قدبلند زیبارو! تجربه رانندگی با مزراتی لوانته 2017
قدبلند زیبارو! تجربه رانندگی با مزراتی لوانته 2017

قدبلند زیبارو! تجربه رانندگی با مزراتی لوانته 2017

“شما باید به قوانین محدودیت سرعت احترام بگذارید”، این را Domenico Schiattarella رئیس گروه رانندگان لمانز، ایندی و فرمول 1 به ما می‌گوید. امیدواریم که لحظات خوبی را با مزراتی لوانته در زمین‌های مشهور بالوکو داشته باشیم. دومنیکو می‌گوید: “دنبالم بیایید!”

2017 Maserati Levante
2017 Maserati Levante

پس‌ازاینکه از میان هزاران میدان گذر کردیم، خودم را در Autostrada del Sole at و با سرعت 177 کیلومتر بر ساعت پارک شده یافتم! می‌گویم “پارک شده” زیرا برخلاف سرعت سه‌رقمی که دارم، لوانته همانند صخره سفت احساس می‌شود. پای راستم را روی پدال گاز فشار دادم و بوووم! ناگهان دیدم که سرعتی بیش از 270 کیلومتر بر ساعت دارم. خب این از سرعت 257 کیلومتری ابلهانی همچون ما زیادتر است! شاید نادیده گرفتن محدودیت نوعی از احترام در ایتالیا است! به‌هرحال این عملکرد برای یک شاسی‌بلند سریع است و به نظر می‌رسد که لوانته عصاره‌ی زیادی در درون خود انباشته است.

2017 Maserati Levante
2017 Maserati Levante

خب بله مزراتی یک شاسی‌بلند ساخته است. شوکه شدید؟ ناراحت شدید؟ ببینید، پورشه همان کار را با کاین کرد و خودرویی بود که دنیا فراموشش نمی‌کند. چرا مزراتی این کار را نکند؟ سال قبل مزراتی 32517 دستگاه خودرو را در سرتاسر جهان به فروش رساند. این خودروساز برای فروش 30 هزار دستگاهی لوانته در اولین سال تولید برنامه‌ریزی می‌کند. مزراتی های باشکوه‌تری را در آینده می‌خواهید؟ کلید اصلی همین لوانته است.

2017 Maserati Levante
2017 Maserati Levante

صحبت از پورشه کاین شد، باید بگویم که لوانته 2.5 سانتی‌متر باریک‌تر از کاین است. هرچند، فاصله‌ی بین محورهای لوانته بیش از 10 سانتی‌متر طویل‌تر از پورشه و تقریباً 7.62 سانتی‌متر طویل‌تر از BMW X5 است. این را هم باید گفت که لوانته بر اساس گیبلی ساخته‌شده نه بر پایه‌ی جیپ گرند چروکی. این مسئله نه‌تنها در نسبت زیاد فاصله به محور دیده می‌شود بلکه در صندلی‌های عقب جادار هم قابل‌مشاهده است. لوانته یک دو ردیفه ی واقعی با 5 سرنشین است. ممکن است که شما خواهان یک شاسی‌بلند سه ردیفه باشید، مزراتی به شما پیشنهاد می‌کند که “جای دیگری بروید.” شگفت‌زده نشوید، هرچند برای دیدن نسخه‌ی چهار سرنشینه مدل سوپر لوکسی در آینده به بازار خواهد آمد.

2017 Maserati Levante
2017 Maserati Levante

از لحاظ بصری، لوانته آخرین خودرو از لیست بلندبالای خودروهایی است که در دو بعد و همچنین سه بعد کار نمی‌کنند. درحالی‌که این حقیقت تأثیرگذارنده است، اما با کاراکتر و شخصیت این شاسی‌بلند همخوانی کامل دارد. نحوه‌ی قرارگیری بدن و آسایش سرنشینان بسیار خوب است اما بستگی به زاویه‌ای دارد که شما به خودروهایی مثل پورشه، اینفینیتی و یا مزدا می‌نگرید. نمای ظاهری لوانته از نظر شخصی بسیار بهتر به نظر می‌رسد. زمانی که گیبلی به بازار آمد، دنیای خودرو به خاطر کشف اینکه نمای داخلی گیبلی با قطعات کرایسلر پرشده است شوکه شد. کابین گیبلی ناامیدکننده بود. لوانته تقریباً نصف راه را برای تصحیح آن خطا درست رفته است. من هنوز هم می‌توانم مقادیر زیادی از جیپ (!) را در برخی کنترلر ها ببینم؛ اما گوش کنید، رولزرویس فانتوم و ب‌ام‌و سری 2 هم سیستم ناوبری یکسانی دارند و کسی هم به خاطر این مسئله گریه و زاری نمی‌کند. چرم، چوب و فلز بکار رفته یک قدم بزرگ در جهتی صحیح است. همچنین صندلی ابریشمی زگنا و آرایش درونی درها به‌خوبی یکنواختی چرم را شکسته‌اند.

2017 Maserati Levante

2017 Maserati Levante
از دنیای زیر کاپوت هم بگوییم. زیر کاپوت پیشرانه‌ی 3 لیتری 6 سیلندر توئین توربو جا خوش کرده که دو خروجی متفاوت دارد: 345 اسب بخار و 500 نیوتن‌متر گشتاور و یا 424 اسب بخار با 580 نیوتن‌متر گشتاور. من نسخه‌ی قدرتمندتر و همچنین نسخه‌ی دیزلی که به ایالات‌متحده راه نمی‌یابد را راندم. قدرت پیشرانه‌ی حجیم‌تر از طریق گیربکس 8 سرعته ی اتوماتیک ساخت ZF به هر چهارچرخ منتقل می‌شود. اکثر مواقع 100 درصد نیرو فقط به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. هر وقت شرایطی به وجود آید که نیاز به کشش زیاد باشد، 50 درصد گشتاور می‌تواند به چرخ‌های جلو انتقال یابد. در رانندگی عادی و بسته به اینکه کدام‌یک از 4 حالت رانندگی را انتخاب کرده باشید، 20 درصد نیرو به جلو انتقال می‌یابد درحالی‌که در اکثر حالات چرخ‌های جلو تنها 10 درصد گشتاور را دریافت می‌کنند. مازراتی شتاب صفرتا صد را 5 و 5.8 ثانیه اعلام کرده و بله با اکثر گشتاوری که به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود لوانته دریفت هم خواهد کرد.

2017 Maserati Levante

2017 Maserati Levante

2017 Maserati Levante
لوانته از آلومینیوم در ساب فریم جلو (توضیح مترجم: ساب فریم چارچوبی حمایت‌کننده درجایی است که پیشرانه یا سیستم تعلیق به همدیگر و یا به شاسی ارتباط پیدا می‌کنند)، ضربه‌گیرها و درهای بدون چارچوب بهره برده است. مزراتی ادعا می کند که نتیجه این شده که لوانته 150 کیلوگرم سبک‌تر و 20 درصد مستحکم‌تر از گیبلی است. مزراتی نگفته که وزن خودرو چقدر است اما من حدس می‌زنم که حدود 1995 کیلوگرم باشد. همانند گیبلی، سواری لوانته سبک‌تر از آن چیزی که هست احساس می‌شود. لوانته تقسیم وزن 50/50 دارد، چیزی که برای یک شاسی‌بلند موتور جلو چیز آسانی نیست. این تقسیم وزن باعث می‌شود که خودرو حس اسپورت و بالانس شده داشته باشد. صحبت از عملکرد اسپورت شد، سیستم تعلیق از بازوهای A دوبل در جلو و 5 اتصالی در عقب بهره می‌برد. حدستان چیست؟ لوانته سواری عالی‌ای دارد. بسیار اسپورت تر از آن چیزی که من حدسش را می‌زنم.

2017 Maserati Levante
2017 Maserati Levante

مزراتی تجسم کرده که کمتر از 1 درصد خریداران لوانته این خودرو را به آفرود خواهند برد. بااین‌وجود آن‌ها لوانته را کاملاً توانا ساخته‌اند. چرا؟ چون خریداران می‌خواهند که توانایی‌های این خودرو را در کثیفی هم ببینند. دلاوری و شجاعت لوانته توسط فنربندی‌های هوایی و دیفرانسیل تورسن با قابلیت قفل شدن الکترونیکی قابل دسترس است. این فنربندی‌ها همچنین کلید خوبی خودرو درروی جاده هستند. با مجموع 8.3 سانتی‌متر قابلیت تنظیم ارتفاع، دو حالت آفرود 4 سانتی‌متر ارتفاع بلندتری را در مقایسه با حالت نرمال فراهم خواهد کرد و در حالت اسپورت و یا سرعت زیاد، 3.5 سانتی‌متر از ارتفاع خودرو می‌کاهد. در حوالی پیست آفرود Balocco لوانته به‌طور شگفت‌آوری توانا و ثابت‌قدم است. در تست آزمایش هندلینگ، لحظاتی وجود داشت که من فراموش می‌کردم که پشت فرمان یک شاسی‌بلند نشسته‌ام. بازهم اسپورت احساس می‌شود.

2017 Maserati Levante
2017 Maserati Levante

سردرگم هستید؟ متحیر شده‌اید؟ گیج می‌زنید؟ باید هم این‌طور باشید، هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد که شاسی‌بلند مزراتی این‌قدر خوب باشد. توجه کنید، لوانته عالی است.


مشخصات مازراتی لوانته 2017:
پیشرانه در جلو، تمام چرخ متحرک،5 سرنشین، شاسی‌بلند
پیشرانه: 3 لیتری/6 سیلندر/345 اسب بخار قدرت/500 نیوتن‌متر گشتاور/توئین توربو 24 سوپاپ
3 لیتری/6 سیلندر/424 اسب بخار قدرت/580 نیوتن‌متر گشتاور/توئین توربو 24 سوپاپ
گیربکس: 8 سرعته اتوماتیک
طول/عرض/ارتفاع (سانتی‌متر): 500.38/196.85/167.89
شتاب صفرتا 96 کیلومتر: 5.8 – 5 (کارخانه‌ای تخمینی)
مصرف سوخت: اندازه‌گیری نشده
زمان فروش در ایالات‌متحده: اکتبر
قیمت پایه: 73250 دلار (تخمینی)

منبع: motortrend

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

15 دیدگاه

 1. efk
  سوابق: (127 دیدگاه) ,

  ی جورایی نامتقارنه انگار شاید از نزدیک باحال باشه تو عکس زیاد باهاش حال نکردم

  پاسخ
  1. GT S
   سوابق: (507 دیدگاه) ,

   دوست عزیز اول بذار وارد ایران شه بعد که دیدیمش فک هممنون میفته خواهشا اینقدر صریح و آسون نظر ندید.نا سلامتی این یه مازراتیه

   پاسخ
 2. Zodiac
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  واقعا ماشین خوبیه . با این موتورهای شش سیلندر با وزن دو تنی نتایج عالی گرفته
  زیاد طول نمی کشه لوانته تو خیابانهای تهران ببینیم بازم دیدنش تو خیابانها خالی از لطف نیست ما که زندگیمونو بفروشیم نمیتونیم ی چرخشو بخریم

  پاسخ
 3. Zodiac
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  ی نکتهای هم فراموش کردم اینه که قیمت پایه هفتاد دو هزار دلار برای بازار امریکا عالیه

  پاسخ
 4. king 918
  سوابق: (2040 دیدگاه) ,

  در حد و اندازه ماکان شاید باشه اما اصلا مقایسه کردنش با کاین توربو اس خنده داره
  کاین توربو اس و بی ام و ایکس 5 بی رقیبن بی رقیب

  پاسخ
 5. fcmz
  سوابق: (107 دیدگاه) ,

  هر چی نگاش میکنم نمیتونم با اس یو وی بودنش ارتباط برقرار کنم!
  انگار یه هاچ بک گندس که یه خورده پف کرده! کاشکی یه ذره پهن تر بود.

  پاسخ
 6. صادق
  سوابق: (2130 دیدگاه) ,

  شاهین جون اون وقت که این ماشین زیر پوشش بود، یادته میگفتی “اونقدر که من نگران این ماشینم، خود مازراتی نیست” 🙂
  الان دیگه احتمالا نگرانیت رفع شده 😉

  بسیار خودروی عالی هستش، مازراتی و آلفا مثل گنج های زیر خاکستر میمونن که فیات یواش یواش داره این خاکسترو کنار میزنه…

  توی بازار اروپا رو نمیدونم ولی احتمال موفقیتش توی آمریکا و چین وجود داره
  .
  در کل پست عالی بود. لذت بردم

  پاسخ
  1. شاهین
   سوابق: (3374 دیدگاه) ,

   سلام داوش صادق عزیزم
   آره دقیقا یادمه
   از نظر من که گل کاشته دمش گرم

   پاسخ
 7. بنتلی
  سوابق: (1424 دیدگاه) ,

  طراحی داخلیش عالیه،از نظر رانندگی هم ک عالی.هرچی صندلیشو نگا کردم ب نظر چرم بود!صندلی ابریشم آپشنه؟.طراحی خارجیش هم ب نظرم یکم عقبش حجیمه،فرم چراغای جلوشو هم دوس ندارم.

  پاسخ
 8. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  ازش بطرز عجیبی خوشم اومده.تا حالا بهترین شاسی بلند دنیا رو کاین میدونستم اما الان میدونم به کجا نگاه کنم.لوانته.زیباترین شاسی بلند دنیا نیست اما به قدری دلنشینه که ادم عاشقش میشه

  پاسخ
 9. Archi KHAN
  سوابق: (1760 دیدگاه) ,

  قدبلند زیبارو!!!

  قدِ بلندش که بیشتر تو مایه های هاچ بکِ
  زیبارو بودنش را کجای دلم بزارم …

  پاسخ
 10. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  واقعا عالیه، یا چیزی بیرون نمیدن یا اگر چیزی بیرون بدن، فکر همه جوانب رو می کنن و مدتهای زیادی براش وقت میذارن.

  پاسخ
 11. ارمان
  سوابق: (1224 دیدگاه) ,

  شاهین جان با من موافقی که احتمالا نویسنده مطلب بسیار خوشحال بوده از روندن این ماشین ؟
  دقیقا حس کودک 9سالیی رو داره که برف اومده مدرسش تعطیل شده ?
  ماشین قشنگیه اما اگه عکسش نبود فکر میکردم در مورد ناو اینترپریس داره صحبت میکنه?

  پاسخ
 12. علیرضا
  سوابق: (279 دیدگاه) ,

  واقعا نسبت به گیبلی و گرن توریسمو تو طراحی پسرفت کردن طراحی داخلی هم که کلا مزراتی از اول تعطیل بوده طراحی داخلیش 90 درصد جیپ چروکیه

  پاسخ
 13. علیرضا4225
  سوابق: (127 دیدگاه) ,

  بی صبرانه منتظر ورود شاسی بلند خشمگین از لامبو رگینی هستم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x