کیاهیوندای

فراخوان محصولات کیا و هیوندای به خاطر ریسک آتش‌سوزی

هیوندای و کیا پس از گزارش چندین مورد آتش‌سوزی خودروها، محصولات خود در آمریکا را فراخوان می‌کنند.


کیا فراخوانی ایمنی را اعلام کرده که شامل 1677640 میلیون دستگاه می‌باشد. اپتیما (939655 دستگاه)، سورنتو (425662 دستگاه) و اسپورتیج (312323 دستگاه) مجهز به پیشرانه‌های 2 لیتری T-GDI و 2.4 لیتری GDI باید به نمایندگی‌های مجاز این خودروساز مراجعه نمایند. خودروهای یاد شده به سال‌های 2011 تا 2018 تعلق دارند اما سورنتو مدل‌های 2012 تا 2018 را شامل می‌شود.

بنا به گفته‌ی کیا، نمایندگی‌ها به‌روزرسانی واحد کنترل پیشرانه را به منظور پیشگیری از یاتاقان زدن انجام خواهند داد. این به‌روزرسانی شامل نصب سیستم تشخیص حسگر ناک است که به عنوان سیستم تشخیص اولیه برای نقص‌های پیشرانه انجام‌وظیفه می‌کند. همان‌گونه که کیا می‌گوید، این نرم‌افزار لرزش‌هایی که نشان‌دهنده‌ی شروع یاتاقان زدن است را تشخیص می‌دهد.

زمانی که این لرزش‌ها تشخیص داده شوند نرم‌افزار باعث روشن شدن چراغ هشدار عیب یا همان چراغ چک خواهد شد. سپس خودرو وارد حالت آهسته می‌شود تا احتمال آسیب‌های دیگر به حداقل برسد. اگرچه حالت آهسته‌ی خودرو خوشایند مالک نیست اما به آن‌ها اجازه می‌دهد به نزدیک‌ترین نمایندگی بروند.

به عنوان بخشی از این کمپین ایمنی، کیا اقدام به تهیه‌ی وارانتی پیشرانه برای خودروهای جدید و کارکرده خواهد کرد. این خودروساز همچنین هزینه‌ی تعمیراتی که قبلاً مشتریان متقبل شده‌اند را پرداخت خواهد کرد.


کیا همچنین در فراخوانی دیگر اقدام به بررسی حدود 67 هزار دستگاه اپتیما، 17 هزار دستگاه سورنتو و هزار دستگاه اسپورتیج خواهد کرد. پیشرانه‌ی این خودروها قبلاً بنا به دلایلی تعویض شده است. این فراخوان جدید باعث تأیید نصب صحیح لوله سوخت پرفشار می‌شود.


کیا می‌گوید لوله سوخت پرفشار شاید آسیب دیده باشد و یا به‌صورت نادرستی نصب شده باشد و این امر می‌تواند باعث نشت سوخت و ریسک آتش‌سوزی شود. البته کره‌ای‌ها اعلام کرده‌اند خبری از آسیب‌دیدگی و جراحت مرتبط با این واقعه به دستشان نرسیده است.

Hyundai-Sonata_2012_rear
اما برسیم به هیوندای که اقدام به فراخوان حدود 100 هزار دستگاه سوناتا و سانتافه اسپورت مدل‌های 2011 تا 2014 می‌کند. همانند کیا، نمایندگی‌های هیوندای نیز بررسی دوباره‌ی لوله‌های سوخت را در دستور کار قرار خواهند داد.

این خودروساز نیز اقدام به نصب نرم‌افزار تشخیص حسگر ناک در حدود 2 میلیون دستگاه از محصولات خود خواهد کرد. این نرم‌افزار نیز لرزش‌های کم پیشرانه را تشخیص داده و باعث روشن شدن چراغ چک و فعال شدن حالت آهسته می‌شود.

برچسب ها

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۱۰ دیدگاه

 1. Ali.usa

  ۳۰ دی ۱۳۹۷
  سوابق: (335 ديدگاه)

  جرا جای دوری بریم همین منطقه ازاد اودند بار ها و بارها سانتافه و اسپوتج و… اتیش گرفته بیشتر سانتافه بوده

  1. شایان

   ۳۰ دی ۱۳۹۷
   سوابق: (191 ديدگاه)

   بارها و بارها؟؟؟؟

  2. NAVID۰۰۹۸

   ۳۰ دی ۱۳۹۷
   سوابق: (2951 ديدگاه)

   جالب اینجاست که کره ایها هروز به بدبختیشون اضافه میشه ، اما یه عِده تازه به دوران رسیده خودرو ندیده ، جوری از کره دفاع میکنند که گویی عضوی از خانوادشونه .
   اُفت کیفیت
   پلیس fbi آمریکا تحقیقاتش را آغاز کرده برای اثبات تقلب کره ایها که چرا کیفیت قطعاتشون نسبت به تعهداتشون نمیخونه و دارند سر مردم شیره میمالند(( خود پدال همین چند ماه پیش مقلشو گذاشت )) .
   سواری بیروح
   آتش سوزی
   اُفت شدید فروش و هر روز نزدیک شدن به پرتگاه ورشکستگی
   جالب اینجاست که به مجله های آمریکایی پول میدن که جایزه بگیرند ، اما حتی تو ۲۰ خودرو پرفروش سال هم دیگه پیدا نمیشن ، و آخرین بار یادمه فقط هیوندای الانترا اون تَه مَها جا خوش کرده بود .

   جنسیس که دیگه هیچی نگم بهتره که روی دستشون باد کرده و همون قضیه جایزه و این حرفها .

   کیا k900 که دیگه باید بره غاز بچرونه .

   اما خوشحالم که مردم دنیا آگاه شدن و دارند حتی چینی را به کره ای ترجیح میدن ، چرا که خود پدال هم مطلبش را گذاشته بود که فروش خودروهای کره ای به سبب اینکه قیمت غیر رقابتی روی خودروهاش گذاشته و دید جامعه به خودروهاش ضعیف شده داره مدام اُفت فروش میکنه و دیگه با بیل آپشن ریختن هم فایده نداره .
   سخته باوَر حقیقت ولی هرکسی ناراحته یا دیسلایک بزنه یا رد بشه بره نخونه کامنت من را ، چون من دیگه جواب متعصبان خودرو ندیده را نمیدم ، چرا که تا وقتی از کشور خارج نشن و چند جا رو نگردن ، بحث کردن باهاشون بیفایِدَست ‌‌‌.
   بُرو سفر ، همین کشورهای عربی مثل قطر و امارات ، یا برو کشورهای اروپائی ، یا برو آسیای شرقی مثل مالزی و تایلند ، اما برو و ببین و بعد بیا به صورت جو زده نظر و کامنت بده که کره اینه یا اونه .

   کره هنوز نتونسته مشکل کیفیت یاتاقان زدن خودروهای مانده در تعمیرگاه و سواری خشک و بیروح خودش را حل کنه و مردم آگاه دیگه دارن برای همیشه به زباله دانی تاریخ خودروسازی میفرستنشون .

   1. حسن

    ۳۰ دی ۱۳۹۷
    سوابق: (390 ديدگاه)

    و بازهم فراخوان اتش سوزی محصولات کره ای
    و باز هم منکر شدن طرفدارهای این محصولات نسبت به بنجل بودنشون

  3. Mآsكvيch

   ۳۰ دی ۱۳۹۷
   سوابق: (111 ديدگاه)

   قضیه منطقه ازاد با امریکا فرق داره! تو امریکا طرف مستقیم میره از نمایندگی میخره و اگه مشکلی پیش بیاد شرکت واکنش نشون میده ولی تو منطقه ازاد طرف میره ماشین بیسیک میخره از دبی بعد میده این شرکت های هندی عربی آپشن بزارن روش بشه فول! دلیل اتش سوزی منطقه ازادی ها أینه که فقط هم واس کره ای نبوده بوده و شرکت ها هیچ مسئولیتی ندارن چون ماشین دستکاری شده
   البته تو بیشتر درگیر ماهیگیری هستی اطلاع نداری !

   1. مانی

    ۱ بهمن ۱۳۹۷
    سوابق: (1829 ديدگاه)

    اصلا کاری به خوب یا بد بودن ماشین کره یی ندارم
    جالبه همه جا نوشته ما هم صد بار بهش گفتیم
    هیوندای‌کیا حدود ۹% افزایش فروش داشته(برای اولین بار فورد و پشت سر گذاشت)
    چجوری هنوز میگه افت شدید فروش دارن؟به نظرت مشکل کجاست یا کجاشه؟

 2. me84

  ۳۰ دی ۱۳۹۷
  سوابق: (1773 ديدگاه)

  .
  اون نرم افزار ناک رو همه ماشینا هستش؟
  احساس میکنم منطق شرکتهای مختلف از نصب این نرم افزار تو محصولاتشون با هم فرق میکنه. بعضیها ممکنه خیلی به کارکرد درست محصولاتشون اطمینان بالایی نداشته باشن بخاطر همین از این نرم افزار استفاده میکنن که جلوی ضرر بیشتر رو بگیرن.
  اما بعضیها هم خیلی به کارکردشون مطمئنن و میدونن اگه راننده دستورالعملها رو رعایت کنه مشکلی پیش نمیاد ولی نصب میکنن که جلوی ضرر راننده هایی که زیاد به ماشینشون نمیرسن رو بگیرن.
  مغرضانه نگفتم. اما ممکنه اینطور باشه.

 3. محمد

  ۳۰ دی ۱۳۹۷
  سوابق: (1437 ديدگاه)

  این قرتی بازیا چیه؟؟؟
  شرکت اونه که ماشین رده خارج صفر کیلومتر تولید کنه،
  آتیش بگیره
  تیراژش رو هم بیشتر کنه
  که آتیش سیگار راننده بیشتر در دسترس باشه

 4. سام

  ۳۰ دی ۱۳۹۷
  سوابق: (706 ديدگاه)

  علت آتش سوزی ماشین های کیا و هیوندای چیست؟چرا ماشین های جدید کیا و هیوندای این همه دچار معضل آتش سوزی می شوند؟ مشکل کیفی است و یا نشتی لوله های سوخت ؟

 5. حمیدرضا

  ۳۰ دی ۱۳۹۷
  سوابق: (2397 ديدگاه)

  کار درستی فراخوان چون باعث جلوگیری از اسیب به انسانها میشه جان انسانها در هر صورت محترم تر از خودرو هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن