بررسی جگوار اف-تایپ R کانورتیبل مدل ۲۰۱۶

با دیدن نسخه R از جگوار اف-تایپ کانورتیبل، همانند همتای کوپه‌اش، باز هم این سؤال در ذهن می‌آید که واقعاً چه موقع یک ظاهر جذاب در کنار سطح قدرت بالا در پیشرانه، یک «سوپرماشین» را تشکیل می‌دهد؟ در یک تعریف غیررسمی، یک «سوپرماشین» خودرویی است که عملکرد خارق‌العاده را با ظاهری خشن و تهاجمی ترکیب کرده باشد، دسترسی به آن محدودیت داشته و از یک طراحی منحصر به فرد برخوردار باشد. جگوار اف-‌تایپ R خارج از دایره این تعریف قرار می‌گیرد.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

امّا مشکل چیست؟ به عنوان اولین دلیل، می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که تعداد اندکی از اف‌-تایپ‌ها هستند که با موتور V-6 حرکت می‌کنند. در همین حال، شما در اطراف‌تان چیزی به نام سطح نخست مک‌لارن P1 یا اگر بخواهیم چیزی «قابل‌دسترس‌تر» مثال بزنیم، سطح نخست فراری 488GTB نخواهید دید.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

همچنین از لحاظ عملکرد، اف‌-تایپ R دقیقاً همان‌ سطح رقیبان سوپرماشین خود را در اختیار قرار نمی‌دهد. در یکی از آخرین تست‌هایی که انجام شده، مرسدس‌-اِی‌ام‌جی GT S در تمام زمینه‌های عملکردی اف-تایپ R را پشت‌سر گذاشته است. در همین حال، این سوپرماشین‌ها قیمتی بالاتر از جگوار دارند. به عنوان مثال، اِی‌ام‌جی GT S مورد اشاره، شروع قیمتی برابر ۱۳۰۸۲۵ دلار دارد که قیمت آن در تست، به ۱۵۱۰۷۵ دلار رسیده است. در مقابل، قیمت اف-تایپ R سقف‌باز از ۱۰۷ هزار و ۴۴۵ دلار آغاز می‌شود و در خودروی تست‌شده در اینجا به ۱۱۳۵۴۵ دلار رسیده است. با اینکه این نوع خودروها بیشتر برای اشخاصی هستند که صفرهای زیادی پشت‌ مبالغ درآمد خود می‌بینند و به دنبال لذت بیشتر در دنیای اتومبیل‌ها هستند، ولی در هر حال، باز هم این اختلاف قیمت به شکلی قابل‌توجه خود را نشان می‌دهد.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

علی‌رغم تمایزی که باید بین مدل‌های اف-تایپ باید قائل شد، ولی اف-تایپ R کانورتیبل تست شده در اینجا، عملکردی مشابه مدل کوپه در مقایسه‌ای که در بالا به آن اشاره شد، نشان داده است. این موضوع احتمالاً به خاطر وزن کلی این دو مدل است؛ چرا که مدل کوپه تنها حدود ۶ کیلوگرم سنگین‌تر از کانورتیبل است. چنین شرایطی بیانگر این است که جگوار برای جبران صلبیت ساختاری ناشی از برداشتن سقف کوپه، نیازی به مهاربندی و استحکام گسترده مدل کانورتیبل نداشته است. این موضوع همچنین به ما می‌گوید که اف-تایپ خودروی سنگین‌وزنی نیست، یا به عبارتی اضافه‌وزن ندارد. در همین حال، بخش نسبتاً بالایی از این وزن (۵۴ درصد) به محور جلو منتقل می‌شود که برای یک طراحی مبتنی بر دیفرانسیل عقب، چندان طبیعی نیست. توزیع بیشتر وزن به جلو و همین‌طور سیستم دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک، احتمالاً موجب می‌شود تا در سرعت‌های بالا و شرایط سخت رانندگی، جگوار دچار بدفرمانی شود.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

ولی شاید آستانه محدودیت اف‌-تایپ بالاتر از اینها باشد؛ چرا که در تست لغزش در پیچ، چسبندگی جانبی 0.98 g از خود نشان داده است. ترکیب یک ساختار صلب، تیونینگ مستحکم سیستم تعلیق، گشتاور برداری و تایرهای چسبان پیرلی P زیرو، باعث ایجاد سطحی از چسبندگی برای جگوار شده‌اند که اگر جاده را یک دیوار درنظر بگیریم، می‌تواند از دیوار راست بالا برود! البته باید به اندکی غیرقابل‌پیش‌بینی بودن این خودرو در تست لغزش در پیچ نیز اشاره کنیم که دلیل آن احتمالاً به خاطر متمایل‌بودن سیستم دیفرانسیل به چرخ‌های عقب است که در ابتدا باعث عدم‌رعایت نسبت فرمان در ابتدا می‌شود و سپس با انتقال قدرت بیشتر به چرخ‌های جلو، دوباره سعی می‌کند که کنترل امور را به‌دست گیرد. با این حال، علی‌رغم تمام این مسائل، یکی از دقیق‌ترین و مفیدترین تنظیمات الکتریکی سیستم فرمان را در این خودرو شاهد هستیم که باعث ایجاد یک حسّ اعتماد به نفس فوق‌العاده در پشت‌ فرمان می‌شود.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

چسبندگی زیاد منجر به یک مشکل، البته از نوعی دیگر شده است؛ چیزی که در تمام خودروهای نادر حاضر در این کلاس عملکرد رایج است. اگر بخواهید حداکثر قابلیت‌های این خودرو را در پیچیدن در جاده‌های عمومی بررسی کنید، نیازمند رسیدن به سرعتی هستید که حتماً توجه مأمورین پلیس را به خود جلب می‌کند. همچنین همسایه‌ها و هم‌محلی‌های شما ممکن است خیلی زود از صدای اگزوز اف-تایپ شما عاصی شوند؛ چرا که صدای آن می‌تواند با تیراندازی! اشتباه گرفته شود.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

ولی وقتی راننده بخواهد با حداکثر سرعت حرکت کند، صدای اگزوز می‌تواند بسیار لذت‌بخش نیز باشد. به این منظور، یک مسیر مستقیم از یک بزرگراه پیدا کنید (ترجیحاً جایی باشد که کمتر کسی از آن بخواهد عبور کند)، سقف را با یک کلید باز کنید و پدال گاز را فشار دهید. در این حالت، می‌توانید تصور کنید که سوار بر یک جگوار دی-تایپ در مسیر «مولسان» به سمت پیروزی در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز ۱۹۵۵ پیش می‌روید.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

البته باید اذعان کرد که در اف-تایپ خبری از بال عقب مربوط به دوره «جت» نیست. از طرف دیگر، اف-تایپ به هیچ‌وجه مدل خجالتی و سر به زیری نیست و عملکرد ترمزهای آن باعث می‌شوند که «دی-تایپ» چیزی متعلق به «عصر حجر» به نظر بیاید. در عین حال، فاصله توقف کمتر مدل کانورتیبل از سرعت ۱۱۲/۶۵ کیلومتر بر ساعت، نسبت به ۴۱/۷۶ متر در مدل کوپه، اندکی ما را دچار ناامیدی کرد. ولی فاصله ۴۵/۴ متر نیز چیزی نیست که بتوان آن را یک عملکرد ضعیف دانست. ضمن اینکه حسّ کنترل پدال ترمز در ترمزگیری‌های متوالی، یک فاکتوری کلیدی برای حضور در یک مسابقه است.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

نقطه قوت دیگر این خودرو، سیستم گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته اتوماتیک است. در حالی که معمولاً انتظار می‌رود که در یک خودرو اسپورت، یک آپشن گیربکس دستی در اختیار قرار داده شود، ولی جگوار در مدل دو دیفرانسیل یا با موتور V-8 چنین امکانی را درنظر نگرفته است. با این حال، سرعت تعویض دنده در این گیربکس به مراتب سریع‌تر از زمانی است که کسی بخواهد با یک گیربکس دستی آن را انجام دهد.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

دسته دنده الکترونیکی اف-تایپ، شاید در نگاه اول ابزاری شگفت‌انگیز به نظر برسد، ولی احتمالاً‌ به‌زودی برای مالک خودرو تبدیل یکی از ابزارهای ساده و پیش‌پا افتاده می‌شود. در همین حال، بقیه قسمت‌های طراحی کابین به شکلی زیبا و متناسب پرداخته شده‌اند. به‌علاوه باید اشاره کنیم که این یکی از پر سر و صداترین کابین‌ها در رانندگی در جاده است. این موضوع را البته جدا از صدای اگزوز درنظر بگیرید!

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

ولی واقعیت این است که یک کانورتیبل اسپورت در اینجا داریم که دارای یک عملکرد استثنایی بوده و نسبت به استاندارد موجود در مورد «سوپرماشین‌ها»، از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

مشخصات:

 • نوع خودرو: موتور جلو، دو دیفرانسیل، ۲ سرنشین، ۲ در کانورتیبل.
 • قیمت مدل تست: ۱۱۳۵۴۵ دلار (قیمت مدل پایه: ۱۰۷۴۴۵ دلار).
 • نوع موتور: DOHC با ۳۲ سوپاپ V8، سوپرشارژر و خنک‌کننده داخلی، بلوک و رویه آلومینیومی، انژکتور سوخت مستقیم.
 • گنجایش: ۵۰۰۰ سی‌سی.
 • قدرت: ۵۵۰ اسب بخار در ۶۵۰۰ دور در دقیقه.
 • گشتاور: ۶۸۰/۶۲ نیوتن‌متر در ۲۵۰۰ دور در دقیقه.
 • گیربکس: ۸ سرعته اتوماتیک با حالت شیفت دستی.

2016 Jaguar F-type R convertible
2016 Jaguar F-type R convertible

ابعاد:

 • فاصله محوری: ۲/۶۲۱ متر.
 • طول ماشین: ۴/۴۷ متر.
 • عرض: ۱/۹۲۳ متر.
 • ارتفاع: ۱/۳۱۳متر.
 • وزن کلی: ۱۸۴۸ کیلوگرم.

تست‌های سرعت:

 • صفر تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۳/۴ ثانیه.
 • صفر تا ۱۶۰/۹ کیلومتر بر ساعت: ۸/۱ ثانیه.
 • صفر تا ۲۰۹/۲ کیلومتر بر ساعت: ۱۳/۵ ثانیه.
 • صفر تا ۲۴۱/۴ کیلومتر بر ساعت: ۱۹ ثانیه.
 • استارت در حال حرکت بین ۸ تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۳/۷ ثانیه.
 • عبور از یک‌چهارم مایل: ۱۱/۷ ثانیه با سرعت نهایی ۱۹۶/۳۴ کیلومتر بر ساعت.
 • سرعت نهایی (با محدودیت قانونی، اعلام خودروساز): ۲۹۹/۳۴ کیلومتر بر ساعت.
 • مسافت ترمز از سرعت ۱۱۲/۶ کیلومتر بر ساعت: ۴۵/۴۱۵ متر.
 • چسبندگی در پیچی به قطر ۳۰۰ فوت: 98 g.

مصرف سوخت:

 • تخمین سازمان حفاظت محیط زیست امریکا: ۱۵/۷ لیتر در شهر و ۱۰/۲ لیتر در بزرگراه در هر ۱۰۰ کیلومتر.
 • مصرف سوخت در تست: ۱۳/۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل مسعود انیس حسینی

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

10 دیدگاه

 1. تصویر پروفایل AliZeus
  AliZeus
  سوابق: (420 دیدگاه) ,

  خیلی قشنگه..مخصوصا مدل غیر کانورتبیل اش… ضمنا یکمم گرونه..پورشه911 رقیبش ارزونتره.
  درسته سقف متحرک تجربه هیجان انگیزی در اختیار راننده میزاره ولی بنظرم از زیبایی، ابهت و یکپارچگی ماشین کم می کنه 🙂

  پاسخ
 2. moein
  سوابق: (228 دیدگاه) ,

  خیلی زیباست
  خصوصا عقب ماشین

  پاسخ
 3. مصطفی
  سوابق: (219 دیدگاه) ,

  با تشکر از آقای حسینی ممنون می شیم مطالب با ذکر منابع همراه شود.
  متن بسیار جالب و بدون از اغراق و بزرگنمایی بیجا بود و البته بسیار مفید برای مشتری این ماشین. لذت بردم.

  پاسخ
 4. فرزاد
  سوابق: (202 دیدگاه) ,

  شاخ ترین کروکی بود که دیدم!…..

  پاسخ
 5. تصویر پروفایل سعید
  سعید
  سوابق: (478 دیدگاه) ,

  ای بابا این ماشینا به این باحالی دستی ندارن چرا؟
  اصن حسی که تو دست کشیدن هس تو هیچی نیست ماشین به این پرقدرتی رو باس چند دور چرخوند
  حالا که اینجوری شد اصن نمیخرمش (-:

  پاسخ
  1. mohsen
   سوابق: (1024 دیدگاه) ,

   شما بخر چرخوندنش با من

   پاسخ
 6. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  ماشین خوبیه و آینده درخشانی خواهد داشت.

  پاسخ
 7. بنتلی
  سوابق: (1364 دیدگاه) ,

  نویسنده اگه راه داشت دو تا فحش ناموسی هم ب جگوار میداد،طرف صحبتم با نویسندس:آخه برادر من تو از جگوار بدت میاد مجبوری درموردش مقاله بنویسی،این چ ربطی بamg gt sداره؟حداقل اگه با بنز اس کانورتیبل مقایسه میشد ی چیزی،کی گفته این خودرو ب عنوان سوپر ماشین معرفی شده؟!این هم رده اس کوپه هس و ظاهر و عملکرد مناسب برا این کلاس داره،در مقاله معتبری بسیار تعریف شده بود از این مدل جگوار

  پاسخ
 8. Archi KHAN
  سوابق: (1750 دیدگاه) ,

  تو جگوار ها با اف-تایپ حال می کنم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x