چرا برخی کشورها از سیستم رانندگی فرمان راست استفاده می‌کنند؟

آیا تاکنون به علت سمت رانندگی کشورمان و تفاوت آن با برخی کشورهای دیگر فکر کرده‌اید؟ آیا تاکنون با خود اندیشیده‌اید که چرا این تفاوت فرهنگی بزرگ در نقاط مختلف جهان وجود دارد؟ خب ما به شما توضیح می‌دهیم.

A-Young-Driver-behind-the-wheel
حمل‌ونقل با استفاده از راه‌ها برای هزاران سال است که ادامه دارد و در زمان قرون‌وسطی راه‌های اصلی و قدیمی گسترش یافتند.
همه‌ی ما از سیستم رانندگی فرمان چپ استفاده می‌کنیم. اما عجیب آنکه علت استفاده‌ی برخی کشورها از سیستم فرمان راست به دفاع از خود بازمی‌گردد. 85 درصد جمعیت جهان راست‌دست هستند و هرکسی که بخواهد فرد دیگری را در هر لحظه‌ای بکشد برای ایمن بودن باید دستی که شمشیر را در اختیار دارد به ناحیه حرکت‌کننده نزدیک کند؛ درست مثل لحظه‌ای که یک زدوخورد آغاز می‌شود.

gotta-keep-that-sword-hand-free-bro
کل جهان غیرنظامی به همین خاطر تا سال‌های 1700 از سمت چپ جاده حرکت می‌کردند. در این عصر اروپا شاهد انقلابی بزرگ از طریق استعمار و اکتشاف بود. انقلاب فرانسه منجر به تغییر همه‌چیز از جمله قوانین شد که از جمله‌ی تغییرات استفاده از سمت راست جاده برای حرکت بود. ناپلئون این حرکت را ادامه داد.

the-carriage-driver-preferred-to-sit-on-the-left-rear-horse
با افزایش حمل‌ونقل و افزایش جمعیت اکثر سرزمین‌های اروپایی از سیستم رانندگی در سمت راست جاده استفاده کردند.
65 درصد مردم جهان از سیستم رانندگی در سمت راست جاده استفاده می‌کنند و تنها چند کشور معدود تحت تأثیر انگلستان سیستمی برعکس دارند.

drives-on-the-right-countries
این موضوع (رانندگی در سمت راست) از طریق نوع جدیدی از حمل‌ونقل محبوب شد که از 4 اسب در حالت مستطیل شکل برای حمل‌ونقل استفاده می‌شد. ازآنجایی‌که صندلی راننده‌ای برای شخص کنترل کننده‌ی گاری تعبیه نشده بود او ترجیحاً در نزدیکی اسب سمت چپ می‌نشست و با دست راست خود به منظور وادار کردن سایر اسب‌ها برای کار به آن‌ها تازیانه می‌زد. این امر بدین معنی بود که به منظور جلوگیری از برخورد با وسایلی که در روبرو قرار داشتند راننده باید به مرکز جاده نزدیک‌تر می‌بود؛ و ازآنجایی‌که این واگن‌ها برای حمل‌ونقل مرسوم‌ترین وسیله بودند اکثریت دنیا شروع به پیروی از این تفکر کردند.
با پیشروی آمریکا در تولید انبوه خودروها، استانداردهای جهانی جدیدی از طریق فروش این خودروها به سرتاسر جهان خلق گردید و این خودروها چون فرمان چپ بودند بنابراین برای حرکت از سمت راست جاده طراحی شده بودند.

drive-on-the-left
تنها 35 درصد جهان از روش اصلی و قدیمی فرمان راست استفاده می‌کنند که از مشهورترین این کشورها می‌توان به انگلستان، استرالیا، نیوزلند و هند اشاره کرد. علت اینکه کشورهای ذکر شده از سیستم فرمان راست استفاده می‌کنند به این بازمی‌گردد که در آن زمان مستعمره‌ی انگلستان بوده‌اند و بنابراین قوانین انگلستان در آن کشورها جاری بوده است. ژاپن نیز دارای سیستم ریلی ملی فوق‌العاده‌ای است که از سیستم فرمان راست پیروی می‌کند.

cool driver
خب پس حالا فهمیدیم که انگلیسی‌ها برای آمادگی برای جنگ با شمشیر و آمریکایی‌ها برای بهتر کار کشیدن از اسب‌ها از سمت‌های مختلف جاده حرکت می‌کنند!

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

23 دیدگاه

 1. میلاد
  سوابق: (60 دیدگاه) ,

  نوشتین “تنها 35 درصد جهان از روش اصلی و قدیمی فرمان راست استفاده می‌کنند ” چه کسی گفته روش اصلی فرمان راسته!!! اگر نشستن روی گاو و خر رو میگین، آره درسته ولی درباره خودرو واژه “اصلی “یعنی راست فرمان نادرست هست چون بیشترین کشورها و بیشتر مردم از فرمان چپ بهره میبرن.

  پاسخ
  1. Nima
   سوابق: (1019 دیدگاه) ,

   فکر میکنم چون فورد ( در اصل هنرى فورد) به عنوان اولین انبوه ساز خودرو ماشینارو با فرمون چپ طراحى کرده پس استاندارد اصلى باید چپ باشه.

   پاسخ
 2. ahmad
  سوابق: (656 دیدگاه) ,

  من یکی که جوری در ضمیر ناخودآگاهم به فرمات چپ عادت کردم که حتی توی تصورم هم نمیتونم با فرمان سمت راست رانندگی کنم!
  تصویر کن کنسول و داشبورد سمت چپت باشه!
  مگه میشه!
  خیلی سخته ها…

  پاسخ
  1. علی
   سوابق: (182 دیدگاه) ,

   اون موقعس که کل تخمه ها رو آدم نمیدونه داره میریزه تو صورت زنش…
   😀

   پاسخ
   1. 
    سوابق: (11286 دیدگاه) ,

    .
    اصلا با دست چپ که نمیشه دنده عوض کرد.
    دست چپ رو باید بندازی روی در و باهاش تخمه بشکنی . از همون شیشه ی سمت چپ هم پوستاش رو مثل منجنیق هدف گیری کنی به سمت بیرون !!!
    (شوخی کردم )

    پاسخ
    1. احسان
     سوابق: (2 دیدگاه) ,

     من خودم دست چپم اما دنده عوض کردن با دست راست سخت نیست کافی یکم عادت کنیم و نیمکره دوم مغز را روشن کنیم

  2. xan
   سوابق: (52 دیدگاه) ,

   من یکی که خیلی راحت میشم چون با دست راست سی گار میکشم ! با چپ حال نمیده بهم.

   پاسخ
   1. احسان
    سوابق: (2 دیدگاه) ,

    ماشین حسابی باشه دست راست و چپش مهم نیست. فعلا ما ماشین حسابی تو مملکت نداریم که بدونیم فرمون چپش خوبه یا راستش

    پاسخ
 3. Sina
  سوابق: (446 دیدگاه) ,

  در کل به نظر من فرمون چپ خودمون بهتره به این دلیل که گرفتن دسته دنده و ترمز دستی با دست راست خصوصا موقعه رانندگی حرفه ای بهتره
  از طرفی کلا همه کارهای ماشین مثل جی چی اس تنظیم سیستم صوتی و رادیو و… رو میشه با دست راست انجام داد چون اکثر مردم هم دست راستن و تمر کز کردن و انجام کار با دست راست راحتتره

  پاسخ
 4. حمیدرضا
  سوابق: (2352 دیدگاه) ,

  خیلی عالی بود اطلاعات عمومی ما رو خیلی بالا برد خسته نباشید

  پاسخ
 5. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2590 دیدگاه) ,

  داستانش از اون چیزی که فکر میکردم بی خودتره! از نویسنده ممنون که روشنمون کرد.

  پاسخ
 6. محمد رضا
  سوابق: (371 دیدگاه) ,

  به نظر من اگر از همون اول به فرمون راست عادت میکرویم توی توهماتمونم نمیتونستیم تصور کنیم که فر مونو با دست چپ بگیریم و خودرو رو کنترل کنیم
  در کل کنترل فرمون بادست راست اگه از همون اول عادت میکردیم منطقی طر به نظر میرسه

  پاسخ
  1. سینا
   سوابق: (323 دیدگاه) ,

   برای اکٍریت جهان که راست دست هستن کار کردن با سیستم صوتی و دنده عوض کردن با دست چپ سخته

   پاسخ
 7. B& m
  سوابق: (38 دیدگاه) ,

  ممنون از مقاله خوبتون. من رانندگی با فرمون راست رو تجربه کردم اونم با گیربکس دستی واقعا سخته ولی بهش عادت میکنی .هر موقع میخواستم ماشینو سوار شم از چپ میرفتم طبق عادت .ولی حس خوبی داشت البته توی هندوستان بود مردم ما خیلی رانندگیشون خوبه انصافا ولی هندو ها دیوانه وار رانندگی میکنن واصلا رعایت نمیکنن.مرسی.

  پاسخ
 8. sevlan
  سوابق: (177 دیدگاه) ,

  من روندم،کافیه عادت کنی،فقط یه هفته طول میکشه،اصلا فرقی نداره!

  پاسخ
 9. volvo fh
  سوابق: (203 دیدگاه) ,

  گیربکس ماشین چجوریه؟یعنی دنده ماشین فرمان راست با چپ فرقی نداره.دنده یک ماشین فرمان راست,سمت چپ است یا راست؟؟

  پاسخ
 10. Archi KHAN
  سوابق: (2020 دیدگاه) ,

  هر انسانی در هر شرایطی مجبور به بقاء باشه خودش را با اون شرایط وفق میده …
  رانندگی چپ یا راست هم از همین موارده ، اصن چیزه بغرنجی هم نیس !

  پاسخ
 11. Parham
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من تجربه رانندگی با فرمان راست رو دارم اصلا برای ما خوشایند نیست بخصوص راهنما که دقیقا جاش با برف پاک کن عوض میشه عذاب آوره و من همیشه به جای راهنما برف پاک میزدم به خصوص اگر شما دیر وقت رانندگی کنید که خیابان ها خلوط باشد یقینا مسیر خیابان رو اشتباه میروید.

  پاسخ
 12. سامان
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  نگاه کردن با چشم چپ برا دنده عقب عذاب اوره

  پاسخ
 13. محمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام…من استرالیا هستم..ایران با تاکسی کار می کردم حدود ۲۰ سال….برای قواهنامه یک بار رد شدم و تا فرمان راست را عادت کنم چقدر به در و دیوار مالیدم….و در کل عادت می کنید

  پاسخ
 14. سالار
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  به نظر من که همه چی با عادت راحت میشه ولی به نظر فرمان سمت چپ منطقی تره ولی از همه بدتر اینکه تو یه کشور مثل افغانستان که من رفته بودم تعدادی ازماشینا فرمان سمت چپ و تعدادی سمت راسته که واقعا رانندگی وحشت اوره و هیچ نظارتیم نمیشه.

  پاسخ
 15. شهرام
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من چپ دستم و طبیعتا چون ما چپ دستها در اقلیت جهانی هستیم پس اصلا رفاه ما و نیاز های ما نباید به هیچ عنوان به حساب بیاد،اذیت هایی که میشیم،سختی هایی که میکشیم یا عذابهایی که در جامعه بخاطر اکثریت راست دست ها دائما تحمل میکنیم نباید دیده و چاره اندیشی بشه!! حتی در سطحی که دنیا بهش نگاه کرده و راه حل داده…یعنی حتی در حد معلولان یک جامعه یا جمعیتی که مشکلی دارن هم تو ایران به ما نگاه نشده و نمیشه و از نظر حضرات نباید هم بشه لابد؟! ممنون واقعا از اینهمه نظر مثبت و دلگرمی دوستان!!
  چپ دستها موافین با این درد دل عمومی ما چپ دستها؟

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.