آکورا NSX صفرکیلومتر یا فراری 458 کارکرده؟!

سکوت، پاسخ این است که…

2017-Acura-NSX-front-end-in-motion-05
چند هفتهٔ قبل و پس از نیمه‌شب، یکی از این دوستان در توییتر مرا با سؤالی جذاب مواجه ساخت:
“NSX جدید با همهٔ تجهیزات و تنظیمات حدود 220 هزار دلار قیمت دارد. تو NSX را انتخاب می‌کنی یا یک فراری 458 کارکرده را؟!”

Acura-NSX-vs-Ferrari-458-side-by-side
این دوست عزیز ظاهراً در حال شوخی با من بوده و در مورد NSX کمی زیاده‌روی کرده است. امکان‌پذیر نیست که آکورای جدید 220 هزار دلار قیمت داشته باشد مگر اینکه شما همهٔ آپشن های در دسترس و ملزومات را سفارش دهید (حتی سفارش یکدست لاستیک یدکی!) و حتی بعدازآن هم باید زنجیرهای کلید چراغ‌قوهٔ آکورا را از نمایندگی بخرید! اما سؤال اساسی هنوز هم خوب است: آکورا NSX جدید یا فراری 458 کارکرده؟ من آکورای جدید را در اواخر همین هفته تست کردم و به دوستم گفتم که پاسخش را خواهم داد. فقط احتیاج بود که با یک نفر که می‌توانست پاسخ بهتری به این سؤال دهد صحبتی داشته باشم: تد کلاوس، مهندس ارشد NSX مدل 2017.

2017-Acura-NSX-front-three-quarter-in-motion-21

2014-Ferrari-458-Speciale-front-three-quarters-in-motion-04
موتور ترند: تیم شما دو فراری 458 جدید را طی پروسهٔ توسعهٔ NSX خرید و یکی از آن‌ها را تکه‌تکه کرد تا ببیند که چگونه ساخته‌شده، درست است؟
تد کلاوس: ما دوتا خریدیم. یکی به آن نقطه که مدنظر بود رسید، جایی که احتمالاً آن خودرو بهتر از هم باز شد و چیزهایی یاد گرفتیم. همان‌طور که “تاپ گیر” گفته است،”برخی خودروها برای رانندگی بسیار لذت‌بخش هستند به‌طوری‌که در جلوی چشم‌های شما به‌آرامی حل می‌شوند.” تجربهٔ من کاملاً با این گفته مطابقت دارد.
اما این را بگویم “آیا شگفت‌انگیز نیست به بحثی برگردیم که بیان می‌کند آکورا NSX جدید در همان جهت فراری 458 است؟ آیا می‌تواند در همان بحث ما متمایز هم باشد؟” فراری نمی‌تواند اجازه دهد که ساکت باشند (اشاره به سکوت خودروهای الکتریکی). ما در آکورا به‌عنوان یک برند می‌توانیم اجازهٔ تجربهٔ جذاب ساخت چیزی که ساکت است را داشته باشیم. بنابراین من فکر نمی‌کنم که NSX به عقب بازگردد یا در آینده ضرورتاً توسط هر طرز فکری درک گردد.

2014-Ferrari-458-Speciale-front-wheels-in-motion

2017-Acura-NSX-front-three-quarter-in-motion-18
موتور ترند: اما آیا شما انتظار دارید که مردم در کنار خرید NSX به 458 دست‌دوم هم فکر کنند؟
تد کلاوس: بله.

2017-Acura-NSX-rear-three-quarter-in-motion-03

2014-Ferrari-458-Speciale-rear-end-in-motion-04
موتور ترند: خب شما در چنین موقعیتی به آن شخص خریدار چه می‌گویید؟
تد کلاوس: من به شما داستانی را می‌گویم: تقریباً همهٔ زمان‌هایی که من در حال راندن 458 بودم، دنبال سوئیچ خاموش کردن می‌گشتم. حالا شاید عجیب‌وغریب به نظر آید اما زمانی که در حال راندن محصولی هستم، می‌خواهم که برخی چیزها طبق میل من باشد. و گاه‌وبیگاه من می‌خواهم که آن چیزها کلاً خاموش باشند. برای من، آن خودروی خاص لذت رانندگی‌ام را زیادتر می‌کند.
حالا فکر می‌کنم که فراری همین‌جور است، زیرا وقتی‌که در حال رانندگی ملایم با 458 هستید، شبیه این هست که آن چیز خاص کمتر وجود دارد. اما آن‌ها هرگز خودروی الکتریکی نخواهند ساخت که ساکت باشد. آن‌ها هرگز دربارهٔ آن خودرو رجز نخواهند خواند.

در زمان نهار ما دربارهٔ معرفی “فاکتور جذابیت و باحال بودن” به رجز و خودستایی پرداختیم. این فاکتور، سکوت است.
این بحث خیلی محوری نیست اما ما فکر می‌کنیم که برای مردمی که دنبال طیف وسیعی از تجربه‌های جدید رانندگی هستند موضوعی مهم باشد. در کل جالب خواهد بود که در یک راه پیچیده حرکت کنید. با یک خودروی الکتریکی! خب آنچه من به آن شخص خواهم گفت این است: “چطور می‌خواهی از خودرو استفاده کنی؟ می‌خواهی چگونه احساس کنی؟ می‌خواهی که مردم چگونه به تو نگاه کنند؟ چطوری می‌خواهی تجربهٔ جدید به دست آوری؟”
اگر شما فقط در حال استفاده از خودرو در پیست هستید و همه‌چیز فقط دربارهٔ حداکثر کارایی است، خب احتمالاً یک روش سادهٔ سبک‌وزن بهترین است. اما اگر شما از خودرو در روی جاده استفاده می‌کنید و واقعاً پس‌ازآن تجربهٔ منحصربه‌فرد خودروی اسپورت به سر می‌برید و می‌خواهید که نوعی از کشش و بیرون آمدن کامل از پیچی را داشته باشید که فقط یک موتور الکتریکی می‌تواند به شما هدیه دهد، پاسخ خودروی الکتریکی است.
می‌دانید که پیشرانهٔ توربوشارژدار معمولاً لگ (تأخیر) دارد، درست است؟ شما می‌توانید یک موتور الکتریکی را اضافه کنید و تمام آن تأخیر را پوشش دهید. در سطحی بالاتر، ما دو موتور الکتریکی اضافه را در جلو داریم که می‌تواند گشتاور را جدا کند. این فقط لایهٔ دیگری از امکان‌پذیری است.

2014-Ferrari-458-Speciale-steering-wheel

2017-Acura-NSX-front-interior-02
موتور ترند: نکات بسیار دقیق و ظریفی بود، اما ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بسیار راحت می‌تواند دونالد ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کند. مردم به‌طرف سوپرکار ساکت نمی‌روند، می‌روند؟ آن‌ها خودرویی را می‌خواهند که وقتی نشانش می‌دهند، بقیه در موردش نظر بدهند یا صدایش را بشنوند، درست است؟
تد کلاوس: (می‌خندد) من می‌خواهم بگویم، در آینه به خودت نگاه کن و از خودت بپرس، “از خودرویی که خریدی چه می‌خواهی؟” اگر شما خودرو را برای خودستایی و رجزخوانی خریده‌ای، اگر خودرو را برای افزایش منّیت خود خریده‌ای، پس بهتر است بزرگ‌تر شوی. اما اگر شما واقعاً به خودت اعتماد داری و می‌خواهی واقعاً از خودرو استفاده کنی و تجارب جدیدی به دست آوری، NSX انتخاب درستی است و با آن می‌توانی تجارب لذت‌بخش زیادی به دست بیاوری. شما می‌توانی در حالت تمام الکتریکی با آن رانندگی کنی. می‌توانی به سفر بروی.
حالت سکوت خودرو درست فهمیده نشده است. در سرعت کمتر از 80 کیلومتر بر ساعت فقط فول الکتریک نیست. در اتوبان، شبیه سواری یک S کلاس است. فقط کافی‌ست از انگشت خود استفاده کنید و آن‌وقت همهٔ این گشتاور شگفت‌انگیز در دسترس خواهد بود. آنچه قابل‌ذکر است این است که اگزوز خاموش شده و شما فقط صدای القای اجباری را می‌شنوید و توربو فشار را می‌سازد. این یک تجربهٔ لذت‌بخش در سطحی بالا است. واقعاً به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید و از تجارب رانندگی چه می‌خواهید. اگر شما فقط 150 تا 200 هزار دلار پول دارید و فقط می‌خواهید که در وسط پیست پیاز پوست بکنید و در آخر روز باتری‌ها را شارژ کنید و چندساعتی تا خانه رانندگی کنید، من می‌دانم که چه خودرویی را انتخاب خواهم کرد. می‌دانم که کدام خودرو را انتخاب خواهم کرد…

موتور ترند: من هم می‌دانم که کدام خودرو را انتخاب خواهم کرد اما برای آن زمان شما باید سطح بالا باقی بمانید.

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

46 دیدگاه

  1. Ashkan
   سوابق: (374 دیدگاه) ,

   100٪ فراری
   قیاسش به نظرم اشتباه بود اگه قرار بود قیاسی صورت بگیره بهتر بود با مک لارن P570 صورت میگرفت نه فراری 458
   به نظرم یه نقد تبلیغاتی بود از سمت خوده آکورا که با برتر نشون دادن NSX نسبت به فراری میخواد نظراتو به سمته قیمت و تجهییزات NSX جلب کنه

   پاسخ
   1. SAEED
    سوابق: (481 دیدگاه) ,

    مک لارن P570 !!!????

    منظورت 570S و 570GT باید باشه … !

    پاسخ
 1. بهنام طیبی
  سوابق: (4526 دیدگاه) ,

  چرا نظرات ثبت نمیشه؟؟؟به نمایش درنمیاد؟؟؟؟؟
  از مدیر سایت پدال میخوام مشکل رفع کنن.باتشکر

  پاسخ
 2. پیکان جوانان گوجه ای
  سوابق: (941 دیدگاه) ,

  هر دو عالین ولی nsxیک مشکل داره اونم الگوبرداری قسمت جلوی اون از نسل جدید سدان هوندا اکورد اگه هر دو کنار هم بذارین متوجه میشین که این کمی تو ذوق میزنه ولی خوب فراری خاصتر هستش در کل هر دو عشقه من به یک هوندا سیویک هاچ بکم راضیم

  پاسخ
  1. امیر چاپار
   سوابق: (20 دیدگاه) ,

   این رو بهش میگن امضای کمپانی
   مثله جلو پنجره سیبیلو بی ام و
   جلو پنجره مشبک لکسوس
   هوندا هم این فرم جلو پنجره امضاش هست

   پاسخ
 3. bardeia
  سوابق: (99 دیدگاه) ,

  حسی که پشت فرمون فراری هست رو هیچوقت نمیشه با هیچی مقایسه کرد
  پس صد در صد فراری

  پاسخ
 4. naseaferari
  سوابق: (38 دیدگاه) ,

  شوروهیجان میخواین فراری ،ساکت وریلکس میخواین اکورا ،اگه میخواین خودتون راننده باشینن فراری اگه میخواین ماشین راننده باشه اکورا،

  پاسخ
 5. Nissan...Japan
  سوابق: (209 دیدگاه) ,

  Nsx طراحی جذاب و دلربایی داره و اگه مثل gtrبتونه توی پیست پرفورمنس عالی از خودش ارائه بده قطعا دوباره نامش روی زبانها خواهد افتاد.

  پاسخ
 6. Nissan...Japan
  سوابق: (209 دیدگاه) ,

  Nsx طراحی جذاب و دلربایی داره و اگه مثل gtr بتونه در پیست پرفورمنس عالی از خودش ارائه بده قطعا دوباره نامش روی زبانها خواهد افتاد.

  پاسخ
 7. Zonda R
  سوابق: (1605 دیدگاه) ,

  @.F
  ممنون از شاهین عزیز
  عجب چالشی!
  باید هر دو رو تجربه کرد تا یکی رو انتخاب کرد
  االبته 458 یه اسطوره ی استثنایی هست در دینامیک سواری
  ولی غیرممکن هم نیست هیچ چیز در این دنیای چهار چرخ

  پاسخ
 8. نوید جهرمی
  سوابق: (2687 دیدگاه) ,

  منم شک ندارم که از بین این دوتا کدومو انتخاب میکنم. نمیشه عشق رو نادیده گرفت 🙂
  فراری ی چیز دیگس.

  پاسخ
 9. فرزاد
  سوابق: (202 دیدگاه) ,

  حالا من فراری رو انتخاب میکنم یا آکورا رو…….خوب که چی؟

  پاسخ
 10. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  معلومه که فراری یه چیز دیگه هست، ولی به همین سرعت هم نمیشه از خیر nsx گذشت.

  پاسخ
 11. USA & JAPAN
  سوابق: (216 دیدگاه) ,

  اگه از من باشه NSX اما اونم لامصب فراریه و کلی ابهت داره

  پاسخ
 12. Soroosh
  سوابق: (41 دیدگاه) ,

  تو گذارش های قبل عکس های داخلnsx زیاد واضح نبود ،فکر کردیم معمولی هست
  ولی اینجا تو عکس داخلش چقدر خوبو خوشگل هست
  از فراری قشنگ تر هست

  پاسخ
 13. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2555 دیدگاه) ,

  … اما ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بسیار راحت می‌تواند دونالد ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کند. مردم به‌طرف سوپرکار ساکت نمی‌روند، می‌روند؟…
  همین ذوق و حس شوخ طبعی امریکایی هاست که باعث میشه دوست داشتنی باشن!با این حال اصل مقایسه همین جاست.بوگاتی ویرون و حالا شیران قدرتمندترین و سریعترین ماشین دنیاست اما از هرکسی که بپرسید دوست داره کدوم ابر ماشین رو داشته باشه یا لامبورگینی رو انتخاب میکنه یا فراری.چون تو ذهن مردم دنیا حک شده که ابر ماشین یعنی ایتالیایی.همینطور که همه مردم به ماشین های لوکس غیرالمانی اندکی بدبینن

  پاسخ
  1. luis
   سوابق: (613 دیدگاه) ,

   همه مردم ایراااان به ماشین های لوکس غیر المانی اندکی بد بینن.

   پاسخ
   1. خسته شده
    سوابق: (623 دیدگاه) ,

    الان اگه بگن تمام ابر ماشینهای دنیا ژاپنین خوبه شما ژاپنی پرست ها کلا جالبین خب معلومه آلمان با اون همه تاریخ در صنعت اتومبیل سازی بایدم اینجوری در ذهن مردم دنیا هک شده باشه ربطی به ایران و اروپا یا آمریکا نداره اینا نشونه تاریخ قدرتمند یه کشور و در این زمینه ست ناراحتی شما برای چیه؟

    پاسخ
    1. luis
     سوابق: (613 دیدگاه) ,

     شما ناراحت تری کیارش خان یک ژاپن از عژمت و تاریخ خودروسازی دوسالش نیست
     دوم هیچ قدیمی تری الزاما بهتر نیست
     سه دلیل پر فروش ترین شاسی لوکس جهان لکسس ار ایکس چیه؟؟؟ بد بینی مردم جهان؟؟؟
     یه ذره جا تعصب دقت کنی میبینی فروش لکسس با این همه سگمنت کمتر بنز و بی ام با 25 سال سابقه خیلی خیلی بالاست نسبت سگمنتی ببندی لکسس تو خیلی کلاس ها توجهان پر فروش تره نه ایران ایران جلای امثال شماست کسایی که حتی حاظر به پذیرش خودروسازی ژاپن نیستن حالا شاخ شونه کشیدن و رقابت لکسس با سلطان بنز که براشون مزاحه

 14. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  فراری که حرف نداره، ولی به راحتی نمیشه از nsx هم گذشت.

  پاسخ
 15. علی
  سوابق: (74 دیدگاه) ,

  آیا ۴۵۸ هنوز تولید میشه یا جاش ۴۸۸ تولید میشه لطفا جواب بدید ?

  پاسخ
 16. خسته شده
  سوابق: (623 دیدگاه) ,

  یه ماشین کپی از این و اون شده و کاملا بی اصالت و یه ماشین قدرتمند و تاریخی و با اصالت

  پاسخ
 17. حبیب
  سوابق: (172 دیدگاه) ,

  nsx هرچی میخواد باشه اخه کی میاد فراری بزاره کنار با اون صدای گوش نوازش بره nsx سوار بشه

  پاسخ
 18. فقط انگلستان
  سوابق: (781 دیدگاه) ,

  هرکس یه سلیقه ای داره اگر من باشم استون مارتین می گیرم ولی در این مقایسه فراری برتره از هر نظر به خصوص صدای اگزوز

  پاسخ
 19. ferrari
  سوابق: (1371 دیدگاه) ,

  درود ….
  خدمت دوستان عزیزی که ژاپنی هارو کپی کار میدونن بگم که کمپانی لامبورگینی هم برای ساخت مدل هوراکان ، یک دستگاه فراری 458 خریداری کرد و به تیم مهندسینش داد تا مورد برسی قرار بگیره. تو این کلاس باید قبول کرد که فراری با فاصله ی بسیار زیاد بالاتر از سایر کمپانی هاست

  پاسخ
  1. BMW
   سوابق: (68 دیدگاه) ,

   فقط مکلارن شاه سوپر اسپرت ها + کنیخزگ حالا حالا ها فراری باید تلاش کنه…قدمت نشانه قدرت نیست تکنولوژی که حرف اول میزنه.

   پاسخ
  2. شکوفه های کویری
   سوابق: (446 دیدگاه) ,

   درود بر شما ferrari عزیز به خوب نکته ای اشاره کردی ، الان چندتا دوستمون که به ژاپن و آکورا گیر داده بودن خبری ازشون نیست ، معلوم میشه این دوستان فقط با ژاپن مشکل دارن ، اینا انگار ژاپن معظم رو با کره و چین اشتباهی گرفتن . عزیزان به بررسی یک ماشین نمیگن کپی کردن ، لامبورگینی که خودش سوپر اسپرت ساز قدیمی است هم فراری 458 رو بررسی کرده برای ساخت هوراکان ، پس یکدفعه بگین لامبورگینی هم کپی کاره ! . دوستان چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید ، اینهمه کینه و حسادت رو کنار بگذارین. جناب خسته شده و احسان آئودی لطفا توضیح بدین که دقیقا کجای آکورا nsx و لامبورگینی هوراکان بقول شما از فراری 458 کپی شده ؟؟!!! . همین حسادت و کینه ورزی بعضی از دوستان آلمانی پرست نسبت به ماشینهای ژاپنی ، نشان از عظمت کمپانیهای ژاپنی داره

   پاسخ
 20. Danial
  سوابق: (391 دیدگاه) ,

  کامنت هارو ک میخوندم باور نمیکردم کسای هستن که فراری رو انتخاب نکردن هنوزم باورم نمیشه کسی هست که بین فراری و ماشین های دیگه ماشین های دیگه رو انتخاب کنه دوستان دقت کنید اول فراری بوده بعداً ماشینهای دیگه به دنیا اومدن 458 صد سال دیگه هم که اسمش بیاد همه میگن ایول طرف فراری داره.

  فراری ♥

  پاسخ
 21. علی
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  آکورا ماشین خوبیه ولی من یه دونه چرخ فراری رو با آکورا عوض نمیکنم.

  پاسخ
 22. امیر
  سوابق: (1493 دیدگاه) ,

  خوب فراری هم از لحاظ اسپرت بودن هم لحاظ راحتی سواری از آکورا بهتره.من اگه پول داشته باشم حتما فراری رو میخرم ولی اگه پولم کم باشه میرم سراغ آکورا .چون اونم ماشین خوبیه گرچه به پای 458 نمیرسه

  پاسخ
 23. one:1
  سوابق: (133 دیدگاه) ,

  من اکورا رو دوست دارم
  من حالم از فراری و پورشه بهم می خوره
  من هیچوقت اولین nsx جهان از یادم نمی ره
  اکورا رو توی نوربررینگ و 4 پیست مشهور دیگه ساختن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.