10 خودرو برتر آمریکایی در طول تاریخ

اختراع اتومبیل افتخاری است که آمریکایی‌ها از آن بی‌نصیب‌اند چراکه این افتخار قبل از آمریکایی‌ها و توسط پتنت موتورواگِن مهندس آلمانی آقای کارل بنز در سال 1886 کسب شده است. درست است که آمریکایی‌ها مخترع اتومبیل نبوده‌اند اما بی‌شک حق بزرگی بر گردن این صنعت دارند و خیلی زود و در سال 1904 توانستند صنعت خودروسازی را تحت سلطه خودشان درآورند و این سلطه تا جایی پیش رفت که در سال 1913 قریب به 80 درصد اتومبیل‌های تولیدشده در جهان محصول ایالات‌متحده بودند. اتومبیل‌سازان آمریکائی که تنها در سال 1908 تعداد فعال آنها به 253 می‌رسید همواره در بحث تکنولوژی جدید پیش‌گام بوده و رتبه بالائی از این نظر داشته‌اند.

بنابراین وقتی آمریکایی‌ها روز 4 جولای (استقلال آمریکا) را گرامی می‌دارند، چرا 10 خودرو مهم و برتر آمریکایی در طول تاریخ که مایه مباهاتشان است را گرامی ندارند؟ این اتومبیل‌ها به‌طور ویژه‌ای در مباحثی نظیر تکنولوژی، طراحی، مهندسی و از همه مهم‌تر اثری که بر جامعه و فرهنگ توده مردم گذاشته‌اند همواره پیشرو بوده‌اند. در واقع اینها ماشین‌هایی هستند که دنیای ما را تغییر دادند.

 Top 10 Greatest American Cars of All Time
Top 10 Greatest American Cars of All Time

در ادامه این 10 خودرو را که از نظر نشریه موتورترِند به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروهای آمریکایی تمام دوران هستند به شما معرفی می‌کنیم. ممکن است بعد از مطالعه این لیست خودروهای دیگری هم به نظرتان برسند که با استدلال منطقی شایستگی حضور در این لیست را داشته‌اند در این صورت اتومبیل مدنظر خود را به ما هم معرفی کنید.

فورد مدل T
آقای هنری فورد که پایه‌گذار خط تولیدانبوه در صنعت خودروسازی بود، این خودرو را به مدت 19 سال از 1908 تا 1927 روی خط تولید نگه داشت و در این میان 15 میلیون دستگاه از فورد مدل T به تولید رسید. در سال 1926 با بهبود روند سازوکار تولید انبوه، قیمت این خودرو از 825 دلار به تنها 260 دلار رسید. فورد مدل T تنها یک خودرو نبود بلکه وسیله‌ای بود که صنعت آمریکا را دگرگون کرد. مراکز خرید، متل‌ها، استراحتگاه‌ها، خانه‌های ارزان‌قیمت و تولید رونق گرفته همگی ویژگی‌های آمریکای پیشرفته قرن 20 بودند و ویژگی مشترک همه آنها این بود که فورد مدل T در شکل‌گیری آنها نقش ویژه‌ای داشت.

1908 Ford Model T
1908 Ford Model T

فورد مدل 18
این خودرو که ابتدا در سال 1932 عرضه شد اولین خودرو تولید انبوه V-8 در جهان بود و الگویی ایجاد کرد که هم‌اکنون هم در خودروهای آمریکایی پیاده می‌شود. خودروهای V-8 فورد در دهه 1930 به خاطر عملکرد مطلوب خود، بسیار ارزشمند شدند و در همین ارتباط آقای جان دیلینگر که یک گانگستر بود به خاطر ساخت چنین اتومبیل سریع و محکمی نامه‌ای برای تشکر به آقای هنری فورد نوشت. بعد از جنگ جهانی دوم هم این خودرو به دلیل ارزان و فراوان بودن و تنظیم‌پذیری راحت برای ارائه عملکردی بهتر، ستون فقرات تشکیل جنبش Hot Rod شد به‌نحوی‌که فوردهای 32 هنوز هم از مطلوب‌ترین گزینه‌های Hot Rod ها هستند.

1932 Ford Model 18
1932 Ford Model 18

دوسنبرگ مدل SJ
این مدل که در سال 1932 عرضه شد دقیقاً در نقطه مقابل فوردها و شورولت‌های ارزان‌قیمتی که اغلب آمریکایی‌ها با افسردگی آنها را سوار می‌شدند قرار گرفت. دوسنبرگ SJ یک مدل ساده، دست‌ساز و ارزان‌قیمت بود که در دهه 1930 نقشی معادل بوگاتی ویرون در دنیای امروزی را ایفا می‌کرد. این خودرو به موتور 8 سیلندر خطی با دو میل‌سوپاپ و 4 سوپاپ به ازای هر سیلندر به همراه سوپرچارجر مجهز بود که اتومبیل را قادر می‌ساخت در دنده دو به سرعت 167 کیلومتر بر ساعت و در دنده 3 به سرعت 225 کیلومتر بر ساعت برسد حتی در سال 1936 یک مدل سبک‌وزن رودستر از این خودرو توانست میانگین سرعت 217 کیلومتر بر ساعت را در بازه زمانی 24 ساعته در صحرای نمک بونوئل از خود بر جای بگذارد تنها 36 دستگاه از این خودرو در حدفاصل 1932 تا 1935 به تولید رسید که تنها دو تای آنها از نوع فاصله محوری کوتاه (short-wheelbase) بودند که هم‌اکنون در تملک گری کوپر و کلارک گابل می‌باشند.

1934 Duesenberg Model SJ
1934 Duesenberg Model SJ

جیپ MB
جیپ، هواپیمای داکوتا و مهارت در نشست و برخاست با هواپیما سه ابزاری بودند که باعث پیروزی آمریکا در جنگ جهانی دوم شدند. طبق ادعای دوایت آیزنهاور فرمانده متفقین در طول جنگ جهانی دوم بیشتر از 700,000 دستگاه جیپ به تولید رسید که باعث شد دست برتر در نبردهای زمینی ازآن نیروهای متفقین باشد. این خودرو پس از جنگ هم نقش ویژه‌ای در کارهای به‌مراتب صلح‌جویانه‌تر از قبیل گشت‌وگذار و تفریح و ایجاد ارتباط میان توانایی و استایل و قابلیت برعهده داشت. جیپ با گذشت سالیان دراز و در قرن 21 هم انتخاب مناسبی برای افرادی که از رانندگی با SUV ها لذت می‌برند به شمار می‌رود.

1945 Jeep MB
1945 Jeep MB

اولدزموبیل راکت 88
سبک موسیقی راک‌اندرول در ابتدا از یک موسیقی که در مورد این خودرو سروده شده بود پایه‌گذاری شد. این قطعه موسیقی که در سال 1951 و در استودیویی در ممفیس ضبط شد، راکت 88 نام داشت و در مورد سریع‌ترین سدان آمریکایی قابل‌خرید در آن روزگار بود. اولدزموبیل راکت 88 که از آن به‌عنوان نخستین ماسل‌کار آمریکایی یاد می‌شود به موتور 135 اسب بخاری V8 مجهز بود و اولین بار در سال 1949 پا به خیابان‌ها گذاشت. قطعه ضبط شده راکت 88 خیلی زود مقبولیت یافت و منجر به شروع کار سان رکوردز شد یعنی جایی که نوازندگانی مانند B.B. King، جری لی لویس، جانی کش و البته الویس پریسلی کار خود را از آنجا شروع کردند.

1950 Oldsmobile "Rocket" 88
1950 Oldsmobile “Rocket” 88

شورولت کوروت
این خودرو ده سال قبل‌تر پورشه 911 و در سال 1953 رونمائی شد. نسل دوم این خودرو که توسط بیل میچل طراحی شد به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری 327 و جعبه‌دنده 4 سرعته دستی مجهز بود و نسبت به هم‌دوره‌های اسپرت خودش نظیر جگوار E Type عملکرد به‌مراتب بهتری را به نمایش می‌گذاشت. حتی مدل امروزی Z06 هم با موتور 650 اسب‌بخاری، سطحی از عملکرد و تکنولوژی را ارائه می‌دهد که رقبای آن اغلب با قیمت‌های 2 تا 3 برابر گران‌تر ارائه می‌دهند.

2016 Chevrolet Corvette
2016 Chevrolet Corvette

فورد موستانگ
فورد موستانگ نه تنها بنیان‌گذار یک کلاس جدید خودرویی یعنی پونی‌کارها است، بلکه یکی از اولین خودروهایی است که به‌طور ویژه برای قشر خاصی از جامعه ساخته شده است. هنگامی‌که آقای لی آیاکوکا پی برد که نسل جوانی که به سن دریافت گواهینامه رسیده‌اند خواهان اتومبیلی به‌مراتب متفاوت‌تر از اتومبیل‌های بزرگ والدینشان هستند، آقای هال اسپرلیش برنامه‌ریز محصولات فورد پیشنهاد ترکیب قوای محرکه فورد فالکون با بدنه‌ای متفاوت و اسپرتی را داد که منجر به ساخت موستانگ شد. موستانگ آن‌قدر مقبولیت یافت که در 18 ماه نخست بعد از عرضه 1 میلیون دستگاه فروخت. این در حالی بود که فورد موستانگ پتانسیل واقعی خود را تا سال 1965 و عرضه مدل GT350 نشان نداده بود و در این زمان بود که فورد به فرمولی از موفقیت رسید که اکنون بعد از گذشت بیش از 50 سال هنوز هم سرپاست.

2016 Ford Mustang GT
2016 Ford Mustang GT

فورد GT
فورد GT داستان تولید جالبی دارد که از این قرار است: هنری فورد دوم در تلاش بوده تا با پرداخت 10 میلیون دلار نیمی از سهام فراری را بخرد. مذاکرات دو خودروساز 9 ماه به طول می‌انجامد و درنهایت بین دو طرف توافق صورت می‌گیرد تا در تاریخ 4 جولای 1963 هنری فورد در مارانللو حضور به‌هم رساند. هم‌چنین ساخت یک خودرو اسپرت مشترک هم با موتور V-12 فراری و شاسی فورد از قبل در دستور کار دو طرف قرار داشت. اما انزو فراری در لحظات آخر از توافق سر باز زد. همین امر انگیزه‌ای برای فورد شد تا مدل اسپرت خودش را به‌تنهایی و بدون کمک فراری بسازد و بتواند با این خودرو به سلطه فراری در لمانز پایان دهد. این امر به وقوع پیوست و فورد GT توانست در مسابقات 1966 تا 1969 لمانز در چهار دوره پیاپی به پیروزی برسد.

1966 Ford GT
1966 Ford GT

کرایسلر مینی‌ون
پیش از معرفی کرایسلر مینی ون، کمپانی‌های فولکس‌واگن با مدل میکروباس در دهه 60 و لانچیا با مدل مگاگاما در سال 1978 ایده‌هایی از یک خودرو مینی ون را به نمایش گذاشته بودند. آقای لی آیاکوکا و هال اسپرلیش که 20 سال قبل حاصل کار مشترک آنها در کمپانی فورد به تولید مدل موستانگ منجر شده بود این بار در سال 1983 و در قالب کمپانی کرایسلر به هم پیوسته و اتومبیلی ساختند که ترکیبی کامل از راحتی، جاداری و قابلیت رانندگی را ارائه می‌کرد. این اتومبیل که با نام مینی ون خطاب می‌شد در اصل پایه‌گذار تأسیس کلاسی به همین عنوان شد. کرایسلر مینی ون، اتومبیلی موتور جلو با درهای جانبی کشویی و پکیج صندلی‌های فوق‌العاده منعطف برای 7 یا 8 نفر سرنشین بود.

1984 Chrysler Minivan
1984 Chrysler Minivan

تسلا مدل S
این یک حقیقت است که تسلا مدل S با نوآوری، کارآفرینی و کیفیت بسیار بالائی به تولید رسیده است. عواملی که روی‌هم‌رفته صنعت خودروسازی آمریکا را به بزرگ‌ترین، ثروتمندترین و قدرتمندترین‌های این صنعت در دنیا تبدیل کرد. اما چه عواملی باعث شد تسلا مدل S که سابقه چندانی هم ندارد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروهای آمریکایی تمام دوران بدل شود؟ جواب این سؤال را می‌توان بر تأثیری که این خودرو روی اذهان مردم گذاشت جستجو کرد. تسلا مدل S اتومبیلی بود که با ورود خود به بازار دیدگاه اتومبیل‌دوستان را نسبت به خودروهای الکتریکی عوض کرد و ثابت کرد که یک اتومبیل الکتریکی هم می‌تواند به اندازه اتومبیل‌های بنزین‌سوز هیجان‌انگیز باشد. اگر هنوز هم در مورد هیجان‌انگیز بودن تسلا مردد هستید باید بگوییم که این خودرو با شتاب صفر تا 96 کیلومتر 3.2 ثانیه‌ای، بهترین عملکرد را در میان تمام سدان‌های آمریکایی تولید شده تاکنون دارد.

2015 Tesla Model S
2015 Tesla Model S

منبع: موتورترند

درباره نویسنده

فرید حنیفه زاده، علاقه مند و نویسنده مطالب خودرو

29 دیدگاه

  1. DODGE
   سوابق: (135 دیدگاه) ,

   چلنجر یکی از رئوس مثلث ماسل کار های آمریکاییه.

   پاسخ
  2. احسان آرسنالی
   سوابق: (1123 دیدگاه) ,

   شکی نیست چلنجر از بزرگان هست ولی چلنجر برای رقابت با موستانگ تولید شد این موستانگ بود که پایه گذار این کلاس بود نه چلنجر یا کامارو

   پاسخ
  3. متین
   سوابق: (183 دیدگاه) ,

   و البته وایپر … قبول دادرم اولین نیست ولی بزرگترین موتور جهان رو داره … ای کاش به جای ده تا بیستا رو میذاشتن …

   پاسخ
   1. javad z28
    سوابق: (45 دیدگاه) ,

    واقعا خیلی مسخرس که بهترین ماشین سال 2014 {کامارو } تو این لیست نیست……

    پاسخ
 1. DAIMLER
  سوابق: (23 دیدگاه) ,

  الان یه عده بچه میان اینجا کامنت میزارن و آه و حسرت میکشن که : یادش بخیر و فلان ماشین اینجوری و اونجوری و ما داریم و من تست کردم و…..

  پاسخ
 2. رضا
  سوابق: (1690 دیدگاه) ,

  صنعت خودروسازی امریکا ده ها نمونه دیگه ازین افتخارات داره که راجع به هرکدوم میشه خیلی حرف زد…
  جای خیلی ماشین های دیگه خالی بود

  پاسخ
 3. milad
  سوابق: (209 دیدگاه) ,

  همه ماشینهای امریکایی باید توی لیست بود…

  پاسخ
 4. Archi KHAN
  سوابق: (1759 دیدگاه) ,

  خودرو سازیه امریکا فوق العاده اس…
  خیلی سخته که بخوای از میان اون همه ماشین توپ ، فقط 10 تا نام ببری !
  هر چند امریکا غیر از خودروسازیش همه چیزش فوق العاده اس………..

  پاسخ
  1. رهگذر
   سوابق: (353 دیدگاه) ,

   بخصوص برای من و تو که سه صفحه هم تحقیق و بررسی نداریم امریکا همه چیش عالیه اونایی که سر از کار دنیا در اوردن میدونند در کشتار جمعی استادند بینظیر 12 تیر یادمون نرفته هنوز. فساد و فحشا که با فاصله نجومی اوله اتومبیل هم که زیر سلطه آلمان ها بودند و هستند حالا این جملات عاشقانه رو حنیف زاده از کجا اورده بماند! اصلا تو راست میگی همه چیزش فوقالعادست!! اخه اینا رو نگیم که نمیشیم جهان سوم! داریم زور میزنیم سلطنت المان ها رو در اتومبیل منکر شیم از اون ور داریم زور میزنیم چهره امریکایی ها رو موجه کنیم در این صنعت خودشون میگن آلمان بعدش ژاپن ما اینجا بعضیامون میگیم امریکا جهان سوم آقا جهان سوم کم مقامی نیست واسه بعضیا

   پاسخ
   1. شلبى
    سوابق: (567 دیدگاه) ,

    رهگذر جان اینجا یه سایت خودروییه و متاسفانه شما و دو سه نفر دیگه مثل شما جو این سایت رو خراب کردین،شما احیانا از اون دسته از ادمایى هستى که فکر میکنى جز خودت هیچکس هیچ چى نمیدونه و نمیفهمه،واقعا از امثال شما ادم حرف منطقى نمیشنوه و من پیشنهادم به سایت اینه که امکان نظر دادن شما رو ندن،
    اتوموبیل هم که زیر سلطه المان ها بودند و هستند،احیانا جک و مزاح فرمودید دیگه،تو حتى متنا هم نمیخونى نه؟؟فکر کنم فقط عکساشونو نگاه میکنى و بعد تصورات خودتو بیان میکنى، تو متن گفته شده امریکا در سال 1913 هشتاد درصد اتومبیل هاى تولیدى در جهان رو تولید میکرده!!میدونى یعنى چى اصلا،میتونى تجزیه تحلیلش کنى؟؟؟ امریکا نزدیک به یک قرن قدرت بلامنازع خودروسازى بود و جنرال موتورز اون زمان که ژاپنیها هیچ چى نبودن(و خودشون هنوز به این باور نرسیده بودن از ژاپنیها عقب ترن!!!!) بدون رغیب بزرگ ترین خودروساز دنیا بود
    صنعت خودرو سازیه امریکا در هیچ دوره اى تحته سلطه هیچ کشورى نبوده اون دوستمون هم کاملا درست گفت امریکا در بسیارى از زمینه فوق العاده و دست نیافتنیه(اگر نگیم در همه زمینه ها) و اگر همون دوتا مقاله نصفه و نیمه رو هم خونده بودى اینطورى نظر نمیدادى
    و در ضمن شما اگه میخاى شعار مرگ بر امریکا بدى تاریخ و مکان هایى که مردم این کارو در خیابون ها انجام میدن کاملا مشخصه و در غیر اینصورت سکوت کن و جو سایت هم بهم نزن

    پاسخ
   2. Archi KHAN
    سوابق: (1759 دیدگاه) ,

    دوست عزیز و محترم
    اولا شما (!) ( نه تو ) بهتر فراموش نکنی که نباید در مورد دیگران نظر بدی.
    شما از کجا میدونید من سه صفحه تحقیق دارم یا نه ؟!
    و چون اونایی که سر از کار دنیا در اوردن میدونند در کشتار جمعی استادند ، و از طرفی شما هم میدونی پس احتمالا شما (!) هم سر از کار دنیا در میاری …!
    عجب…

    پاسخ
    1. ali
     سوابق: (1024 دیدگاه) ,

     چه ربطی به موضوع داشت؟؟
     فاز بالا

   3. Maysam..laferrari
    سوابق: (407 دیدگاه) ,

    […] آمریکا همه چیش عالیه ( خودروسازی،نظامی،سینما،گیم،موسیقی،تکنولوژی،اقتصاد، هوا و فضا، شهرهای پیشرفته و مدرن مثل نیویورک و …) یه سئوال، تو میدونی چرخش اقتصادی فقط شهر نیویورک آمریکا با کل اقتصاد روسیه برابری میکنه؟؟

    پاسخ
 5. maysam..laferrari
  سوابق: (407 دیدگاه) ,

  اولدز موبایل راکت 88 از همه به نظرم زیباتره! ولی انتخاب من در این لیست که کار سختیه فورد مدل T … یه لحظه فکر کنید دارید با سرعت 20 کیلومتر در ساعت با این ماشین که بیشتر شبیه گاریه حرکت میکنید و مردم به شما نگاه میکنن! ولی اگه بخوام نظرم رو در مورد ماشینهای مدرن بگم corvette z06 از همه جذابتره

  پاسخ
 6. Kamran.Qamgosar
  سوابق: (23 دیدگاه) ,

  ای ول فورد.سنگ تموم گذاشته.پس جنرال موتور کوش؟والبته تسلا که به نظرم شاهکاره قرنه.

  پاسخ
  1. باربد.فقط شورولت.فقط کامارو
   سوابق: (811 دیدگاه) ,

   دوست عزیز کوروت که تحت برند شورولت تولید میشه زیرمجموعه ی جنرال موتورزه دیگه.

   پاسخ
 7. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  فورد مدل T و تسلا مدل S به معنای واقعی بزرگترین نقاط عطف در تاریخ اتومبیل سازی هستن

  پاسخ
 8. فریا
  سوابق: (687 دیدگاه) ,

  Ford QUADRICYCLE
  Tucker 48
  Dodge/SRT Viper
  Cadillac Fleetwood 1946-1999
  Cadillac Eldorado خصوصا Series62
  Cadillac Escalade
  Chevrolet Monte Carlo
  Chevrolet Caprice Brougham
  2006-2015 Jeep GrandCherokee SRT8
  Jeep Cherokee 2015
  Lincoln Conteinental
  Lincoln MKZ
  Cadillac CTS-V
  Saleen S7 TT
  SSC Ultimate Aero
  Dodge Charger 68-70
  Plymouth SuperBird
  Plymouth Barracuda
  Oldsmobile Cutlass
  Cadillac Seville
  Hennessey Venom GT
  Buick Lacrosse
  از قلم افتادن
  ——
  و در آینده نزدیک

  Caddy CT6
  Caddy CTS-V
  Camaro 6
  SSC Tuatara
  Caddy CT8
  Caddy XT5
  Jeep GrandCherokee SRT Trackhawk
  Tesla Model X
  ——
  شتاب 0-60 تسلا S P85D با آپدیت نرم افزاری به 3.1 کاهش پیدا کرده .

  پاسخ
 9. اوراكان(سلطان هندلينگ)
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  جای hennessey venom واقعا خالیستتتتتتت ی ابر ماشین واقعی

  پاسخ
 10. حمید
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  از نظر من اصلا نمیشه توی کشوری مثل آمریکا که برترین خودرو سازی ها تو این کشور هستن و هر سال بالغ بر ده ها مدل اتومبیل تولید می کنند بیاییم برترین ها رو معرفی کنیم واقعا خودروسازی یعنی این که توی معرفی برترین ها هنگ کنی نه مثل بعضی ها که دلشون خوشه ماشین تولید میکنن برن آفتابه، لگن تولید کنن حاشیه سودشون خیلی بالاتره.نمی دونم فهمیدین منظورم کدوم کشور و خودروسازی یا نه؟ من که اصلا منظورم ایران و سایپا و ایران خودرو نیست………………………………………………………………
  ……………………………………………………………………………………………
  خودتون برداشت کنین ببین کدوم کشوره منظورم

  پاسخ
 11. ماشین دوست
  سوابق: (22 دیدگاه) ,

  شاید ربطی نداشته باشه.ولی سعی کنید متنها رو بدون غلط املایی بنویسید.اینقدر غلط زیاده آدم بعضی وقتها به درست نبودن کلمات شک میکنه.

  پاسخ
 12. سینا
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  چرا دوج چارجر تو لیست نبود. اون که ماشین خیلی خوبی بود. الان بیام برات? باید چانجرم بود. دیگه میام برات.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x