تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت سوم)

سانبیم

به دلیل محبوبیت نام سانبیم در آمریکا و اروپا، کرایسلر تصمیم گرفت جهت عرضه آرو در بازارهای خارجی از نام و برند سانبیم استفاده کند. به همین دلیل آروهای این شرکت صرفاً برای صادرات تولید می‌شدند و درواقع سانبیم در بین چهار زیرمجموعه روتس که به تولید خانواده آرو می‌پرداختند، برندی صادراتی محسوب می‌شد و تمامی مدل‌های آن (غیر از مدل کوپه) به‌صورت فرمان چپ ساخته می‌شد. سانبیم آرو را بانام‌های گوناگون مینکس، هانتر، ووگ سپتر و حتی همان آرو در کشورهای مختلف عرضه می‌کرد به‌طوری‌که بانام آرو در کانادا و آمریکا، بانام‌های هانتر، ووگ و مینکس در بازارهای فرانسوی‌زبان و بانام سپتر در فرانسه و آلمان عرضه می‌شد.

سانبیم مینکس 1967
سانبیم مینکس 1967

Sunbeam-Arrow-1967-02

سانبیم آرو 1967
سانبیم آرو 1967

مدل‌های آرو، مینکس و هانتر که در سال 1967 عرضه شدند، از تیپ‌های ساده بوده و همگی همانند هیلمن‌های مینکس و هانتر، با دو چراغ گرد در جلو تولید می‌شدند. البته سانبیم آروهای مخصوص بازار امریکا به جهت هماهنگی با قوانین این کشور مجهز به راهنماهای جانبی بزرگ بر روی گلگیرهای عقب و جلو و چراغ‌های دنده‌عقب بزرگ‌تر بودند. در سال 1968 و با عرضه هیلمن هانتر MK2، چراغ‌های مستطیلی جایگزین چراغ‌های گرد این سه مدل گردید. مدل ووگ ظاهری مشابه نمونه‌های تولیدی سینگر داشت و مدل سپتر نیز مشابه هامبر سپتر بود. سانبیم سپتر ازلحاظ امکانات و مشخصات فنی هم کاملاً مشابه هامبر سپتر بود و همان‌طور که گفته‌شده لوکس‌ترین نمونه تولیدی سانبیم محسوب می‌شد.

سانبیم آرو مخصوص بازار ایالات‌متحده که در تصویر راهنماهای جانبی و چراغ‌های دنده‌عقب بزرگ مشخص است
سانبیم آرو مخصوص بازار ایالات‌متحده که در تصویر راهنماهای جانبی و چراغ‌های دنده‌عقب بزرگ آن مشخص است
سانبیم هانتر 1967
سانبیم هانتر 1967
سانبیم هانتر 1968
سانبیم هانتر 1968
سانبیم سپتر
سانبیم سپتر

سانبیم علاوه بر تولید آروهای سدان صادراتی، مدلی کوپه فست‌بک از آرو را نیز بتولید رساند. در بین چهار برند تولیدکننده آرو، فقط سانبیم مدل کوپه را عرضه می‌کرد که برخلاف نمونه‌های سدان سانبیم که فقط برای صادرات تولید می‌شدند، مدل کوپه بیشتر برای بازار داخلی انگلستان تولید می‌شد هرچند که به بازارهای خارجی چون امریکا هم صادر شد. این کوپه چهارنفره در جلو دارای چهار چراغ گرد بود و ظاهری شبیه به هیلمن هانتر GLS داشت. چراغ‌های عقب آن متعلق به مدل‌های استیشن و سپرها نیز از نوع بلند بودند که از مدل هامبر سپتر به عاریه گرفته‌شده بودند. این اتومبیل در سال 1967 و بانام سانبیم راپیر (Rapier) معرفی شد.

سانبیم راپیر 1967
سانبیم راپیر 1967

راپیر مجهز به قالپاق‌های خورشیدی، تزئینات کرومی ازجمله جلوپنجره و روکش رکاب‌ها، روکش وینیلی ستون B و موتور 1725 با دو کاربراتور و با قدرت 94 اسب بخار بود. راپیر دارای داشبوردی بود که منحصراً برای آن طراحی‌شده بود و در دیگر مدل‌های خانواده آرو بکار نمی‌رفت. این کوپه فست‌بک به‌صورت استاندارد با گیربکس دستی عرضه می‌شد اما گیربکس اتوماتیک نیز برای آن قابل سفارش بود.

Sunbeam-Rapier-1967-02

در سال 1968 سانبیم نمونه‌ای قوی‌تر و اسپرت‌تر از راپیر را بانام راپیر H120 عرضه نمود. H120 دارای خط‌کشی‌هایی بر روی بدنه بود که با توجه به رنگ اتومبیل، رنگ این خطوط نیز تغییر می‌کرد. بعلاوه این مدل برخلاف راپیر معمولی که جلوپنجره کرومی داشت، دارای جلوپنجره‌ای پلاستیکی و مشکی‌رنگ بود که چهره‌ای اسپرت به آن می‌بخشید. نمای عقبی H120 نیز با راپیر متفاوت بود به‌طوری‌که شکل ظاهری در صندوق بار تغییریافته و حالتی بالچه مانند پیداکرده بود و همچنین با حذف خطوط روی در صندوق، نمای عقب اسپرت تر به نظر می‌رسید. برای تکمیل شدن نمای اسپرت، این مدل به رینگ‌های رواستایل نیز مجهز شد.

Sunbeam-Rapier-1968-H120-03
سانبیم راپیر H120

در داخل اما تفاوتی با راپیر ساده نداشت و از همان داشبورد راپیر استفاده می‌کرد و فقط صندلی‌های آن با نمونه‌ای اسپرت تعویض شده بودند. آپشن سقف بازشو هم برای این مدل قابل سفارش بود. ازلحاظ فنی، راپیر H120 مجهز به قوی‌ترین موتور خانواده آرو یعنی همان موتور 1725 هولبای با دو کاربراتور وبر و با 110 اسب بخار قدرت بود که چند سال بعد بر روی هیلمن هانتر GLS نیز نصب شد. بدین ترتیب سانبیم راپیر H120 به همراه هیلمن هانتر GLS اسپرت‌ترین و قدرتمندترین اعضای خانواده آرو بشمار می‌رفتند. هرچند H120 با ظاهری اسپرت، شتاب صفرتاصد 11 ثانیه‌ای و حداکثر سرعت 170 کیلومتر در ساعت به‌مراتب اسپرت‌تر از هانتر GLS به نظر می‌رسید.

Sunbeam-Rapier-1968-H120-04

برای مقایسه بد نیست عنوان کنیم که قدرت فورد موستانگ مک‌‌وان نسل دوم که در سال 1974 عرضه شد 105 اسب بخار بود درحالی‌که موستانگ مک‌وان مجهز به موتور 6 سیلندر 2.8 لیتری بود اما سانبیم راپیر H120 با موتوری 4 سیلندر 1.7 لیتری 110 اسب بخار قدرت داشت. هرچند این سال‌ها، سال‌های بحران نفتی و دوران افول ماسل کارهای آمریکایی و کاهش قدرت آن‌ها بود اما بازهم می‌توان فهمید که قدرت راپیر H120 کاملاً مناسب یک کوپه اسپرت در آن دوران بوده و توانایی رقابت با رقبای خود را داشته است.

به دلیل موفقیت راپیر و دستیابی به فروش نسبتاً مناسب، روتس تصمیم گرفت نمونه‌ای ارزان‌تر و ساده‌تر از آن‌را تولید کند. بدین ترتیب در سال 1969 سانبیم آلپین (Alpine) به بازار عرضه شد. آلپین ظاهر بسیار ساده‌ای داشت و با قالپاق‌های هیلمن هانتر، جلوپنجره کرومی، داشبورد چوبی و موتور 1725 تک کاربراتور 80 اسبی تولید می‌شد. آلپین که درواقع مدل پایه راپیر محسوب می‌شد با تجهیزاتی کمتر و بدون تزئینات کرومی عرضه می‌شد. تولید این مدل تا سال 1975 ادامه داشت. همان‌طور که اشاره شد آرو کوپه به بازارهای خارجی هم صادر می‌شد که عمده‌ترین مقصد آن ایالات‌متحده بود. به این کشور فقط مدل ریپر و بانام آلپین GT صادر می‌شد. تولید مدل‌های ریپر و H120 تا سال 1976 ادامه داشت تا اینکه در این سال با توقف تولید آرو در برندهای گروه روتس، تولید این مدل‌های کوپه هم پس از ساخت 46204 دستگاه (شامل هر سه مدل راپیر، H120 و آلپین) پایان یافت. نسخهٔ کوپهٔ آرو ناشناخته‌ترین عضو خانوادهٔ آرو یا همان پیکان در ایران است چراکه این مدل هیچ‌گاه در ایران عرضه نشد.

سانبیم آلپین 1969
سانبیم آلپین 1969

کرایسلر

همان‌طور که گفته شد، پس‌ازاینکه کرایسلر اروپا گروه روتس را خرید تنها تغییری که در آن ایجاد کرد تغییر نام گروه روتس به کرایسلر انگلستان بود و غیرازاین، هیچ‌گونه تغییری در برندهای روتس ایجاد نکرد و تمامی زیرمجموعه‌های روتس همانند قبل به تولید محصولات خود ادامه دادند. بدین ترتیب تولید خانواده آرو هم بدون تغییر و طبق برنامه‌ریزی و سیاست‌های روتس در چهار برند هیلمن، سینگر، هامبر و سانبیم ادامه یافت؛ اما در اواسط دهه 70، افزایش رقابت در بازار انگلستان و کاهش فروش محصولات کرایسلر انگلستان (گروه روتس سابق)، موجب نابسامانی اوضاع مالی این شرکت گردید. فروش محصولات خانواده آرو هم به دلیل اینکه متعلق به یک دهه قبل بودند و توانایی رقابت با مدل‌های روز عرضه‌شده در انگلستان را نداشتند کاهش‌یافته بود. به همین دلیل کرایسلر تصمیم گرفت تولید تمامی آن‌ها را متوقف و فقط یک مدل آن‌هم بانام کرایسلر هانتر را تولید و جایگزین آن‌ها در بازار انگلستان کند.

کرایسلر هانتر 1977
کرایسلر هانتر 1977

بدین ترتیب در سال 1976 تولید تمامی اعضای خانواده آرو متوقف شد و کرایسلر هانتر که از هریک از مدل‌های آرو قطعه‌ای را به ارث برده بود در سال 1977 به‌عنوان جایگزین آن‌ها معرفی گردید. درحالی‌که تولید مدل‌های کوپه (سانبیم راپیر و آلپین) هم در سال 1976 بدون معرفی جایگزین متوقف شد. بدین ترتیب تمامی برندهای گروه روتس کنار گذاشته شدند. کرایسلر هانتر در دو مدل DL و سوپر تولید می‌شد. DL مدل پایه و ساده محسوب می‌شد درحالی‌که مدل سوپر با برخورداری از تجهیزاتی چون رینگ‌های رواستایل و سقف وینیلی، مدلی لوکس بشمار می‌رفت.

کرایسلر هانتر سوپر
کرایسلر هانتر سوپر

همان‌طور که اشاره شد، کرایسلر هانتر از هریک از محصولات خانواده آرو قطعه‌ای را قرض گرفته بود به‌طوری‌که چراغ‌های جلو، جلوپنجره و سقف وینیلی (در مدل سوپر) متعلق به هامبر سپتر بودند (چهار چراغ گرد و جلوپنجره کرومی)، تریم داخلی و قالپاق‌ها (در مدل DL) از هیلمن هانتر گرفته‌شده بود و رینگ‌های رواستایل نیز (در مدل سوپر) از هیلمن هانتر GT و GLS قرض گرفته‌شده بودند. بدین ترتیب کرایسلر هانتر ترکیبی از مدل‌های مختلف آرو شده بود که ظرافت انگلیسی مدل‌های قبلی در آن وجود نداشت. البته کرایسلر برای اینکه هانتر توانایی رقابت با اتومبیل‌های بروز بازار انگلستان که عمدتاً هم ژاپنی بودند را داشته باشد، تجهیزات آن‌را ارتقا داده بود و امکانات بیشتری بر روی آن نصب می‌کرد.

کرایسلر هانتر DL
کرایسلر هانتر DL

اما عرضه کرایسلر هانتر هم نتوانست به موفقیت چندانی دست یابد و وضعیت مالی کرایسلر انگلستان نیز روبه وخامت گذاشت. به همین دلیل در سال 1978 کرایسلر شرکت کرایسلر انگلستان را به پژو فروخت و پژو هم که تمایلی به ادامه تولید هانتر نداشت، به تولید تنها بازمانده خانواده آرو یعنی کرایسلر هانتر در سال 1979 پایان داد تا این اتومبیل که روزگاری در چندین مدل و تحت برندهای گوناگون در کشورهای مختلف به فروش می‌رفت پس از 13 سال با خط تولید خداحافظی کند. هرچند که تولید آن تا سال‌ها بعد در ایران ادامه داشت.

Chrysler-Hunter-1977-03

 

ادامه دارد…

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

36 دیدگاه

 1. SERIAL WINNER
  سوابق: (9790 دیدگاه) ,

  همیشه با دیدن تصاویر پیکان و خوندن در موردش حس خوبی پیدا میکنم.
  برای این حس خوب متشکرم…

  پاسخ
  1. Parvaz
   سوابق: (205 دیدگاه) ,

   من نمیدونم سن دوستان در چه حدودی هستش ولی سال ۸۰ یه پیکان صفر داشتیم با لاستیک های دور سفید مارشال که اون زمان دیگه این لاستیکارو هرکی مینداخت زیر پیکانش به نوعی اسپرت میشد ماشینش 😂 مال ما کاربراتوری بود از سال بعدش انژکتوری شد، یادش بخیر

   پاسخ
 2. (ali (CHEVY NOVA
  سوابق: (2812 دیدگاه) ,

  پیکان واقعا ماشین مردی بود تا حالا ندیدم از پیکان کسی گلایه کنه همه تعریفشو میکنن
  خداییش با اینکه من امریکایی بازم هر زمان یه پیکان مدل پایین میبینم چند ثانیه ای بهش خیره میشم و اگه سالمم باشه یه دمش گرم برا صاحابش میفرستم
  از انواع مدلهای پیکان هم از مدلهای 46 تا 49 خیلی خوشم میاد با اون جلو داشبوردهای چوبی معرکش
  گل سرسبدشونم جوانان هستش که اونم زردش خیلی باهاله

  پاسخ
  1. uss zumwalt DDG-1000
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   والا خیلی ها هم شاکی بودن ولی چون پول نیست مجبورن
   ولی موتور انگلیس هاش خوب بود

   پاسخ
  2. مهدی
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   اووف گفتی پیکان جوانان زرد قناری
   به به

   پاسخ
 3. جواد
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  اینا که از یه ماشین 50تا مدل در آوردن

  پاسخ
  1. حسین
   سوابق: (1401 دیدگاه) ,

   احتمالا چون وضع شرکتشون بد بوده،
   پول ساخت قالب جدید نداشتن!

   به همین دلیل بیشتر روی تغییر چراغ و چرمی کردن سقف کار کردن!

   پاسخ
 4. فرید
  سوابق: (49 دیدگاه) ,

  به نظرم اون سانبیم راپیر فست بک قرمز رنگه برا خودش خوب رخی داشته ها …

  پاسخ
 5. حسین
  سوابق: (52 دیدگاه) ,

  چرا یه عکس از داشبوردشون نذاشتین آخه؟؟

  پاسخ
 6. حسین
  سوابق: (1401 دیدگاه) ,

  فک کنم اون مدل های ۱۱۰ اسب بخاری اش، گیربکس اش ۳،۴ دنده بوده که شتابش کم بوده!

  پاسخ
 7. xan
  سوابق: (52 دیدگاه) ,

  سال 1977 کرایسلر قطع امید کرده ازش و سال 1978 پژو که خیلیهامون میگیم داغونترین خودرو ساز اروپاس ! کلا تعطیل کرده تولیدشو ! چون توان رقابت نداشته اونوقت تو ایران و در سال 2016 یعنی 40 سال بعدش همچنان تولید میشه و رقابت هم میکنه اصلا رقیب نداره لامصب ! چقد عقب مونده ان خودروسازای ما و …. ….. ….. ….. …… …… !

  پاسخ
  1. حسین
   سوابق: (1401 دیدگاه) ,

   شما خارجی که نمیدونی تولید نمیشه،حتی وانتش دیگه!
   موتور اونجر رو ارتقا دادن و روی اریسان هست!

   پاسخ
   1. xan
    سوابق: (52 دیدگاه) ,

    شما ایرانی و نمیدونی که تولید میشه ! برات متاسفم وانت پیکان هنوز تولید میشه اگه راجع به موتور هم در حد ابتداییش باشی میفهمی که موتور اریسان هیچ تفاوتی با قبل نداره .

    پاسخ
 8. mohsen.b
  سوابق: (72 دیدگاه) ,

  برای اینکه به شکوه پیکان پی ببریم کافیه به این نکته توجه کنیم که این خودرو دیفرانسیل عقب هستش-یعنی چیزی که در حال حاضر شرکت های بزرگ جهان فقط مدل های لوکس و ویژه ی خودشونو با این سامانه راهی بازار میکنن-مثلا هیوندای که جنسیس خودشو دیفانسیل عقب درست میکنه و بهترین محصول هیوندای هستش-بی ام و سری ام-کادیلاک سری ct-بنز سری c-فراری کل مدل هاش-مک لارن کل مدلها-رولز رویس و…دیفرانسیل عقب بودن یعنی خودرو هم نرمه هم توانایی خارج از جاده ای داره-مثلا لانچیا استراتوس که قهرمان رالی جهان بوده ولی دیفرانسیل عقبه

  پاسخ
  1. دانیال
   سوابق: (97 دیدگاه) ,

   اون موقع دیفرانسیل عقب خیلی بیشتر رواج داشته و اصلن چیز شاخی نبوده، در کل مالی نبوده حتی اولین بار که در ایران تولید شد هم رقبایی بهتر و با کیفیت تر داشته که انگلیسی ها با زد و بند و برای فرار از ورشکستگی (منو یاد حال و روز یکی از شرکتای آشنای اروپایی حال حاضر میندازه) این ماشینو به ایرانی ها قالب می کنن.
   پیکان لیاقت نداره که ماشین نوستالژیک ما باشه، مگه اون زمان که بود کی دل خوشی ازش داشت؟ لگن!

   پاسخ
   1. SERIAL WINNER
    سوابق: (9790 دیدگاه) ,

    میخواستین ایران خودرو از همون اول لامبورگینی و فراری مونتاژ کنه.
    از صنعت هیچ سررشته ای نداری متاسفانه.
    شرکتا اول باید تجربه کسب کنن. کمپوت که نمیساختن.

    پاسخ
    1. uss zumwalt DDG-1000
     سوابق: (4511 دیدگاه) ,

     ایران خودرو همین خودروها درست ممتاژکننده
     لامبورگینی نخواستیم

   2. farshad
    سوابق: (10 دیدگاه) ,

    با همین پیکان استارت رشد و شکوفایی صنعت ایران کلید خورد( حداقل در صنعت خودرو)

    پاسخ
  2. محمدرضا
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   دیفرانسیل عقب بودن نشونه چیز خاصی نیست
   مرسدس بنز های فعلی و ژیان چهل سال پیش هم دیفرانسیل جلو هستن، این چه مدل قیاس کردنه مومن؟

   پاسخ
   1. مهرداد زنب
    سوابق: (4 دیدگاه) ,

    جالبه شما از بنز چی میدونی بنز و دیفرانسیل جلو ؟؟
    خیلی به ندرت مدل هایی داشته که دفر جلو باشند که ادم اصلا یادش نمیاد البته اگه منظورت بنز های امروزی هست اونا 4Matic هستند 4 چرخ نه دیفرانسیل جلو

    بنز A class هاچبک هم دیفرانسیل عقب هست چه برسه به مدل های گندش

    پاسخ
 9. حسین
  سوابق: (1401 دیدگاه) ,

  دیفرانسیل عقب بودن چیز خاصی نیس و تکنولوژی قدیمی تری هست نسبت به دف جلو!
  و اتفاقا اگر دف جلو بود،شاخ بوده!
  چون ماشین کوچکی هس و اتلاف انرژی دف جلو کمتره و فضای پا ردیف عقب بهتر میشه!

  پاسخ
 10. حمیدرضا
  سوابق: (961 دیدگاه) ,

  من کاری به نحوه تولیدش در ایران ندارم ولی برام جالبه که تو بازار امریکاهم حضور داشته و احتمالا دلیل افت فروشش قیمت پایین و استهلاک کمتر خودروهای رقیب همان طور که اشاره شدژاپنی بوده در هرصورت این چند مقاله خیلی جالب بود خصوصا این بخش که در مورد مدل اسپرتش بود قدرت ماشین از خیلی از تولیدات امروزی کارخونه های ما بیشتر بوده

  پاسخ
 11. ارمان
  سوابق: (1224 دیدگاه) ,

  ایول از این به بعد پیکان دیدیم میگیم به به عجب کرایسلر هانتری

  پاسخ
 12. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  در زمان خودش، ماشین خیلی خوبی بود.

  پاسخ
 13. farshad
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  دو سه سال پیش یه مقاله ای در مجله ماشین خوندم که نوشته بود در سال 2000 میلادی با معرفی سمند توسط ایران خودرو طی یک نظر سنجی مردم کشورهای اروپایی تمایل بیشتری نسبت به سمند داشتند در مقابل سوناتا!!!!!
  امروز بعداز 16 سال سمند همون سمنده ولی سوناتا…

  پاسخ
 14. خسرو پرویز
  سوابق: (56 دیدگاه) ,

  موتور هیلمن 1598cc که به اصطلاح بعضیها موتور تخت اصلا ” مال هیلمن و آونجر بوده نه خود پیکان 1499cc و 1725cc
  نمیدونم چرا دقت نمیفرمایید ایرانخودرو موتور آونجر رو انداخت روی پیکان شد پیکان کار یا موتور تخت بقول بعضیا که تخت در اصل یه چیز دیگه س
  موتور آریسانم سه چهار میلی متر کورسش را بیشتر کردن همون هیلمن آونجره

  پاسخ
 15. بهنام غلامی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  پبکان عالی بود درسته از بیوک و کادیلاک اون زمان عقب بود در عوض هزینه استهلاک اش نسبت به اونا خیلی پایین بود قدرتش هم از پراید بیشتر بوده

  پاسخ
 16. شهرام خان
  سوابق: (56 دیدگاه) ,

  درود بر هر کسی پیکان دوست داره و ایرانیان اورجینال. مشخصات پیکان جوانان : قطر سیلندر 81.5mm و کورس پیستون82.5mm و نسبت تراکم 9.2 به یک1 میباشد. در مورد بیشینه زور بگم در دو کاربراتور زینت استرامبرگ 94 اسب بخار در 5200RPM است ولی در موتور HOLBAY H120 با کاربراتورهایWEBER دارای زور 110اسب بخار در دور 5200در دقیقه است البته جوانان مدل 1357و 58سر پیستوناش نعلبکی شکله و قدرتش 79 اسب بخاره البته پیکان جوانانی که با نام GTشناخته میشه 94 اسب بخاره که در ایران از سال 1350 تا 1356 قدرتش94 اسب بخار و 144نیوتن متر گشتاورشه ولی مدل 1357و58که قدرتشان را کاستند بنا به دلایلی 79 اسب بخار و گشتاور 134نیوتن متر.در خارج از ایران HILLMAN HUNTER که همان پیکان جوانان است در مدل GLS بیشینه زورش 110اسب بخار ولی گشتاورش نمیدانم که همان موتور HOLBAY H120 است که در خودرو Sunbeam Rapier H120 مشترک است و کاش خود این ماشین در ایران یا تولید میشد یا خود پیکان جوانان با این موتور 110 اسب بخار مونتاژ میشد که لاشه اش از زانتیای2000 که نیاز به تسمه تایم داره خیلی بهتر است با این حجم کم موتور و نصف تعدادسوپاپ

  پاسخ
 17. خسرو پرویز
  سوابق: (56 دیدگاه) ,

  اگه ایران خودرو لطف کنه پیکان جوانان موتورش را مگنتی انژکتوری کنه و مجهز به سنسورهایی نظیر سنسور میل بادامک و غیره کنه و سیستم باز شدن سوپاپها از OHV به DOHC ) OHCیا SOHC )بکنه خیلی بهتر میشه و اگه امکان داشت سر سیلندر 16 سوپاپه اش بکنه ولی زنجیر تایم دار باشه و نه مثل پژو مسخره تسمه تایم دار باشه هر آن و لحظه ببره یا دنده رد بکنه )) و با سیستم DUAL V.V.T و GDI و RPM مجاز بالا در حد 9000RPM باشه خیلی اوکی میشود اگر کمی شاسی اتاق پیکان را تقویت کنند و اتاقش کمی پهنتر و آیرودینامیکتر و هندلینگ و توزیع وزن بکنند ولی همان زییبایی و سادگی و ارزانی و وفور قطعات را از دست نده
  سپاس
  پاینده باد ایران

  پاسخ
 18. خسرو پرویز
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  اینجانب عاشق پیکان هستم به خاطر وفا داریش
  ولی نمیدونم بعضیها در حق پیکان نامردی میکنند
  پیکان به سه قیف ( قیافه و شکل ) به ایران آمد
  وانت و استیشن و سواری
  اگه پیکان را با لامبورگینی و فراری و بوگاتی مقایسه میکنی در اشتباه کاملی
  مگه میشه یک سدان خانوادگی با موتور معمولی را با اتومبیلهای سوپر اسپرت مقایسه کرد
  مگه میشه مگه داریم مگه هست
  چرا ؟ این مثل اینه ده سال بعد بگیم زانتیای 2000 ایران که کمترین قدرت نسبت به اروپا داشت رو با ماشین سال 2026 مقایسه کنیم این به دیگاهتان معقولانه نمیباشد
  اگه کسی اطلاعات زیادی در مورد ماشین داشته باشه میدانه چگونه مقایسه کنه
  مثلا کوپه با کوپه
  سدان با سدان
  پیکاپ( وانت) با وانت
  کامیون با کامیون
  کشنده با کشنده
  بوژی کش با بوژی کش
  حجم با حجم برابر
  تنفس طبیعی با تنفس طبیعی
  دوپینگی توربو شارژی با توربو یا سوپر شارژی

  ولی بازم میگم زنده باد پیکان مخصوصا” هیلمن هانتر GLS با حجم دقیق 1725cc و 110 اسب بخار در دور کم
  حالا بی ام دابلیوBMW 2002 با حجم 2000cc در تک کاربراتور 100 اسب بخار و در دو کاربراتور 120 اسب بخار و انژکتوری 130 اسب بخار
  و گشتاور ها به ترتیب 157 و 167 و 178 نیوتن متر
  پس پیکان در رقابت کم نمیاورد
  و دردش روی سر زانتیای 1800 و پارس ELX

  پاسخ
 19. شهرامشاه
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  زانتیای 1800 و پژو پارس ELX و سمند سریر ( لیموزین ) با موتور XU7JPL4 که با 16 سوپاپ و نسبت تراکم بالا 10.4 به یک و بهترین سیستم جرقه زنی و کامپیوتر پیشرفته ECU و و سیستم سوخت رسانی پیشرفته و سایر فیک و فاک در بهترین حالت بیشینه توان (حداکثر قدرت 110 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه و بیشینه گشتاور 155 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه نیرو فراهم میکند ) حجم موتورش 1762cc
  هیلمن هانتر GLS با حجم 1725cc و 8 سوپاپ و دو کاربراتور ناقابل weber و نسبت تراکم پایین 9.2 به یک 1 و کمترین مورد پیشرفته
  بیشینه توان 110 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه به شما اهدا میکند (تولید میکند ) و بیشینه گشتاور 160 نیوتن متر در دور 4000 دور در دقیقه فراهم میکند
  درود بر هیلمن هانتر GLS
  آفرین بر غیرتت

  پاسخ
 20. خسرو پرویزخان
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  درود بر هر کسی پیکان دوست داره و ایرانیان اورجینال. مشخصات پیکان جوانان : قطر سیلندر 81.5mm و کورس پیستون82.5mm و نسبت تراکم 9.2 به یک1 میباشد. در مورد بیشینه زور بگم در دو کاربراتور زینت استرامبرگ 94 اسب بخار در 5200RPM است ولی در موتور HOLBAY H120 با کاربراتورهایWEBER دارای زور 110اسب بخار در دور 5200در دقیقه است البته جوانان مدل 1357و 58سر پیستوناش نعلبکی شکله و قدرتش 79 اسب بخاره البته پیکان جوانانی که با نام GTشناخته میشه 94 اسب بخاره که در ایران از سال 1350 تا 1356 قدرتش94 اسب بخار و 144نیوتن متر گشتاورشه ولی مدل 1357و58که قدرتشان را کاستند بنا به دلایلی 79 اسب بخار و گشتاور 134نیوتن متر.در خارج از ایران HILLMAN HUNTER که همان پیکان جوانان است در مدل GLS بیشینه زورش 110اسب بخار ولی گشتاورش نمیدانم که همان موتور HOLBAY H120 است که در خودرو Sunbeam Rapier H120 مشترک است و کاش خود این ماشین در ایران یا تولید میشد یا خود پیکان جوانان با این موتور 110 اسب بخار مونتاژ میشد که لاشه اش از زانتیای2000 که نیاز به تسمه تایم داره خیلی بهتر است با این حجم کم موتور و نصف تعدادسوپاپ
  اگه ایران خودرو لطف کنه پیکان جوانان موتورش را مگنتی انژکتوری کنه و مجهز به سنسورهایی نظیر سنسور میل بادامک و غیره کنه و سیستم باز شدن سوپاپها از OHV به DOHC ) OHCیا SOHC )بکنه خیلی بهتر میشه و اگه امکان داشت سر سیلندر 16 سوپاپه اش بکنه ولی زنجیر تایم دار باشه و نه مثل پژو مسخره تسمه تایم دار باشه هر آن و لحظه ببره یا دنده رد بکنه )) و با سیستم DUAL V.V.T و GDI و RPM مجاز بالا در حد 9000RPM باشه خیلی اوکی میشود اگر کمی شاسی اتاق پیکان را تقویت کنند و اتاقش کمی پهنتر و آیرودینامیکتر و هندلینگ و توزیع وزن بکنند ولی همان زییبایی و سادگی و ارزانی و وفور قطعات را از دست نده
  اینجانب عاشق پیکان هستم به خاطر وفا داریش
  ولی نمیدونم بعضیها در حق پیکان نامردی میکنند
  پیکان به سه قیف ( قیافه و شکل ) به ایران آمد
  وانت و استیشن و سواری
  اگه پیکان را با لامبورگینی و فراری و بوگاتی مقایسه میکنی در اشتباه کاملی
  مگه میشه یک سدان خانوادگی با موتور معمولی را با اتومبیلهای سوپر اسپرت مقایسه کرد
  مگه میشه مگه داریم مگه هست
  چرا ؟ این مثل اینه ده سال بعد بگیم زانتیای 2000 ایران که کمترین قدرت نسبت به اروپا داشت رو با ماشین سال 2026 مقایسه کنیم این به دیدگاهتان معقولانه نمیباشد
  اگه کسی اطلاعات زیادی در مورد ماشین داشته باشه میدانه چگونه مقایسه کنه
  مثلا کوپه با کوپه
  سدان با سدان
  پیکاپ( وانت) با وانت
  کامیون با کامیون
  کشنده با کشنده
  بوژی کش با بوژی کش
  حجم با حجم برابر
  تنفس طبیعی با تنفس طبیعی
  دوپینگی توربو شارژی با توربو یا سوپر شارژی

  ولی بازم میگم زنده باد پیکان مخصوصا” هیلمن هانتر GLS با حجم دقیق 1725cc و 110 اسب بخار در دور کم
  حالا بی ام دابلیوBMW 2002 با حجم 2000cc در تک کاربراتور 100 اسب بخار و در دو کاربراتور 120 اسب بخار و انژکتوری 130 اسب بخار
  و گشتاور ها به ترتیب 157 و 167 و 178 نیوتن متر
  پس پیکان در رقابت کم نمیاورد
  و دردش روی سر زانتیای 1800 و پارس ELX
  زانتیای 1800 و پژو پارس ELX و سمند سریر ( لیموزین ) با موتور XU7JPL4 که با 16 سوپاپ و نسبت تراکم بالا 10.4 به یک و بهترین سیستم جرقه زنی و کامپیوتر پیشرفته ECU و و سیستم سوخت رسانی پیشرفته و سایر فیک و فاک در بهترین حالت بیشینه توان (حداکثر قدرت 110 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه و بیشینه گشتاور 155 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه نیرو فراهم میکند ) حجم موتورش 1762cc
  هیلمن هانتر GLS با حجم 1725cc و 8 سوپاپ و دو کاربراتور ناقابل weber و نسبت تراکم پایین 9.2 به یک 1 و کمترین مورد پیشرفته
  بیشینه توان 110 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه به شما اهدا میکند (تولید میکند ) و بیشینه گشتاور 160 نیوتن متر در دور 4000 دور در دقیقه فراهم میکند
  درود بر هیلمن هانتر GLS
  آفرین بر غیرتت
  فقط و فقط پیکان
  کاش مهندسها و دکترهای گردن کلفت کشورمان پیکان از جلو رادیاتور و چراغها را به یاد پیکان قدیم میگزاشتند و بقیه قسمتها را برای ضریب آیرو دینامکتر و هندلینگتر تغییر میدادند ولی از بغل و جلو و عقب شباهت به پیکان قدیم خوشگله را میداشت ولی سقفش برای حفظ آن ضرایب و نسبتها تغییر میدادند
  زنده باد پیکان و آل و نوادگان پیکان

  پاسخ
 21. مهرداد زنب
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  این قدر هم گندش نکنید پیکان های ایران 110 اسبی نبودند در ضمن حتی اگه بودند هم توان رقابت با 2002 بی ام وه رو نداشتند بعد 40 سال با وجود این همه پیکان بازم تو مسابقات همه میرن سراغ بی ام وه 2002
  پیکان اگر ماشین شاخی بود اینجوری تو سطح اول دنیا کنار نمیرفت خداییش با رقباش مقایسه میکنید خیلی گندش کردید پیکان کجا راحتی یه بی ام وه یا بنز یا حتی نوا و بیوک یا اصلا خودرو های ژاپنی اون زمون رو داشت ؟
  انگلیسیا عادت دارن ساخته خودشون رو بهترین بدونند نمونشم الان میبینند که دیگه صنعت خودرو خودی ندارند مینی و رویز رو بی ام وه خریده وگرنه معلوم نبود چی به سرشون بیاد لندروور هم تاتای هندی و ام جی رو چینیا و خیلیای دیگه

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x