وزن کلی LC500h چندان مطمئن نیست، ولی احتمال می‌دهد که این خودرو وزنی مشابه یک ب‌ام‌و سری 6 داشته باشد. بنابراین، با توجه به اضافه وزن حداقل ۶۸ کیلوگرمی ناشی از باتری‌های لیتیومی و تجهیزات الکترونیکی مرتبط با آن، LC هیبریدی احتمالاً‌ وزنی در حدود ۲ هزار کیلوگرم داشته باشد.

2017 Lexus LC-500h
2017 Lexus LC-500h

در حالی که لکسس از رسیدن کوپه V-8 با قدرت ۴۶۷ اسب‌بخار در «زیر ۴/۵ ثانیه» به سرعت ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت خبر می‌دهد، نسخه هیبریدی این خودرو، سطح قدرت کمتری خواهد داشت و اگر بخواهیم دقیقاً بگوییم، خروجی پیشرانه آن به اندازه ۱۱۳ اسب‌بخار پایین‌تر خواهد بود. بنابراین شاید شتاب زیر ۵ ثانیه برای LC500h اندکی خوش‌بینانه باشد. بخش احتراق داخلی سیستم پیشرانه این خودروی هیبریدی را یک موتور ۳/۵ لیتری V-6 با چرخه اتکینسون تشکیل می‌دهد که خروجی آن معادل ۲۹۵ اسب‌بخار و ۴۷۲ نیوتن‌متر برآورد شده است. ۵۹ اسب‌بخار باقیمانده را موتور/ژنراتور بزرگ موجود در سیستم انتقال‌قدرت «چند مرحله‌ای» تأمین خواهد کرد. سازمان حفاظت محیط زیست امریکا در‌ آینده تخمین‌های خود را از مصرف سوخت این مدل ارائه خواهد کرد، ولی در حال حاضر، می‌توان اعدادی مانند ۷/۵۹ و ۶/۳۶ لیتر را در هر ۱۰۰ کیلومتر، به ترتیب در شهر و جاده انتظار داشت. ضمن اینکه مصرف سوخت زیر ۶ لیتر در جاده نیز چندان دور از انتظار نیست.


فارغ از تفاوت‌های سیستم پیشرانه، ویژگی‌های متمایز ظاهری این نسخه هیبریدی چندان زیاد نیستند. یکی از واضح‌ترین آنها، یک سری نشان‌ها و یک شیفتر نسبتاً متفاوت با ظاهری شبیه به نمونه خود در «پریوس» است. ولی LC500h از همان تایرها، چرخ‌ها، پنل‌های بدنه و طراحی کابینی استفاده می‌کند که در LC500 به کار گرفته شده است که نکته چندانی بدی برایش محسوب نمی‌شود؛ چرا که LC دارای ظاهری بسیار زیبا و ترکیبی مناسب از ظرافت و خشونت است و طراح سه رنگ کابین آن، متشکل از رنگ‌های آبی، نارنجی و سفید، مطمئناً می‌تواند جذابیت‌های زیادی داشته باشد. همچنین جزئیات به کار رفته در طراحی این کابین، از اهمیت این بخش از خودرو برای لکسس حکایت دارد. شرایط LC از نزدیک به مانند این است که کوپه‌های اسپورت دهه ۱۹۶۰ میلادی را با چرخ‌های بزرگ، یک چهره خشونت‌بار و یک قامت عریض‌تر برای قرن بیست‌ویکم آماده کرده باشند.


امّا برای راندن این شاهکار لکسس، حداقل باید تا یک سال دیگر صبر کرد. این در حالی است که بسیاری از تجهیزات و جزئیات تکنولوژی‌هایی که در این خودرو به کار گرفته شده‌اند، هنوز کاملاً معرفی نشده‌اند. در هر صورت، LC500h و LC500، مطمئناً تمام تجهیزات راحتی، لوکس و ایمنی موردانتظار را در خود خواهند داشت و قیمت احتمالی آنها به ۱۰۰ هزار دلار نزدیک خواهد بود.


با توجه به خودروهایی چون لکسس LC، مدل جدید اینفینیتی Q60، کلاس S کوپه و سری 6 قدرتمند ب‌ام‌و، کلاس کوپه‌های بزرگ بازار خودرو احتمالاً یک رنسانس را تجربه خواهد کرد. این در حالی است که لکسس تنها خودروسازی است که در این کلاس، از یک نسخه هیبرید خبر داده است. اینکه رقابت سختی در این بخش بسیار محدود از بازار شاهد باشیم یا خیر، موضوعی است که در آینده مشخص خواهد شد. [دانلود ویدئو]

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

28 دیدگاه

 1. حسین
  سوابق: (57 دیدگاه) ,

  عالیه فقط کاش یک نسخه با سوپر شارژ هم ارائه میکرد 290 اسب بشه 400 اسب قدرت
  موتور 3.5 لیتری مصرف صدی 6 محشره ، همینو آمریکا میزد مصرفش 10-15 میشد !!

  پاسخ
  1. حسين
   سوابق: (1291 دیدگاه) ,

   درود. دوست عزیز کوروت با موتور 6.2 لیتری با 650 اسب بخار قدرت مصرفش صدی حدود 13.5 لیتره. دیگه تا این حد هم امریکایی ها تو دهه 60 نموندن

   پاسخ
  2. سرباز وطن
   سوابق: (33 دیدگاه) ,

   سلام به همگی…به نظر بنده چیزی که من اونو نقطه ی قوت شرکت لکسوس می بینم،چیزی جز طراحی داخلیش نیست….در بین تمام کمپانی ها طراحی داخلی لکسوس رو می پسندم… تا حالا خوب از پس این کار براومدن…

   پاسخ
   1. amir ali
    سوابق: (103 دیدگاه) ,

    لکسوس به دلیل طراحی موتورهای کم مصرف و پرقدرت، کابین بیصدا، استهلاک کم ، طراحی بدنه فوق العاده موزون و یکدست و قابلیت اعتماد بالای تمامی محصولاتش به اینجا رسیده و رقبای همرده خود را پشت سر گذاشته البته قیمت پایین تر و افت کمتری هم نسبت به سایر خودرو ها همرده دارد .

    پاسخ
 2. سامان اذری
  سوابق: (2252 دیدگاه) ,

  عالیه
  فقط مترجم…
  یکم.اشتباه داشته تو ترجمه

  مطمئناً هیچ کمپانی خودروساز دیگری به اندازه لکسس در زمینه کیفیت و رضایت‌مندی به اندازه لکسس شهرت ندارد.

  پاسخ
 3. ali ayat
  سوابق: (723 دیدگاه) ,

  وقتی آونتادور ساخته شد از لحاظ طراح همگان رو شوکه کرد و هنوز که هنوزه تازگی داره من خودم زیاد علاقه ای به برند ژاپنی ندارم ولی از حق نگذریم این طراحی یه انقلاب هست

  پاسخ
 4. OMID622
  سوابق: (253 دیدگاه) ,

  واقعا عالی
  بزرگترین عیبش داشتن وزن زیاده

  پاسخ
 5. سعید
  سوابق: (422 دیدگاه) ,

  کسی میتونه برای من توضیح بده که نحوه استفاده از دنده این ماشین چطوریه ، بغیر از شیفتر های پشت فرمون که نحوه استفادش مشخصه از اون دنده اصلی چگونه باید استفاده کرد؟ چون بنظر میرسه که قابلیت جابجایی نداره .

  پاسخ
   1. سعید
    سوابق: (422 دیدگاه) ,

    ممنون بابت راهنمایی، ولی بنده آشنایی با دنده بی ام و ندارم.

    پاسخ
    1. سروش
     سوابق: (35 دیدگاه) ,

     سعید جان دنده بی ام دبلیو به صورت جلو و عقبه یعنی یه پله فقط به جلو ویه پله به عقب مثل بعضی ماشینا حالت چند پله یا به قوله بعضیا زیگ زاگی نیست امید وارم تونسته باشم منظورمو برسونم

    2. سعید
     سوابق: (422 دیدگاه) ,

     سروش جان ، ممنونم متوجه شدم.

 6. سروش
  سوابق: (35 دیدگاه) ,

  جای ایراد ی رو باقی نذاشته واقعا طراحیش شدیدا هماهنگ وامروزیه لکسس تو این سال ها ثابت کرده از نظر کیفیت واسه مشتریاش کم نمیذاره و چیزی از المان وامریکا کمتر نداره شاید رطبه اول نباشه ولی واقعا بی انصافیه که بگیم سومه( البته بدون تعصب)

  پاسخ
 7. بی نام
  سوابق: (40 دیدگاه) ,

  سلام به اساتید و دوستان خوبم .
  متاسفانه بنده تو طراحی ماشین ها خیلی وسواسی هستم و با کمال احترام برای طراح و دوستداران ماشین ها ، هر طراحی ای رو قبول ندارم و مطابق با سلیقه ی شخصیم نیست . این ماشین بسیار زیباست . طراحی فرمون ، چراغ های جلو ، چراغ های عقب ، فرم و استایل بدنه ی ماشین ، رینگ ها ، مانیتور و … هم خیلی شیک و مدرن به نظر میرسه و هم خیلی زیباست . ولی به نظرم و مطابق با سلیقه ی وسواسی خودم ، تنها اشکالی که میبینم ، اون جای دستیه که زیر مانیتور و ساعته . مثل همین هم در کوروت هست . خودم اطلاع ندارم که اصلا فلسفه ی وجودیه اینا چیه و تو این ماشین ها به چه دردی میخوره . تا جایی که من اطلاع دارم ، از این نوع دسته ها در ماشین های آفرودی هست که در حین آفرود اون رو بگیرن . متاسفانه علاوه بر اینکه نمیدونم فایده اش در این نوع ماشینا چیه ، یه جورایی تو ذوق آدم میزنه و یه نمره ی منفی برای طراحی این ماشین محسوب میشه .

  موفق باشید

  پاسخ
 8. shz
  سوابق: (37 دیدگاه) ,

  آقایون خواهشن یکی بیاد به من بگه چرا من اینقدر لکسوس رو دوست دارم .لطفا منو متقاعد کنید

  پاسخ
  1. David
   سوابق: (38 دیدگاه) ,

   چون بهترین بوده و هست و خواهد بود

   پاسخ
 9. moein
  سوابق: (865 دیدگاه) ,

  خدا شاهده از شاخ های بازار میشه با این طراحی خوفش

  پاسخ
 10. @@سرباز وطن@@
  سوابق: (33 دیدگاه) ,

  درود به همگی. لکسوس واقعا طراحی بیرونیش حرف نداره. خیلی فوق العاده هست.همچنین طراحی داخلی ماشیناش. من دیوونه وار لکسوس رو دوست دارم و عاشقشم. سپاس

  پاسخ
 11. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  عالی عالی. لکسوس، همینجوری ادامه بده.

  پاسخ
  1. Archi KHAN
   سوابق: (1761 دیدگاه) ,

   احمِد جون از دفتر مدیریت و برنامه ریزی لکسس پیام دادن و ضمن تشکر از تشویق شما که باعث دلگرمی و تلاش مضاعف شون شده بود ،
   گفتن با توجه به تاکید احمِد آغا ما تمام انرژی و قوای خود را صرف ادامه میکنیم … !

   پاسخ
 12. ایمان
  سوابق: (93 دیدگاه) ,

  لکسوس نشان داده که به قدمت و اصالت نباید بیش از اندازه بها داد!
  تصورات حدودا 20 سال پیش همه راجع به لکسوس امروز رنگ باخته!! و از رقبای با قدمت تر اگر جلوتر نباشد عقب تر هم نیست!!

  پاسخ
 13. shahab
  سوابق: (650 دیدگاه) ,

  خیلی زیباست هرچی تویوتا توی طراحی داره عقب میمونه لکسس داره انقلاب میکنه
  البته از حق نگذریم تویوتا به نسبت پولی ک میگیره کیفیت بسیار بالایی رو در اختیار مشتریش میذاره هم در تویوتا هم در لکسس

  پاسخ
 14. OMID
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  ایا وارد بازار ایران هم میشه؟
  اگه میشه کی قراره وارد بشه؟

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x