متفرقه

خودروهای برقی کارکرده قیمت کمتری از نمونه‌های بنزینی دارند

در بازار ایالات‌متحده، قیمت مدل‌های دست دوم برقی در برابر مدل‌های بنزینی با کاهش ۲۸ درصدی مواجه شده است.

در بازار ایالات‌متحده، هزینه پرداختی متوسط مردم در مقایسه با سال همه‌گیری کرونا همچنان روبه‌ رشد است اما تمام مدل‌های بازار این رشد را تجربه نمی‌کنند. با گذر عمر وسایل‌نقلیه برقی، فاصله نسخه‌های دست‌دوم این محصولات با نمونه‌های هم‌تراز درون‌سوزشان بیشتر شده است. بر پایه گزارش «iSeeCars»، برقی‌های دست‌دوم ارزان‌تر از مدل‌های بنزینی شده‌اند.

این مجموعه گزارش می‌دهد که در ماه مه ۲۰۲۴، تفاوت قیمت متوسط خودروهای برقی درون‌سوز به ۸.۵ درصد به‌نفع خودروهای درون‌سوز رسیده است؛ یعنی حدودا ۲,۶۵۷ دلار اختلاف قیمت. ماه گذشته، نرخ متوسط پرداخت‌شده برای یک خودروی برقی برابر ۲۸,۷۶۷ دلار در برابر ۳۱,۴۲۴ دلار برای خودروهای بنزینی بود.

مقایسه ریویان R1T و فورد F-150 لایتنینگ

جدول زیر هزینه صرف‌شده روی هر نوع خودرو را در چند ماه گذشته در بازار آمریکا نمایش می‌دهد:

ماه نرخ متوسط برقی دست‌دوم (دلار) نرخ متوسط بنزینی دست‌دوم (دلار) اختلاف قیمت (دلار) تفاوت (درصد)
مه ۲۰۲۴ ۲۸,۷۶۷ ۳۱,۴۲۴ -۲,۶۵۷ -۸.۵
آوریل ۲۰۲۴ ۲۹,۰۶۶ ۳۱,۳۹۱ -۲,۳۲۵ -۷.۴
مارس ۲۰۲۴ ۲۹,۹۲۵ ۳۱,۰۱۵ -۱,۰۹۰ -۳.۵
فوریه ۲۰۲۴ ,۳۰,۹۰۴ ۳۱,۱۶۹ -۲۶۵  -۰.۹
ژانویه ۲۰۲۴ ۳۳,۲۷۵ ۳۱,۶۸۹ ۱,۵۸۶ ۵
دسامبر ۲۰۲۳ ۳۳,۵۷۲ ۲۹,۷۸۹ ۳,۷۸۳ ۱۲.۷
 نوامبر ۲۰۲۳ ۳۴,۲۷۵ ۳۰,۱۱۶ ۴,۱۵۹ ۱۳.۸
اکتبر ۲۰۲۳ ۳۴,۹۹۴ ۳۰,۹۰۶ ۴,۰۸۸ ۱۳.۲
سپتامبر ۲۰۲۳ ۳۴,۹۲۶ ۳۱,۱۴۷ ۳,۷۷۹ ۱۲.۱

مشخصا میزان هزینه متوسط در هر دو نوع خودرو نسبت‌به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. یک سال پیش، ارزش خودروهای برقی ۲۵ درصد بالاتر از نمونه‌های بنزینی هم‌رده‌شان بود؛ یعنی ۱۰,۷۸۳ دلار در برابر ۳۳,۴۶۹ دلار. بنابراین با وجود افت و خیز محسوس نرخ متوسط خودروهای برقی کارکرده، این هزینه برای خودروهای بنزینی دست‌دوم چندان زیادی نبوده و حدود ۳۱ هزار دلار باقی مانده است. برای مشاهده دقیق این روند می‌توان نرخ تسلا مدل ۳ و بی‌ام‌و سری ۳ را با یکدیگر مقایسه کرد. خودروی تسلا، سال گذشته ۲,۶۳۵ دلار گران‌تر از سدان بی‌ام‌و بود اما حال ۴,۸۰۶ دلار ارزش کمتری دارد.

به گزارش رسانه iSeeCars، خودروهای زیر از بالا به پایین، بیشترین افت قیمت را تجربه کرده‌اند:

 1. جگوار آی-پیس
 2. شورولت بولت برقی
 3. هیوندای کنا برقی
 4. کیا نیرو برقی
 5. نیسان لیف
 6. تسلا مدل ۳
 7. تسلا مدل X
 8. جگوار ای-پیس
 9. تسلا مدل S
 10. مازراتی لوانته برقی

روند کنونی فروش خودروهای برقی رو به رشد ارزیابی می‌شود اما بر اساس گزارش‌ها، نرخ این رشد نسبت‌به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده و مطابق انتظار خودروسازان پیش نرفته است. به همین جهت، شرکت‌هایی چون جنرال‌موتورز، ریویان و لوسید محصولات تولیدشده بدون مشتری زیادی دارند. در همین راستا، جنرال‌موتورز فعلا تولیدات بخشی از خودروهای برقی‌اش را متوقف کرده تا روی برنامه خودروهای خودران تمرکز بیشتری کند.

هیوندای کونا برقی
هیوندای کونا برقی

از آنجا که بازار دست‌دوم مناسب یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای خرید خودرو به شمار می‌رود، با ادامه روند ارزش‌گذاری کنونی برای خودروهای برقی، می‌توان انتظار داشت که رشد خرید آن‌ها باز هم با کاهش روبه‌رو شده تا آنکه در نقطه‌ای خاص به تعادل با خودروهای درون‌سوز برسد. دولت‌های غربی با توجه به هدف‌گذاری و برنامه‌‌شان برای دستیابی به آینده‌ای بدون وسایل‌نقلیه درون‌سوز، احتمالا مجبور به اتخاذ سیاست‌هایی تازه خواهند شد. نظر شما درباره این اتفاقات چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۹ دیدگاه‌ها

 1. Car love

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (636 ديدگاه)

  https://www.thedrive.com/news/dealers-are-refusing-toyota-tundra-trade-ins-over-twin-turbo-v6-recall

  این خبر زیبا تقدیم به جاپون فن های عزیز،از سلاطین یاتاقان و فراخوان ❤️😍

  موافقم 2
  مخالفم 16
  1. پیرمرد قدیمی

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (155 ديدگاه)

   آقا جو بخش کامنت سایت رو بهم نریزید با تعصب کورکورانه ؛ همه اینارو نوید از ۳ سال پیش با هیت دادن به کره شروع کرد ، و الان به همه ترکش هاش سرایت کرده افتادن به جون هم بهم دیگه حرص میدن 😂 نوید هرجا هستی خدا ازت نگذره.😁

   موافقم 9
   مخالفم 1
 2. زیزیگولو

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (5926 ديدگاه)

  خودروهای برقی کارکرده قیمت کمتری از نمونه‌های بنزینی دارن!!!!!! ولی بعد از یه مدت چند برابر قیمت نمونه های بنزینی هزینه و خرج دارن

  موافقم 12
  مخالفم 0
 3. پیرمرد قدیمی

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (155 ديدگاه)

  هنوز اولشه و به مراتب دست دوم ، ارزان تر خواهد شد البته چیزی که حائز اهمیته قیمت باتری هست چون در سال های آینده ریسک تعویض باتری برای خودرو های دست دوم برقی بالا خواهد رفت مگر اینکه قیمت باتری هم کاهشی باشه.

  موافقم 6
  مخالفم 1
 4. ...

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (59 ديدگاه)

  در نگاه اول شاید استهلاک خودروهای بنزینی بیشتر از برقی ها باشه اما وقتی بلند مدت رو نگاه میکنیم میبینیم که هزینه تعویض موتور یا باتری ها سر به فلک میکشه
  از نظر من این تب برقی سازی که بین خودروسازا رواج پیدا کرده فروکش میکنه تا زمانی که تحولی داخل این صنعت ایجاد بشه در غیر از این صورت انتخاب مردم اول بنزینی خواهد بود

  موافقم 11
  مخالفم 0
  1. پیرمرد قدیمی

   ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (155 ديدگاه)

   دقیقا ، تحولی مثل ارزان شدن قیمت باتری یا پوشش سراسری خدمات خودرو های برقی از جمله شارژ و تعمیرات آرمیچر.

   موافقم 6
   مخالفم 1
 5. Amir

  ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (155 ديدگاه)

  از آنجا که بازار دست‌دوم مناسب یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای خرید خودرو به شمار می‌رود، با ادامه روند ارزش‌گذاری کنونی برای خودروهای برقی، می‌توان انتظار داشت که رشد خرید آن‌ها باز هم با کاهش روبه‌رو شده تا آنکه در نقطه‌ای خاص به تعادل با خودروهای درون‌سوز برسد. دولت‌های غربی با توجه به هدف‌گذاری و برنامه‌‌شان برای دستیابی به آینده‌ای بدون وسایل‌نقلیه درون‌سوز، احتمالا مجبور به اتخاذ سیاست‌هایی تازه خواهند شد.
  خبر خوبی واسه طرفدارای درون سوزه

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا