چشم اندازسایر خودروهای اروپایی

رونمایی از چهار محصول لادا در ایران

روز گذشته، ۱۳ آذر، در دومین نمایشگاه اوراسیا در تهران، شرکت نیکا موتور از چهار محصول لادا رونمایی کرد که قرار است به‌صورت وارداتی در ایران عرضه شوند.

برند روسی لادا متعلق به شرکت آووتواز است که در سال ۱۹۶۶ توسط دولت شوروی با همکاری فیات برای تولید خودروهای اقتصادی تأسیس شد. این شرکت اولین خودروی خود که ۲۱۰۱ نام داشت و درواقع همان فیات ۱۲۴ با تغییراتی جزئی بود را در سال ۱۹۷۰ تولید کرد. محصولات لادا در سراسر اتحاد جماهیر شوروی فروش بسیار بالایی را تجربه کردند و حتی پس از فروپاشی شوروی هم لادا به سلطه خود بر بازار روسیه ادامه داد. این شرکت در حال حاضر با اختلاف زیادی پرفروش‌ترین برند خودرویی در بازار روسیه محسوب می‌شود.

البته اکثر محصولات لادا خودروهایی قدیمی و ساده هستند که با خودروهای ایرانی مثل دنا و رانا قابل قیاس خواهند بود اما پس‌ازاینکه رنو سهام آوتوواز را در سال ۲۰۰۸ خرید، این شرکت با همکاری فرانسوی‌ها خودروهای جدیدی را توسعه داد که بسیار پیشرفته‌تر بودند. البته پس از جنگ اوکراین، رنو سهام خود در آوتوواز را فروخت و از بازار روسیه خارج شد. در کشورمان از سال‌ها پیش حرف عرضه محصولات لادا بود و حتی برخی خودروهای این شرکت در نمایشگاه‌های مختلف به نمایش درآمدند اما این برنامه‌ها به نتیجه نرسید تا اینکه حالا شرکت نیکا موتور به دنبال واردات این خودروهای روسی رفته است.

لادا گرانتا

گرانتا ارزان‌ترین و اقتصادی‌ترین محصول لادا محسوب می‌شود. این سدان ساب‌کامپکت که تقریباً هم‌اندازهٔ ساینا است، در اواخر سال ۲۰۱۱ روی خط تولید رفت و با اینکه هم‌اکنون سالخورده شده است اما به لطف قیمت ارزان، سال گذشته پرفروش‌ترین خودروی بازار روسیه بوده است. گرانتا در سال ۲۰۱۸ فیس‌لیفتی را تجربه کرد و در قسمت جلو از زبان طراحی جدید لادا بهره‌مند شد. بااین‌حال، از این خودرو اصلاً نباید انتظار بالایی داشت و در کابین در بهترین حالت در حد ساینا یا رانا خواهد بود. در اینجا شاهد فضایی کاملاً پلاستیکی با طراحی قدیمی هستیم و حتی از نمایشگر لمسی هم خبری نیست.

بااین‌حال، گفته شده قرار است گرانتا در فول‌ترین نسخه با امکاناتی مثل دو ایربگ، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، آینه‌های جانبی برقی با گرم‌کن، سنسور دنده‌عقب، دوربین دنده‌عقب و کروز کنترل در کشورمان عرضه شود. این خودرو با پیشرانه‌های ۱.۶ لیتری هشت سوپاپ و ۱۶ سوپاپ عرضه می‌شود که اولی تنها ۹۰ اسب بخار قدرت دارد اما در ایران موتور قوی‌تر ۱۶ سوپاپ را با ۱۰۷ اسب بخار قدرت و ۱۴۴ نیوتن متر گشتاور خواهیم دید. انتقال قدرت هم توسط یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی صورت می‌گیرد.

لادا وستا

وستا سدان بسیار مدرن‌تری نسبت به گرانتا محسوب می‌شود. این خودرو در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و یک سال بعد روی خط تولید رفت. این خودرو از اولین پلت‌فرم کاملاً جدید آوتوواز پس از سال‌ها استفاده می‌کند و در سال ۲۰۱۸ به پرفروش‌ترین خودروی روسیه تبدیل شد. سال گذشته نیز وستا چهارمین خودروی پرفروش این کشور بوده است. نیکا موتور برای ایران مدل وستا اسپرت را انتخاب کرده است که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. این خودرو همان‌طور که از نامش مشخص است، نسخهٔ اسپرتی از وستا محسوب می‌شود و در بیرون از ویژگی‌هایی مثل اسپویلر عقب، سپرهای اسپرت، تریم قرمزرنگ، دو سر اگزوز و رینگ‌های ۱۷ اینچی بهره می‌برد.

در داخل وستا اسپرت با نمایشگر عمودی ۱۰ اینچی و تریم قرمزرنگ، شاهد فضایی بسیار بهتر و مدرن‌تر از گرانتا هستیم. علاوه بر این تغییرات، لادا برای وستا اسپرت پیشرانهٔ قوی‌تری را هم ارائه می‌کند. این یک موتور ۱.۸ لیتری تنفس طبیعی است که ۱۴۵ اسب بخار قدرت و ۱۸۲ نیوتن متر گشتاور دارد. نیروی این موتور هم از طریق یک گیربکس CVT انتقال پیدا می‌کند. به لطف این نیرو، وستا اسپرت ظرف ۹.۶ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد. برای بهبود قابلیت پیچیدن خودرو نیز ارتفاع تعلیق ۱.۶ سانتیمتر نسبت به وستای معمولی کمتر شده است.

لادا وستا SW کراس

این خودرو درواقع نسخه کراس استیشن از وستا محسوب می‌شود. وستا SW کراس با ارتفاع بیشتر از زمین، روکش‌های پلاستیکی پایین بدنه و ریل‌های روی سقف، ظاهری کراس‌اوور مانند دارد. در جلو نیز الگوی جلوپنجره با وستا سدان متفاوت است. در داخل اما شاهد همان فضای نسخه سدان با نمایشگر بزرگ عمودی هستیم اما در کابین SW کراس از تریم نارنجی‌رنگ استفاده شده است. وستا SW کراس با پیشرانه‌های ۱.۶ لیتری هشت سوپاپ و ۱۶ سوپاپ به بازار عرضه می‌شود که احتمالاً در ایران دومی را خواهیم دید که ۱۰۶ اسب بخار قدرت و ۱۴۸ نیوتن متر گشتاور دارد.

لادا نیوا تراول

نیوا تراول قدیمی‌ترین محصول لادا در بین چهار مدل محسوب می‌شود. این خودرو در سال ۱۹۹۸ ابتدا با نام واز ۲۱۲۳ به بازار آمد و زمانی که جنرال موتورز با آوتوواز جوینت ونچری را تشکیل داد، در سال ۲۰۰۳ به شورلت نیوا تغییر برند داد. سپس در سال ۲۰۲۰ جنرال موتورز به همکاری خود با آوتوواز پایان داد و این خودرو بار دیگر به لادا نیوا تراول تغییر برند داده شد. نیوا تراول یک شاسی‌بلند آفرودی دو دیفرانسیل با شاسی مستقل است که قرار است ارزان‌ترین شاسی‌بلند دو دیفرانسیل بازار کشورمان لقب گیرد. این خودرو کاملاً سن بالای خود را نشان می‌دهد هرچند که در سال ۲۰۲۱ پس از تغییر برند، لادا قسمت جلوی نیوا تراول را بازطراحی کرد و نمای مدرن‌تری به آن بخشید.

بااین‌حال، در داخل شاهد فضایی کاملاً قدیمی و البته پلاستیکی هستیم که به‌جز یک نمایشگر لمسی کوچک در بالای داشبورد، هیچ ویژگی مدرن دیگری در آن به چشم نمی‌خورد. غربیلک فرمان، دریچه‌های تهویه، رو دری‌ها، همه ‌و همه کاملاً قدیمی هستند. البته قرار است نیوا تراول در ایران با امکاناتی مثل دو ایربگ، کنترل کشش و کنترل پایداری، گرم‌کن صندلی‌های جلو، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی و… عرضه شود. نیوا تراول با طول حدود ۴ متر، شاسی‌بلند کوچکی است اما در داخل از فضای نسبتاً جاداری برخوردار است. نیوا تراول سال گذشته دومین خودروی پرفروش بازار روسیه بوده است.

این خودرو در روسیه با یک پیشرانه ۱.۷ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی عرضه می‌شود که تنها ۸۰ اسب بخار قدرت و ۱۲۷ نیوتن متر گشتاور دارد اما به گفتهٔ نیکا موتور، قرار است نیوا تراول در ایران با پیشرانه ۱.۸ لیتری ۱۴۵ اسب بخاری عرضه شود که ادعای عجیبی است زیرا در روسیه چنین موتوری برای این شاسی‌بلند ارائه نمی‌شود. درهرحال، نیوا تراول از گیربکس پنج سرعته دستی با حالت سنگین و قفل دیفرانسیل مرکزی بهره می‌برد که نیرو را به هر چهارچرخ منتقل می‌کند. ازاین‌رو، شاسی‌بلند لادا توانایی‌های آفرود بالایی دارد. قیمت نیوا تراول مدل ۲۰۲۴ در روسیه از ۱۳,۴۰۰ دلار آغاز می‌شود بنابراین شاسی‌بلند بسیار ارزان‌قیمتی است اما در بازار کشورمان با تعرفهٔ واردات و دیگر هزینه‌ها، قطعاً بالای یک میلیارد تومان قیمت خواهد داشت.

به گفتهٔ نیکا موتور، از بین این چهار خودرو، دو مدل وستا SW کراس و نیوا تراول تا پایان سال جاری در کشور عرضه خواهند شد. این شرکت قصد دارد پس از واردات محصولات لادا، در آینده اقدام به مونتاژ این خودروهای روسی کند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹۶ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۶۸ دیدگاه‌ها

 1. فرید

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (76 ديدگاه)

  دریک‌کلام‌خیلی‌بدبختیم‌که‌اینا‌میخوان‌بیان.
  پیشاپیش‌پروژ‌ه‌ای‌کاملا‌شکستخورده‌.
  خودروی‌روسی‌درایران‌هیچ‌بازاری‌نخواهد‌
  داشت.

  موافقم 204
  مخالفم 30
  1. پیام

   ۱۴ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (1216 ديدگاه)

   از مدل میثاقیش به ما میرسه!

   موافقم 88
   مخالفم 11
  2. مزدا

   ۱۵ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (2020 ديدگاه)

   حاجی صد رحمت به چینی ها

   موافقم 90
   مخالفم 8
   1. مشتاقی

    ۱۶ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (166 ديدگاه)

    خدا کنه چین ایران رو تو دستش بگیره تا از شر روسیه راحت شیم

    موافقم 20
    مخالفم 15
    1. فندق

     ۱۸ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (592 ديدگاه)

     چین دنیارو تو دستش گرفته چی میگی 😂
     روسیه هم نیرو کمکیه

     موافقم 10
     مخالفم 2
  3. Shirko

   ۱۵ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (240 ديدگاه)

   حیف که ثروت مردم ایران می ره به جیب این بیگانه ها

   موافقم 69
   مخالفم 7
 2. سامان اذری

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (3191 ديدگاه)

  garbage

  .
  پوتین قرار بود اون پهپاد هایی که مفت از ایران گرفته بود بجاش سوخو ۳۵ بده
  الان که جنگ تموم شده
  گفته سره نیروگاه بوشهر و اس ۳۰۰ ها تا دسته جا دادم
  بذار بجا سوخو ۳۵ چند تا از این اشغالا بدم تموم کنیم بره پی کارش

  موافقم 166
  مخالفم 38
  1. amir

   ۱۴ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (2051 ديدگاه)

   البوعلی بوتین هم کاش مثل صدام و قذافی و .. میرفت تو زباله دون تاریخ

   موافقم 115
   مخالفم 31
   1. سامان اذری

    ۱۴ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (3191 ديدگاه)

    ایشالاه هم خودش بره هم دارو دسته اش

    موافقم 136
    مخالفم 27
    1. مازیار

     ۱۵ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (819 ديدگاه)

     نگید آقا …
     پوتین اینجا عاشق سینه چاک داره پوتین اینجا در حد منجی بزرگ ملته پوتین اینجا یه قدیسه

     موافقم 52
     مخالفم 15
    2. محمد

     ۲۲ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (4 ديدگاه)

     هم طرفداراش

     موافقم 2
     مخالفم 0
  2. EODE

   ۱۵ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (130 ديدگاه)

   جدای از اینکه تو خبر واردات خودروی روسی به طرز محیرالعقولی وارد بحث نظامی شدین ، میشه بگید با کدوم دلیل و مدرک متوجه شدید که پهپاد مفت به روسیه دادیم ؟ چه پهپاد ، چه گلوله توپ و راکت ، چه موشک ضد زره و یا هر سلاح دیگه ای که به روسیه صادر شده وجهش نقدا دریافت شده .
   قیمت هر پهپاد انتحاری شاهد حدود بیست هزار دلار و قیمت هر فروند سوخو ۳۵ بدون نظر گرفتن تامین و پشتیبانی ، یعنی فقط خود جنگنده حدود ۸۰ میلیون دلار هستش ؛ با یه حساب و کتاب سرانگشتی میشه فهمید که صحبت درباره مبادله پهپاد انتحاری و جنگنده چند منظوره از اعتبار ساقطه . خرید جنگنده یه مسئله کاملا جداست .
   جنگنده مثل ماشین نیست که فرایند خروجش از خط تولید چند ساعت و چند روز باشه ؛ کلی زمان میبره تا یک فروندش به حالت عملیاتی برسه و وارد خدمت بشه . اگه سنگ اندازی های دولت اون یارو کلید ساز نبود جنگنده های چند منظوره و آموزشی مدرن خیلی وقت قبل وارد خدمت شده بودن .
   کی جنگ تموم شده که فقط شما متوجهش شدین ؟ طرف روس مغز خر خورده که نفروشه و ورود پول و سرمایه رو به کشورش رد کنه ؟ با اطلاعتی که منتشر شده این طور به نظر میاد که برنامه نیروی هوایی این هست که جنگنده های جدید با موشک های هوا به هوای روسی و انواع بمب و موشک های دوربرد پیشرفته بومی تجهیز بشن ؛ تو پایگاه های به خصوصی مستقر بشن ، رادار و الکترونیک جنگنده ها با زیرساخت های بومی خودمون هماهنگ بشن و خلبانان ما سطحی از آموزش و تعلیم رو ببینن که شاید حتی برای اغلب خلبانان روسی تدارک دیده نشده باشه .
   میدونم خیلی خیلی طولانی شد ، ولی وقتی یه نفر میاد زیر یه مطلب مربوط به صنعت خودروسازی یه سری حرف بی ربط و نادرست از خوش میگه چاره دیگه ای نیست .

   موافقم 70
   مخالفم 137
   1. محمد

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (52 ديدگاه)

    اره راست میگی روحانی نذاشت سوخو تحویل ایران شه تا بره F35 از آمریکا بخره
    مرغ پخته خندش میگیره الان روسا یکم دارن حال میدن فقط بخاطر باتلاق اکراینه و گرنه همیشه ایران گذاشتن سرکار

    موافقم 83
    مخالفم 37
    1. EODE

     ۱۵ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (130 ديدگاه)

     نه پدال جای حرف زدن در این مورده و نه کامنت های این خبر ولی واضحه هیچ عقل سلیمی قبول نمیکنه که ایران بتونه یا اصلا بخواد از آمریکا تجهیزات نظامی و جنگ افزار خریداری کنه .

     این مسئله مدت هاست مشخص شده که اعضای تیم مذاکره کننده دولت قبلی به طرز عجیبی با اصرار خودشون بندی رو در برجام قرار دادن که تحریم های تسلیحاتی ایران به جای اینکه حداقل به طور ظاهری بلافاصله بعد از برجام برداشته بشه ، موکولش کردن به هشت سال !!! بعد از اجرای برجام و این مسئله خیلی وقته افشا شده ؛ بماند دردسر های دیگه ای که دولت قبلی بر سر راه خرید های نظامی ایجاد کرد .

     شرایط جنگ اوکراین و تبعات اون در جهان برای اون عده ای از مقامات روس که امید داشتن هنوز بشه با دنیای غرب ارتباط رو حفظ کرد ، ثابت کرد که این امر ناممکن و تلاش برای اون مطلقا بیهوده هستش .

     تمایل روس ها برای فروش هیچ وقت از بین نرفته ، قصور از طرف خود ما بوده که به درستی دنبالش نکردیم و شرایط پیش آمده در جنگ اوکراین هم موجب شد که اشتیاق طرف روس خیلی بیشتر از قبل هم بشه . سال های ابتدایی پس از فروپاشی شوروی روس ها خیلی تمایل به فروش نداشتن ، اما از زمان حدودا آغاز جنگ سوریه این وضعیت به کل تغییر کرده .

     موافقم 39
     مخالفم 43
   2. سهیل

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (18 ديدگاه)

    ولی فروش بهپاد و اینجور چیزها که شدیدا تکذیب شد و همگی توطئه دشنمنان قلمداد می شد ؟!

    موافقم 18
    مخالفم 28
    1. EODE

     ۱۵ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (130 ديدگاه)

     سیاسته ، هیچی حالیش نمیشه . الان آمریکا که دخالتش تو جنگ غزه رو شب و روز تکذیب میکنه تو باور میکنی ؟

     موافقم 40
     مخالفم 18
   3. محمد

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (50 ديدگاه)

    جناب هر وقت اس ۳۰۰ هایی که سرور و سالار اتون پولش رو گرفته و تحویل نمیده و هر وقت به قرارداد ساخت نیروگاه بوشهر عمل کرد سوخو هاتونم تحویل میده….نشستی میفرمایی پول پهباد ها رو نقدی پرداخت کرده و هواپیماهارو هم میخواسته بده اما روحانی گفته نه ما سوخو نمیخوایم !!!!!!! جوری میگی کلید ساز انگار مثلا اون جاسوس بوده و کشور رو به فنا داده و رئیسی اومده کشور رو نجات داده و مارو از بدبختی دراورده.اما سخنگوی همین دولت اومده با افتخاااااار میگه زمان روحانی (که ۸ سال بوده)دلار ۵ برابر شده و زمان ما فقط ۳ برابر شده!!!!!!!!این اوج افتخار دولت رئیسیه که فقط دلار رو توی یکی دو سال ۳۰۰ درصد بالا رفته و تازه بهش افتخار میکنه!!!!!!!ادم خنده اش میگیره از حرفهای اونا و از ماله کشیدن های شما.

    موافقم 38
    مخالفم 28
    1. EODE

     ۱۵ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (130 ديدگاه)

     ۱ – قیمه ها رو نریزید تو ماستا
     اس ۳۰۰ از نسخه پی ام یو ۲ سال ۲۰۱۷ وارد خدمت پدافند هوایی ارتش شده و نیروگاه اتمی بوشهر از سال ۱۳۹۰ در مدار قرار گرفته ؛ شما یا این همه سال خواب بودی یا شاید میخوای دروغ بگی . همین الان هم منابع خوبی هستن که میگن اول دسته جنگنده های سوخو ۳۵ به دست نیروی هوایی رسیده و رسانه ای شدنشون میمونه برای روز نیروی هوایی یا شاید روز ارتش .
     سیاسته ، حساب و کتاب برادری و پدر پسری نیست که همیشه رو بازی کنن ؛ بدون شک با این حرف من مخالفت میکنی اما واقعیت اینه که اگه قدرت رسانه ای غربی ها نبود دیدگاه شما هم نسبت به روسیه متفاوت میشد . روس ها نه رفیق ما هستن و نه دشمن ، ولی در شرایط فعلی منافع و دیدگاه هاشون با ما خیلی خیلی نزدیک تره .
     میتونی خودت بری و متن برجام رو نگاه کنی که لغو تحریم های تسلیحاتی ما موکول شده به هشت سال بعد از اجرای برجام و بعد صحبت های طرف مذاکره کننده روسی و آمریکایی رو هم تو اینترنت پیدا کنی که تیم مذاکره کننده ایرانی خودش اصرار بر این موضوع داشته . جدای از این مسئله تخصیص بودجه به مسئله خرید نظامی هم بحثی بود که دولت قبلی مانعش شد .
     بحث ما اینجا نظامی بود و نه در مورد اقتصاد و مقایسه عملکرد دو دولت که تو واردش شدی ؛ من فقط در مورد خرید های نظامی و حواشیش حرف راستو گفتم که ظاهرا این روزا اسمشو گذاشتین ماله کشیدن .

     موافقم 31
     مخالفم 21
    2. سامان اذری

     ۱۶ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (3191 ديدگاه)

     الان تمامی طلاهایی از معادن ایران استخراج میشه
     همگی مال روسیه هست
     سهم ایران از دریای خزر میدونید چقدر شده ؟
     راکتور بوشهر و هزاران موارد دیگر
     پارسال ایران با اروپا داشت توافق میکرد دلار تا ۲۷ تومن اومد پایین
     بعد کی ایران رو گذاشت رو در روی اروپا ؟
     پهپاد رو‌گرفت زد به اوکراین بعد جار زد که این مال ایرانه
     الان دلار ۵۰ تومنی خوبه ؟؟
     چقدر از اربابتون قراره دفاع کنید ؟؟؟

     موافقم 37
     مخالفم 31
    3. EODE

     ۱۶ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (130 ديدگاه)

     من اینجا از کسی دفاع نمیکنم ، فقط به عنوان کسی که سالهاست اخبار نظامی رو از منابع مختلف دنبال میکنه واقعیت رو گفتم ، چون که دروغ های خیلی خیلی عجیبی در مورد بحث نظامی اینجا دیدم .
     در مورد بحث اقتصادی صاحب دانسته های چندانی نیستم که بخوام در موردش حرف بزنم یا نظر دیگران رو تحلیل کنم اما حداقل این رو میدونم اقتصاد یه مملکت وابسته به پارامتر های بزرگ و کوچک خیلی زیادیه و فقط به خاطر فروش یه پهپاد وضعیتش دچار تغییرات چندانی نمیشه .
     اما اینکه گفتین روس ها جار زدن این پهپاد رو از ایران گرفتیم یه دروغه . پهپاد های انتحاری سری شاهد با نام گل شمعدانی در اختیار ارتش روسیه هستش و نه شاهد . طرف روس در مورد جزییات خرید و این که این پهپادها چطوری یهو سر و کلشون تو جنگ پیدا شد صحبتی نکرده . هیج وقت هیچ کدوم از مقامات ایرانی و روسی این خرید رو گردن نگرفتن که خب این بخشش بازی سیاسیه .
     سرور و سالار من شخص دیگه ایه ، نه یه اجنبی . اینکه یه عده برمیدارن پوتین رو در کشور بزرگ میکنن کار درستی نیست ، اما اینکه شما برمیدارین اون رو به عنوان ارباب عده ای دیگه تصور میکنین آفریده ذهن خودتونه .

     موافقم 34
     مخالفم 22
    4. محمد

     ۲۲ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (4 ديدگاه)

     دمت گرم گل گفتی

     موافقم 0
     مخالفم 5
   4. رضا

    ۱۷ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (26 ديدگاه)

    اولا چون همه ما دسته گلهایی که ارباباتون به آب دادن رو چند صد بار دیدیم و میدونیم پشت هر تصمیمی فسادی بزرگ هست خوب میدونیم که خرید جنگنده هم مثل نیروگاه بوشهر چند ده سال طول میکشه چون گزینه ی دیگه ای ندارید پهباد های شما و جنگنده های روسی مثل ماشیناتونن فقط راه میرن چون پشت هر کدوم اونقدر فساد هست که جای پیشرفتی نمیمونه خیلی جالبه که حتی مسئولیت خودتونو هم نمیتونید بر عهده بگیرید میندازید گردن این و اون

    موافقم 9
    مخالفم 19
    1. EODE

     ۱۷ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (130 ديدگاه)

     سطح بسیار بالای تحلیل شما ، تمامی تحلیلگران و کارشناسان نظامی جهان را انگشت به دهان گذاشته و آنها به سبب دانسته های اندک خود در برابر شما ناله و فغان سر داده و جامه ها دریده اند .
     کشور ما دچار مشکلات زیادی هستش و هیچکس منکرش نیست ؛ اما اینکه همه مسائل رو با هم قاطی کنیم و قیمه هارو بریزیم تو ماستا فقط نشان دهنده این میشه که ما هرچه قدر هم که از عمرمون بگذره نمیتونیم توانایی تفکیک مسائل رو بدست بیاریم و میخوایم به رفتار مثل بچه ها ادامه بدیم .
     هیچ سفارش نظامی ده ها سال !!! طول نکشیده که بخواد برای ما هم انقدر طولانی بشه ؛ تکمیل سفارش هواگرد های رزمی ما احتمالا پنج شش سال طول میکشه . جنگنده و بالگرد رزمی خود فرایند ساختش طولانی هست و تازه بعدش باید کلی تست و آزمایش رو برای اطمینان پشت سر بزاره و در کنارش فرایند طولانی آموزش خلبانان و افرادی که تعمیر و نگهداری اون رو قراره به عهده داشته باشن و استقرارشون هم طی بشه تا سرانجام وارد خدمت بشن .
     گفتین که پهپادهای ما فقط راه میرن که در این مورد میتونین از آمریکایی ها ، اوکراینی ها ، آل سعود ، آل زاید و صهیونیست ها جویا بشین که چقدر خوووب راه میرن .
     جنگنده سوخو ۳۵ در حال حاضر به لحاظ توانایی رزم هوایی وقتی وارد خدمت بشه بر تمامی مدل های هم نسل جنگنده های کشور های همسایه برتری خواهد داشت .
     وقتی هنوز به پهپاد میگین پهباد ، به این معنیه که میتونین تو نظر دادن دقت بیشتری داشته باشین .

     موافقم 20
     مخالفم 5
  3. هرمز نوشیروانی

   ۱۵ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   دادا حالا کاری به این ندارم که حداقل لادا وستا اسپرت قبل جنگ اوکراین توی بازار اروپا بوده و فروش داشته و قطعا از خیلی چینیای موجود بهتره ولی اینکه میگی جای سوخو ۳۵ و .. باید بگم که شرکت وارد کننده اینا خصوصیه ربطی به دولت و حکومت و نیروهای مسلح نداره درمورد اس ۳۰۰ هم ایران تکنولوژیش رو به جای کالا گرفت ؛)

   موافقم 8
   مخالفم 2
 3. Avan

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (279 ديدگاه)

  هر دم از این باغ بری می رسد. چینی ها کم بودن خالا روس ها اوندن.باید منتظر آشغالهای کره شمالی و ونزوئلا و کوبا هم باشیم.

  موافقم 95
  مخالفم 11
  1. Oxygen

   ۱۵ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (87 ديدگاه)

   حالا صد رحمت به چینی که حداقل یه قیافه و آپشنی داره اینا دیگه همون هم ندارن ! و در ضمن مطمئن باشید چون قراره به صورت وارداتی بیان ایران از نظر خدمات پس از فروش خیلی ضعیف تر از چینی ها خواهند بود که چندین ساله تو بازار ایران دارن فعالیت میکنن و تو همه شهر های ایران نمایندگی فروش و تعمیرات دارن ( این چیزیه که اگه خراب بشه باید زنگ بزنی به پوتین که برات قطعه بفرسته ) 😂

   موافقم 10
   مخالفم 3
   1. morteza

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (275 ديدگاه)

    چینی هایی که اومدن و محو شدن یهویی. انواع مدل ای لیفان بعضی چری ها جیلی گریت وال، لوبو چانگان برلیانس (خدای چینی سوارا😂)و وانتای آمیکو و مدلای دیگه،حتی ام جی. مدلایی که در آینده نزدیک قراره محو بشن
    لاماری ، دیگینییتی،ریسپکت کی ام سی و این لادای روسی که آدم یاد جنگ جهانی میوفته،خیلی وقته محو شده

    موافقم 11
    مخالفم 2
   2. مجتبی .

    ۱۶ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (1101 ديدگاه)

    توزمستون ازدر پشتی خدمات بری کرملین قطعاتشو بگیری تعظیم نموده از همون در خارج بشی.

    موافقم 2
    مخالفم 1
 4. داوودع

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (17 ديدگاه)

  فقط باید بگیم معرفی چند تا آشغال از رده خارج شده

  موافقم 67
  مخالفم 10
  1. Genius

   ۱۴ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (1213 ديدگاه)

   گوگل کنید همین لادا سال قبل همین ماه‌ها اومد از سایپا و ویرانخودرو قطعه خرید.توجه کردید؟یعنی لادا بعد خروج رنو نیسان انقد پوکیده بود محتاج مونتاژ کارهای ما بود اونوقت ما الان چطور بپذیریم این محصولات که اومدن باکیفیت و مدرن اند؟؟

   موافقم 52
   مخالفم 9
 5. عجب

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (81 ديدگاه)

  این وضعیت حاکم بر بازار خودروی جهانسومی و با این قیمتهای مسخره طبیعتاً هرگز هیچ دردی از مردم دوا نخواهد شد مگر اینکه مردم به خودشان بیایند و یک بار برای همیشه دور خودروهای جهانسومی خط قرمز بکشن و در عوض بجای خریدن عتیقه های جهانسومی و بر سر لج مسئولین و مافیا و دلالان برن و بازار خرید و فروش الاغ تشکیل بدن و همچنین برن تحقیق کنن و یاد بگیرن که تویوتا چیست و سعی کنند به یک وحدت رویه‌ برسند تا همه اضلاع به نقطه مشترکی برسند و یک بار برای همیشه این مشکلات حل شود

  موافقم 9
  مخالفم 2
 6. ARMAN سابق

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (451 ديدگاه)

  چقدر بدبختیم که این آشغالا قراره با اسم وارداتی عرضه بشن.

  موافقم 56
  مخالفم 7
 7. gholii

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (50 ديدگاه)

  همه چیز در این نمایشگاه زشت و بی کیفیت هستن به غیر از آن دو عزیز.

  موافقم 54
  مخالفم 7
  1. قادرلو

   ۱۴ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (1 ديدگاه)

   دقیقا . کاش میشد به جای ماشین روسی «عزیزان» روسی وارد میشدن

   موافقم 70
   مخالفم 9
   1. amir

    ۱۴ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (2051 ديدگاه)

    ای لاکردار🤣🤣🤣
    به جاش شما برو روسیه این عزیزان مشکل کمبود شوهر هم دارن البته الان که نه جنگه میفرستنت خط مقدم بعد پهپاد اوکراینی با بمب میزنه دست پاتو میبره

    موافقم 34
    مخالفم 12
   2. آرین

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (190 ديدگاه)

    ایران درست میشه
    ایران :

    موافقم 7
    مخالفم 9
 8. حسین

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (51 ديدگاه)

  خبر آنلاین نوشته از رده خارج هستند،چه کشوری شده.

  موافقم 0
  مخالفم 0
 9. محمد حسین

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (28 ديدگاه)

  واقعا اینهمه آشغال یه جا ندیده بودم تا حالا

  موافقم 40
  مخالفم 9
 10. amir

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (2051 ديدگاه)

  دیگه از پروژه واردات جوراب بافته شده از پشم حیوانی باوفا که نمیخواد جلوتر باشه

  موافقم 3
  مخالفم 1
 11. Mgh

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (33 ديدگاه)

  اینا خودشون وقتی رنو رفت تولیدشون متوقف شد و از ایران کمک خواستن!
  حداقل لادا نیوا که شبیه سوزوکی جیمی رو میاوردن

  موافقم 1
  مخالفم 0
 12. علی یوسفی

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (224 ديدگاه)

  بنام پروردگار و سلام به دوستان و عزیزان سایت اگه ما قدردان نیروی کار و علم و دانش خودمون بودیم و ضمنا شاگردی بزرگان جهان کردن رو عیب نمیدونستیم الان ما به روسیه و بسیاری از کشور های جهان خودرو صادر میکردیم یادم نمیره اوایل دهه ۹۰ شمسی هم قرار بود لادا وارد کشور بشه و جالبه که خودروسازهای وطنی از همین لادا هم ترسیدن.

  موافقم 13
  مخالفم 5
 13. علی جردن

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (906 ديدگاه)

  سلام وقتی غربیلک پراید ماننده لادا نیوا تراولرو تو عکس ها دیدم اشکم جاری شد
  کل این خودروها حتی اگر هم قیمت کوییک باشه یک درصد هم با گیربکس دستی تو بازار ایران موفق نمیشن این کامنتم بمونه یادگاری

  موافقم 26
  مخالفم 9
 14. حمید

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (24 ديدگاه)

  فکر کنم اینا رو میخوان بیارن ایران که قدر چینی ها رو بدونیم، دیگه تو فکر ژاپنی و کره ای نیوفتیم.😂🤦‍♂️

  موافقم 42
  مخالفم 6
 15. یوسف

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (737 ديدگاه)

  اگر پیش از جنگ اوکراین بود و مدل‌های لادا با قیمت مناسب عرصه می‌شدن، گزینه بدی به عنوان خودروی اقتصادی نبودن چون پیش از جنگ لادا دست رنو بود و زیرساخت بیشتر مدل‌ها با داچیا یکی بود ولی الان معلوم نیست قطعات این خودروها چیه.

  موافقم 21
  مخالفم 6
 16. Gabriel

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (79 ديدگاه)

  نه غربی ؛ نه غربی فقط شرقیِ شرقی
  اینجوری مملکت رو دست یک بلوک سپردن نهایت بیسوادی استراتژیک هست.
  لااقل نصف اون مرحوم سفرکرده مملکت‌داری بدونید هم از غرب تامکت می‌گرفت هم از شرق بی‌تی‌آر نه مثل شمااینطوری بشه بازار انحصاری یک طرف

  موافقم 45
  مخالفم 11
  1. Parsa

   ۱۴ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (28 ديدگاه)

   غرب ی که تو و امثال تو دارید براش خودتون رو جر میدید تا نهایت جایی که جا داشت تحریم مون کردن
   مگه یا ۵+۱ توافق نکردیم مگه شورای امنیت وسازمان ملل تاییدش نکرد》چی شد؟ زدن زیرش قول وقرارشون
   تحریم میدونی یعنی چی ؟ یعنی نمی خوان بهمون جنس بفروشن ما هم اگر بخوایم بریم بخریم باید قاچاقی از یه کشور دیگه بخریم و چون همون کشور غربی تحریم مون کرده گارانتی ای که روی همه محصولات ش موظف که به همه مشتری هاش بده به ما نمیده چرا چون ما رو بعنوان مشتری خودش نمی دونه چون اونا ما رو تحریم کردن
   دوما 》 فرض کن قاچاقی بدون گارانتی بخوایم بخریم چجوری ؟ رابطه بانکی مون رو هم تحریم کردن چجوری پولش رو انتقال بدیم ؟

   الان این خودروهای ژاپنی کره ای که داره وارد میشه فقط بواسطه رابطه با شرق (چین) ممکن شده در غیر اینصورت و بدون رابطه بانکی با چین ایران هیچ جوره نمی تونست به واردات خودرو فکر هم بکنه
   امیدوارم روزی ما رو از دست مردم که فکر میکنن در همه مسائل سیاسی اقتصادی صاحب نظرند و باید حتما نظر بدن ، راحت بشیم

   موافقم 13
   مخالفم 55
   1. حامد

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (97 ديدگاه)

    انقدر عقل و درک و فهم بالایی داری که امیدواری یه روزی از دست مردم بیچاره که فقط چهل سال به خاطر بی کفایتی محض دار و دسته شما زجر کشیدن و تلف شدن راحت بشی؟
    از دست مردم؟
    یبار شده با خودت فکر کنی که شاید داری اشتباه میکنی شاید طرف فاسد و ظالم واستادی و نمیفهمی؟
    یبار فقط

    موافقم 46
    مخالفم 10
    1. morteza

     ۱۵ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (275 ديدگاه)

     این تحریم داخلیه و نیاز به گفتن نداره و همه میدونن. وگرنه طرف مریض ه مگه، نخواد کالا بفروشه ایران. ایران یه بازار تشنه س .کافی ه مرزها آزاد بشه . تحریم واسه بعضی ا نونه.بد بختی ش واسه مردم.

     موافقم 19
     مخالفم 2
   2. Amirhossain Hossainy

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (143 ديدگاه)

    روسیه و چین چرا به تحریم ایران رای مثبت دادن تو شورای امنیت؟! وتو پیشکش، حتی ممتنع هم ندادن #ساندیس_خور عزیز

    موافقم 31
    مخالفم 5
    1. parsa

     ۱۶ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (28 ديدگاه)

     روسیه الان خودش تحریم و با ایران بیشترین تعاملات اقتصادی رو داره
     چین با امریکا توی تقابل {جنگ} اقتصادی افتاده و بیشترین تبادل اقتصادی ایران با چین {یک سوم کل مبادلات خارجی ایران با چین هه} چین بزرگترین خریدار نفت ایران {نفتی که اروپا و امریکا تحریم کردن گفتن هیچ کشوری حق نداره از ایران بخره} – قرارداد همکاری 25ساله با ایران بسته و چین طی این قرارداد موظف شده طی این 25 سال ، 450 میلیارد دلار توی ایران سرمایه گذاری کنه {به عددش فکر کنید که چه عدد بزرگیه}
     ضمنا زمانی که چین و روسیه به نفع ایران رای نمیدادن – زمانی بود که خودشون توی ضعیف ترین حالت ممکن بودن
     روسیه جرات نمی کرد جلو غرب بیاسته {روسیه یه کشور ضعیف بجا مونده از شوروی بود و تازه داشت خودش رو جمع و جور می کرد} – چین تا همین الان سیاست عدم تقابل با غرب رو پیش گرفته و تمرکزش رو گذاشته فقط روی اقتصاد {چرا تونسته این کار رو بکنه چون حق وتو و بمب اتم داره} حتی چین هم کم کم باید دست به شمشیر بشه چون غرب هیچ کشوری که بخواد جاش رو بگیره و ابرقدرت بشه رو راحت نمیگذارن{نمونه ش تایوان>دارن مسلح ش می کنن تا بین چین و تایوان جنگ بندازن > شبیه اوکراین و روسیه}
     چین و روسیه تا الان بارها توی شورای امنیت بخاطر ایران ، حق وتو خودشون استفاده کردن
     زمانی هم که با تحریم های ایران مخالفت نمی کردن و از حق وتو خودشون استفاده نمی کردن ، موقعی بود که توان تقابل با غرب رو نداشتن – ضمن اینکه برنامه اتمی {بمب اتم} چیزی نیست که هیچ کشوری اون رو قبول کنه حتی از متحد خودش
     الان عربستان با امریکا سالهاست پیمان و قرارداد امنیتی داره و متحد امریکاست > آیا به عربستان اجازه میده به سمت اتمی شدن پیش بره > عمرا یه ژاپن و آلمان این اجازه رو میده > عمرا
     الان اگر تاجیکستان {بالا سر ایران} بخواد بمب اتم بسازه > ایران بتونه جلوش رو نمی گیره؟ چرا ایران باید به یه تهدید اتمی نزدیک مرزهای خودش راضی بشه؟ وضعیت چین و روسیه هم همینطور بود {ولی کم کم متوجه شدن باید با یه ایران اتمی کنار بیان} برای همین ایران رو خودشون عضو بریکس و شانگهای کردن {چون اتحاد شرق به قدرت سیاسی نظامی ایران و متحدین ش نیاز دارن}
     ایران در وضعیت فعلی، هیچ چاره ای جز رفتن سمت شرق نداره {راه دیگه ای براش نمونده} – چون همه راه های رفتن سمت غرب رو خود غربی ها بستن با وضع کردن بالاترین حد از تحریم ها و تهدید های پشت سرهم نظامی

     موافقم 4
     مخالفم 11
 17. فرشاد

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (887 ديدگاه)

  می بینن یه سفره ای بازه میخوان تا میتونن ازش بخورن چی بهتر ازین

  موافقم 13
  مخالفم 3
 18. ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (2211 ديدگاه)

  دنیا واسم خراب شد
  حلب واسم سراب شد😪

  موافقم 17
  مخالفم 4
 19. Anti Tesla

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (549 ديدگاه)

  باعث ایجاد بازاری رقابتی می‌شود.
  مشاور آقای رئیسی گفته بودند خودرو سازی کشور های برزیل،آفریقا جنوبی،هند،اندونزی،روسیه در صنعت خودروسازی ایران سرمایه گذاری می کنند که من مشتاقانه منتظر عملی شدن ایم وعده هستم.
  بازار ایران رقابتی بشه آن وقت خودرو های با کیفیت چینی هم به ایران می آیند.

  موافقم 9
  مخالفم 38
  1. ارسلان

   ۱۵ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (120 ديدگاه)

   آقای رییسی تون که فقط به فکر زدن رکورد تورمه….ساحل هارو که دید نمیتونه آزاد کنه ، چون هرکس ویلا ساخته از خوده ، دوره ای که رییس قوه قضاییه ام بود که اختلاس و الان ام که ماشاءالله اختلاس گران و نمیتونه مجازات کنه ، چون اونا هم از خود اند….
   فقط تنها کاری که ازش میومد قیمت کالاهای اساسی و ۱۵ برابر مرد بواسطه حذف ارز ۴۲۰۰

   موافقم 23
   مخالفم 2
   1. Anti Tesla

    ۱۵ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (549 ديدگاه)

    والا من نه از آقای رئیسی دفاع کردم نه نقد!
    من حرف مشاور آقای رئیسی رو نقل کردم و ابراز امیدواری برای تحقق این موضوع کردم.

    موافقم 6
    مخالفم 5
   2. مجتبی .

    ۱۶ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (1101 ديدگاه)

    البته پروژه پرند روهم زود سریع انقلابی دوبرابر نمودن.و واویلا…

    موافقم 0
    مخالفم 2
 20. JaMsHiD

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (678 ديدگاه)

  از مقاله فورد GT40 تیونینگ راف اومدم بالا تر این مقاله رو دیدم !
  آب روغن قاطی کردم
  خود لادا رو پوتین گردن نمیگیره که اینا وارد کردن این آشغالارو

  موافقم 19
  مخالفم 4
 21. Parsa

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (28 ديدگاه)

  من موافق اومدن خودروهای روسی هستم
  اگر بد بود مردم نمی خرند دیگه
  مال بد بیخ ریش صاحب ش
  ولی تا جایی که میشه باید بازار رقابتی بشه حتی با خودروی چینی یا هندی یا روسی
  شاید مقداری فشار به داخلی ها بیاد یه تکونی بخورن

  فعلا که هدف وزارت صمت رفته سمت برقی سازی

  موافقم 16
  مخالفم 8
 22. خاص

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (191 ديدگاه)

  اون خانوم ها رو چرا اونجا کاشتن؟

  خودباختگی و تقلید

  موافقم 2
  مخالفم 20
 23. Anti Tesla

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (549 ديدگاه)

  حتی به غیر از اعضای بریکس و اندونزی گویا نیجریه هم قصد حضور و سرمایه گذاری دارد. در نیجریه از گذشته خودرو های پژو رو مونتاژ می شدند و حال حاضر هم پژو ۳۰۱ در آنجا تولید می‌شود و همچنین خودرو های با کیفیتی در آنجا تولید می شود.
  و نیجریه یک کشور نیمه صنعتی است.

  موافقم 4
  مخالفم 13
 24. فرامرز

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (218 ديدگاه)

  رسما شدیم برده ی کمونیست ها
  این زندگی دیگه به درد نمیخوره
  بلوک غرب یا شرق لامصبا یک بمب اتمی بزنید همگی بمیریم راحت شیم

  موافقم 30
  مخالفم 6
 25. پا

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (280 ديدگاه)

  درسته لادا آشغال و غیره ولی جرئت دارید اینارو با قیمت اصلی حدود ۱۰ هزار دلار بفروشید ببینید یه نفر دیگه سایپا و ایران خودرو میخره یا نه
  مطمئنا ماشینی که فروشش تو بازار روسیه چند ساله اوله از این لگن های سایپا و ایران خودرو بهتره

  موافقم 11
  مخالفم 3
 26. آرین

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (190 ديدگاه)

  مدل نیوا تراول کلا 80 اسب بخار ؟ پراید خب بهتر راه میره بعد اون موتور 1.8 که قرار روش بندازند موتور همین سمند و ایناس ؟چی مسخره

  موافقم 5
  مخالفم 4
 27. Souls_Master

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (112 ديدگاه)

  وستا سدان بنظر من واقعا ماشین خوبی میتونه باشه از با قیمت هفتصد و خرده‌ای بیاد تو ایران، قیافه‌اش که از همشون بهتره و موتورش هم که تقریبا چینی شده رنو هست.

  موافقم 3
  مخالفم 0
 28. 𝐀𝐥𝐢

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (726 ديدگاه)

  خسته نباشید فقط یکم دیر نیاوردین؟ اینا دیگه از مد افتاده

  موافقم 1
  مخالفم 1
 29. m.h

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (12 ديدگاه)

  بیاد ایران
  فقط خودروی لادا تراول ارزش خرید دارد
  آن هم به شرطی که گمرکی مداشته باشدیعنی بشود با ۵۰۰ ۶۰۰ میلیون تومان آن را خرید
  در این صورت برای مردمی که در شمال کشور زندگی میکنند لادا نیوا ارزش خزید دارد

  موافقم 4
  مخالفم 0
 30. فقط هند

  ۱۷ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (33 ديدگاه)

  https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2023/12/Lada-22.jpg
  آقا ، هندی وارد کنید
  این چیه ؟

  موافقم 1
  مخالفم 0
  1. فندق

   ۱۸ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (592 ديدگاه)

   ضایعاتیه

   موافقم 0
   مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا