تجربهٔ رانندگی با لینکلن نویگیتور L مدل 2016

نسل نخست لینکلن نویگیتور در سال 1997 بر پایهٔ پلت فرم مشترکی با SUV فول سایز فورد اکسپیدیشن به بازار آمد درحالی‌که دو سال بعد جنرال موتورز نیز کادیلاک اسکالید را برای رقابت مستقیم با نویگیتور راهی میدان کرد. نسل سوم نویگیتور در سال 2007 معرفی شد که همچنان در حال تولید است. در این نسل نویگیتور در دو نسخهٔ معمولی و کشیده یا L ساخته شد. لینکلن این SUV را در سال 2015 مورد فیس لیفت قرار داد که همچنان تا زمان به بازار آمدن نسل چهارمش بروز بوده و توانایی رقابت با نسل جدید اسکالید را داشته باشد. این در حالی است که لینکلن نمونهٔ کانسپت نویگیتور را با ظاهری متحول شده در نمایشگاه نیویورک امسال رونمایی کرده و احتمالاً نسخهٔ تولیدی آن سال آینده معرفی خواهد شد.

کانسپت نسل چهارم لینکلن نویگیتور
کانسپت نسل چهارم لینکلن نویگیتور

حال امروز قصد بررسی و رانندگی با یک نویگیتور 2016 را داریم که از نوع L بوده و چهارچرخ محرک است. نویگیتور L با 5.67 متر طول (38 سانتیمتر بیشتر از نسخهٔ استاندارد) یکی از بزرگ‌ترین خودروهای روی زمین است که به‌طور مستقیم در برابر کادیلاک اسکالید ESV و برادر دوقلواش جمس یوکان XL قرار می‌گیرد. در ادامه نگاهی به این SUV غول‌پیکر و باشکوه آمریکایی خواهیم داشت.

2016-Lincoln-Navigator-L-109-876x535

دو ویژگی موجب می‌شود که نویگیتور کاملاً از SUVهای هم‌رده‌اش متمایز گردد. ارتفاع واقعاً زیاد و طول فوق‌العاده زیاد! لینکلن پس از فیس لیفت نویگیتور در سال 2015، پیشرانهٔ V8 آن را کنار گذاشته و یک موتور کوچک‌تر V6 را جایگزین آن کرد. این پیشرانه که از نوع اکوبوست با تزریق مستقیم سوخت است، جزئی کلیدی در به‌روزرسانی این SUV پرچم‌دار جهت تقویت آن در بازار در سال‌های آخر عمرش بشمار می‌رود. این در حالی است که جنرال موتورز همچنان به پیشرانهٔ V8 در اسکالید و یوکان وفادار مانده است؛ بنابراین عرضهٔ نویگیتور صرفاً با موتور 6 سیلندر نقطه‌ضعف عمده‌ای برای آن در برابر اسکالید محسوب می‌شود.

2016-Lincoln-Navigator-L-110-876x535

پیشرانهٔ 6.2 لیتری V8 جنرال موتورز که در سینهٔ اسکالید و یوکان دنالی می‌تپد، 420 اسب بخار قدرت دارد که در برابر قدرت 380 اسب بخاری موتور V6 نویگیتور قرار می‌گیرد درحالی‌که گشتاور هر دو یکسان و معادل 625 نیوتن متر است. البته این قدرت بیشتر اثری در شتاب خودرو ندارد به‌طوری‌که شتاب صفرتا 96 کیلومتر هر دو خودروی یوکان دنالی XL و نویگیتور L برابر با 6.5 ثانیه است. بعلاوه باوجود 136 کیلوگرم وزن کمتر جمس، در طی مسافت 400 متر هم حریف نویگیتور نشده و با زمان 15.1 ثانیه در پس لینکلن با 14.9 ثانیه قرار می‌گیرد. هرچند که هنگام عبور از خط پایان 400 متر، یوکان 6 کیلومتر در ساعت سرعت بیشتری دارد.

2016-Lincoln-Navigator-L-102-876x535

درحالی‌که نویگیتور L نزدیک به سه تن وزن دارد (2885 کیلوگرم) اما در هنگام رانندگی کاملاً عادی احساس می‌شود. البته در دو خودروی نویگیتور و یوکان دنالی هیچ شواهدی وجود ندارد تا با توجه به آن‌ها به این نتیجه برسیم که آیا راه‌حل فورد یعنی تولید قدرت با استفاده از تکنولوژی بالا بهتر است یا رویکرد سنتی جنرال موتورز. ازلحاظ مصرف سوخت هم دو خودرو مشابه هم هستند به‌نحوی‌که در یک تست بلندمدت 64 هزار کیلومتری با یوکان دنالی توانستیم مصرف سوخت 14.7 لیتر در صد کیلومتر را ثبت کنیم درحالی‌که در طول دو هفته با نویگیتور به مصرف متوسط 16.8 لیتر در صد کیلومتر دست‌یافتیم.

هر دو خودرو در رانندگی عادی با سوخت معمولی کار می‌کنند هرچند که لینکلن برای بکسل کردن بارهای سنگین نیاز به سوخت پریمیوم دارد. نویگیتور ظرفیت بکسل 3760 کیلوگرم را دارد درحالی‌که این رقم در یوکان برابر با 3580 کیلوگرم است. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص نویگیتور، تعلیق مستقل عقب آن است که یک سواری فوق‌العاده‌ای را در مقایسه با دیگر SUVهای بزرگی که مجهز به تعلیق سنتی هستند برای آن به ارمغان می‌آورد بعلاوه که فضای بار و صندلی‌های عقبی کارآمدتری هم دارد.

اما متأسفانه این نوع تعلیق حداقل ازنظر ما هیچ منفعتی ندارد حتی اگر سیستم کنترل نوسانات آن را که در بالاترین تریم نویگیتور در دسترس است را سفارش داده باشید. سواری نویگیتور با این تعلیق تکان‌های فراوانی داشته و ناهمواری‌های آسفالت کاملاً احساس می‌شود درحالی‌که لرزش ساختار خودرو هنگام حرکت بر روی سطوح ناهموار واقعاً آشکار بود. حالات رانندگی عادی، راحت و اسپرت آن‌هم این وضعیت را چندان تغییر نمی‌دهد؛ بنابراین کاملاً واضح است که راه‌حل جنرال موتورز در سیستم تعلیق که شامل کمک‌فنرها و دامپرهای الکترومغناطیسی است بسیار بهتر از تعلیق مستقل لینکلن کار می‌کند. بااین‌حال فضای ردیف سوم صندلی‌های نویگیتور با در اختیار داشتن بیشتر از 7 سانتیمتر فضای پای بیشتر نسبت به یوکان XL و اسکالید ESV، بهتر بوده و برای بزرگ‌سالان مناسب‌تر است.

2016-Lincoln-Navigator-L-126-876x535

SUV بزرگ یا خانهٔ کوچک؟

درمجموع کل فضای بار و سرنشینِ نویگیتور و یوکان تنها یک درصد باهم تفاوت دارد به‌نحوی‌که جمس 4980 لیتر فضا برای سرنشینان داشته و 1104 لیتر فضای برای بار دارد که در مقابل فضای سرنشینان 4813 لیتری و فضای بار 1217 لیتری نویگیتور قرار می‌گیرد. بدین ترتیب این SUVهای غول‌پیکر، ازلحاظ راحتی سرنشینان با اتوبوس‌های لوکس برابری کرده و حتی با برخی از خانه‌های کوچک قابل‌رقابت است. تعلیق مستقل عقب نویگیتور هیچ سودی برای بهبود هندلینگ خودرو ندارد. فرمان احساس خوبی نداشته و ارتفاع زیاد و مرکز ثقل بالای ماشین موجب می‌شود که فقط تحمل 0.78 جی شتاب جانبی را داشته و هنگام حرکت در پیچ‌ها احساس واژگونی به انسان دست می‌دهد. نویگیتور از سرعت 113 کیلومتر در ساعت در 56 متر متوقف می‌شود. حتی شش بار به‌صورت پی‌درپی خودرو را با ترمز گیری‌های شدید تحت‌فشار قراردادیم ولی هیچ افزایش قابل توجهی در مسافت توقف ایجاد نشد.

به‌طورکلی تا معرفی نسل چهارم نویگیتور (بدون درهای گالوینگ و پله‌های ورودی که در نسخهٔ کانسپت وجود داشت)، فیس لیفت نویگیتور فعلی، راه حلی موقتی برای سال‌های 2015 و 2016 محسوب می‌شود که البته علیرغم این فیس لیفت، ازلحاظ طراحی کاملاً در پس اسکالید قرار می‌گیرد درحالی‌که با رینگ‌های 22 اینچی، تریم چوب با الهام از مبلمان گران‌قیمت و چرم فراوان بسیار لوکس احساس می‌شود. یک صفحه‌نمایش لمسی 8 اینچی نیز به‌راحتی عملکردهای خودرو را کنترل می‌کند؛ اما سیستم سرگرمی MyLincoln با کارپلی اپل و اندروید اتو گوگل سازگاری ندارد. در کل شاید لینکلن نویگیتور L تمام چیزهایی را که ما بدان‌ها علاقه داریم را نداشته باشد اما این SUV حداقل جهت حمل 7 نفر درنهایت راحتی مناسب بوده و می‌تواند چیزهایی را بکسل کند که هیچ کراس‌اووری توان آن را ندارد.

2016-Lincoln-Navigator-L-151-876x535

 

مشخصات فنی

ظرفیت سرنشین 7 نفر
قیمت پایه 70,330 دلار
قیمت مورد آزمایش 79,410 دلار
پیشرانه 3.5 لیتری V6 توئین توربو
قدرت 380 اسب بخار
گشتاور 625 نیوتن متر
گیربکس 6 سرعته اتوماتیک
محور محرک عقب/چهارچرخ
فاصلهٔ بین دو محور 3.32 متر
طول/عرض/ارتفاع 5.67/2/1.98 متر
وزن خالص 2885 کیلوگرم
شتاب صفرتا 96 6.5 ثانیه
مسافت 400 متر 14.9 متر
مصرف سوخت 13.8 لیتر

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

16 دیدگاه

 1. یو اس اس اینترپرایز
  سوابق: (4519 دیدگاه) ,

  همچین غولی با این قدرت موتور مصرف سوختش خوبه به نظرم
  وزن دقت کنید 2885 کیلوگرم و مصرف سوختش فقط 13.8 لیتر.واقعا خوبه

  پاسخ
  1. یو اس اس اینترپرایز
   سوابق: (4519 دیدگاه) ,

   شتابش هم خیلی خوبه با این وزن سنگین
   6.5 ثانیه است 0 تا 96

   پاسخ
 2. Nima
  سوابق: (1010 دیدگاه) ,

  بسیار عالى و فوق العاده.(هم مطلب و هم خود ماشین) ولى شخصا اگر بخوام انتخاب کنم اول اسکالید-بعد یوکان- بعد نویگیتور- بعد سابربن.
  و مهم تر این که من عاشق این کلاس خودرو هستم. واقعا SUV هستن.
  ایشالا نسل جدید نویگیتور عالى ظاهر بشه(حتما همین طوره)
  راستى امیر جان توى متن عدد ١٠٠ رو به صورت “سد” نوشتین. ممنون اگر اصلاحش کنید.
  اون قسمتى هست که درباره مصرف سوخت هست.

  پاسخ
  1. Me
   سوابق: (17 دیدگاه) ,

   ولی این واژه اصالتاً فارسیه و سد درست‌تره حتی، و یه چیز مثلِ اطاقه، که درستش اتاقه! با این‌حال صد رسمیه و موردِ قبول!

   پاسخ
 3. Nima
  سوابق: (1010 دیدگاه) ,

  http://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2016/07/2016-Lincoln-Navigator-L-149-876×535.jpg

  این عکس رو ببینین!
  انقدر داشبورد دوره که باید کلى راه رفت تا رسید بهش! تازه کاپوت هم بش اصافه کنین.
  البته توى خودرو هاى قدیمى هم ماشیناى طویل تر داشتیم. مثلا کرایسلر امپریال 6 متر یا ایمپالا استیشن 5.8 متر یا بیوک الکترا 5.9 متر! سابربن بیش از ۶ متر. یه نمونه سابربن لیموزین هم توى دهه ٧٠ ساخته شد که ٨ در بود و طولش نزدیک ٩ متر بود.

  پاسخ
  1. ali
   سوابق: (3493 دیدگاه) ,

   سلام به داش نیمای امریکایی باز خودم
   اره مدل قدیمی ها بزرگتر هم داشتن نسبت به الان مثل همون سابربن لیموزین
   یه بار رفتم تو یه گاراج پر از امریکایی عین بهشت بود اونجا چه ماشینهای خوشگلی که ندیدم من
   گل سرسبدشون یه ایمپالای سدان هاردتاپ 1959 هیولا بود که داشت بازسازی میشد خوشبختانه شورولت من در برابرش با طول 5 متریش مثل پراید بود در برابر پاترول 4 در

   پاسخ
 4. امير علي
  سوابق: (322 دیدگاه) ,

  لینکلن داره خوب کار میکنه جدیداً طراحیش خیلی خوب شده

  پاسخ
 5. ali
  سوابق: (3493 دیدگاه) ,

  ای ول لینکلن
  خیلی از لینکلن خوشم میاد یه کلاس خاصی داره که مخصوص خودش هست و با کادیلاک و کرایسلر فرق داره
  این مدلش خیلی ماشین معرکه ای هستش و جدول هم حرف من رو تایید میکنه
  امیدوارم لینکلن و کرایسلر مثل کادیلاک برگردن به اون گذشته پر افتخارشون که همین الانشم تا حدودی موفق بودن و اون رقابت سه گانه خودشون رو مثل گذشته دوباره راه بندازن

  پاسخ
 6. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  مهندسای فورد واقعا کارشون رو خوب بلدن. تا همین 6 سال پیش اکثر خودروهای فورد جزو ماشین های پر مصرف و کم بازده بودن اما الان موتورهای اکوبوست طراحی شرکت خوب جواب میده(البته مصرف سوختشون بالاتر از اعلام شرکته)

  پاسخ
  1. ali
   سوابق: (3493 دیدگاه) ,

   باهمون بازده کمشون پرفروش بودن

   پاسخ
 7. riofarina
  سوابق: (84 دیدگاه) ,

  واقعا نهنگیه واس خودش
  نزدیک 3 تن وزن و با شتاب 6.5 ثانیه!!!!تصور اینکه تو یه خیابون خلوت تا ته بهش گاز بدی مو به تنم سیخ میکنه ،زلزله 6 ریشتری میاد!!!
  فول سایز فقط آمریکایی

  پاسخ
 8. فقط آمریکایی
  سوابق: (64 دیدگاه) ,

  یه ماشین سنگین و پر مصرف!!!

  پاسخ
 9. نوید
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام به همگی.کاش روزی برسه ایران هم بجای تولیدات مزخرف چینی بتونه حداقل یه لاستیک این ماشینارو بسازه که هر سال اینقدر کشته تو تصادفات ندیم.

  پاسخ
 10. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  با این وزن و این امکانات، شتاب و مصرف سوخت خیلی خیلی خوبی داره.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x