متفرقه

تجربه کاربری چت GPT یکپارچه در خودرو: شمشیری بدون لبه!

هوش‌مصنوعی به سیستم سرگرمی خودروها نفوذ کرده اما آیا هنوز خام‌تر از آن است که کاربردی باشد؟

چت GPT چیست؟

نرم‌افزار هوش مصنوعی شرکت «OpenAI» با نام «Chat GPT» شناخته می‌شود و از زمانی که معرفی شده، مخاطبان بسیاری پیدا کرده است. به گفته خود چت GPT، این نرم‌افزار یک مدل زبانی شاهکار است که توسط OpenAI توسعه یافته. به زبان ساده، چت GPT را می‌توان برنامه‌ای مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی بدانیم که برای درک ورودی‌های درخواستی طراحی شده و می‌تواند به‌شکل انسانی به آن‌ها پاسخ دهد.

این هوش‌مصنوعی برخلاف دستیار گوگل یا الکسای آمازون می‌تواند به سوالات تصادفی پاسخ دهد و ارتباط میان آن‌ها را درک کند. درکنار توجه به تمام مکالمات، چت GPT می‌تواند به ترجمه زبان به زبان بپردازد یا محتوای یک متن را خلاصه‌نویسی و بازنویسی کند. برخی از دانشجویان از آن برای حل مسائل ریاضی استفاده می‌کنند.

حال با توسعه هرچه بیشتر این نرم‌افزار هوشمند که از غول آمریکایی سازنده سیستم‌عامل ویندوز، مایکروسافت، ۱۰ میلیارد دلار سرمایه دریافت کرده است، خودروسازانی چون پژو، فولکس‌واگن، سیتروئن، مرسدس‌بنز و دی‌اس به استفاده از آن در خودروهای خود روی آورده‌اند.

چت GPT در خودرو چگونه کار می‌کند؟

شرکت فرانسوی دی‌اس و زیرمجموعه سیتروئن خودروهایش را در سال ۲۰۲۳ به این نرم‌افزار تجهیز کرد تا به‌صورت یکپارچه با ویژگی‌هایی چون دستیار صوتی «آیریس» همکاری کند. تاکنون تمام کاری که دستیار صوتی نامبرده انجام داده، استفاده از متن برای تماس با مخاطبان، تعویض ایستگاه رادیوی، تغییر تنظیمات تهویه خودرو و… بوده است.

از آنجا که موتور ارزیابی چت GPT می‌تواند به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد و به صدای شما گوش دهد، می‌تواند درحین رانندگی به سوالات راننده پاسخ دهد که شباهت آن را به یک دستیار هوشمند بیش‌ازپیش می‌کند؛ بنابراین در مسافرت باشید و بخواهید نام ساختمان ناآشنای روبه‌رویتان را بدانید، می‌توانید از چت GPT یا آیریس کمک بگیرید.

چت GPT احتمالا پاسخ می‌دهد

از آن جهت از واژه احتمالا استفاده می‌کنیم که تجربه کاربری این هوش‌مصنوعی با دستیار دی‌اس ترکیبی از بخش‌های خوب و بد بوده است. برای مثال اگر از چت GPT بخواهید داستان یک دخترک گیر افتاده در قلعه را برایتان تعریف کند که بعدا توسط شاهزاده رویاهایش نجات پیدا می‌کند، داستان را برایتان به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن بازخوانی می‌کند که حداقل برای کودکان مفید است!

اما در سوالات جدی و مهم‌تر کمی با مشکل مواجه می‌شود. خوشبختانه وقتی جواب سوالی را نمی‌دانست مانند کسی که مسئولیت کاری را پذیرفته است، به مودبانه‌ترین شکل ممکن عذرخواهی می‌کند. عملکرد چت GPT در شروع فرایند نوشتن یک ایمیل یا ارسال یک پیام متنی خوب است اما وقتی متن اصلی را به آن می‌گویید، با مشکل مواجه می‌شود. هرچند نمی‌توان به دی‌اس یا چت GPT سخت گرفت چون برخی از این نرم‌افزارهای درحال توسعه نیاز به یادگیری (هم کاربر و هم ماشین) دارند. هر چه بیشتر با آن کار کنید، اصطلاحات شما را بهتر می‌فهمد و دقیق‌تر می‎‌شود.

بانک داده: بنزین چت GPT

بانک داده‌های ابری این سیستم هوشمند شامل میلیاردها فایل صوتی می‌شود که درصورت لزوم می‌تواند در کسری از ثانیه از هر کدام از آن‌ها برای پردازش داده و درک بهتر صدای کاربر استفاده کند. چت GPT برای رسیدن به این هدف از همان سیستم پیشگویی موتورهای جست‌وجو بهره‌ می‌برد. بنابرابن دستورات صوتی کاربر را به‌شکل ورودی الگومدار و صوتی دریافت می‌کند.

تحلیل داده توسط هوش‌مصنوعی فرایند دستور دادن صوتی را بیش‌ازپیش سریع می‌کند. به‌محض ورود اطلاعات تازه توسط کاربر، سیستم آن را در حافظه خود ذخیره می‌کند و بعدا درصورت پیشامد همان الگو، آموخته پیشینش را استفاده می‌کند. به گفته دی‌اس، این دستیار کاربران را تشویق می‌کند تا درصورت ایجاد خطا، اشتباهاتش را به آن یادآوری کنند.

 

سوالات پرتکرار

شاید بتوان یکی از مشکلات چت GPT را نیاز همیشگی آن به اتصال اینترنت دانست؛ مانند یخچالی که باید همیشه به برق متصل باشد. بنابراین سرعت اینترنت در دریافت پاسخ تاثیر مستقیم و مهمی دارد. نکته دیگری که درباره چت GPT یکپارچه‌شده با آیریس وجود دارد آن است که تمام داده‌های این سیستم تا قبل از پایان سال ۲۰۲۲ به‌روزرسانی شده و پس از آن چیز جدیدی دریافت نکرده است؛ پس احتمالا اگر مجسمه مسیح در ریودژانیرو را امسال جابه‌جا کنند، آیریس از آن بی‌خبر می‌ماند. دی‌اس می‌گوید این سیستم نمی‌تواند نتیجه فوتبال هفته گذشته را نیز به شما بدهد.

محدودیت پشت محدودیت

تجربه کاربری چت GPT مشخص کرده که گاهی از حرکت میان منوهای گوناگون خودداری می‌کند و به گفته خودش از سوال مخاطب «گیج» می‌شود. مشخصا خبر چندانی هم از بیان احساسات شخصی و دیدگاه این سیستم نیست؛ بنابراین نظری هم درباره ازواجش با آیریس ندارد. به گفته خود چت GPT، این سیستم می‌تواند درباره مزایای احتمالی چنین پیوندی صحبت کند.

به چه قیمتی؟

خوشبختانه هنوز هزینه اضافه برای تجهیز خودرو به چت GPT دریافت نمی‌شود؛ چون با این سطح از کاربری کسی حاضر به پرداخت مبلغی چند صد دلاری نمی‌شود (کاربر می‌تواند با پرداخت ماهانه ۱۰ دلار به بهترین ویژگی‌های آن در گوشی خود دسترسی داشته باشد). با این همه، دی‌اس پس از سه سال مالکان را مجبور به پرداخت حق اشتراک می‌کند که البته شامل خودروهای قدیمی هم می‎‌شود.

گهگاه هم پیش می‌آید که این سیستم کامپیوتری خطا بدهد و جملاتی چون «forsake the new fruition morsel in your beloved cookery» را ارائه دهد ( که برای ترجمه آن بهتر است به خود چت GPT سوال مراجعه کنید)! نهایتا می‌توان گفت که این مورد هم یکی دیگر از نشانه‌های به‌بلوغ نرسیدن این فناوری به شمار می‎‌رود. نظر شما درباره یکپارچگی هوش‌مصنوعی و خودرو چیست؟ آیا آینده صنعت خودرو خطرناک می‌شود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۴ دیدگاه‌ها

 1. امیر

  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (24 ديدگاه)

  آینده ترسناکی میبینم

  موافقم 6
  مخالفم 1
  1. بنده خدا

   ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (495 ديدگاه)

   😱😱😱😱😱😱😱
   آره خیلی خیلی خیلی ترسناک

   وااااای😱😱😱😱😱😱

   من خیس شدم

   موافقم 1
   مخالفم 4
  2. Khashayar

   ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (98 ديدگاه)

   نه دوست عزیز. هوش مصنوعی اون چیزی نیست که توی رسانه ها میگن و ازش یه غول ساختن. میتونی خودت از کسایی که تو این زمینه کار میکنند بپرسی تا بهت بگن هوش مصنوعی چیه و چه کاری میتونه انجام بده. فقط در این حد بهت بگم هوش مصنوعی گوگل تا 60 درصد توانایی تشخیص سگ از گربه رو داره. حتی از یه بچه 1 ساله هم ضعیف تره.

   موافقم 2
   مخالفم 3
   1. parhamiof

    ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (683 ديدگاه)

    هیچ عقلی نمیتونه به عقل و درک انسان برسه و هرگز هوش مصنوعی (نمیگم اصلا) نمیتونه خطر زیادی ایجاد کنه.همین بس که خیلیاشون نمیتونن دست یا پا رو درست طراحی کنن.

    موافقم 2
    مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا