هشت پرسش از طراح آکورا پرسیژن

یکی از خودروهای برجسته در نمایشگاه اتومبیل دیترویت ۲۰۱۶، کانسپت آکورا پرسیژن بوده است. این کانسپت به عنوان الگوی طراحی آینده سدان‌های آکورا، شعار جدید کمپانی با عنوان «عملکرد دقیق و حساب‌شده» را به نمایش گذاشته و اشاراتی به آینده ماجراجویانه و نوآوری‌های طراحی برای این برند سطح بالای هوندا دارد.

Michelle Christensen
Michelle Christensen

این ظاهر تهاجمی توسط میشل کریستنسن (Michelle Christensen) در استودیوی آکورا در کالیفرنیای امریکا طراحی شده است؛ جایی که خانم «کریستنسن»، مدیر طراحی آن است. در نمایشگاه دیترویت، «کریستنسن» در مورد کانسپت پرسیژن و تأثیر آن در آینده آکورا با Motorauthority گفتگویی انجام داده که در ادامه آن را می‌خوانیم.

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept 2016

تشابه ابعاد کانسپت پرسیژن با RLX و امکان جایگزینی با این مدل
این خودرو، اساساً افق موردنظر ما را نشان می‌دهد. با به حرکت درآوردن NSX و ایده «عملکرد دقیق و حساب‌شده»، ما چیزی را می‌خواهیم که نه فقط به دنیا آن را نشان دهیم، بلکه می‌خواهیم برای عوامل داخلی استودیوی‌مان الهام‌بخش باشد؛ اینکه که در آینده با سری سدان‌هایمان چه کار خواهیم کرد. در آینده، المان‌های زیادی از این کانسپت در سدان‌های آکورا خواهید دید. بنابراین، این کانسپت برای یک مدل خاص نیست. البته جثه عریض‌تر و کم‌ارتفاع‌تری نسبت به RLX کنونی نیز دارد. شعار ما در طراحی بیرون آکورا در حال حاضر «لبه‌ مدرن فریبنده» است و بخش «فریبندگی» بیشتر به نسبت ابعاد برمی‌گردد. می‌دانیم که این موضوع برای خریداران مدل‌های لوکس بسیار مهم است و بر این اساس، تمام سعی‌مان را در این خودرو انجام داده‌ایم تا به یک نسبت مناسب در ارتفاع و عرض، یک قامت برازنده، تأکید ویژه بر روی تمام چرخ‌ها و نمایش پرفورمنس در سراسر طراحی برسیم.

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept 2016

تغییر طراحی معروف «منقار» آکورا در کانسپت پرسیژن
این موضوع را می‌دانم که ممکن است بحث‌های زیادی بر سر آن باشد، ولی فکر می‌کنم که در حال حاضر، رفته‌رفته افراد زیادی از این منقار به عنوان یک مشخصه و وجه‌ تمایز استفاده می‌کنند. احساس می‌کنم که خیلی از مردم به آن اشاره می‌کنند و آن را مورد ستایش قرار می‌دهند. ولی وقتی در جریان و جهت شعار «عملکرد دقیق و حساب‌شده» قرار گرفتیم، می‌خواستیم به عقب برگردیم و شرایط را دوباره ارزیابی کنیم. اینکه آیا همه چیز با «عملکرد دقیق و حساب‌شده» منطبق است؟ وقتی به جلوپنجره نگاه می‌کردیم، چنین چیزی را در آن نمی‌دیدیم. می‌خواستیم چیزی را داشته باشیم که جلوه بیشتری از عملکرد را انتقال دهد. فضایی در جلو داشتیم که به نظر می‌رسید که چیزی را که در حالت معمولی یک هواکش باید باشد، مسدود کرده است. این شروع یک گفتگو برای طراحی دوباره جلوپنجره شد. بر این اساس، از بین صدها نمونه‌‌ای که برای این منظور آماده شده بود، این یکی بیشتر با «آکورا» هماهنگی داشت. البته هنوز هم این جلوپنجره نوعی ۵ ضلعی در خود دارد و بنابراین، نشانه‌‌های از دستاوردهای ما تا به اینجاست. ولی یک فرم تمیز و مناسب برای آن ایجاد شده و با فراهم کردن جریان هوا به درون جلوپنجره، واقعاً حسّ پرفورمنس را انتقال می‌دهد.

Acura Precision Concept Design
Acura Precision Concept Design

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept Design

فرم سه‌بعدی تیز جلوپنجره و مشکلات استفاده از آن در مدل تولیدی
فکر می‌کنم که این بستگی به خودرو دارد؛ مخصوصاً اگر بر روی تراک‌های سبک کار کنید، احتمالاً باید حالت تهاجمی‌ کمتری برای آن درنظر بگیرید. ولی شکستگی در خط وسط همیشه یکی مشخصه‌های آکورا بوده است. این خودرویی که در اینجا می‌بینید، به عنوعی یک «کاریکاتور» از چیزهای مختلف است. ما هنوز می‌خواهیم که کار را بر روی تمام محصولاتمان ادامه دهیم و به منظور رسیدن به نتیجه نهایی، مهندسان ما توسعه عناصر درونی آن را همچنان دنبال خواهند کرد.

Acura Precision Concept Design 01
اِلمان‌های لوزی جلوپنجره و جریان هوا
ما می‌خواهیم که شما این جزئیات را از فاصله‌ای نزدیک‌تر بررسی کنید. تمام این لوزی‌ها در واقع، از داخل باز هستند و همین‌طور، هوا از شکاف‌های قائم آنها نیز می‌تواند جریان داشته باشد. همچنین دو هواکش دیگر در قسمت پایین وجود دارند. البته دوباره اشاره می‌کنم که این بیشتر یک حالت کاریکاتورگونه دارد و ما واقعاً می‌خواهیم که طراحان داخلی خود را تحت‌تأثیر قرار دهیم. بنابراین، سعی کرده‌ایم که از کار لذت ببریم و بیشتر جزئیات برای ما حالت اولیه و مقدماتی داشته‌اند. هدف اصلی، ایجاد فضای بازتر در آن به منظور عملکرد بهتر بوده است.

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept 2016 – Front

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept

عناصری از طراحی کانسپت پرسیژن که شانس حضور در مرحله تولید را دارند
می‌توانید چشم‌بسته، هر یک از آنها را انتخاب کنید. البته ممکن است عیناً‌ همین فرم‌ها انتقال داده نشوند. همچنین برخی قسمت‌های این طراحی از NSX می‌آیند. یکی از چیزهایی که ما در این کانسپت دنبال کرده‌ایم، زبان طراحی سطوح جدیدمان است که بخشی از «لبه مدرن فریبنده» محسوب می‌شود. واقعاً قصد داشته‌ایم که این کنتراست را در سطوح ایجاد کنیم. معمولاً در یک خودرو، از تمام سطوح از یک شیوه طراحی استفاده می‌شود، ولی برای مدل‌های آکورا، کنتراست بیشتری را درنظر گرفته‌ایم و بنابراین، از این سطوح با شکستگی‌های فراوان استفاده کرده‌ایم. به عنوان مثال، در کناره‌های بدنه، شکستگی‌ها و پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد، ولی وقتی به تایرهای می‌رسید، گوشه‌های گرد و ارگانیک‌تری مشاهده می‌کنید. تقریباً مانند این است که دو زبان طراحی سطوح مختلف، در کنار یکدیگر قرار داده شده‌اند. این کنتراست سطوح، چیزی است که از این به بعد در تمام مدل‌های آینده استفاده خواهیم کرد.

Acura Precision Concept
Acura Precision Concept
Acura Precision Concept
Acura Precision Concept

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept

یکی دیگر از چیزهایی که از NSX الهام گرفته شده و سپس در سطح بالاتری، در کانسپت پرسیژن استفاده شده، حسّ سبکی و شناور بودن است. اگر به این کانسپت نگاه کنید، مشاهده می‌کنید که ستون‌های اول بدنه حالت شناور و انتهای بسیار باریکی دارند. بر این اساس، ای خودرو سبک‌وزن به نظر می‌رسد. چراغ‌های عقب نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگار در یک حالت معلق هستند. شما می‌توانید دست خود را در پشت چراغ‌های عقب بگذارید؛ چیزی که از ستون‌های عقب بدنه NSX گرفته شده است. می‌خواهیم این حالت سبکی و پرفورمنس را حفظ کنیم؛ طوری که انگار همیشه جریان باد بر بدنه تأثیر دارد و خودرو همیشه در حال حرکت است.

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept 2016

Acura Precision Concept 2016
Acura Precision Concept

امکان تولید یک مدل ۴ در بدون ستون وسط بدنه، با درهای عقب سبک خودکشی (Suicide) و یک طراحی عقب به سبک پشت‌بند (Flying Buttress)
هر چیزی امکان‌پذیری است. به خودرو و نیازهای خریدار بستگی دارد. همه موارد به کار رفته در پرسیژن، می‌توانند در آینده استفاده شوند. فکر می‌کنم که امکان استفاده از درهای خودکشی وجود دارد. همه‌چیز به مواردی چون تست‌‌های تصادف و ساختار بستگی دارد.

Acura Precision Concept
Acura Precision Concept

طراحی ملایم و دلنشین آکورا در دهه گذشته و تغییر به یک جهت‌گیری جدید و مقبول‌تر
عملکرد دقیق و حساب‌شده از ابتدا در DNA ما بوده است. فکر می‌کنم که در طول چند سال گذشته، چنین چیزی وجود داشته، ولی به این اندازه شناخته شده نبوده و یا قابلیت‌های لازم را پیدا نکرده است. نکته مهم در مورد هوندا و آکورا این است که ما همیشه بر روی مشتری تمرکز می‌کنیم. ما همیشه محصولاتمان را بر اساس تصور ما از نیازهای آنها و همین‌طور، مواردی که خریداران به ما می‌گویند، می‌سازیم. از دلایل همین نوسان‌ها، این است که واقعاً با تمرکز بر مشتریان و نیازهای آنها عمل می‌کنیم. فکر می‌کنم که جهت‌گیری «عملکرد دقیق و حساب‌شده» بسیار قدرتمند باشد.


نکته خاص در مورد کانسپت آکورا پرسیژن
ما از به اشتراک‌ گذاشتن این کانسپت با دنیا، نمایش رازهایمان، کاری که مشغول انجام‌دادن آن هستیم و راهی که آکورا در حال طی‌کردن است، بسیار هیجان‌زده هستیم.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

27 دیدگاه

 1. Cosworth
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  واقعا باید برای زنها و دخترهای ایرانی تاسف خورد!

  اونجا دختر ها و زن ها مدیر استودیو طراحی و متخصص فنی و طراح و …. میشن اون وقت اینجا زن ها و دخترهای ما فقط دنبال ظاهر و قیافه و ماتیک و آرایش و خاله زنک بازی و فضولی تو کار دیگران و این خوشگله و اون زشته و از اینجور مزخرفات هستن!

  یعنی 90 درصدشون فقط یه مصرف کننده هستن هیچی هم بارشون نیست فقط ولگردی تو خیابون و خوردن و خریدن همین!!

  واقعا متاسفم!

  پاسخ
  1. محمدرضا
   سوابق: (182 دیدگاه) ,

   جانا سخن از زبان می گویی !

   پاسخ
  2. afish
   سوابق: (12 دیدگاه) ,

   با عرض ادب واحترام دوست گرامی بنده و شما در جایگاهی نیستیم که نصفه جمعیته یک کشور رو مورده قضاوت قرار بدیم خاله زنک بازی یعنی همین کار

   پاسخ
  3. farzad
   سوابق: (170 دیدگاه) ,

   اقای عزیز همون پل طبیعتی که شما روش قدم میزنین و جزء پنج سازه ی برتر جهان انتخاب شده رو یک خانوم ایرانی طراحی کرده خواهشا بیاین انقد بیگانه پرست نباشیم
   تو این کشور مرد هم نمیتونه به جایگاه این خانوم برسه چه برسه به زن

   پاسخ
   1. Cosworth
    سوابق: (29 دیدگاه) ,

    عزیزم من گفتم 90 درصدشون نه همشون! اون 10 درصد هم برای همون چند نفر خالی گذاشتم! من بیگانه پرست نیستم فقط آرزو به دل موندم یه بار یه دختر جوون 20 تا 30 سال ببینم که تمام دغدغش قیافه و ظاهر و ازدواج و دماغ عمل کردن و خوشگلی و زشتی نباشه بلکه یه ذره هم بارش باشه آدم 2 کلام حرف مفید و علمی و فنی و هنری هم بتونه باهاش بزنه!

    کاش به جای لوازم آرایش ظاهری یه مدل لوازم آرایش برای مخ هم بود که اینقدر آکبند نمونه!

    پاسخ
    1. پهلوان مک لارن(دانیال)Surrey-England
     سوابق: (1532 دیدگاه) ,

     متاستفانه اکثر خانوم های ایرانی قبل از ازدواج به فکر همون چیزهایی هستن که دوستمونم گفت.
     وقتی هم میخوان ازدواج کنن به فکر خرج عروسیو لباسو که مثلا مادر شوهر و فامیلا چقدر براشون پول و سکه جمع میکنن هستن!!!
     انقدر چیزهای بد وجود داره و من به عینه دیدم که تاسف اوره گفتنش.
     اونوقت میخوان پیشرفت هم کنن؟؟؟؟؟؟؟
     اون کسایی که هم میرن خارج ………………(دیگه نگم بهتره).

    2. مجتبی (ساروی)
     سوابق: (551 دیدگاه) ,

     دوست عزیز این جامعه و فرهنگ بیمار ما هستش که زن های مارو که همون خواهر و مادرو همسر بنده و جنابعالی هستن رو به این سمت هل داده .نه اینکه وقتی با یه مرد تو همون رده سنی که جنابعالی در تفاضلات خودتان فرمودید صحبت میکنید فقط دارن صحبت از راهپیمایی در فضا انتگرال سه گانه و کسینوسه کتانژانت و یا فلسفه هستی میکنند.ببخشید مرد ایرانی فقط داره در مورد مخ زنی ولگردی و هزار تا …دیگه که همشون تفریحات کاذب هستن صحبت میکنه .چرا تنها راه سریع پولدار شدن تو کشور ما دلالیه ؟تا دوزار پول دست ملت میاد میگن بریم زمین ملک بخریم سال دیگه سه برابر شه بفروشیم .؟؟؟اینا ریشه اجتماعی داره .و به فرهتگ سازی بر میگرده .نمیدونم شاید یه جایی اون بالا ها به نفع بعضی ها باشه که مردم اینجوری باشن ؟پس خواهشا شمشیر بر ندار و در مورد خانم ها به همین راحتی قضاوت نکن .

   2. parham
    سوابق: (111 دیدگاه) ,

    یعنی تعجب کردم فرمودید جزو 5 سازه برتر هست پل طبیعت. لطفا منبع اطلاعتون رو ارسال کنید

    پاسخ
  4. شهریار همایونی
   سوابق: (6 دیدگاه) ,

   واقعاً برای شما متاسفم . امسال چند دختر یا زن ایرانی برای کشورمان مدال آوردن و افتخار آفریدن !!!!!!!
   همه جا خوب و بد وجود داره

   پاسخ
   1. Amir one
    سوابق: (159 دیدگاه) ,

    ایشونم نگفت همشون بلکه گفت اکثرشون. لطفا اول کامنتو خوب بخونید بعد ابراز تاسف کنید

    پاسخ
    1. شهریار همایونی
     سوابق: (6 دیدگاه) ,

     همون اکثراً هم غلطِ برادر . خوب خوندم که جواب دادم !!!!!!

 2. king 918
  سوابق: (2041 دیدگاه) ,

  واقعا اگه همین جوری با همین طراحی و عملکرد خوب تولید بشه رقیب قدرتمندی برای هیولا های خودروسازی میشه …..
  البته من فکر میکنم گل سر سبد محصولات اینده کانسپت ( پورشه میژن ایی ) میشه …

  پاسخ
 3. Ashkan
  سوابق: (347 دیدگاه) ,

  واقعآ یکی از بهترین فخر فروشی های دنیا اینه که سوار ماشین کانس÷تی بشی که هیچ وقت به همون شکل تولید نمیشه

  پاسخ
 4. ای بابا
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  الان باز میان میگن تقلید کرده از جلو شبیه فلان ماشینه از بغل شبیه ماشینای آلمانیه از پشت از ماشینهای آمریکایی تقلید کرده داخلشم از فیلم جنگ ستارگان کپی کرده

  پاسخ
 5. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  خیلی باحال طراحی شده و خیلی روش کار شده، واقعا آفرین.

  پاسخ
 6. احسان(احسان)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  این چیزا چیه تو چراغای ماشین؟

  پاسخ
 7. پویان
  سوابق: (54 دیدگاه) ,

  هم طراحشه هم ازش تو نمایشگاهها بجای این دخترا ازش استفاده میکنن. خوش بحالش دیگه آدم از خدا چی میخواد

  پاسخ
 8. ارمان
  سوابق: (1224 دیدگاه) ,

  خیلی شیکه اما میتونه لکسوس رو به چالش بکشه؟

  پاسخ
 9. Cosworth
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  جناب مجتبی (ساروی):

  با کلیت حرفاتون موافقم وضعیت جامعه طوریه که زن و مرد نمی شناسه ولی حرف من اینکه از هر 10 تا پسری که دیدم حداقل یکیشون 4 تا حرف به درد بخور از دهنش در اومده و یه چیزی ازش یاد گرفتم ارزش حرف زدن داشته ولی تا به امروز فقط یکی دو تا خانم واقعا با سواد و نرمال دیدم! جالبه بدونید همین الان که دارم این کامنت رو تایپ میکنم تو شرکت سر کار هستم و تو اطاقی که هستم 2 تا خانم هستن یکی بغل دست من میشینه یکی پشت سر من! 1 ساله توی یک اطاق هستیم. باورت نمیشه تو کل این 1 سال حتی یه کلمه حرف به درد بخور از دهن اینا نشنیدم همش لوس بازی و خاله زنک بازی! یا غیبت و فضولی دیگران یا نظر دادن راجع به هیکل و تیپ و قیافه این و اون! بقیشم حرف هایی که اصلا نگم بهتره! کلا تمام عمرشون فقط به فکر غرایز هستن اون عقل کلا کار نمیکنه! سر باطری عقلشونو کشیدن کلا ECU رو قطع کردن گذاشتن کنار! الان یکیشون 1 هفته مرخصی بوده تازه اومده سر کار! ولی به جای اینکه کار کنه تقویم گرفته دستش دنبال تعطیلی یا مرخصی بعدی میگرده! خب این یعنی چی؟ یعنی افسردگی مطلق! یعنی در حدی مخش باد خورده که نمیتونه بشینه پشت میز 2 دقیقه کار کنه! از بس ول گشته و چرت و پرت گفته به این روز افتاده! تجربه ثابت کرده آدمهایی که اصلا از مخشون کار نمیکشن به محض اینکه سنشون میره بالا دچار افسردگی و آلزایمر میشن. مثلا من به مامان خودم همیشه زور میکنم 2 تا بازی فکری تو موبایلش بازی کنه یه خورده ذهنش کار کنه پس فردا آلزایمر نگیره!

  تو همین جامعه داغون هم آدم نرمال پیدا نمیشه همش نمیشه جامعه رو مقصر دونست! درسته زنها خلقتشون با مردها فرق داره ولی نباید کل زندگیشون پوست و مو و قیافه و دماغ و این چیزا باشه! یه ذره هم باید مطالعه کنن یه ذره اطلاعات فنی داشته باشن! مثلا یارو چراغ STOP روشن شده 100 کیلومتر رفته واشر زده! خب چرا حتی یه بار هم نگاه نکرده به پشت آمپر! بهشم میگی میگه اصلا نمیدونم اینا چی هست!! چرا؟؟ چون موقع رانندگی عوض اینکه حواسش به ماشین باشه تو خیابون چشمش دنبال اینکه ببینه اون زنه چی پوشیده اون یکی هیکلش خوبه اون یکی بده!! اصلا نمیخوان هیچی یاد بگیرن فقط میخوان تو خیابون ول باشن که مثلا روحیشون خراب نشه!!! غافل از اینکه همین مخ تعطیل باعث خرابی روحیشون شده! خبر ندارن!

  پاسخ
  1. مسعود
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   آخ داداش دقیقا حرف دل منو زدی. دمت گرم.

   پاسخ
 10. Shady Four Rings
  سوابق: (30 دیدگاه) ,

  اولین چیزی که بعد از دیدن جلوش به ذهنم میرسه اینه:
  جلو پنجره! برند های زیادی دارن میرن به این سمت واسه طراحی جلو پنجره (فرم کلش مد نظرمه!)
  + طراحی چراغ جلوش منو یاد فرم کلی چراغای آئودی میندازه! که البته چیز خوبیه!(شبیه نی انصافا؟)

  پاسخ
  1. ramin
   سوابق: (7 دیدگاه) ,

   یادت رفت بگی طراحی داخلیش از جنگ ستارگان تقلید کرده..

   پاسخ
 11. Mehrbod
  سوابق: (205 دیدگاه) ,

  طراحی وابسته به سبک New Edge با پیروی از فرم های جدید ( از 2010 ) ژاپن و طراحان غربی شیفته سبک آن کشور ، ارایه شده است .
  فرم های مهیج و تملق گونه نمای خارجی این کانسپت بیشتر به اتود های فرم گرای روی کاغذ شبیه است و جسارت بسیاری ، عرضه این گونه کانسپت ها نیاز دارد .
  اما نمای داخلی ، درها و داشبورد آن بسیار استثنایی نوآورانه و کارکردگرا است .
  از عکس های بسیار پدال ، سپاسگزارم .

  پاسخ
 12. حميد
  سوابق: (1103 دیدگاه) ,

  کلا مقایسه کار اشتباهیه
  ولی خوب خانومهای إیرانی هم می تونند طراحهای خوبی باشند
  حالا خودمون هستیم ما مردها چیکار کردیم که وأنها انجام دهند
  در هر حال بهتره خانومهای إیرانی از حجم آرایش خود بکهاند

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x