۲۰ جاده زیبای دنیا

مسیر مهم است، نه مقصد؛ این جمله‌ای است که عده‌ای در مسافرت‌ها بر زبان می‌آورند. سراسر جهان، کیلومترها جاده گسترده شده‌اند و در همین حال که جاهای مختلف را به یکدیگر متصل می‌کنند، می‌توانند نماهای دلپذیری را نیز برای رهگذران ایجاد کنند. گاهی اوقات، جاده‌ها به تنهایی یک اثر هنری هستند.

در ادامه برخی از زیباترین جاده‌های جهان مرور می‌شود تا ثابت کنیم که اهمیت مسیر گاهی بسیار بیشتر از جایی است که قرار است به آن برسیم. این جاده‌ها طیفی وسیع، از مسیرهای کنار اقیانوس هاوایی گرفته تا پیچ‌های تُند کوهستانی در کوه‌های آلپ را شامل می‌شوند.

جاده «دره آتش» یا به عبارتی: The Valley of Fire در نوادا که از میان سنگ‌های ماسه‌ای قرمز عبور می‌کند و وقتی نور خورشید را منعکس می‌کند، شبیه آتش به نظر می‌رسد.

Valley of Fire Road in Nevada
Valley of Fire Road in Nevada

جاده آتلانتیک در نروژ که از ۷ پل عبور می‌کند و نمایی زیبا از اقیانوس آتلانتیک در اختیار قرار می‌دهد. اگر هوا آرام و مناسب هم باشد، می‌توانید در هنگام رانندگی نمایشی از وال‌ها و سایر جانداران دریایی هم ببینید.

Atlantic Road in Norway
Atlantic Road in Norway

مسیر روهتانگ (Rohtang) در هند نمایی تماشایی از یخچال‌های طبیعی، قله کوه‌ها و رودخانه‌ها به همراه دارد. البته باید هنگام رانندگی احتیاط لازم را کرد؛ زیرا این جاده، ریزش مصالح زیادی از کوه دارد.

India's Rohtang
India’s Rohtang

جاده ۷۰ بین ایالتی امریکا که از یوتا عبور می‌کند، در فصل زمستان یکی از زیباترین مناظر را دارد؛ به خصوص در زمانی که باد از میان پوشش برف دره وولف کانیون می‌وزد.

Interstate 70
Interstate 70

بزرگراه کاراکورام (Karakorum) که در سال‌های دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی احداث شده و پاکستان و چین را به یکدیگر متصل می‌کند.

Karakorum Highway
Karakorum Highway

جاده میلفورد (Milford) در زلاندنو در مسیری به اندازه ۱۴۴ مایل از میان پارک ملی «فیورلند»، در قلب آلپ جنوبی عبور می‌کند. این مسیر همچنین به «میلفورد ساند» متصل می‌شود؛ یکی از مکان‌هایی که سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» در آن فیلمبرداری شده است.

Milford Road in New Zealand
Milford Road in New Zealand

مسیر جنگلی بلو بریج (Blue Ridge) که از کارولینای شمالی به ویرجینیا در امریکا امتداد می‌یابد، به خاطر مناظر کوهستانی وارتفاعات آپالاچین مشهور است.

Blue Ridge Parkway
Blue Ridge Parkway

مسیر کوهستانی چاپمن (Chapman) در افریقای جنوبی دارای طولی به اندازه ۵ مایل است که از ۱۱۴ پیچ می‌گذرد و نمایی ۱۸۰ درجه از کوهستان و دریا را را در اختیار می‌گذارد.

Chapman's Peak Drive in South Africa
Chapman’s Peak Drive in South Africa

در کنار جاده زیبای گریت اوشن (Great Ocean) در استرالیا می‌توانید از تخته سنگ‌های آهکی که به «دوازده رسول» معرفند و همچنین نمایش وال‌ها، جنگل‌های بارانی و پارک‌های ملی زیبا لذت ببرید.

Great Ocean Road
Great Ocean Road

کل دو ایسران (Col de l’Iseran) بالاترین ارتفاع یک جاده با پوشش آسفالتی را در میان کوهستان‌ آلپ دارد. این مسیر با منظره زیبای خود، تنها در تابستان‌ها باز می‌شود و چندین بار هم برای مسابقات «تور دو فرانس» استفاده شده است.

Col de l'Iseran in France
Col de l’Iseran in France

جاده یانگاس شمالی (North Yungas) در بولیوی در عین زیبایی یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان نیز هست؛ چون در برخی جاها یک‌خطه بوده و دارای پیچ‌ها و شیب‌های تُند است.

North Yungas Road
North Yungas Road

بزرگراه هانا (Hana) در هاوایی از کنار ساحل مائوی گذر می‌کند و از ۶۲۰ پیچ تُند و ۵۹ پل تشکیل شده است. هنگامی عبور از این جاده با مناظر مختلفی مواجه می‌شوید؛ مناظری مانند آبشارها، جنگل‌های بارانی و البته اقیانوس.

Hana Highway in Hawaii
Hana Highway in Hawaii

جاده «روتا 40» در مسیر ۳ هزار مایلی خود، مرز شمالی آرژانتین را به لبه جنوبی این کشور متصل می‌کند. این جاده از ۱۸ رودخانه و ۲۰ پارک ملی عبور می‌کند و شرایط دلپذیری را در رانندگی فراهم می‌کند.

Ruta 40
Ruta 40

جاده ترولستیگن (Trollstigen) در نروژ. ترولستیگن در زبان نروژی به معنای «نردبان چرخان» است که با توجه به مسیرهای سخت باریک و شیب‌دار این جاده، عنوان بسیار مناسبی است. اگر بتوانید از این نردبان بالا روید، می‌‌توانید از منظره زیبای آبشار استیگفوسن لذت ببرید. این آبشار، طولی به اندازه ۳۲۰ متر دارد که از بالا بر کوهستان جاری می‌شود.

Trollstigen road in Norway
Trollstigen road in Norway

جاده کوهستانی جبل هفیت در ابوظبی که به طرف کوه جبل هفیت، دومین کوه بلند امارات متحده عربی می‌رود. این مسیر از میان بافت سنگ‌های آهکی ناهموار، راه خود را ادامه داده تا به کوه برسد. هنگامی رانندگی از این جاده سعی کنید که در اواخر بعدازظهر حرکت کنید تا زمانی که به بالای کوه می‌رسید، بتوانید از منظره غروب خورشید لذت ببرید.

Jebel Hafeet Mountain Road
Jebel Hafeet Mountain Road

بزرگراه آورسیز (Overseas) در فلوریدای امریکا، بخش اصلی فلوریدا را به «فلوریدا کیز» متصل می‌کند و از ۴۲ پل بر روی دریا در طول مسیر ۱۱۳ مایلی خود تشکیل شده است. مانند این است که بر روی سطح اقیانوس رانندگی کنید. سعی کنید به طلوع یا غروب آفتاب در این جاده برسید. در این زمان‌ها، سطح آب انعکاسی زیبا از خورشید را به نمایش خواهد گذاشت.

Overseas Highway in Florida
Overseas Highway in Florida

مسیر طولانی و دور و دراز A82در گلانکوی اسکاتلند شما را به فضاهایی هیجان‌انگیز و مناظری بی‌نظیر مانند پل «رانوچ مور» هدایت می‌کند.

The long, remote A82 Road in Glencoe, Scotland
The long, remote A82 Road in Glencoe, Scotland

مسیر کابوت (Cabot) در نووا اسکاتیا یکی از خوش‌منظره‌ترین مسیرهای رانندگی در کانادا است که از بخش بزرگتر جزیره کیپ برتون شروع شده و نماهایی بسیار زیبا از جنگل و اقیانوس دارد. در همین حال که از این جاده عبور می‌کنید، اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید یک دسته وال نیز در حال شنا کردن ببینید.

Cabot Trail in Nova Scotia
Cabot Trail in Nova Scotia

جاده زیبای بای‌وی (Byway)163 از مرز آریزونای امریکا تا دره مانیومنت در ایالت یوتا کشیده شده است. در این مسیر ۴۵ مایلی، می‌توانید از مناظر زیبای سنگ‌های سرخ و دشت لذت ببرید.

Scenic Byway 163 the Arizona
Scenic Byway 163 the Arizona

گذرگاه اوبرالپ (Oberalp) در سوئیس یک جاده کوهستانی در منطقه آلپ است که ۲۰۴۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این جاده فقط در طول تابستان بازگشایی می‌شود؛ ولی در فصل زمستان نیز می‌توانید با قطار از این مسیر عبور کنید.

Oberalp Pass in Switzerland
Oberalp Pass in Switzerland

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

84 دیدگاه

 1. نخبه ایرانی مهندسی ایرانی صنعتی شریف
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  من تازه واردپدال شدم مطالبوکه میخوندم دیدم شماهمش به سایپاتوهین میکنیدوازمحصولاتش ناراضی هستیداماهیج میدونیداگه ماهمین پرایدوتولید نکنیم شمابایدبریدگاری سوارشید چون هیچ ماشینی دیگه ارزون ترازاین توایران غیرممکنه بیاد یاواردبشه دولت ناراضی هست ازاین محصولات ولی اوناهم بخاطره اینکه شماهابااین تحریم هابتونیدماشین بخریریدفشارهاروکم کرده اندغافل ازاینکه سایپامحصولاتشوبابالاترین کیفیت واصالتوزیبایی ممکن درسطح جهان درمیان هم رده هاوهم قیمت های خودش آنهم بااین قیمت مناسب دربازارازاد به فروش میرساند.میدانم خجالت زده شدید وازپس به حرف های خود خصوصادرباره ی زیبای ایرانی وپرادها پایان دهید. !!!!!!!

  پاسخ
  1. saeed
   سوابق: (41 دیدگاه) ,

   نابغه به خاطر اینکه سود سایپا و ویران خودرو به خطر نیوفته تعرفه واردات رو بالا نگه میدارن! اگه تعرفه رو وردارن خیلی ماشین های با کیفیت تر از پراید رو با همون قیمت میشه وارد کرد. از ماشینای هندی بگیر تا همین هیوندای و شورولت و ..

   پاسخ
  2. mustang
   سوابق: (20 دیدگاه) ,

   نکنه سایپا مال خودته.نابغه جان اگه اهل مطالعه باشی چند ماه پیش تو روزنامه بالای 20 تا ماشین کم مصرف و با کیفیت رو با قیمت ماشینای سایپا و ایران خودرو مقاسه کرده بود.که با ایرانیا با قیمت پراید میتونن چه ماشینای با کیفیتی بخرن ولی با وجود امثال شما نمیشه.صنعتی که سودش از ضرر جیب مردم و قشر ضعیف باشه نبودش بهتره.

   پاسخ
  3. هژبر
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   فقط ی جمله
   اگه ماشین با کیفیت و اصالتو زیبایی ممکن اینه خواهم ک نباشد همون گاریشم

   پاسخ
  4. محمد 7
   سوابق: (101 دیدگاه) ,

   نخبه باهوش ایرانی . سایپا و ایران خودرو به تو افتخار میکنن و باعث دلگرمیشون هستی. واسه آدمای مثل تو زیبایه ایرانیم شاید زیاد باشه .
   خودرو سازها همین نظرات شما رو میفهمن که آرم ماشینای دیگه رو در میارنو عکس سر اسب (خر) رو میچسبونن جاش و به جای خودرو ملی میدنش به شما

   پاسخ
  5. مک میسل
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   چش نخوری نابغه!!!!!!!:0
   بابا بچه هیچی نخوندی اسمتو گذاشتی مهندس؟؟؟؟؟؟با همین پول پراید میشه یه پیکانتو خرید در خارج.پیکانتو کجا پراید کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به قران حاضرم گاری سوار شم پراید سوار نشم حاضرم با خظ11(پیاده)برم شمال و برگردم ولی پراید سوار نشم..همین شما ها هستین که به این گاری سازا رو میدید……
   اقای پروفسور یا بهتره بگم خالیفسور اگر وارداتو ازاد کنن به 5ثانیه نمیکشه کل ایران خردو و سایپا پر!!!!اینو همیشه بدون که اگر گمرکو وردارن تمام سایپا و ایران خردو نابود میشه.عزیز. ما نمیگیم ازاد کنن ما به خدا میخوایم صنعت خودروسازیمون پیشرفت کنه…..ولی اخه محصول خوب کجا؟ما به همین سمندشم راضی هستیم ولی اخه تا چقدر نامردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   اصن ماشین خوب هم نزنن ولی دیگه چرا قطعاتشو بیرون نمیدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟وقتی که یه سمند خراب میشه بوقش 2سال طول میکشه قطعه شو بیارن چرا؟؟؟؟؟؟چون که تا پول است مشتری مداری و مردم کیلو چند؟انسانیت کیلو چند……فقط پول فقط عشق فقط مانی………..تا کی میخوان مارو بدبخت کنن؟؟؟؟؟هان تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بخدا همین عرب ها که اسم کشورشو نمیبرم پاش بیفته به خون ایرانیا تشنن…..بچه ها باور کنین وضع کشور خیلی خرابه….90%کارخونه ها ورشکست شدن…گرونی و تورم داره بیداد میکنه…..قشر متوسط عوض اینکه به قشر پولدار تبدیل شن دارن به قشر کم در امد تبدیل میشن…..من که سپردم به دست خدا……..خودش رحیمه و مارو از دست یه عده جاه طلب بیخود و بیشرف که دارن پول ملت که براشون جون کندن که دربیارن قلپی یه جا قورت میدن نجات میده.حرومشون…………..حرومشون ..حرومشون……..من بچه میفهمم تو که به قول خودت نخبه ای نمیفهمی که اینا دارن حق خوری میکنن؟

   پاسخ
   1. مک میسل
    سوابق: (2702 دیدگاه) ,

    بخدا باید به حال ایران گریه کرد به حال وطنم گریه کرد……

    پاسخ
  6. احسان علمداری
   سوابق: (10 دیدگاه) ,

   دهان فقط دریچه برای ورود یا خروج غذا نیست ! در اکثره اوقات برای نشان فهم ما برای آنچه از زندگی آموختیم استفاده می شود و در مورد شما دوست عزیز باید بگم …

   پاسخ
  7. غمگین
   سوابق: (145 دیدگاه) ,

   دوست عزیز ناراحت نشی ها ولی واقعا مهندسی !!!!!

   پاسخ
  8. ياكان
   سوابق: (74 دیدگاه) ,

   دوستان به دل نگيريد، نخبه جان مزاح مي فرمايند! بالاخره تازه از راه رسيده بدنش گرمه! مدرك مهندسي هم بنده خدا خيلي دوس داشته بگيره كه نتونسته!!

   پاسخ
  9. Saeed.shariati
   سوابق: (478 دیدگاه) ,

   والا منم فوق لیسانس عمران دارم ولی هیشکی بهم نمیگه مهندس جز بابام که وقتی با دوستش شطرنج بازی میکنه من تو اتاق خودمم یهو صدام میزنه
   مهندسسسسسسسسسسسسسس
   بپر دوتا چایی بریز بیار
   احتمالا شما هم مثل خودمی فقط با اینکه مدرک نداری ولی بابات وقت چایی بهت میگ مهندس

   پاسخ
  10. سعید
   سوابق: (1758 دیدگاه) ,

   همین که اسم خودت را گذاشتی نابغه خودش کلی ارزش داره !
   وگرنه دانشجویان کودن دانشگاه یاقور آباد سفلی هم دیگه میدون تو بازار خودروی ایران چی به چیه….
   تخبه ی عزیز تو همین قشم خودمون سوناتای تاق قدیم تمیزتمیز قیمت اش 25-20 میلیونه یعنی پوله یه پرایت ت ت ت

   پاسخ
  11. سعید
   سوابق: (370 دیدگاه) ,

   ببینم تو اینیشتینی؟؟؟ واقعا؟؟

   پاسخ
 2. adel
  سوابق: (173 دیدگاه) ,

  جاده (Blue Ridge)و Overseas از همه بهترن… من دوست داشتم.
  ولی توی اینها 7-8 تاش خیلی جالب نیست …جاده های کشور خودمون از این ها خیلی بهترن…
  نمیدونم چه جوری شدن بهترین جاده ها…

  پاسخ
 3. حسین
  سوابق: (1400 دیدگاه) ,

  جاده چالوس که از اون جاده ابوظبی قشنگتره!!!

  پاسخ
 4. امین
  سوابق: (79 دیدگاه) ,

  جاده اتلانتیک خیلی زیبا بود با یکی 2تا دیگشون بقیه بد نیستن ولی مثل اونا تو ایران زیاده

  پاسخ
 5. بیتا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  پس جاده دوهزار _ تنکابن _ کجاست ؟ اون که از بعضی از اینها هم قشنگ تره!!!

  پاسخ
 6. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  والا جاده چالوس و جواهر ده خودمون از جبل هفیت خیلی قشنگتره

  پاسخ
 7. ع.و
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  جناب نخبه اگه شوخی کردی که هیچ ولی اگه جدی گفتی تازه میفهمم که چرا ما پیشرفت نمیکنم

  پاسخ
 8. حسين
  سوابق: (1291 دیدگاه) ,

  اون جاده ي ByWay، حاال ميده توش پاتو تا ته فشار بدي رو گاز . . . و ديگر هيچ…
  آقا ميرم تو افق محو شم

  پاسخ
 9. Z4 is my world
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  این دیگه چه نمره دادنیه.10 تا جاده تو ایران هستن که از این بهترن.تو خارج از ایران هم از این جاده ها بهتر هست.

  پاسخ
 10. ياكان
  سوابق: (74 دیدگاه) ,

  ولي از نظرات شيواي نخبه كه بگذريم كو جاده هاي زيباي خودمون؟؟ من خودم تو ايران حداقل 10 تا جاده ميتونمم اسم ببرم كه از خيلي از اين جاده ها زيباترن. هرچند متاسفاتنه هيچكس ايرانو بازي نمي ده كه!

  پاسخ
 11. شایان
  سوابق: (108 دیدگاه) ,

  بزرگراه آورسیز از همه بهتره چون واقعا کار سختی بوده به دلیل نشست جاده های یانگاسم به درد شورای رقابت میخوره بندازن تو مسیرش بعد اگه برگشتن قیمت خودرو هم تععین می کنن

  پاسخ
 12. MPS
  سوابق: (71 دیدگاه) ,

  میبینین که طرف کم داره ولش کنین.تازه خوندن نوشتن یاد گرفته محاوره رو با کتابی قاطی میکنه بیچاره!

  پاسخ
 13. امیر
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  نمیگم نابغه، چون قصد اهانت ندارم ولی متاسفم که افرادی به سایپا افتخار میکنند. تکنولوژی ها و ارزشی که ماشینهای خارجی به مشتریان میدن رو ببینن میفهمن چی گفتن. خیلی کوته فکریه که از سایپا حمایت کنیم. پیشنهاد میکنم یه سر بیاین اندرزگو ببینن ماشینهای خارجی چه فرقی دارن و اگه گمرک لعنتی نبود چی میشد…
  “بهشت را به بها میدهند، نه به بهانه “

  پاسخ
 14. hadi
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  بچه ها یکی از زیباترین جاده هایی که من هرسال چند بار از اون جا رد میشم جاده شاهرود به گرگان از مسیر جنگل ابر(توسکستان) هستش ، البته یه جاده قشنگتری هم دارن از علی آباد کتول به شاهرود میزنن که اونم بسیار زیباست !!

  پاسخ
  1. Ahmad..F12
   سوابق: (2517 دیدگاه) ,

   آفرین آقا هادی!!!! 🙂

   توسکستان توی استان سمنان معروفه دیگه

   من که عاشقشم
   سرتاسر زیباییه، از خود شاهرود تا خود گرگان

   پاسخ
 15. م
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  به نظر من حق داشتن از ايران جاده انتخاب نکنن اخه با اين وضع اسفالت و دست اندازهاي عجيب و غريب کي موقع رانندگي حواسش به منظره ميتونه باشه،اونم يه توريست که به اين جاده ها عادت نداره والا

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x