خاطرات لندروور دیفندر

دیفندرها، باب طبع کسانی هستند که می‌خواهند پول خود را به صورتی مطمئن خرج کنند. ارتشها به واسطه قابلیتهای بالای این خودروها در بیرون جاده و سخت جانی آنها، خواستگاران همیشگی آنها هستند. بسیاری از شرکت‌های دولتی نیز برای آن که خودروی خریداری شده مدت زمان بیشتری کار کند، روی به دیفندرها می‌آورند. برای بیشتر افراد، دیفندرها خودروهای آفرودی با دوام و خواستنی هستند و به خاطر عمر زیادشان تحسین می‌شوند. با این حال، قوانین محیط زیست برای آلودگی، تولید این اتومبیل 65 ساله را در سال ۲۰۱۵ متوقف خواهد کرد؛ سری خودروهایی که ریشه تولید آن‌ها به سال ۱۹۴۸ بر می گردد (گرچه معرفی خود دیفندر در سال 1983 بوده اما نیاکان آن نیز تقریبا با همین شکل و البته بدون نام دیفندر تولید می شدند). علاقه‌مندان این ماشین همه جا رو، وابستگی‌های زیادی به آن داشته و نسبت به خبر پایان تولید دیفندرها، واکنش نشان داده‌اند. خواندن بعضی از آن‌ها، خالی از لطف نیست:

2013 land-rover defender electric
2013 land-rover defender electric

سام اسمیت، ویراستار اجرایی تخصصی خودرو:

خدای من! ماشین شاهکاری است. انگار همین دیروز بود که همراه با پدرم در دهه نود به آن‌ها خیره می‌شدم. ولی پدرم اشتباه بزرگی کرد و سری یک دیسکاوری خرید. با این حال ما به تماشای دیفندرها می‌ایستادیم. درِ عقب قسمت بار ماشین خوردگی پیدا کرده بود و حباب برداشته بود، ولی با این وضع، ماشین بیش از هزار و پانصد کیلومتر را می‌توانست طی کند. قیمتش به اندازه یک بی. ام. و. جدید m3 بود. هنوز هم مشتاق خریدن آن هستم و نمی‌توانم این خبر را با خود هضم کنم. مثل این بود که یک ماشین مدل رانگلر در یک ماشین زمخت ادغام شده باشد؛ یا مثلاً یک تراکتور داخل یک هویتزر جنگ جهانی.

همین‌طور یه کله خراب از دبیرستانِ ما یک دیفندر نو و زردرنگ خریده بود و به خاطر همین، خیلی از فرصت‌ها را از من گرفت. خیلی دوست دارم دوباره وی را از نزدیک ببینم.

1995 Defender 902
1995 Defender 902

لری وبستر، سردبیر تخصصی خودرو:

بدون هیچ دلیلی، از دیفندر خوشم می‌آمد. این شور و علاقه‌ام عادی نبود. شاید به دلیل روح جنگی که این ماشین داشت و یا شاید هم ناخودآگاهم که دوست داشت همراه با یکی از دیفندرها گم شود. این علاقه، برای من داشت گران تمام می‌شد. قطعات یک دیفندر را در برزیل خریدم و سر هم کردم و با آن به خانه رفتم. اصلاً نمی‌توانم درک کنم که چرا لندروور، کیت قطعات لندروور را در امریکا و جاهای دیگر عرضه نمی‌کند. خوب برای اینکه فقط 500 دلار نسبت به قیمت اینجا تفاوت داشت، شایسته سرزنش هستم.

2003 Defender
2003 Defender

جان کروسن، ویراستار ارشد:

من قبل از این که قیمت اجاره مسکن به طور کلی بالا برود، ساکن بخش پارک‌اسلوپ در بروکلین بودم. در این زمان، همه‌چیز ساده بود و در هر بلوک، فقط دو یا سه ماشین کنار خیابان پارک بود. ماشین‌های مورد علاقه من در بلوکی که زندگی می‌کردیم، خیابان نهم، ون استیشن کادیلاک آمبولانس، اینکا-اورنج ب.ام.و 2002tii و لندروور دیفندر بودند که این آخری، هیچ وقت تنها رها نمی‌شد.

2006 Defender 110 Wagon
2006 Defender 110 Wagon

صندلی راننده سمت راست کابین بود و مخصوص مسیرهایی که ماشین‌ها از سمت چپ حرکت می‌کنند. همه جای آن زنگ خورده بود، ولی هنوز کار می‌کرد و بسیار دوست‌داشتنی بود. همیشه هنگام پارک، یک چرخش به پیاده‌رو ساییده می‌شد، ولی در عین حال، دیفندر یک ماشین عریض نبود. در واقع، فقط صاحبش می‌خواست به این صورت آن را پارک کند. سال ۲۰۱۱، دوباره به ماشین‌های پارک شده در خیابان‌های شهر نگاهی انداختم و در حالی که دیگر ماشین‌ها از رده خارج شده بودند، این ماشین هنوز سرپا بود. ولی برخلاف بقیه ماشین‌های بروکلین، این ماشین، زیاد تر و تمیز نبود و صاحب آن، اصلاً به ظاهر آن رسیدگی نکرده بود. با این حال کاملاً و به درستی در جای پارک قرار گرفته و چرخ‌های بلندش در کنار خیابان، خودنمایی می‌کرد. شاید دیگر از این سری ماشین ها تولید نکنند، ولی این ماشین، تا ابد در کنار ما خواهد ماند.

Defender 110 Trax
Defender 110 Trax

جاش کوندون، ویراستار ارشد:

چند سال پیش، یک دیفندر کانسپت را در لس‌آنجلس می‌راندم. هیچ‌کسی نبود که آن را امتحان کند و هیجان زده نشود؛ با این که هنوز ظاهری عجیب داشت و عملاً رانندگی معمولی با آن، ساده نبود. ایدهٔ این که یک ماشین مدل جدید از دیفندر عرضه کنند، مثل این است که مدلی جدید از کلینت ایستوود در سینما بیاید. هرگز فیلم‌های پر زرق‌وبرق امروزی به پای فیلم‌های کلینت ایستوود قدیمی نمی‌رسند.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

16 دیدگاه

 1. رضا 2272
  سوابق: (187 دیدگاه) ,

  پاژن 😐
  من عاشق مدل وانت دو کابینشم

  پاسخ
 2. علنقی حقیقی
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  من عاشق این ماشین هام والله

  پاسخ
 3. علی
  سوابق: (509 دیدگاه) ,

  ماشین فوق العاده ایه و اصلا نمیشه قابلیت های بی رقیبش رو انکار کرد و برای پایان تولیدش خیلی ها از جمله خودم متاسفیم اما سلیقه من دیسکاوری رو بیشتر میپسنده چون توی شهر هم کارایی بالایی داره و آفرودش هم عالیه

  پاسخ
 4. bl4ckd0om
  سوابق: (50 دیدگاه) ,

  ماشین عشقی هست من که عاشقشم
  یه مدل سال ۷۱ این ماشین رو دارم هنوز تو خیلی جاها ماشین های ۲ دیفرانسیل جدید و گران قیمت به گردم نمیرسن حیفه که ماشین به این عظمت رو میخوان جمع کنن من که دفندر خودم رو تازه تعمیرش کردم و سلامت هست یه چند وقت دیگه هم میخوان یه ۳ میلیون تومان خرج موتورش کنم واسه تقویت

  پاسخ
 5. mehran911
  سوابق: (1094 دیدگاه) ,

  حیف شد ماشین خوبی بود قابلیت حرکت در سخت ترین شرایط رو داشت حتی تو عمق 2 متری آب

  پاسخ
 6. امین
  سوابق: (244 دیدگاه) ,

  من این سبک ماشین هارو خیلی دوست دارم . مثل پاژن ، پاترول.
  پاژن وانت دو کابین رنگ یشمی یا قرمز ، رینگ و گارد کروم ، لاستیک بیابون ، پروژکتور چهار تایی. من عاشقشم .

  پاسخ
 7. km
  سوابق: (681 دیدگاه) ,

  وای این عکسه مسیحو ها ها بامزه… این عکس آخری هم تانکه

  پاسخ
 8. میلاد. فقط المان.فقط بنز.
  سوابق: (6542 دیدگاه) ,

  درود.
  حالا تو دنیای به این بزرگی این دیفندر خیلی جارو تنگ کرده بود؟؟؟؟؟
  بذارن یکسری ماشین های خاص با قابلیت ها و سرگذشت خاص و ….. تولید بشن.خیلی عرضه دارن بیان به زور هم که شده محصولات ایران رو مورد ارزیابی قرار بدن و از چرخه ی تولید حذف کنند.!!!!

  (((هرکه را قدرت مجازات بیشتر است ، عفو از او پسندیده تر است )))

  پاسخ
 9. mahsa-faghat alman
  سوابق: (295 دیدگاه) ,

  بچه ها مسیح نمایندگی ایران خودرو زده.خخخخخخخخخخخخخ هه ههاهاه

  پاسخ
 10. sorena330
  سوابق: (694 دیدگاه) ,

  ممنون پدال…
  کارتون عالیه

  پاسخ
 11. mojtaba..designer
  سوابق: (221 دیدگاه) ,

  خیلی ماشین باحالیه……..
  راست میگن خیلی از دوستان این 4*4 های جدید سخت به پاش میرسن…
  خسته نباشی دیفندر!!!
  ممنون پدال.

  پاسخ
 12. علنقی حقیقی
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  پاژن تنها حیبی که داره کولرش خوب نیست

  پاسخ
 13. نوید
  سوابق: (1525 دیدگاه) ,

  به غیر کولر خیلی مشکلات دیگه ای هم داره

  پاسخ
 14. سپهر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  یکی از ماشین های مورد علاقه من لندرور دیفندر هست که یه مدل 72ازش دارم واقعا ماشین مردیه.حیف که از تولیدش جلوگیری شده…

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x