جای خالی خودروها در سال 2015

مدل سال ۲۰۱۵ برخی از خودروها، رنگ و بوی تازه‌ای به بازار خواهند داد؛ مدل‌هایی مانند سوبارو لگاسی، مرسدس‌بنز S63 AMG و ب‌ام‌و i8. ولی در این میان مدل‌هایی نیز وجود دارند که برای سال ۲۰۱۵ برنامه‌ای برای تولید دوباره ندارند، با نسل جدیدی جایگزین می‌شوند و یا اصلاً ساخت آن‌ها متوقف شده است. در ادامه می‌خواهیم قبل از این که این مدل خودروها به باد فراموشی سپرده شوند، از آن‌ها یادی کرده باشیم.

آکورا TL و آکورا TSX


آکورا بعد از کنار گذاشتن ZDX کوپه در سال گذشته، امسال در کلاس‌های زیادی از خودرو حضور دارد. ولی امسال نیز تولید مدل TL سدان چهار در و مدل‌های TSX سدان و واگن را متوقف می‌کند. هر دوی این مدل‌ها از خط تولید آکورا کنار می‌روند تا جا را برای مدل جدید TLX سدان ۲۰۱۵ باز کنند.

ب‌ام‌و سری 1


کوچک‌ترین کوپه و کانورتیبل ب‌ام‌و تنها اسماً از بازار خودرو کنار می‌رود و برای سال ۲۰۱۵ با نام سری 2 و ۲ در حضور خواهد. این مدل در تریم M235i شرایط هیجان‌انگیزی خواهد داشت. البته وقتی کارخانه جدید ب‌ام‌و در مکزیک شروع به کار کند، یک سری 1 جدید را در بین محصولات این کمپانی در آینده خواهیم دید.

کادیلاک CTS-V سدان و واگن


خودروهای کادیلاک CTS-V با امید زیادی برای به‌دست گرفتن سهم قابل‌توجهی از مشتریان واگن‌های لوکس وارد بازار امریکا شدند؛ ولی چنین امری محقق نشد. بنابراین امسال، نسل پایانی CTS-V های چهار و پنج در را خواهیم دید. مدل‌های ۲ در نیز مدت کمی در بازار حضور خواهند داشت و در همین حال، کادیلاک مشغول توسعه خودروی سری V خود است که بر اساس ATS کوپه و CTS سدان ساخته می‌شوند.

شورولت مالیبو اکو و شورولت ایمپالا اکو


جنرال‌موتورز در این فکر بود که هیبریدی‌های متوسط نقش مهمی در بازار آینده خودرو خواهند داشت. بنابراین از تکنولوژی ای‌اسیست (eAssist) خود برای دو سدان عمده خود استفاده کرد. ولی در طی فرآیند فروش، مشخص شد که بازار خودرو آن‌چنان به نظر می‌آید قابل‌پیش‌بینی نیست. فقط اندکی بهبود در مصرف سوخت موتورهای بنزینی کافی بود که مالیبو و ایمپالا اکو از گزینه‌های خرید مشتریان امریکایی کنار گذاشته شوند. بر این اساس، امسال هر دو مدل کنار گذاشته شدند.

کرایسلر 200 کانورتیبل


کرایسلر 200 به عنوان یک سدان خودروی معرکه‌ای است؛ ولی به عنوان یک کانورتیبل حرف چندانی برای گفتن ندارد و جذابیتی هم برای کسی پیدا نکرده است. به همین دلیل نیز، کرایسلر مدل کانورتیبل را کنار گذاشته است.

هوندا فیت EV


هوندا با مدل فیت ۲۰۱۵ به سبکی جدید از طراحی بدنه رسیده است. در همین حال، یک نسخه الکتریکی از خودروی سال گذشته در دسترس خواهد بود و احتمالاً در مدل امسال خبری از نیروی محرکه الکتریکی نخواهد بود.

لامبورگینی گایاردو


همانند تمام نام‌های کلاسیکی که در بین محصولات لامبورگینی وجود داشته‌اند، گایاردو نیز با گذشت چند سال از عمرش کنار گذاشته می‌شود. جایگزین این مدل در خودروهای امسال لامبورگینی، اوراکان معروف است.

مرسدس‌بنز کلاس CL


البته روح این مدل سطح بالای مرسدس هنوز در بین ما حضور خواهد داشت و در قالب یک کوپه ۲ در دوست‌داشتنی در خط تولید کلاس S مدل ۲۰۱۵ ظاهر خواهد شد. در حالی که نشان‌های CL در اشتوتگارت به کناری گذاشته می‌شوند، باید منتظر هیجان بیشتر در مدل‌های جایگزین بود.

نیسان کیوب


نیسان قرار بود یک اتاق متحرک آرامش‌بخش در بین محصولات نیسان باشد؛ ولی به دلایلی مانند ضعف در کارایی و اینکه با وجود قیمت ارزانش، رانندگی با آن هیجان‌انگیز نبود، از خط تولید امسال این کمپانی کنار گذاشته شد.

نیسان مورانو کراس‌کابریولت


شنیده‌ها حاکی از آن بود که نیسان قصد دارد مورانو کراس‌اور خود را از صحنه خارج کند؛ کمتر کسی باور می‌کرد، امّا در نهایت این موضوع واقعاً اتفاق افتاد. مورانو کراس‌کابریولت یکی از قدرتمندترین مدل‌های جدید در صنعت خودرو بود که اکنون دیگر در میان ما نیست.

سایون xD


سایون زمانی یک برند انحصاری بازار خودروی ژاپن بود که بازار خودروی این کشور حرف چندانی برای گفتن نداشت. سایون با تولید محصولات نسل دومی مانند xB و xD که جایگزین xA شدند، به این روند ادامه نیز داد و باعث سردرگمی همه شده بود. در این میان، xD به عنوان یک خودروی متوسط شهری، با وجود امکانات فراوانی که در دسترس قرار می‌داد، هیچ‌وقت انتظارات را برآورده نکرد.

تویوتا راو فور EV


این خودرو، یک شاسی‌بلند بود که در زیر پوسته آن یک تسلا مدل S قرار داشت. تویوتا راو فور EV در جایی مثل کالیفرنیا یک خودروی دوست داشتنی بود؛ ولی همکاری همکاری تسلا و تویوتا برای تولید آن دیری نپایید و تویوتا اعلام کرد که تمرکزش بر روی خودروهای هیبریدی و استفاده از سلول سوختی خواهد بود.

تویوتا FJ کروزر


تویوتا هر موقع که بخواهد یک شاسی‌بلند بزرگ و همه‌فن‌حریف تولید می‌کند. FJ کروزر یکی از بارزترین مثال‌ها در این زمینه است. خودرویی که در میان سنگلاخ‌ها با رنگلرها و اکستراها رقابت کرد و در عین حال، دارای یک طراحی کلاسیک بود. امّا عمر این خودرو با وجود مدل‌هایی مانند یاریس و کرولا به آخر رسید و امسال به صورت کاملاً محترمانه از خط تولید تویوتا کنار گذاشته شد.

فولکس‌واگن روتان


روتان، نسخه‌ای از مینی‌ون‌های کرایسلر با اندکی بهبود در طراحی کابین و البته با کاربرد کمتر بود. سال گذشته هنوز شانس خرید یک روتان نو وجود داشت، ولی امسال چنین فرصتی وجود ندارد.

خودروهایی که فقط برای مدل ۲۰۱۵ در بازار دیده نمی‌شوند

اینفینیتی G37


ابتدا اینفینیتی اعلام کرد که G37 سدان را با Q50 سدان جایگزین خواهد کرد. امّا بعد این موضوع را تکذیب کرد و اطلاع داد که G37 را نگه خواهد داشت تا چند سال بعد و پس از آماده شدن خودروهای کامپکت جدید این شرکت برای فروش، دوباره به چرخه تولید بازگردد. اینفینیتی گفته که برای ۲۰۱۵، نام G37 را به Q40 تغییر داده است.

لکسس IS C و IS F


لکسس با مدل‌های IS خودش قصد دارد تا بخشی از مشتریان سری 3 را به سمت خود جذب کند. امّا وقتی مدل‌های کوپه و کانورتیبل و نسخه‌های F نباشند، چگونه بتواند در مورد مدل‌های ۲ در کاری انجام دهد؟ سال گذشته، لکسس شرایط خود را زیاد تغییر نداد؛ ولی امسال با یک سری مدل‌های جدید با عنوان RC آمده است. در همین حال، درباره بازگشت مدل‌های کنار گذاشته شده، حرفی به میان نیاورده است.

مزدا 2


این هاچ بک کوچک مزدا، تاکنون سر و صدای چندانی در بازار به پا نکرده و شاید به همین دلیل، به صورت رسمی، برای مدل سال ۲۰۱۵، تولید نمی‌شود. حتی شایعه‌ها حاکی از آن است که مزدا 2 مدل ۲۰۱۶ نسل جدید که اخیرا معرفی شده، قرار است فقط برای بازار ژاپن عرضه شود. ولی این احتمال نیز وجود دارد که این خودرو، اول از همه وارد بازار امریکا شود.

نیسان ماکسیما


ماکسیما در یک زمان‌بندی توقف تولید از سال ۲۰۱۴ قرار دارد. نیسان در نمایشگاه‌های اتومبیل یک کانسپت سدان را نشان داده، ولی می‌گوید تا پایان سال ۲۰۱۴ برای یک نسخه جدید سدان صبر خواهد کرد.

ولوو XC90


ولوو در حال حاضر از جزئیات مدل جدید XC90 کراس‌اور خود خبر داده که قرار است که در نمایشگاه اتومبیل پاریس امسال به نمایش گذاشته شود. ولی رسیدن مدل‌های جدید خودروهای سوئدی به بازارهای دوردست مانند امریکا اندکی زمان‌بر است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که نسل قبلی XC90 به عنوان مدل ۲۰۱۴ به کار خود خاتمه دهد؛ زمان برای ارائه مدل ۲۰۱۵ تمام شود و مدل جدید XC90 به عنوان مدل ۲۰۱۶ این خودرو شناخته شود.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

47 دیدگاه

 1. just germany...
  سوابق: (264 دیدگاه) ,

  جای گالاردو-fj کروز-کادیلاک cts از همه بیشتر خالیه

  پاسخ
  1. ASTON MARTin
   سوابق: (1181 دیدگاه) ,

   دوستان یه سوال بدجوری ذهنمو مشغول کرده و مجبورم اینجا بپرسمش!
   الان فرمان حساس به سرعت مث abs چیزیه که میشه روی هرخودرویی ائم از لوکسو اسپرتو سدان معمولی مشاهده کرد؟ یا این سیستم هنوز آنچان هم جا نیوفتاده؟

   پاسخ
  2. میثم "سوبارو"
   سوابق: (544 دیدگاه) ,

   جای مورانو، کیوب، کرایسلر و سایون اصلا خالی نمیشه. بدرد نمیخورن. ولی fj کروز…. حیف شد.

   پاسخ
 2. محمد
  سوابق: (236 دیدگاه) ,

  خب گایاردو که یه جانشین خلف داره، اما من بیشتر از همه حسرت fj رو می خورم به خصوص که توی ایران هم حضور داشت

  پاسخ
  1. K.MAK.MISEL
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   گایاردو جانشینی خوب داره،ولی اف جی کروز خیلی حیف شد،یه شاسی بلند به تمام عیار بود……..

   پاسخ
   1. Ahmad..F12
    سوابق: (2517 دیدگاه) ,

    یه کلیپ دارم از اف جی کروز…!!!!! هیچی نمیگم فقط نظر بدید

    الان میزارم تو وبلاگم ببینید جالبه:

    ahmadneyshaburi.blogfa.com

    پاسخ
    1. علي اقا
     سوابق: (82 دیدگاه) ,

     خيلي جالب بود. لندكروزه ديگه :))). بازم بزار از اين فيلما 🙂

    2. Ahmad..F12
     سوابق: (2517 دیدگاه) ,

     چشم علی آقا..

     البته اینم اگه گذاشتم چون خیلی اف‌جی اف جی میکردن گفتم ببینید جالبه
     من که نا امید شدم از قدرتش

    3. فرید
     سوابق: (788 دیدگاه) ,

     خیلی باحال بود احمد جان نظر هم دادم.مرسی.

    4. محمد
     سوابق: (236 دیدگاه) ,

     با احترام
     من متوجه نمیشم یعنی خودرویی که 6 سیلندره در برابر لندکروزی که 8 سیلندره باید چی کار کنه؟
     حتی اگه لندکروز هم 6 سیلندر باشه بحث وزن خودرو تاثیر بیشتری داره نسبت به قدرت خودرو توی همچین تستی (البته اگه بشه اسمش رو گذاشت تست)، یعنی این که اگر هر دو خودرو قدرت یکسان داشته باشند خودرویی برنده است که وزن بیشتری داشته باشد، پس نا امید شدن از fj به نظر میرسه بی دلیله

 3. javid
  سوابق: (92 دیدگاه) ,

  با سلام منم بیشتر از همه دلم برای گایاردو تنگ میشه ولی با وجود هورکان دیگه نگرانی نمیخواد
  fj کروز واقعا ماشین خوبیه من سوار شدم واقعا ماشین خوبی بود خیلی حیف شد

  پاسخ
  1. فواد
   سوابق: (279 دیدگاه) ,

   درسته هوراکان خیلی عالیه ولی گایاردو یه چیزه دیگس. مخصوصا سوپرلجرا

   پاسخ
 4. ادریس( ♪♫Edi سابق)
  سوابق: (95 دیدگاه) ,

  ادم نمیدونه چی بگه. حیف حیف.. Fj, گایاردو، مرسدس CL

  پاسخ
 5. vahid jinpachi
  سوابق: (860 دیدگاه) ,

  در قسمت کرایسلر 200 کانورتیبل عکس ها رو نگاه کنید یک از اون عکس ها متعلق به Opel-Cascada_2013 است …
  به نظرم که اقا مسعود اشتباه کرده …

  خیلی ممنونم مسعود جان …عالی بود…

  پاسخ
 6. mt amre
  سوابق: (82 دیدگاه) ,

  ماشينهايي با تكنولوژي روز از خط توليد دارن خارج ميشن ولي تو ايران پرايد ، 405 ، پيكان وانت و …. همچنان توليد ميشه
  به نظر شما اينا خودروسازن يا تبهكار

  پاسخ
 7. M Power///
  سوابق: (416 دیدگاه) ,

  خداحافظ کادیلاک cts-v چهاردر و واگن من عاشق این ماشین بودم, ماشینی بود که می تونست در برابر فراری, لامبورگینی یا هر ماشینی دیگه ای حرفی برای گفتن داشته باشه. حیف شد که رفت. بقیه ماشین های که رفتن و به زودی میرن هم برام مهم نیست.

  پاسخ
 8. سام
  سوابق: (64 دیدگاه) ,

  از کیوب راحت شدیم.اما واقعا حیف مورانو و سری1 و ماکسیما و FJ کرایسلر 200 جاشون خالی میشه.:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

  پاسخ
 9. Desmond
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  واقعآ جای ماشینی مثل هوندا فیت تو بازار ایران خالیه..چی میشد اگه جایگزین پراید میشد…FJ هم به نظرم بزرگترین غايب ۲۰۱۵ هست :\

  پاسخ
 10. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  تویوتا یه ماشین فوق العاده تولید کرد به اسم Fj کروز اما تولیدش به نسل دوم هم نکشید.فکر کنم مقصر اصلی مدیریت فروش این ماشین باشه که هیچوقت خوب بازاریابی نشد

  پاسخ
 11. hamid3x
  سوابق: (200 دیدگاه) ,

  یه خبر بد :
  امروز صبح یک هواپیما از نوع انتونوف140 حوالی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و متاسفانه 48 سرنشین اون کشته شدند ، 10 نفر هم زخمی شده اند که حالشون وخیم است.
  خدا به خانواده هاشون صبر بده
  واقعاٌ این هواپیما های ساخت شوروی آشغال هستند همین چند سال پیش یک توپولوف حوالی قزوین سقوط کرد و همه مسافراش کشته شدند.
  انگار این قصه پایانی نداره

  پاسخ
  1. علی
   سوابق: (255 دیدگاه) ,

   هواپیما ساخت ایران بوده اتفاقا.
   خود فرودگاه هم تایید کرده است.

   پاسخ
   1. علی
    سوابق: (3 دیدگاه) ,

    ایران اصلا هواپیمامیزنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ
   2. K.MAK.MISEL
    سوابق: (2702 دیدگاه) ,

    اقا علی بدنه ی هواپیما ساخت ایران ولی موتور چپ که از کار افتاده مال روسیه بوده….موتور هواپیما کلا مال روسیه و بدنه این هواپیما ساخت ایران بوده

    پاسخ
  2. Ebess
   سوابق: (6 دیدگاه) ,

   یک فروند هواپیمای ایران ـ 141 دقایقی پیش در شهرک آزادی تهران سقوط کرد. اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد اعلام کرده این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان و در مسیر تهران ـ طبس در حال پرواز بوده و 15 سرنشین داشته است.

   این هواپیما ساعت 9.18 دقیقه فرودگاه مهرآباد تهران را به مقصد طبس ترک کرده است.

   یک مقام آگاه در این باره گفت: در حال حاضر نیروهای امدادی و آتش نشانی راهی محل حادثه شده و هنوز نوع هواپیما و میزان خسارات و تلفات مشخص نشده است.

   در حال حاضر ماموران انتظامی اجازه ورود خبرنگاران به محل حادثه را نمی‌دهند. تاکنون 6 جنازه از میان لاشه های هواپیما بیرون کشیده شده است. آتش سوزی در محل حادثه مهار شده و نیروهای امدادی در حال جستجو برای یافتن کشته ها و مجروحان این حادثه هستند.

   برخی منابع خبری اعلام کرده اند این هواپیما از فرودگا مهرآباد به مقصد طبس در حال پرواز بوده که دقایقی پس از بلند شدن در شهرک آزادی تهران سقوط کرده است. برخی رسانه‌ها نیز از کشته شدن 40 نفر در این حادثه خبر داده اند و برخی نیز اعلام کرده اند این هواپیما 15 سرنشین داشته است.

   در تماس خبرنگار مهر با اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد، سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی سپاهان در مسیر تهران ـ طبس تائید شد. یکی از شاهدان حادثه به خبرنگار مهر گفت: هواپیما با سرعت بالایی با زمین برخورد کرد و به طور کامل شعله ور شد و تنها بال عقب هواپیما سالم مانده است.

   پاسخ
 12. datsun
  سوابق: (775 دیدگاه) ,

  مورانو کراس کابرویلت و fj قبلا اعلام شد که دیگه تولید نمیشن

  پاسخ
 13. datsun
  سوابق: (775 دیدگاه) ,

  ماکسیما هم اگه اشتباه نکنم سال آینده میلادی با یه چهره جدید و اسپرت تر و خیلی زیبا برمیگرده

  پاسخ
 14. حمید
  سوابق: (199 دیدگاه) ,

  میلاد به نظرت یه بنز E350 پیدا کردم 30000 راه رفته قیمتشم 230 میلیون
  میرزه واسه خرید یا نه بابام که راضی نمیشه میگه خرجش بالاست تا 5شنبه میخوایم بگیریم

  پاسخ
  1. K.MAK.MISEL
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   حمید خان من توصیه میکنم به جای بنز،یک تویوتا اریون بخرید،چون بنز در ایران خرجش واقعا بالاست مثلا چراغ عقب ای350 حدودا2.5قیمت داره ولی در همین حال اریون چراغ عقبش حدودا1ملیون تومان قیمت خورده و تازه ماشین هم0هست نه کارکرده.راس میگه بابات خرجش بالاست،در ضمن بنزین هم زیاد میسوزونه

   پاسخ
  2. K.MAK.MISEL
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   ولی باز خودت میدونی من فقط یه توصیه کردم که نخر بنز،البته فقط تو ایران

   پاسخ
 15. hrf
  سوابق: (379 دیدگاه) ,

  حیف واقعا. اف جی مزدا2… خیلیاشون حیفن. دلم گرفت 🙁

  پاسخ
 16. yasin
  سوابق: (126 دیدگاه) ,

  گالاااااااااااارررررددوووو دوست دارم حتی اگه تولیدم نشی…..

  پاسخ
 17. عباس
  سوابق: (151 دیدگاه) ,

  غایبین بزرگ سال ١٣٩۶:
  پژو ۴٠۵و پراید!خدا به خیر کنه یعنی واقعا میخوان سال ٩۵ پژو و پراید رو از خارج کنن!!!!!بدبخت شدیم رفت

  پاسخ
  1. K.MAK.MISEL
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   نه عباس اینطوریه:سال94 وانت باردو،سال96 405،سال97 پراید،سال1400 پرشیا و نهایتا1405 206 از رده خارج خواهند شد

   پاسخ
 18. vahid jinpachi
  سوابق: (860 دیدگاه) ,

  نشد ایران یه چیزی بسازه کشته نده…..

  اخرش هم می گن این هواپیما ایرانی نبوده اوکراینی بوده ….

  پاسخ
 19. Alpha
  سوابق: (544 دیدگاه) ,

  تازه داشتم میرفتم تو فاز fj تولیدش قطع شد . شانس نداریم !

  پاسخ
 20. Nissan GTR
  سوابق: (141 دیدگاه) ,

  از هیچ کدوم به انداره گایاردو و fj کروزر ناراحت نشدم:’(

  پاسخ
 21. فرید
  سوابق: (788 دیدگاه) ,

  من همینجا اصلاح کنم که لکسس ISc برای سال ۲۰۱۵ هم روی خط تولید هستش و فقط IS F دیگه تولید نمیشه.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x