ماسل کارها: تاریخچهٔ فورد موستانگ (قسمت هشتم)

در قسمت قبلی مطلب تاریخچهٔ موستانگ به نسل سوم این ماسل کار آمریکایی پرداختیم و تغییرات و تحولات این نسل را تا سال 1982 بررسی کردیم. حال امروز در این قسمت به ادامه تاریخچهٔ نسل سوم موستانگ می‌پردازیم. در قسمت قبلی گفتیم که در سال 1982 مدل GT پس از سیزده سال به خانوادهٔ موستانگ بازگشت و با پیشرانهٔ 4.9 لیتری V8 با 157 اسب بخار قدرت به بازار آمد. علاوه بر این، در همین سال نسخهٔ کابریولت هم پس از نُه سال دوباره به خانوادهٔ موستانگ اضافه شد و بنابراین فورد نشان داد که قصد دارد دوباره رونق سابق را به این ماسل کار محبوب بازگرداند هرچند که از لحاظ استایل ظاهری و همین‌طور قدرت پیشرانه‌ها، نسل سوم موستانگ کیلومترها با نسل اول فاصله داشت. همچنین گفتیم که در همین سال تیپ‌های مختلف موستانگ نیز دستخوش تغییراتی شدند و نسل سوم این ماشین علاوه بر مدل GT در سه تیپ دیگر به نام‌های L، GL و GLX هم راهی بازار شد.

Mustang 1983

در سال 1983 اما نسل سوم موستانگ نخستین فیس‌لیفت خود را تجربه کرد. البته موستانگ 1983 همچنان تا حد زیادی با مدل 1982 یکسان باقیمانده بود ولی فورد تغییرات و بهسازی‌هایی را در این نسل که حالا پنج‌ساله شده بود انجام داد. در این فیس‌لیفت تغییراتی در نمای جلویی خودرو ایجاد شد به‌نحوی‌که دماغهٔ آن منحنی‌تر شده و جلوپنجره هم تغییر کرد. در عقب نیز چراغ‌ها عریض‌تر شده و گرافیک عمودی آن‌ها هم به‌صورت افقی درآمد. در قسمت قبلی گفتیم که در سال 1982 در لیست پیشرانه‌های موستانگ چهار موتور مختلف شامل 2.3 لیتری چهار سیلندر، 3.3 لیتری شش سیلندر خطی، 4.2 لیتری V8 و 4.9 لیتری V8 وجود داشت؛ اما همراه با این فیس‌لیفت در پیشرانه‌های موستانگ هم تغییراتی ایجاد شد.

Mustang GT 1983

در ابتدا در مدل‌های معمولی، موتور 3.3 لیتری I6 قبلی با یک نمونهٔ 3.8 لیتری V6 جدید جایگزین شد که 112 اسب بخار قدرت داشت. این اقدام به این دلیل انجام گرفت که موتور 3.3 لیتری تقاضای کمی داشت. از سوی دیگر در بخش موتورهای هشت سیلندر نیز همان‌طور که در قسمت قبلی اشاره شد، موتور 4.2 لیتری از لیست پیشرانه‌ها حذف گردید. علاوه بر این، در پیشرانهٔ 4.9 لیتری V8 نیز تغییراتی شامل تجهیز به یک کاربراتور چهار دهنهٔ جدید و منیفولد هوای جدید انجام گرفت و بدین ترتیب قدرت آن از 157 اسب بخار به 175 اسب بخار افزایش یافت. این قوی‌ترین موتور موستانگ در آن سال‌ها بود که علاوه بر مدل GT در سایر تیپ‌ها هم ارائه می‌شد. این موتور همچنین قوی‌ترین پیشرانهٔ موستانگ از سال 1973 به بعد نیز به‌حساب می‌آمد.

Mustang Convertible 1983

در قسمت قبلی گفتیم که در سال 1982 نسخهٔ توربوشارژ پیشرانهٔ 2.3 لیتری چهار سیلندر به دلیل مشکلاتی مربوط به قابلیت اطمینان پایین از لیست پیشرانه‌های موستانگ حذف شد؛ اما این موتور در سال 1983 با سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری و 145 اسب بخار قدرت بازگشت. البته این پیشرانهٔ توربوشارژ صرفاً برای مدل GT ارائه می‌شد؛ بنابراین موستانگ GT در سال 1983 با دو موتور 2.3 لیتری چهار سیلندر توربو و 4.9 لیتری V8 قابل خریداری بود. نسخهٔ کابریولت نیز در این سال صرفاً در تیپ GLX و عمدتاً با پیشرانهٔ 3.8 لیتری V6 ارائه می‌شد اما کابریولت GT هم تولید شده و موتور 4.9 لیتری نیز برای آن قابل سفارش بود.

Mustang 1983

در سال 1984 اما تیپ‌های GL و GLX حذف شدند و بجای آن‌ها تیپ جدید بنام LX تولید شد؛ بنابراین در این سال موستانگ در دو تیپ L و LX به همراه مدل‌های GT و GT توربو تولید می‌شد. در این سال همچنین نسخهٔ انژکتوری موتور 4.9 لیتری هم به لیست پیشرانه‌های موستانگ اضافه شد و در سال 1984 موتور 4.9 لیتری V8 در دو نسخه قابل انتخاب بود. نمونهٔ اول کاربراتوری با همان 175 اسب بخار قدرت بود که صرفاً با گیربکس پنج سرعتهٔ دستی ارائه می‌شد و دومی نسخهٔ انژکتوری با 165 اسب بخار قدرت بود. این نسخه هم فقط با گیربکس سه سرعتهٔ اتوماتیک تولید می‌شد.

Mustang 1984

فورد همچنین در همین سال 1984 به مناسبت بیستمین سالگرد مدل شلبی GT350، نسخهٔ ویژه‌ای از موستانگ را با نام GT350 معرفی کرد. این مدل ویژه، نمونه‌ای تولید محدود بود که صرفاً برای مدل‌های GT و GT توربو ارائه شد. تنها 5260 دستگاه موستانگ GT350 در دو مدل کوپهٔ لیفت‌بک و کابریولت تولید شد که همگی در بیرون به رنگ سفید آکسفورد بوده و در داخل از تریم قرمز کانیون برخوردار بودند. همچنین در طرفین این مدل سه خط قرمزرنگ کشیده شده بود که در میانهٔ آن روی درها نوشتهٔ GT350 نقش بسته بود؛ اما این مدل از لحاظ پیشرانه با مدل‌های GT معمولی تفاوتی نداشت با همان دو موتور توربو و تنفس طبیعی تولید شد.

Mustang GT350 1984
Mustang GT350 Convertible 1984

علاوه بر این، در سال 1984 برای اولین بار مدل جدید SVO هم معرفی گردید و تا سال 1986 به تولید رسید. این مدل صرفاً با پیشرانهٔ 2.3 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ عرضه شده که در ابتدا 175 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد اما از سال 1985 به بعد قدرت آن به 200 اسب بخار رسید. مدل SVO در ظاهر نیز دارای دماغهٔ منحصربه‌فردی بود که با چراغ‌ها و سپر متفاوت، کاملاً آن‌را از دیگر مدل‌های موستانگ متمایز می‌کرد. در نمای جلویی این مدل روی کاپوت دریچهٔ هوایی برای تغذیهٔ اینترکولر تعبیه شده بود. دماغه نیز فاقد جلوپنجره بود و چراغ‌های مستطیلی نیز سه‌قسمتی بودند به‌نحوی‌که چراغ‌های کوچک و راهنماها به‌صورت بیرونی و چراغ‌های اصلی به شکل داخلی طراحی شده بودند. از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد ظاهری موستانگ SVO نیز می‌توان به رینگ‌های 16 اینچی و اسپویلر دوطبقهٔ عقب اشاره کرد درحالی‌که ترمزهای آن‌هم در هر چهارچرخ از نوع دیسکی بود.

Mustang SVO 1984

Mustang SVO 1984

در سال 1985 نیز بازهم تغییراتی در نمای جلویی موستانگ ایجاد شد به‌نحوی‌که جلوپنجره حذف شده و یک ورودی هوای افقی جایگزین آن شد. در این سال در پیشرانهٔ 4.9 لیتری V8 نیز تغییراتی ایجاد شد که شامل کاربراتور چهار دهنهٔ جدید، منیفولد خروجی با محدودیت کمتر و خروجی اگزوز دوتایی می‌شد. این تغییرات موجب افزایش قدرت پیشرانه به 210 اسب بخار شد. البته این آخرین سالی بود که برای موستانگ پیشرانهٔ V8 کاربراتوری ارائه شد چراکه از سال 1986 به بعد تنها نسخهٔ انژکتوری این موتور با 200 اسب بخار قدرت ارائه گردید و عرضهٔ نسخهٔ کاربراتوری پایان یافت.

Mustang 1985

از سوی دیگر فروش مدل GT توربو به دلیل قیمت پایهٔ بالاتر نسبت به مدل 5.0 و همین‌طور عملکرد پایین‌تر و عدم وجود تهویه مطبوع کاهش پیدا کرده بود و به همین دلیل فورد تولید این مدل را در سال 1985 متوقف کرد. همچنین در همین سال تیپ L هم حذف شد و بنابراین موستانگ حالا تنها در سه تیپ LX، GT و SVO قابل خریداری بود درحالی‌که در سال 1986 مدل SVO هم کنار رفت.

Mustang Convertible 1985
Mustang GT 1985

در میانهٔ دههٔ 80 میلادی اما فروش موستانگ کاهش پیدا کرده بود. البته فروش این ماشین در سال 1985 هنوز هم بیش از 150 هزار دستگاه بود اما در مقایسه با سال‌های ابتدایی عرضهٔ نسل سوم مثل سال 1979 که فروش 370 هزار دستگاه برای موستانگ به ثبت رسیده بود، کاهش چشمگیری را تجربه کرده بود. به همین دلیل فورد اعتقاد داشت که موستانگ جایگاه خود را در بازار از دست داده است و بنابراین اعلام کرد که موستانگ را با یک کوپهٔ دیفرانسیل جلو که بر اساس پلت‌فرم مزدا ساخته می‌شود جایگزین خواهد کرد. پس از اعلام این خبر، طرفداران موستانگ به‌سرعت واکنش نشان دادند و صدها هزار نامه به فورد ارسال کردند و از این شرکت خواستند که موستانگ دیفرانسیل عقب را حفظ کند.

Ford Probe 1989
Ford Probe 1989

بدین ترتیب فورد هم به خواستهٔ طرفداران این ماسل کار افسانه‌ای احترام گذاشت و همچنان تولید نسل سوم آن‌را با سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل عقب ادامه داد. از سوی دیگر فورد تصمیم گرفت کوپهٔ دیفرانسیل جلویی که به‌عنوان جایگزین موستانگ در نظر گرفته بود را با نام Probe به بازار عرضه کند. فورد پراب یک کوپهٔ اسپرت دیفرانسیل جلو با چراغ‌های مخفی بود که بر اساس پلت‌فرم مزدا MX-6 ساخته شده بود و در دو نسل تا سال 1997 به تولید رسید. بدین ترتیب فورد موستانگ با اعتراض شدید طرفدارانش از مرگ حتمی نجات پیدا کرد.

Ford Probe 1993

در سال 1987 نسل سوم موستانگ فیس‌لیفت عمده‌ای را تجربه کرد که ارتقاءهای ظاهری و داخلی را برای آن به همراه داشت. در این فیس‌لیفت نمای جلویی موستانگ با تغییر چراغ‌ها به نمونه‌های مستطیلی بزرگ و همین‌طور حذف جلوپنجره بیشتر به مدل SVO شبیه شد. با این تغییرات، ظاهر موستانگ آئرودینامیک‌تر به نظر می‌رسید و استایل کلی آن به طراحی‌های مدرن فورد نزدیک شده بود. همان‌طور که اشاره شد، با خاتمهٔ تولید مدل SVO در سال 1986، تیپ‌های موستانگ از سال 1987 به بعد تنها به دو مدل LX و GT محدود شد.

Mustang LX 1987

Mustang LX 1987

در فیس‌لیفت سال 1987 چراغ‌های عقب خودرو هم تغییر کرد که این چراغ‌ها در مدل‌های LX و GT متفاوت بودند به‌نحوی‌که چراغ‌های عقب در مدل LX به‌صورت ساده و با گرافیک افقی بودند درحالی‌که در مدل GT قابی همرنگ بدنه روی چراغ‌ها تعبیه شده بود و گرافیک عمودی سه‌تایی ایجاد کرده بود. علاوه بر این، مدل GT به سپرهای بلندتر، رکاب‌های اسپرت، چراغ‌های مه شکن، اسپویلر عقب و رینگ‌های 15 اینچی توربین مانند هم مجهز شده بود که ظاهری اسپرت‌تر به آن بخشیده بود. علاوه بر این تغییرات، در فیس‌لیفت سال 1987 بادگیر پلاستیکی که تا پیش‌ازاین در بخش انتهایی پنجره‌های جانبی عقب نصب می‌شد حذف شد و بجای آن یک شیشهٔ بزرگ تعبیه شد که در گوشهٔ پایینی آن نوشتهٔ Mustang کار شده بود.

Mustang GT 1987
Mustang GT 1987

در داخل خودرو نیز داشبورد و کنسول مرکزی به‌طور کامل تغییر کرده و در صندلی‌ها و رو دری‌ها هم تجدیدنظر شد. در سال 1987 در پیشرانه‌های موستانگ هم تغییراتی ایجاد شد به‌نحوی‌که پیشرانهٔ 3.8 لیتری V6 از لیست موتورها حذف شد و بنابراین موتورها تنها به دو نمونهٔ 2.3 لیتری چهار سیلندر و 4.9 لیتری هشت سیلندر محدود شدند. همچنین در این دو موتور هم تغییراتی ایجاد شد به‌نحوی‌که موتور چهار سیلندر به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری مجهز شد و موتور V8 هم به سر سیلندر E7TE و پیستون‌های آلومینیومی فورج‌کاری شده مجهز گردید که خروجی آن‌را به 225 اسب بخار قدرت و 410 نیوتن متر گشتاور افزایش داد. در قسمت بعدی این سری مطالب به ادامهٔ تاریخچهٔ نسل سوم موستانگ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

Mustang Convertible 1987

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

9 دیدگاه

 1. ونوم اف ۵
  سوابق: (1276 دیدگاه) ,

  از اواخر دهه ی هفتاد تا اواخر نود دوران افت ماشین های امریکایی بود شما نگاه کنین موستانگ نسل اول با بیشتر از ۳۸۰ اسب قدرت به جای افزایش قدرت با کاهش شدید مواجه بشه و در نسخه svo به ۲۰۰ اسب برسه تازه طراحی های این نسل رو هم خودتون قضاوت کنین

  پاسخ
  1. فورد
   سوابق: (503 دیدگاه) ,

   به جز ford prob 1993 بقیه برای موستانگ بودن یک فاجعه بود

   پاسخ
  2. (Ali (Chevy nova
   سوابق: (4900 دیدگاه) ,

   ونوم جان
   دادا موستانگ مک وان مدل 1969 قدرتش در قوى ترىن مدل 600 اسب بوده که بخاطر قوانىن فورد قدرتش رو به زىر 400 اسب رسوند

   پاسخ
   1. ونوم اف ۵
    سوابق: (1276 دیدگاه) ,

    درست میگی علی جون من همون قدرت اعلامی رو میگم که به خاطر مالیات و … پایین تر اعلام میکردن

    پاسخ
 2. (Ali (Chevy nova
  سوابق: (4900 دیدگاه) ,

  دوران سىاه موستانگ
  دوران سىاه خودروسازى
  دهه ى 80

  پاسخ
 3. Mopar or No Car
  سوابق: (1143 دیدگاه) ,

  مدل 1987 چقدر شبیه کرولا دهه 90 هست! برای یک ماسل کار واقعا افتضاح بوده.

  پاسخ
  1. (Ali (Chevy nova
   سوابق: (4900 دیدگاه) ,

   داش حمىد حرفت درسته
   تو دهه ى 80 کامارو خىلى خىلى بهتر از موستانگ عمل کرد

   پاسخ
   1. M.us
    سوابق: (238 دیدگاه) ,

    کامارو نسل سوم واقعا ظاهر خوبی داشت و تکنولوژی های بروز توش بکار رفته بود من مدل iroc z نسل سه رو واقعا دوست دارم نسل سه کامارو در کنار پونتیاک فایر برد نماد ماسل کارها بودن

    پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.