رونمایی از نسل دوم پورشه پانامرا؛ اِشتوتگارتی دوست‌داشتنی

کمپانی خوش‌نام پورشه روز گذشته نسل دوم سدان چهاردرب محبوب خود، پانامرا را با ظاهری تازه، کابین مدرن و پیشرانه‌های توربورشارژشده قوی‌تر به‌همراه جعبه‌دنده 8 سرعته PDK در مقابل دیدگان جهانیان رونمایی کرد. جالب این‌جاست که از همین حالا هم برای آن سفارش می‌پذیرد و زمان تحویل را پاییز سال جاری اعلام کرده است.

2017 Porsche Panamera
2017 Porsche Panamera

ظاهر پانامرای 2017 طراحی تازه‌ای دارد. طراحان پورشه سعی کرده‌اند تیزتر از قبل بنوازندش و پاره‌ای از المان‌هایش را حذف کرده یا با سبکی تازه جایگزین کنند. سپرها، آستانه‌های جانبی، باله‌ها، سقف، درب محفظه پیشرانه، بخش عقب و اسپویلر جمع‌شدنی آن مجموع مواردی هستند دستخوش تغییر شده‌اند. همچنین یک نوار LED نیز همانند فیس‌لیفت آخر سری 911 به حدفاصل بین دو چراغ عقب اضافه‌شده و نمای این قسمت را بیشتر شبیه برادر کوپه‌اش کرده است.

2017 Porsche Panamera

2017 Porsche Panamera

2017 Porsche Panamera

2017 Porsche Panamera
حاصل کار با 5050 میلی‌متر طول، 1935 میلی‌متر عرض و 1423 میلی‌متر ارتفاع، 35 میلی‌متر طویل‌تر، 5 میلی‌متر عریض‌تر و 5 میلی‌متر قدبلندتر از نسل اول است. فاصله بین محورها نیز با 30 میلی‌متر افزایش به عدد مطلوب 2950 میلی‌متر رسیده که به‌نظر می‌رسد فضای بیشتری را برای سرنشینان عقب محیا کرده باشد. البته، خط سقف عقب برای حفظ حالت کوپه مانندِ موردعلاقه پورشه 20 میلی‌متر پایین‌تر قرار دارد و شاید جملهٔ قبل را به چالش بکشد!


بیشترین تغییرات در داخل کابین صورت گرفته است. عناصر طراحی به‌کاررفته شبیه به 918 اسپایدر بوده و نسبت به نسل پیشین بسیار متمایزند. این درواقع سبکی است که خود کمپانی از آن با عنوان کابین هدایت پیشرفته پورشه (Porsche Advanced Cockpit) یاد می‌کند و گویا علاقه زیادی هم به گسترش آن در همه محصولاتش دارد. در کنسول میانی تمامی دکمه‌های مکانیکی قبلی جای خود را به یک صفحهٔ حساس به لمس شیشه‌مانند داده‌اند.

2017 Porsche Panamera
بالای این مجموعه یک صفحه‌نمایش 12.3 اینچی جا خوش کرده که امکان چینش شخصی آن توسط راننده و سرنشین وجود دارد. دو عدد نمایشگر 7 اینچی پهلوبه‌پهلو هم پشت فرمان قرار دارند که با سرعت‌سنج دایره‌ای کلاسیکِ پورشه از هم جدا می‌شوند.

2017 Porsche Panamera

2017 Porsche Panamera


خودروساز اشتوتگارتی همانند گذشته برای این نسل پانامرا هم توشه‌ای از فناوری‌های مربوط به شاسی را تدارک دیده است که مواردی مثل سامانه تعلیق بادی و فعال، کنترل پویای شاسی پورشه و انتقال گشتاور و سامانه فرمان جدید الکترومکانیکی ازجمله آن هستند. البته این همهٔ ماجرا نیست، چراکه سامانه فرمان‌پذیری محور عقب که پیش‌ازاین در 918 اسپایدر و 911 توربو تعبیه شده بود برای اولین بار در کالبد این سدان اغواکننده نیز انجام‌وظیفه خواهد کرد.

rp-panamera-g2-15


به سراغ قوای محرکه می‌رویم. پانامرای جدید 3 پیشرانه خواهد داشت: گونه به‌روزشده و قوی‌تر 2.9 لیتری V6 توربو دوقلوی کنونی، گونه قدرتمندتر 4 لیتری دو توربوی 8 سیلندر بنزینی و برای اولین‌بار یک بلوک V8 توربو دوقلوی گازوئیلی. مکمل تمامی پیشرانه‌ها یک جعبه‌دنده PDK جدید با 8 سرعت خواهد بود که جای نمونه 7 سرعته دوکلاچه قبلی را گرفته و تمامی مدل‌های پانامرا را که شامل گونه دیزل هم می‌شود به‌صورت 4 چرخ تغذیه خواهد کرد. البته گونه‌های دیفرانسیل عقب نیز در سال‌های آینده وارد بازار خواهند شد.

2017 Porsche Panamera
نمونه 2.9 لیتری جدید توانی برابر با 434 اسب بخار در 5560 دور بر دقیقه و گشتاوری به میزان 550.4 نیوتون‌متر در 1750 تا 5500 دور بر دقیقه تولید می‌کند که نسبت به 414 اسب بخار و 519.2 نیوتون‌متر قبلی (به‌ترتیب در 6000 و 1750 دور بر دقیقه) افزایش یافته است. نمونه اصلاح‌شدهٔ توربو دوقلوی V8 اکنون 542 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه و 763.2 نیوتون‌متر در 1960 تا 4500 دور بر دقیقه تحویل می‌دهد که بازهم نسبت به 512 اسب بخار و 699.6 نیوتون‌متر قبلی (به‌ترتیب در 6000 و 2250 تا 4500 دور بر دقیقه) بهبود قابل‌توجهی نشان می‌دهد.

rp-panamera-g2-21


در آخر هم به نمونه V8 دیزل می‌رسیم که بیشینه قدرت و گشتاورش به‌ترتیب به 416 اسب بخار در 3500 دور بر دقیقه و 850 نیوتون‌متر در 1000 تا 3250 دور بر دقیقه می‌رسد و با توانایی دستیابی به سقف سرعت 284.85 کیلومتر بر ساعت (177 مایل بر ساعت) سریع‌ترین خودروی سدان گازوئیلی جهان خواهد بود.

[دانلود ویدئو]
پیشرانه‌های در نظر گرفته‌شده وجوه اشتراک زیادی با پیشینیان خود دارند اما برای تپیدن زیر کاپوت این مدلِ کاملاً جدید مورد بازطراحی و بازبینی وسیع قرارگرفته‌اند. بزرگ‌ترین تغییری که می‌توان بدان اشاره کرد تغییر مکان توربوشارژرها و قرارگیری‌شان در بین مجموعه سیلندرهای متقابل است که زمان پاسخ‌دهی را بهبود می‌بخشد.

[دانلود ویدئو]
هردو بلوک بنزینی از توربوهای به‌اصطلاح twin-scroll بهره می‌برند که هماهنگ باهم کار می‌کنند، اما توربوهای بلوک گازوئیلی (گونه یورو 6 نمونه مورداستفاده در کاین S دیزلی) متوالی و ترتیبی عمل می‌کنند؛ به‌طوری‌که توربو دوم تنها در دورهای بالاتر از 2700 فعال است.
بدین ترتیب کارایی فنی نیز در تمامی مدل‌ها ارتقا یافته و نسل دوم پانامرا را به سدانی سریع‌تر از نسل پیشین خود بدل کرده است. 4S دیزل 100 کیلومتر بر ساعت را در 4.5 ثانیه ثبت می‌کند. 4S با قلب 2.9 لیتری در 4.4 ثانیه به مرز 62 مایل بر ساعت (100 کیلومتر بر ساعت) رسیده و توانایی دستیابی به حداکثرِ 180 مایل بر ساعت (289.6 کیلومتر بر ساعت) را داراست، و درنهایت نسخه توربو با شتاب اولیه و بیشینه سرعت به‌ترتیب 3.8 ثانیه و 190 مایل بر ساعت (305.7 کیلومتر بر ساعت) در صدر می‌ایستد.

[دانلود ویدئو]
پورشه قصد دارد پس از ورود این مدل‌ها به بازار، نسخه‌های دیفرانسیل عقب را به‌همراه پیشرانه 6 سیلندر V شکل دیزلی، نسخه پلاگ-این هایبرید، نسخه توربو S و یک GTS دوست‌داشتنی به صف پانامرا اضافه کند. قیمت نیز برای 4S از 88,700 پوند آغاز شده و پایهٔ آن برای 4S دیزل و توربو به‌ترتیب 91,788 و 113,075 پوند ناقابل خواهد بود.

درباره نویسنده

گزارشگر و راننده آزمایش وبسایت پدال

36 دیدگاه

 1. اشکان
  سوابق: (81 دیدگاه) ,

  فقط nx خودم……دوستان ولی یه عیبی داره این nx …بیشتر اوقات پیاده میشم…فکر میکنم خاموشه ماشین بعد از daylight ,روشن میفهمم ماشین روشنه….لامصب هر چی گاز میدی نعره نمیکشه…زوزه میکشه….خیلی بیصداست!

  پاسخ
  1. هخامنش
   سوابق: (37 دیدگاه) ,

   کار ژاپنی بازا به جایی رسیده که وقتی نمیتونن ایرادی از یه ماشین المانی بگیرن،شروع میکنن خیال پردازی اره من فلان ماشینو دارم خوبه فلانه :))))))
   منم بوگاتی دارم خیلی خوبه
   فقط یه کم صندلیش خشکه :)))))
   فقط یه توصیه دوستانه
   وقتی میخوای سوارش شی مواظب باش از تخت نیوفتی :)))))

   پاسخ
   1. ali a.j.g
    سوابق: (239 دیدگاه) ,

    آقای مهندس فرهاد جنابعالی هم مواظب باش وقتی سوار بوگاتی میشی از تخت نیوفتی ***؟؟ در ضمن از کجا می دونی آقا اشکان ژاپنی بازه؟ نکنه غیبگو تشریف دارید و علم غیب دارید ؟

    پاسخ
    1. ali a.j.g
     سوابق: (239 دیدگاه) ,

     من از کسب رتبه دوم توسط نیسان جی تی آر ناراحت نیستم
     اصلا حرص نمیخورم و ناراحت هم نیستم چون دوم شدن نیسان ارزش ناراحت شدن نداره در ضمن هیچوقت ژاپنی باز نبودم و در حال حاضر هم نیستم
     درباره کامنت شماره ۱۸ شما هم باید بگم
     کنایه بودن بوگاتی مثل روز روشن بود
     در ضمن من به خودم هیچ فشاری نیاوردم نه

   2. ali a.j.g
    سوابق: (239 دیدگاه) ,

    آقا هخامنش در تعدادی از دیدگاههای قبلیم که گفته بودم عشق ماشینای ژاپنی هستم و ژاپنی بازم و اول دبیرستان ترک تحصیل کردم فقط نقش بازی می کردم و وانمود می کردم که طرفدار خودروهای ژاپن هستم
    همونطور که در کامنت بالایی هم گفتم ژاپنی باز نیستم
    البته این حرفهایی که زدم معنیش این نیست که قصد سرپوش گذاشتن روی حقیقت رو دارم بلکه واقعیت رو گفتم و حرفم عین حقیقت و درستیه

    پاسخ
  2. Sina
   سوابق: (269 دیدگاه) ,

   میگن طرف اومد حرف بزنه **** اینجا به بعدشو خودم ستاره گذاشتم چون میدونم پدال سانسورش میکنه دیگه زحمتشو گردن پدال نندازم

   بنظرت چرا روزگاری جوری شده که یه کسی از نظر مالی به توانایی خریدن nx رسیده ولی از نظر آگاهی و دانش ***!!!
   آخه لکسوز با پورشه
   هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد

   پاسخ
  3. SERIAL WINNER
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   اینقدرکه تو پدال بعضی ها گفتن ما nx داریم اگه یه حساب سر انگشتی بکنی از هر 15 نفر در ایران یک نفر nx داره.حداقل من خودم از 30 نفر شنیدم که در مورد nx خودشون حرف زدن. آخه جالبیش اینه میان زیر تیتر هایی حرف میزنن که هیچ ربطی نداره. اکثرا هم ایراد ها و مسائلی رو مطرح میکنن که کسایی که با این ماشینا سر و کار دارن میدونن احتمال رخ دادنش یک در میلیارده. البته خوب حق هم دارن. ماشین جوون پسندیه و خیلیا دوست دارن داشته باشن.قیمتشم خوبه به نسبت. عزیزم سمند که سمنده وقتی از ماشین پیاده میشی و چراغ ها رو روشن میذاری آلارم میده اگه روشن بذاریش در اصلا قفل نمیشه.

   پاسخ
 2. ایران خودرو = فرغون سازی (ویران خودرو)
  سوابق: (582 دیدگاه) ,

  پورشه همیشه فوق العاده بود ولی به نظر من نباید در مدلهای کاین و ماکان به همراه پانامرا 911 را الگو قرار میداد چون دامنه تغییرات در هر نسل محدود میشه این خودروها مثل 911 نیستن و نمیشه تا چند نسل همینطور با کمترین تغییرات تولیدشون کرد در حالی که رقبا دارن تغییرات گسترده ایجاد میکنن

  پاسخ
  1. یو اس اس اینترپرایز
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   داخل خودرو خیلی قشنگ

   پاسخ
  2. Nima
   سوابق: (1009 دیدگاه) ,

   از این ماشین خییییلى خوشم اومد. تنها چیزى که یکم میخواستم بهتر باشه سبک صندلى هاش هست. این سبک صندلى مربوط به دهه ٧٠ میلادى هست و من با نگاه اول که دیدم این صندلى هارو یاد بیوک خودم افتادم که معروف به صندلى خلبانى هست.(الانم نمیگم زشته. بلکه بسیار هم طراحى خوبى دارن این صندلى ها و راحته ولى یکم قدیمى شده.)

   پاسخ
   1. یو اس اس اینترپرایز
    سوابق: (4511 دیدگاه) ,

    نیما عزیز عشق امریکارو داری ها

    پاسخ
    1. Nima
     سوابق: (1009 دیدگاه) ,

     آرههه شدید
     همه میدونن تو سایت

 3. Sina
  سوابق: (269 دیدگاه) ,

  واقعا خوشگل و بی نقصه…دمش گرم واقعا تلاششون قابل ستایشه من که زیاد از پانامرا به خاطر قوزش خوشم نمیومد اما این واقعا چشمم رو گرفت👌
  کابینشم واقعا نازه شیک و آرامش بخشه خدایا این طراحها چجوری اینقدر خلاقن

  پاسخ
 4. محسن
  سوابق: (114 دیدگاه) ,

  طراحیش خیره کننده است… از دور کیفیتشو به رخ می کشه. از پورشه کمتر از این هم انتظار نداشتیم.
  الان یه سری از دوستان میان می گن فیس لیفته!!!

  پاسخ
  1. آرین
   سوابق: (49 دیدگاه) ,

   دقیقاً…
   با تمام شباهتش بیرونیش به نسل قبل، کوچکترین اجزاشو تغییر دادن،تمام اندازه هاش میلیمتر به میلیمتر تغییر کرده، داخلشم با همون روح کاملا عوض شده. واقعا که طراحیش بمعنای واقعی کلمه خاص.

   پاسخ
 5. Saied
  سوابق: (1143 دیدگاه) ,

  من که عکسشو دیدم عاشقش شدم.
  نمیدونم بعضیا چطوری ایراد میگیرن به این ماشین. واقعا شاهکار مهندسیه

  پاسخ
 6. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  هر چی که باشه(که البته چیز خاصی نیست)، از 911 خیلی بهتره. saied جان، همونجوری که گفتی، شاهکار مهندسی هست، نه شاهکار طراحی، حتی طراحیش متوسط هم نیست. البته باز از 911 خیلی خیلی بهتره.

  پاسخ
  1. king 918
   سوابق: (2039 دیدگاه) ,

   خیلی دیدگاهات بچه گانه ست ……

   پاسخ
   1. یو اس اس اینترپرایز
    سوابق: (4511 دیدگاه) ,

    کینگ 918 عزیز شما خودتو ناراحت نکن.بعضی ها سلیقه ها متفاوتی دارن
    من خودم پورشه دوس دارم.هم طراحی بدنه هم قدرت موتوری خوبی تولید میکنه

    پاسخ
 7. BMW E9
  سوابق: (404 دیدگاه) ,

  Porsche Panamera Turbo S
  Audi RS7
  Mercedes Benz CLS63 AMG
  BMW M6
  ماشین هایی که اگه نبودن دنیای خودرو یک سبک بزرگ رو از دست میدادن.
  راستش در کل می خواستم دراماتیک در بیارم جمله ام رو ولی چیزی درستی پیدا نکردم.

  پاسخ
 8. مهراب
  سوابق: (60 دیدگاه) ,

  این دیگه اخرشه
  کابین لوکستر
  اتاق ظریف تر
  موتور بهتر

  پاسخ
 9. سعید
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  درجواب دوست عزیزمون که در مورد nx نوشتن خیلی بی صداست
  منم یه پراید دارم وقتی ازش پیاده میشم گازش که نمیدی خودش خاموش میشه حالا نمیدونم ایراد داره یا اینکه سنسور خروج راننده داره
  در کل نمیدونم ربطش با این پست چی بوده ولی دوست داشتم نوشتم که بگم منم پراید دارم .

  پاسخ
 10. Hamed
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  ما هم ی خاور داریم وقتی ازش پیاده میشم دویست سیصد متری ازش دور میشم دیگه صداشو نمیفهمم لامصب اصلا صدا نداره!!!

  پاسخ
 11. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  اون همه دکمه کنار دنده که حالا جای اون رو یک نمایشگر تخت گرفته واقعا به زیبایی داخل کمک کرده.کلا سراسر این ماشین پر از مایشگر و پیشتاز استفاده از تکنولوژیه این خودروی زیبا

  پاسخ
 12. Alirankhodro
  سوابق: (48 دیدگاه) ,

  نمیدونم چرا نسل موجود تو ایران بیشترین تصادفات رو بین خودروهای لوکس دارن. حتی تو خارج از ایران هم همینطوره.

  پاسخ
 13. حسین
  سوابق: (125 دیدگاه) ,

  روح آدم به پرواز درمیاد … یک اثر هنری – صنعتی تمام عیار !!!

  پاسخ
 14. peyman.german
  سوابق: (80 دیدگاه) ,

  بالاخره،طراحان پانامرا ،منتقدین سرسخت را به تحسین این اسطوره واداشتند…

  پاسخ
 15. king 918
  سوابق: (2039 دیدگاه) ,

  عجب چیزی شده بدکردار …..

  پاسخ
 16. سهیل
  سوابق: (132 دیدگاه) ,

  طراحی نسل جدیدش به ادم حس خوبی میده و یه نرمی و لطافت خاصی توی آیرودینامیک و طراحیش دیده میشه.واقعا دوسش دارم.طراح های بنز هم بیان یاد بگیرن طراحی رو و ازیک نواخت طراحی کردن دست بکشن

  پاسخ
 17. محسن96
  سوابق: (31 دیدگاه) ,

  الان این سه نسخه ایی که معرفی کرده دیفرانسیل جلو هستن؟!

  پاسخ
 18. سیاوش
  سوابق: (162 دیدگاه) ,

  رقیب خیلی سرسخت s کلاس
  من پورشه رو انتخاب می کنم
  نسل دوم هیچ نقصی نداره فوق العادست

  پاسخ
 19. hamed
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  سلام
  ضمن ستایش پورشه ، درود به مهندسان فراری که در آلفارومئو جولیا QV با موتور 2/9 لیتری به شتاب و سرعت موتور V8 پورشه ، دست پیدا کردند

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x