250سی‌سی‌های پلاک شدنی: هیوسانگ‌های 250 اسپرت

شاید اولین چیزی که با دیدن این تیتر نسبتاً عجیب غریب به ذهنتان خطور می‌کند، این موضوع باشد که با وجود قانونی بودن و پلاک شدن موتورهایی با این حجم، 250 سی‌سی‌هایی هستند که پلاک نمی‌شوند. اگر همین تصور در ذهنتان ایجاد شده، باید بگویم که دقیقاً درست است. در ایران موتورهایی با حجم بیشتر از 250 سی‌سی و 250 سی‌سی‌هایی که بیش از دو سیلندر دارند، اجازه پلاک شدن و تردد ندارند؛ البته اگر این موتورها قانونی وارد کشور شده و سند دار باشند، می‌توانید با عضویت در هیئت موتورسواری استانتان ‌، و دریافت مجوز تردد، پنج شنبه – جمعه‌ها را با خیال راحت و عدم ترس از توقیف موتورسنگین خود، در مسیر خانه تا پیست رانندگی کنید.

Hyosung EXIV 250R
Hyosung EXIV 250R

ما هم در این مطلب سعی داریم تا در چند قسمت مختلف به بررسی کیفیت و ویژگی‌های موتورسیکلت‌هایی با حجم 250 سی‌سی که در بازار ایران موجود هستند و پلاک هم می‌شوند، بپردازیم و اطلاعات مناسبی را در اختیار خوانندگان محترم سایت پدال قرار دهیم.

در قسمت‌های قبل به بررسی تیپ‌های یک و دو مگلی 250 سی‌سی و دایلیم 250 سی‌سی پرداختیم و همان‌طور که وعده داده بودیم در این قسمت به سراغ هیوسانگ 250 خواهیم رفت اما از آنجا که محصولات هیوسانگ با طیف گسترده‌تری نسبت به محصولات دایلیم و مگلی که بررسی کردیم در کشورمان عرضه می‌شوند، در این قسمت به بررسی 250 سی‌سی‌های اسپرت این خانواده خواهیم پرداخت.

Hyosung GT250R 2015
Hyosung GT250R

5- هیوسانگ GT249r:

در سال 2005 کمپانی هیوسانگ کشور کره جنوبی از محصول جدید خود با نام GT250R Comet R رونمایی کرد. محصولی که با توجه به ویژگی‌های خاص خود، در آن زمان با استقبال خوبی در بازارهای جهانی رو به رو شد. چند سال بعد از ورود این محصول به بازارهای جهانی، بالاخره در سال 1388 این موتورسیکلت توسط شرکت جهانرو مونتاژ و با قیمت حدود هفت میلیون تومان راهی بازار ایران شد.

اما در سال 1390 حق مونتاژ این موتورسیکلت از شرکت جهانرو گرفته شد و شرکت کویر موتور از آن پس به‌عنوان تنها نماینده رسمی هیوسانگ در ایران شروع به مونتاژ محصولات این کمپانی نمود. تجربه‌ها حاکی از آن است که موتورسیکلت‌های ارائه شده از سوی شرکت جهانرو به‌جز خشکی گیربکس، از کیفیت مونتاژ بهتری نسبت به مونتاژهای کویر موتور برخوردار بودند.

این موتورسیکلت در ایران با نام HYOSUNG GT249R (هیوسانگ جی. تی. 249 آر) عرضه شده و شناخته می‌شود، در حقیقت لفظ Comet R از نام آن حذف شده است. ‌

Hyosung GT250R 2015
Hyosung GT250R

اشتباه فاحش:
زمانی که این موتورسیکلت در بازار ایران عرضه شد هنوز تردد موتورسیکلت‌های 250 سی‌سی دو سیلندر ممنوع بود و شرکت‌های مونتاژ کننده برای دور زدن این ممنوعیت، علی‌رغم قید شدن “دو سیلندر” در مشخصات انجین این موتورسیکلت بر روی سند آن، در برگ سبز صادر شده تعداد سیلندر را یک عدد می‌نوشتند چرا که معیار نیروی انتظامی برای پلاک کردن برگ سبز است نه سند موتور، نهایتاً این مشکل تا جایی پیش رفت که خیلی از این موتورها توسط راهنمایی و رانندگی توقیف شدند، البته این توقیف‌ها همراه با وارد شدن اتهاماتی از قبیل: جعل سند، تغییر در موتور و… به دارندگان آن‌ها هم همراه بود که نهایتاً پا پیگیری کویر موتور و شکایات مطرح شده از سوی دارندگان این موتورسیکلت‌ها سر انجام تردد موتورسیکلت‌هایی با این تعداد سیلندر و حجم 250 سی‌سی مجاز شد. هنوز هم برخی از موتورسیکلت دوستان تصور می‌کنند که هیوسانگ‌هایی که قبل از این اتفاق در ایران عرضه می‌شد تک سیلندر بود و این در حالی است که این مدل از همان سال 2005 با دو سیلندر راهی بازارهای جهانی شده است.

Hyosung GT250R 2015
Hyosung GT250R

مونتاژهای اولیه کویر موتور:
برخلاف مونتاژهای شرکت جهانرو، مونتاژهای کویر موتور از گیربکس بسیار نرم‌تری بهره می‌برند که این امر موجب سهولت و نرمی در هنگام تعویض دنده شده است اما در مونتاژهای اولیه این شرکت اشکالاتی از جمله شل بودن زنجیر و نبودن قطعه استپر وجود داشت که به مرور زمان بهتر شد. در حقیقت روشن شدن چراغ F1 که وظیفه اعلام مشکلات انجین را به عهده دارد، به دلیل نبود همین قطعه استپر بود که باعث می‌شد موتور نا منظم کار کند و این چراغ روشن شود.

Hyosung GT250R
Hyosung GT250R

انجین:
هیوسانگ در این مدل خود از یک انجین با حجم 249 سی‌سی و دو سیلندر V شکل با زلویه 75 درجه بهره می‌برد که خروجی قدرتی برابر با 20.6 کیلووات (28 اسب بخار) در 10.000 دور در دقیقه‌ای و حداکثر گشتاور 22.6 نیوتون متر در 8.000 دور در دقیقه را برای این موتور به ارمغان آورده است. اما این قدرت انجین با توجه به وزن 176 کیلوگرمی این موتورسیکلت نتوانسته تا شتاب خوب و قابل قبولی را برای هیوسانگ به همراه داشته باشد و همچنان باید مگلی 250 سی‌سی را در زمینه شتاب گیری بهتر از سایر رقبا بدانیم. پس اگر اهل کل انداختن و مسابقه درگ هستید این موتورسیکلت اصلاً گزینه خوبی برای شما به شمار نمی‌رود.

حداکثر سرعت اسمی هیوسانگ Gt249r در شناسنامه آن 170 کیلومتر بر ساعت قید شده و می‌توان گفت یک هیوسانگ سرحال که مرحله آب‌بندی را با دقت و مراقبت مناسب پشت سر گذاشته است به شما امکان تجربه سرعتی بیشتر از 180 کیلومتر بر ساعت را خواهد داد.

سیستم سوخت‌رسانی هیوسانگ هم مانند دایلیم کاملاً به‌روز بوده و برخلاف مگلی که از سیستم سوخت‌رسانی کاربراتور استفاده می‌کند، هیوسانگ Gt249r از سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری با کنترل الکترونیک (EFI) استفاده می‌کند.

Hyosung GT250R Comet
Hyosung GT250R Comet

طراحی ظاهری:

هیوسانگ Gt249r ظاهر خود را کاملاً از مدل هیوسانگ Gt650r گرفته است. پس طراحی ظاهری و سایزها کاملاً حس یک موتور سنگین را به بیننده القا می‌کنند. در حقیقت هیوسانگ Gt249r از یک فلاپ زیبا و جذاب، باک و لاستیک‌های بزرگ و اگزوزی زیبا بهره می‌برد و تمام این‌ها ظاهر پر ابهتی را به این موتورسیکلت بخشیده‌اند.

اما مهم‌ترین نقطه ضعف طراحی این موتورسیکلت را می‌توانیم طراحی چراغ جلو و ورودی‌های هوا بدانیم؛ جایی که طراح از یک چراغ بیضی و دو ورودی هوای پلاستیکی مشکی استفاده کرده است. البته جذابیت ظاهر همیشه بستگی به سلیقه افراد دارد اما قطعاً اگر هیوسانگ Gt249r هم مانند مگلی 250 از دو چراغ بهره می‌برد ظاهر جذاب‌تری داشت. ورودی‌های هوا هم اگر با رنگ بدنه هماهنگ بودند خوب بود ولی این هماهنگی در حال حاضر تنها در صورتی محقق می‌شود که موتوری که خریداری می‌کنید، تماماً مشکی باشد.

Hyosung GT250R Comet
Hyosung GT250R Comet

نقاط قوت:

سیستم ترمز قوی: گفتیم که هیوسانگ Gt249r علی‌رغم شتاب نسبتاً پایینی که به دلیل وزن سنگینش دارد، از سرعت خوبی بهره‌مند است و بعد از سرعت گرفتن می‌توان گفت که همپای نینجا 250 خواهد رفت. یکی از مهم‌ترین ملزومات حرکت با چنین سرعتی، سیستم ترمز خوب و مناسب است که هیوسانگ Gt249r با استفاده از دو عدد دیسک 300 میلی‌متری به همراه سیلندر ترمز دو پیستونی در چرخ جلو و یک دیسک 230 میلی‌متری به همراه سیلندر ترمز دو پیستونی در چرخ عقب، کاملاً این لازمه را فراهم کرده است. باک بزرگ این موتورسیکلت نیز شما را در ترمزگیری‌های شدید یاری می‌کند و اطمینان خاطر خاصی را برای شما پدید می‌آورد.

سیستم خنک‌کننده:‌ هیوسانگ Gt249r همانند مگلی 250 و دایلیم 250 از سیستم مایع خنک بهره می‌برد اما برخلاف آنها با روغن خنک می‌شود (انواع سیستم‌های خنک‌کننده در “قسمت اول” توضیح داده شده است)، البته کیفیت انجام این عمل در هیوسانگ Gt250r قابل قبول است و شما می‌توانید برای پیمودن مسافت‌های طولانی روی این موتورسیکلت حساب باز کنید.

سیستم تعلیق: صندلی‌های این موتورسیکلت نه خیلی سفت است و نه خیلی نرم و همین امر با توجه به سیستم فنربندی هیوسانگ Gt249r که از ترکیب کمک‌های جلو با قطر 51 میلی‌متر به‌صورت وارونه غیرقابل تنظیم با فریم‌های فولادی از نوع کلافی (گهواره‌ای) پدید آمده و استفاده از کمک‌فنر تکی (monoshock) در تعلیق عقب، راحتی و کنترل بهتری را برای راکب فراهم می‌کند. البته ذکر این نکته لازم است که با توجه به پایین بودن فرمان هیوسانگ Gt249r و در حقیقت داشتن استایل ریس این موتورسیکلت، کمردرد و مچ درد در مسافت‌های طولانی به سراغ شما خواهد آمد ولی کسانی که این استایل را دوست دارند حتی با وجود این مسائل باز هم با هیوسانگ به مسافرت می‌روند.

Hyosung GT250R Comet
Hyosung GT250R Comet

مهم‌ترین نقاط قوت:

 • کشش مناسب در دورهای پایین.
 • سرعت بالا.
 • ظاهری زیبا.
 • کیفیت مطلوب.

نقاط ضعف:

مهم‌ترین نقطه ضعفی که در مورد هیوسانگ Gt249r اشاره شد شتاب پایین (صفر تا صد 8.5 ثانیه) است که از وزن بالای آن ناشی شده. البته داغ شدن انجین در مسافت‌های طولانی هم موردی است که بیشتر راکبان این موتورسیکلت از آن گله می‌کنند. راه‌حلی که می‌توان برای برطرف شدن این مشکل به‌کار برد، تعویض کردن اگزوز با یک مدل مناسب است تا به قول معروف: نفس موتور چاق شود.

Hyosung GT250RC
Hyosung GT250RC

سایر مشخصات هیوسانگ Gt249r:

نوع انجین: دو سیلندر (V-twin)، چهار زمانه

حداکثر توان: 22.6 نیوتون متر در 8.000 دور در دقیقه

چیدمان سوپاپ‌ها: 8 سوپاپ، DOHC

سیستم خنک‌کننده: روغن خنک

جعبه‌دنده: 5 دنده

مصرف سوخت تقریبی: 2.98 لیتر در هر 100 کیلومتر

گنجایش مخزن سوخت: 17 لیتر

تعلیق جلو: کمک دوشاخ تلسکوپی وارونه

تعلیق عقب: کمک‌فنر تکی ((monoshock

تایر جلو: 110/70-17, SHINKO

تایر عقب: 150/70-17, SHINKO

قیمت: در حال حاضر هیوسانگ Gt249r با قیمت هجده میلیون تومان بفروش می‌رسد.

6- هیوسانگ GT249RC:

در سال 2013 کمپانی هیوسانگ اقدام به تولید محصول جدید خود با نام GT249RC نمود، محصولی که در اوایل پاییز سال 1392 کویر موتور آن را در ایران عرضه نمود. در ایران این موتورسیکلت را با نام هیوسانگ نیو فیس می‌شناسیم و این نام‌گذاری خیلی دقیق به نظر می‌رسد چراکه در این مدل هیچ تغییر فنی نسبت به مدل قبلی رخ نداده و تمام تغییرات مربوط به ظاهر است.

Hyosung GT 250RC New Face
Hyosung GT 250RC New Face

تغییرات در این مدل:

تغییر شکل چراغ: چراغ جلو در این مدل کمی باریک‌تر شده همچنین از بالا و پایین هم تیز شده و حالت زاویه داری پیدا کرده است که در مجموع می‌توان گفت که از مدل قیل زیباتر شده است.

تغییر در ورودی‌های هوا: شاید مهم‌ترین تغییر در ظاهر این موتورسیکلت، برداشتن ورودی‌های پلاستیکی هوا و جایگزین نمودن آنها با ورودی‌هایی یک دست و تلفیق شده با بدنه است. دلیل آنکه برخی تصور می‌کنند هیوسانگ نیوفیس لاغرتر از مدل قبلی شده نیز همین است چرا که با حذف ورودی‌های پلاستیکی، موتور از روبه‌رو کوچک‌تر به نظر می‌رسد و این در حالی است که هیچ تغییری در سایزبندی بدنه این موتورسیکلت به وجود نیامده است.

Hyosung GT250RC
Hyosung GT250RC

تغییر در رنگ‌بندی: شاید جذاب‌ترین ویژگی در این مدل، تغییر در رنگ‌بندی‌های ارائه شده است به شکلی که رنگ‌بندی بدنه می‌تواند تلفیقی از سه رنگ باشد که این واقعاً جذاب است. همچنین طراحی رنگ روی باک و قسمت ترک نشین موتور نیز تغییر کرده است.

Hyosung GT 250RC New Face
Hyosung GT 250RC New Face

Hyosung GT250RC
Hyosung GT250RC

قیمت: این مدل در حال حاضر با قیمتی در حدود بیست و یک میلیون تومان به فروش می‌رسد.

Hyosung GT 250RC New Face
Hyosung GT 250RC New Face

7- هیوسانگ: EXIV249R

عضو جدید و تازه وارد خانواده هیوسانگ که قرار است به‌زودی به بازار وارد شود EXIV249R است. این موتورسیکلت اسپرت قرار است توسط شکت کویر و در چهار رنگ سفید، نارنجی، سیاه و آبی به بازار ارائه شود. از آنجایی که هنوز این محصول امتحان خود را در عرصه عمل در کشورمان پس نداده است ما هم فقط از روی اطلاعات فنی منتشر شده از سوی کمپانی، این موتورسیکلت را بررسی می‌کنیم.

Hyosung EXIV 250R
Hyosung EXIV 250R

انجین:
این موتورسیکلت از یک انجین تک سیلندر چهار زمانه با حجم 249 سی‌سی بهره می‌برد که قدرت حاصل از این انجین 20.59 کیلووات (28 اسب بخار) در 9500 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 24.17 نیوتون متر در 7 دور در دقیقه است. حداکثر سرعت اسمی این موتورسیکلت در مشخصات آن 165 کیلومتر بر ساعت قید شده است که با توجه به وزن 155 کیلوگرمی (21 کیلوگرم سبک‌تر از Gt249r) و شش دنده بودن آن، با قدرت موتوری که ذکر شد خیلی کم به نظر می‌رسد اما این موتورسیکلت از شتاب خوبی برخوردار است؛ پس اگر قیمتش نزدیک به مگلی باشد می‌تواند تبدیل به رقیبی سرسخت برای مگلی شود چراکه این موتورسیکلت برخلاف مگلی از انژکتور الکترونیک (EFI) بهره می‌برد.

Hyosung EXIV 250R
Hyosung EXIV 250R

طراحی ظاهری:
طراحی این موتورسیکلت در ظاهر درست مثل این است که EXIV249 (از موتورسیکلت‌های نیکد همین کمپانی) را با یک فلاپ حرفه‌ای تلفیق کرده باشیم. می‌توان گفت که EXIV249R نسبت به Gt249r ظاهر جنگنده‌تر و مدرن‌تری دارد و این ویژگی خود را مدیون استفاده از خطوط شکسته در طراحی است. اما نکته که به نظر می‌رسد راکب را در حین رانندگی دچار مشکل کند شکل و اندازه باک بنزین است که همانند EXIV249 بوده و به قول معروف:”تو شیکمه رانندس”. از نکات دیگر که در مورد ظاهر این موتورسیکلت می‌توان به آن اشاره کرد، طراحی چراغ‌های جلو به‌صورت دو چراغ چپ و راست است (البته نه به صورت خیلی جذاب). اما به نظر می‌رسد که تنها قسمتی که از یک طراحی فوق العاده ضعیف هم ضعیف‌تر بوده و بیشتر به یک وصله ناجور شبیه است طراحی اگزوز این مدل است چراکه نه رنگ‌بندی آن با موتورسیکلت هماهنگ است و نه ظاهرش.

Hyosung EXIV 250R
Hyosung EXIV 250R

مهم‌ترین نقاط قوت:

 • بهره‌مندی از سیستم آب‌خنک برای کنترل دمای انجین.
 • شش دنده بودن گیربکس.
 • انژکتور الکترونیک (EFI).
 • وزن پایین.
 • شتاب صفر تا صد 6 ثانیه‌ای

مهم‌ترین نقاط ضعف:

 • سرعت پایین.
 • تک دیسک بودن ترمز جلو.
 • وجود کمک دوشاخ جلو از نوع تلسکوپی. (خیلی بهتر بود اگر از کمک دو شاخ تلسکوپی وارونه (Upside Down) استفاده می‌شد.)

سایر مشخصات هیوسانگ:EXIV249R

نوع انجین: تک سیلندر، چهار زمانه

حداکثر توان: 24.17 نیوتون متر در 7 دور در دقیقه

چیدمان سوپاپ‌ها: 4 سوپاپ، DOHC

گنجایش مخزن سوخت: 11 لیتر

ترمز جلو: یک دیسک 300 میلی‌متری به همراه سیلندر ترمز چهار پیستونی

ترمز عقب: دیسک 230 میلی‌متری به همراه سیلندر ترمز دو پیستونی

تعلیق جلو: کمک دوشاخ تلسکوپی

تعلیق عقب: کمک‌فنر تکی (monoshock)

تایر جلو: 110/70-17

تایر عقب: 150/70-17

قیمت: هنوز مشخص نیست.

پایان قسمت سوم
در قسمت بعد به سراغ بررسی هیوسانگ‌های 250 در دیگر طبقه‌بندی‌ها خواهیم رفت.

درباره نویسنده

دانشجوی رشته های حقوق و خلبانی. علاقه‌مند به دنیای خودرو و موتورسیکلت. در حال حاضر این افتخار رو دارم که به عنوان نویسنده و مترجم با تیم پدال همکاری کنم.

69 دیدگاه

 1. Sina 2rk
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  سلام
  آقا این خوبه یا مگلی ۲۵۰ ؟؟

  پاسخ
  1. ahmad
   سوابق: (562 دیدگاه) ,

   سوالت مث این میمونه که بگی بنز یا پراید!
   (داری موتور آشغال چینی رو با موتور کره ای مقایسه میکنی؟!)

   پاسخ
   1. مسعود
    سوابق: (4 دیدگاه) ,

    مگلی ؟ چینیه؟ اشتباه می کنی مگلی یه کمپانی انگلیسیه ، اینم که می گن اینجا تولید میشه یا تو چین همه داستانه ، سطح کیفی مربوط به درجه کیفی کمپانی میشه .

    پاسخ
 2. امیرسالار
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من میخام یه اکویلا هیوسانگ بخرم بنظرتون موتوریش چطوره؟؟؟

  پاسخ
  1. ahmad
   سوابق: (562 دیدگاه) ,

   اکثر دوستانی که دارن ازش راضین
   سواری نرم و کشش خوبی داره
   به نسبت رنج خودش موتور خوب و کم خرجی هم هست
   (فقط وقتی کروزر میگیری نباید انتظار شتاب یا سرعت آنچنانی داشته باشی)

   پاسخ
 3. طوفان
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  با سلام
  من قصد خرید موتور سیکلت زیر 15میلیون رو دارم
  اهل تخت گاز رفتن و….نیستم بیشتر صدای خوب وخدمات ونرمی موتور برام مهمه،اگر راهنماییم کنید ممنون میشم،درضمن خودم بین گزینه پالس ان اس200 و بنلی 250 تک سیلندر و مگلی مردد هستم
  باسپاس از شما

  پاسخ
 4. متین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام آقای دولت سرایی. مطالبتون عالیه ممنونم، لطفا جواب سوال منو بدید
  چند وقتیه که میخوام موتور بگیرم نظرم خیلی رو مگلی بود که با نظرها و مطالبتون راجبه مگلی پشیمون شدم هیچکس هم ازش راضی نیس. حالا نظرم رو هیوسانگه بجز این دوتا دیگه نمیتونم به موتور دیگه ای فکر کنم. شما با هیوسانگ موافقید؟؟ با ۸ تومن خوبش گیرم میاد؟؟

  پاسخ
 5. علی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام و خسته نباشید
  من میخوام یک موتور بگیرم ولی بین پالس rsودایلیم و هیوسانگ gtrشک دارم کدومو بگیرم میخواهم هیوسانگ بگیرم ولی یکجا شنیدم که حالت نشستن روی هیوسانگ طوریه که کمر و مچ درد میگیره و طولانی مدت آسیب میبینه آیا این حرف درسته؟

  پاسخ
 6. کورش
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اقا هر کی هیوسانگ داره میگه سرطانه . اخه چرا ؟

  پاسخ
 7. محممد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام من می‌خوام یه موتور بخرم در حد هفت میلیون که طرح سنگین باشه به نظرتون چه موتوری خوبه لطفاً بهم معرفی کنید

  پاسخ
 8. رضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام یه هیوسانگ دارم مشکل بوبین داشت شارژرم سوزوند بوبینو درست کردم شارژرم عوض کردم الان باتریم اسید پس داده مشکلش چیه ؟؟؟

  پاسخ
 9. یونس
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  موتور پلاک ملی فقط بنلی 249 سی سی – گاز میخوره درحد لالیگا

  پاسخ
 10. علیرضا محمدی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام و خسته نباشید به بیژن جان .
  آقا من بین موتور هیوسانگ 249rو هیوسانگ 249rc(نیوفیس) موندم .کدوم بهتره؟ از همه لحاظ.
  ممنون لطفا پاسخ بدید.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x